Rodzaje testów

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Rodzaje testów

#1

Post autor: probielany »

Jako, że stoję przed dylematem zakupu testów zwracam się do bardziej doświadczonych. Zaznaczam, że chodzi mi o testy kropelkowe poza zoolekiem - o którym słyszałem mało pochlebne informacje. Co polecacie ? Komplety 5w1, 9w1, czy może kupować pojedyńczo? Jakiej firmy?
Będę wdzięczny za informacje. Na obecną chwilę skłaniam się ku JBL, ale nie jest to ostateczna decyzja.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Rodzaje testów

#2

Post autor: Hooltayos »

Kup pojedyncze, komplety nie mają sensu.
ph 6-8
GH
KH
no3
po4
tyle ci potrzebne.
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Rodzaje testów

#3

Post autor: probielany »

Czyli żelazo i azotyny zbędne ?
W każdym opakowaniu uzupełniającym będzie załączona skala?
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Rodzaje testów

#4

Post autor: Hooltayos »

Żelazo - lejesz z kalkulatora EI (jeśli podajesz sole) lub do objawów zatrucia FE, wtedy dawkę dzielisz na 2+podmiana.

Azotyny - ile razy nie zrobię pomiaru - 0, azotyny występują tylko przy starcie (cykl azotowy- później już nie występują jeśli masz zbilansowane warunki - nie ma sensu robić pomiarów).

Od azotynów gorsze w akwa są DOC-e, też mam test Rataja i pokazuje fige (nieprawdę).

CO2+NPK to grunt nawożenia, micro+FE leje wg kalkulatora raz w tygodniu (6ml/12ml Intermag/chelat).

Z tego co pamiętam - tak - skala jest wszędzie a na necie jest sporo skanów. nie stresuj się :D
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Rodzaje testów

#5

Post autor: probielany »

El nie stosuje - czyli i test Fe odpada ?
Co do azotynów to będę restartował 2 zbiorniki więc przydałoby się kontrolować kiedy będą bliskie 0 - czy może to już moje fanaberie ? :D
DOC-e - hę ?? :D

Daję tylko macro+micro+Co2. Na tym koniec i wątpię abym coś zmieniał.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Rodzaje testów

#6

Post autor: Hooltayos »

Zobacz
http://akwarium.ilkus.pl/stare/thekrib/n-cycle.gif
Analizując wykres...
Wystarczą testy no3, a jeśli upierasz się przy azotynach i amoniakach - mogę ci oddać swoje :D hehe
Prawidłowo zrobiony start (masa wątków i sposobów) likwiduje potrzebę testów innych niż no3.
Jak dla mnie to komercyjna pożywka marketingowa.

Fe i tak musisz nawozić - choćby z micro (komplecie) ale z doświadczenia wiem że to o wiele za mało.

DOC (dissolved organic carbon) - Generalnie nierozłożona martwa masa roślinna, również odchody ryb. i inne ścierwo...
na DOC-a potrzebna jest dobra biologia w filtrze (jak robić dobrą biologię - dałem wątek w Ogólnym) + mechanika na "szczątki"

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rodzaje testów

#7

Post autor: FAUNAZOO »

Witam
probielany,
jak testy to JBL, lepszymi nie mierzyłem, kwestia jakie są Ci potrzebne, pozostawiam Tobie.
Hooltayos pisze:Prawidłowo zrobiony start (masa wątków i sposobów) likwiduje potrzebę testów innych niż no3.
Wiadomo że testy nie są niezbędne, problem pojawia się jak coś się zaczyna dziać w zbiorniku, robiąc testy masz jakiś obraz tego co się dzieje, prosty przykład ryby dyszą pod powierzchnią i masz np 3 opcje
a)za dużo co2
b)za dużo azotu lub nawet nh4
c)pasożyty
Po prostu testy pomagają.
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Rodzaje testów

#8

Post autor: probielany »

FAUNAZOO, dlatego właśnie chcę wiedzieć co i jak wygląda w moim akwarium. Do tej pory nie używałem nigdy testów i jakoś to było. Raz zwierzaki padały, raz rośliny brązowiały, itp.

Hooltayos, zaraz przejrzę Twój wątek o DOC'ach. Kurcze, nawet zacząłem wzbogacać swoje słownictwo :D

-- So paź 13, 2012 9:18 am --

Zamówiłem testy u Musteli. Niby promocja. Za 6 testów zapłaciłem z kurierem 170 PLN. Niestety nie ma możliwego odbioru osobistego towaru z promocji...
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
ODPOWIEDZ