Planowanie obsady i sprzętu 72l

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#1

Post autor: izunia_m »

Mam zbiornik 72l a w nim... własnie
3 danio malabarskie - już wiem że za duże - oddam, tylko poczekam trochę aż mi się rośliny rozrosną.
Na razie rośnie moczarka, nurzaniec i annubias (ze zdjęć wnioskuję że bartera), planuję dostać jeszcze kilka sztuk nie wiem dokładnie czego w przyszłym tygodniu.
Potrzebne są rośliny, jak i kokos, i korzeń by się przydał bo wymyśliłam

Jako główna atrakcja w akwa - bojownik, + 2 - 3 samice
do tego
neon innesa 10-12sztuk LUB razbory może galaxy 10-12 LUB żałobniczki 6-8 szt (jakieś sugestie co najlepiej? może inne widowiskowe?)
do tego
platki - para?
do tego coś na dno... i tu zgłupiałam bo nie chcę kirysków, otosków ani krewetek, może cierniooczki? Na jakimś forum czytałam że cierniooczki są polecane do zestawu z bojownikiem.
Ale na tych przydennych warstwach to ja kompletnie wymiękłam bo albo potrzeba stada albo rośnie do rozmiaru potwora z Loch Ness.. pomóżcie

Cały proces będzie się odbywał bardzo powoli ze względu na 1. rośliny co to ich prawie nie ma a muszą być 2. fundusze co też ich nie ma .
Pierwszym krokiem po zarośnięciu troszkę akwa i wstawieniu korzeni/kokosów (no i wlaśńie co jeszcze? ten zestaw potrzebuje kryjówek raczej...) będzie wymiana Danio na coś z zestawu, potem konsekwentne zarybianie z obserwacją
Kokosa już spreparowałam, wrzucać go od razu? NIech wydziela co tam ma wydzielać? Mchem go chcę obszyć jawajskim chyba bo się naczytałam że wymagania ma niewielkie :)

Uprzedzając foszki na moją niewiedzą - naprawdę się dużo już naczytałam ale cały czas czuję się niesbyt obyta w temacie

-- Cz sie 09, 2012 7:20 pm --

To ja może uzupełnię dane
podłoże - zwykły żwirek ze sklepu, trochę grubszego trochhę mniejszego, nie mam żadnych substratów ani ziemi
Filtry: HJ- 722, HJ-411b nie bardyo wiem y cyzm to si jje , już mi Stefan poradził żeby ten pierwszy wywalić
Światło świetlówka philips 15W - już wiem że w tym rozmiarze możńa kupić 24W np http://www.morusek.pl/porownywarka/p-63 ... 38-mm24-w/" onclick="window.open(this.href);return false; ale to 40 dychy - w przyszłym miesiącu.
Oczywiście jest i grzałka z termostatem i termometr i temperatura akualnie 25 stopni - nie ma problemu żeby i 30 zrobić jak będzie trzeba.

Chciałabym też jakiś ślimaki w środku

Cel akwa: obserwować. Jak się ławica gania, jak ślimory sobie łażą, jak bojowniki mają zaloty :)

Wrzucać tego kokosa? Pomoże jakoś wodzie, roślinom?

Danio do oddania... tylko na co je zamienić :) ?

Pomocy :D
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Hejka :)

#2

Post autor: Stefan »

Dobrze, że założyłaś osobny wątek o obsadzie 72l. Dyskusja w nim rozwinie się i będzie trwała kilka tygodni. Na forum Ci pomogą ale to jest kwestia dni a nie godzin :( A tu my tylko poprawimy Ci nastrój i nabijamy sobie licznik postów pisząc: hejka, witamy, siemanko, cześć, witaj na forum :P
Generalnie, dobrze rokujesz. Ponieważ często bywa tak, że najpierw zakłada się przerybione akwarium towarzyskie i po jakimś czasie przechodzi się do hodowli pielęgnic. Bo to są lepsze, mądrzejsze i trudniejsze ryby dla lepszych, mądrzejszych bardziej ambitnych akwarystów .
A Ty masz na opak czym kompletnie zbiłaś mnie z tropu :)
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Hejka :)

#3

Post autor: izunia_m »

Hm, pielęgnice na poważnie miałam nie powiem ile lat temu bo wstyd :)
A te bidne pyszczaki to przypadek :)
A ja już wyrosłam z ambicji troszkęi teraz chce mieć ŁADNIE :twisted:
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Hejka :)

#4

Post autor: Stefan »

No tak... Mieszkanie w którym jest akwarium ma inny klimat.
Czy obejrzałaś już prawie wszystkie akwaria w galerii ?
http://www.fawa.pl/viewforum.php?f=15" onclick="window.open(this.href);return false;
Tam bym szukał ogólnej inspiracji. Bał bym się rozważania o tym czy żałobniczki są brzydkie i jednak też rosną za duże.
Rośliniarze uważają, że ładne akwarium to takie z pięknymi roślinami. A żeby rośliny ładnie wyglądały to wypraktykowano, że oświetlenie powinno mieć moc nie mniej niż 0.5W na litr wody. Jakie masz świetlówki? Czy przerobisz pokrywę żeby uzyskać więcej światła? W roślinki powoli zaopatrzysz się tu. No a podłoże ? to podstawa :) Wiesz jakie będzie ? A filtracja ? A ....
To wszystko jest tematem na odrębny wątek do rozważań o pomyśle na akwarium a nie o obsadzie. Moim zdaniem rybki „idą” na końcu :)
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Hejka :)

#5

Post autor: izunia_m »

Hm, wszystko po kolei,
Pokrywa jest standardowa, jak się ogarnę w domu to sprawdzę jaka tam świetlówka bo nie pamiętam, jak będzie trzeba będę poprawiać ale raczej chcę się skupić na mało wymagających roślinach.

Podłoże to żwirek, nie ma żadnej ziemi torfu ani nic podobnego. I dopóki będzie w miarę rosło - nie super szybko ani nie super bujnie ale rosło to tak właśnie zostanie.
Jakoś jakiś czas temu obywaliśmy się bez torfów i podkładów, specjalnych odżywek itp. Ktoś tu pięknie napisał że jego dziadek prowadził akwarium bez testów paskowych i kropelkowych i było ok :)

Filtracja - mechaniczna, chińska, za mała - ale tam teraz 3 raptem sztuki śmigają, no i odkrywam tajniki filtra hamburskiego ale mało o tym piszecie. Dostałam filtr i nie bardzo wiem jak to właściwie ugryźć, śmiga ale nie wiem czy używam go prawidłowo. Doczytuję.

Tak jak napisałam w topicu o obsadzie wszystko powoli, bo i kasa i czas, akwarium się nie nie robi w 3 dni.
A o obsadzie chcę pogadać bardzo bo może ktoś ma wiedzę konieczną np nie wrzucaj bo się zjedzą, nie 10 a 20 sztuk i podobne :) Lepiej zawczasu się zdecydować i do tego dążyć niż nie wiedzieć co się chce i kombinować w 4 strony na raz :)
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Hejka :)

#6

Post autor: Stefan »

No bo filtr hamburski zajmuje drogocenne miejsce w akwarium. Nie zdobi. A i czyścić trudno go z zanieczyszczeń mechanicznych, odpadków martwych roślin i całego tego detrytusu. Generalnie tendencja jest aby technikę, w miarę możliwości, usuwać poza akwarium. Czyli, filtry wewnętrzne zamieniać na kaskadowe, a w większych akwariach stosować kanistrowe. Choć i do tych małych akwariów można stosować np. filtry EDEN bo ponoć są dobre.
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Hejka :)

#7

Post autor: izunia_m »

Na razie mam co mam z filtrów i nie mam pieniędzy.
A rozumiem że ja mam to płukać, bo gdzieś czytałam że się prawie wcale nie płucze... ?

-- Cz sie 09, 2012 4:47 pm --

A tendencje żeby technike wywalać poza baniak to mogą mieć Ci co mają miejsce na to :D
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Hejka :)

#8

Post autor: Stefan »

Nie płucze się bo „to” jest pokarmem dla krewetek. One na tym filtrze żerują.
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Hejka :)

#9

Post autor: izunia_m »

A widzisz. jakos nie trafilam na informacje o tym ze to filtr "pod krewetki". Dostałam go razem z używanym baniakiem, sam plastik, bez żadnej gąbki, również bez weżyka, więc nie napowietrza. Czy to oznacze ze mam go ogąbkować?
W środku jest wkład taki fizelinowy ale na zewnątrz plastik.
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Hejka :)

#10

Post autor: Stefan »

Ja bym kratkę wyjął i odłożył. Jest jeszcze drugi filtr. Tak ? To niech ten drugi będzie. 72 litry to nie jest, aż takie wielkie akwarium. Zaś w kwestii ekonomicznej to rośliny i ryby dostaniesz. Filtr też się trafia :) tylko nie nowy i nie na gwarancji :)
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Hejka :)

#11

Post autor: izunia_m »

Jest drugi filtr ale malusi i chiński, a ten to zupełnie nic nie daje?

W kwesti roślin się nie martwię- no oprócz tego żeby rosły, chciałabym też niegroźne ślimaki, i mchy bo mi się podoba bardzo obserwowani akwa, jak się zmienia, jak żyją mieszkańcy itp - stąd miałam ogromny fun przy pielęgniczkach zwłaszcza jak się zaczęły zaloty i młode - których zresztą nie odławiałam, tylko hm, naturalnie :P

Już wiem kilka rzeczy np żeby nie świecić zbyt długo ale np brak napowierzania - czytałam że nie trzeba - to jest dla mnie całkowita nowość.

Wybrałam to forum bo mam wrażenie że jest mało takie... hm ... ortodoksyjne, mi np nie przeszkadza że ktos chce trzymać plastikowe ozdoby w akwa o ile nie szkodzi to rybom, podoba mu sie tak i spoko :) Na innych forach czytałam wiele krytyki np ze nie wsadza sie ceramicznych zamków bo ... no właśnie dlaczego? bo nie ? bez sensu dla mnie :) chce - proszsz, ma jak chciał aby sie nie działa krzywda rybom...

Świetlówka ma napisane philips 15W cokolwiek to znaczy.
W tym baniaku było wcześniej zatrzesienie roślin i jaieś gurami z molinezja, przy filtrze HJ- 722, mój drugi filtr to HJ-411b :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#12

Post autor: sum »

izunia_m, jeżeli chcesz zamienić obecną świetlówkę na T5 24W to niestety nie wystarczy wymiana samej świetlówki.Będziesz jeszcze potrzebowała nowego statecznika,oprawek i uchwyty.To jest dosyć kosztowna przeróbka.
Poza tym ta świetlówka :arrow: http://www.morusek.pl/porownywarka/p-63 ... 38-mm24-w/" onclick="window.open(this.href);return false; to zły wybór.Gdybyś jednak decydowała się na wymianę ta zdecydowanie lepsza będzie ta http://www.zoolight.pl/product-pol-621- ... OWOSC.html" onclick="window.open(this.href);return false; lub ta http://www.zoolight.pl/product-pol-490- ... OWOSC.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A co do plastikowych ozdób w akwarium to chyba sama przyznasz,że nie mają zbyt wiele wspólnego z naturalnym środowiskiem bytowania ryb.
Ortodoks(w tej kwestii) :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#13

Post autor: izunia_m »

Qrcze, ciezko byc kobieta, myslalam ze poprostu ta sama dlugosc swietlowki. Napewno wymiana wszystkiefo? po rozmiarze zawsze bralam i dzialalo.
A co z filtrem? Nic nie daje te 722?

plastk w banaiaku - jezeli ktos lubi, albo ma dziecko czy inna presje, spoko. Ja nie lubie ale to ja a zgodnie z dawnymi idealami - kazdemu wedlug potrzeb. Aby ryby miaky ok.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#14

Post autor: sum »

Trzeba wymienić to co napisałem wcześniej.Ty masz w tej chwili świetlówkę T8(średnica 26mm)15W.
Ta którą chcesz założyć to T5(średnica 16mm)24W.Jak sama widzisz różnica nie jest tylko w średnicy ale i mocy.Stateczników nie dobiera się do długości świetlówki(choć jest to skorelowane z mocą).
To jest przykładowy zestaw jaki potrzebujesz :arrow: http://www.zoolight.pl/product-pol-719- ... L-DAY.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Planowanie obsady i sprzętu 72l

#15

Post autor: izunia_m »

No teraz rozumiem :)
Ciężko bo ja mam oczywiście standardową pokrywę http://www.akwaria.net/var/robizoo/stor ... ok-dol.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Eh, dobra, zacznę doczytywać też o oświetleniu, a konkretnie o przeróbkach.

Na razie przybyło roślin - jest rogatek. Przybył też malutki małż Stefan.
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#16

Post autor: Stefan »

Małż dostał imię na moją cześć ! Prawda ? :)
A w kwestii HJ-722 to jeśli teraz masz tak :
http://www.tinyurl.pl/?H64Df8zE" onclick="window.open(this.href);return false;
To docelowo powinna być tak:
http://www.tinyurl.pl/?XKRgK5Dx" onclick="window.open(this.href);return false;
Czyli trzeba go ogąbkować. Gąbką o drobnych porach.
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#17

Post autor: izunia_m »

Stefan może być ze na cześć ;)
Ale on po prostu wygląda na Stefana :)

a filtr wygląda tak wiec ja już nie wiem :(
http://allegro.plantagarden.pl/Hanza/hj722.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#18

Post autor: Stefan »

Skoro napisałaś, że masz filtr hamburski ?
izunia_m pisze: no i odkrywam tajniki filtra hamburskiego ale mało o tym piszecie. Dostałam filtr i nie bardzo wiem jak to właściwie ugryźć, śmiga ale nie wiem czy używam go prawidłowo. Doczytuję.
A filtr hamburski to gąbka na całej tylnej ścianie akwarium oraz jakaś delikatna pompka pobierająca zza tej gąbki przefiltrowaną wodę i pompująca ją do przedniej części akwarium.
Podejrzewam, że jednak nie masz filtra hamburskiego, napędzanego głowicą HJ722 lecz zwykły wewnętrzny filtr z pojemnikiem na wkłady filtracyjne. Do filtra wewnętrznego najlepszym wkładem jest gąbka która powinna być wewnątrz plastikowej obudowy. Jak jej nie masz to trzeba będzie jakąś dobrać
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#19

Post autor: izunia_m »

Widac wszystko pomylilam, ale doczytalam gdzies wlasnie o hamburskim i byla tam mowa o moim modelu i zglupialam.
To znaczy jest ok, w srodku w plastiku jest wklad.
Strasznie ciezko go rozebrac bo probowalam juz.

Jest dobrze. Rosliny rosna na ile moga, danio do oddania, malz Stefan filtruje. :)

-- N sie 12, 2012 7:59 pm --

Chciałam podzielić się z Wami smutną informacją... małż Stefan nie żyje... Została po nim tylko pusta skorupka..
A tak serio to nie wiem co mu poszkodziło, bo chyba danio go nie zjadły.? Albo maleńkie Pinki (zatoczki sensem)?

-- Śr sie 15, 2012 8:08 pm --

Nom, danio niestety nie znalazły domu, jeżeli nie znajdą to w przyszłym tygodniu idą do sklepu, przychodzą do akwa platki.
Szukam też razbory galaxy w dobrej cenie niestety mało jest...

Z dobrych wieści, w pracy obiecali mi dołożyć świetlówkę do mojej pokrywy. Jak się uda to będzie wspaniale mimo że nadal nie umiem tego zrobić sama :)

Zagadka małża Stefana jest nierozwiązana... Znikł i już..
Awatar użytkownika

Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#20

Post autor: Maćku »

A może zwiał z domu :D poprostu
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#21

Post autor: izunia_m »

Skorupex swój zostawił? Taki histerycznie rozwarty?
Moim zdaniem to niewinnie wyglądające Pinki mu pomogły. Zeżarły Stefana ot co.

Do akwa doszły mchy dzięki uprzejmości choqa
I pewnie też razem z mchami jakieś ślimaki :) (świderki? malusie są ale tak wyglądają :) )
To będą moje pierwsze doświadczenia z mchami mam nadzieję że ich nie zabiję.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#22

Post autor: sum »

izunia_m pisze:Z dobrych wieści, w pracy obiecali mi dołożyć świetlówkę do mojej pokrywy. Jak się uda to będzie wspaniale mimo że nadal nie umiem tego zrobić sama :)
Mała ściągawka jak można to zrobić :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=6221" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdyby koledzy z pracy nie mieli czasu,to mogę Ci przerobić pokrywę.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#23

Post autor: izunia_m »

Ooo bardzo miły jesteś :)
Jeśli coś nie wypali to będę pamiętać o Twojej propozycji.
Na razie zdam się na nich - w końcu sami zaproponowali to nie wypada tak olać, niech chłopaki troszkę mi zaimponują :) To zresztą też miłośnicy wodnych światów więc nie pierwszy raz dla nich.

Tylko te danio trzeba jak najszybciej wyprowadzić bo się coraz mniej miejsca dla nich robi. Już się boję jak myślę o łapaniu ich :)
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#24

Post autor: Fish-ka »

Te piskorki ktore u mnie ogladalas sa bardzo fajne i smieszne w zachowaniu, wiec polecam :)
jak wpuscilam male, to bojownik chyba myslal ze jakies nowe robaczki dostał, bo skubnal kilka razy jak wisialy jak sznurowadla na gałązkach czy termometrze...
ale potem juz bez problemow :)
ja lubie tez kiryski ale one robia troche balaganu na dnie ( pandy i pigmejki moze troche mniej niz spizowe i pstre)
wiec jak juz uwazasz...
Awatar użytkownika

Autor
izunia_m
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr sie 08, 2012 10:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Planowanie obsady i sprzętu 72l

#25

Post autor: izunia_m »

Nie lubię tych wąsiastych czyli kiryski i wszystko takie sumowate odpada. Krewetek też nie lubię - z powodu wrażenia wąsiastości, chyba że są jakieś duże krewetki, ale tego jeszcze nie obczaiłam.
A coś na tym dnie trzeba mieć :) Mam tylko nadzieję że piskorkom dogodzę i dnem i resztą warunków.
Ja zamierzam bojka na końcu puszczać chyba że życie przyniesie inaczej (tak tak obserwuję Twoje stadko :) )

-- Cz sie 23, 2012 7:27 pm --

Na Danio znalazł się amator więc pójdą do ludzi.
Doszły dwie ampularie niebieskie - Flip i Flap, mam nadzieję że powiedzie im się lepiej niż Stefanowi.
Rośliny nie rosną, mech podgniwa. Cóż może się poprawi coś, jak tylko pozbędę się Danio pokrywa zyska nową świetlówkę.

Myślę że zamiast galaxy zdecyduję się jednak na neony, galaxy kosztują masakrycznie...

-- Cz sie 30, 2012 8:54 pm --

No dobrze, Flip i Flap pożerają glony z roślin (naprawdę skutecznie) Pinki się mnożą chyba ;) , platki pływają, danio wydane, pokrywa w przyszłym tygodniu, polujemy na neony, po pensji cierniooczki :)
ODPOWIEDZ