Gurami - wytrzeszcz oka?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gurami - wytrzeszcz oka?

#1

Post autor: hacek »

Witam,

Proszę Was o pomoc. Dzisiaj rano zaobserwowałem jakiś wytrzeszcz oka u jednej ryby. Poniżej podaję szczegóły zbiornika itp.

1. Ile litrów ma akwarium? Od kiedy działa?
Zalane wodą rok temu - 240L

2. Parametry wody/ temperatura ?
Mierzone testem paskowym (wrtości około):
NO3 - 15
NO2 - 0
KH - 10
pH - 7,6 - 8,0
Temp: 26st C


3. Czy posiadasz grzałkę ?
Tak.

4. Jaki masz filtr?
ROBIZOO HW-302

5. Jaką masz obsadę zbiornika?
4 Skalary
5 Gurami Mozaikowe
2 Bocje
2 Kosiarki
4 Otoski
3 Glonojady


6. Jakie jest podłoże, rośliny inne dekoracje?
Ziemia ogrodowa + glina + żwir. Dość dużo roślin. Dwa korzenie.

7. Czy zbiornik ma pokrywę?
Tak

8. Jak wyglądają podmiany?
1 na tydzień/dwa tygodnie od 40 do 60L

9. Czym, jak często i w jakich ilościach karmisz rybki?
2-3 razy dziennie. 2x pokarm suchy, 1x mrożony (na zmianę: ochotka, sołowiec, serca indycze/wołowe)

10. Jakich zmian dokonałeś ostatnio w akwarium? Kiedy? Opisz je dokładnie (nowe rybki, nowe roślinki, nowy sprzęt)
Miesiąc temu nowy korzeń - dębowy. W tym tygodniu doszły 4 otoski, 2 gurami mozaikowe.

11. Objawy, przebieg choroby.
U jednej ryby (gurami) dzisiaj rano zaobserwowałem wytrzesz oka.

12. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
Ryba od początku w akwarium (rok). Ryba jest BARDZO płochliwa. Zdarzało się, że potrafiła nieźle przywalić w coś w akwarium.

12. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
Nigdy nie miałem doczynienia z chorobami w akwarium, które wymagały leczenia.

14. Czy masz zdjęcie chorej rybki? Jeśli tak, to wklej je.
Przepraszam za jakosć - robione telefonem.
Obrazek

Proszę o pomoc i jakieś rady. Możliwe jest to, że taki wytrzesz pojawił się poprzez uszkodzenie mechaniczne? Jak wspomniałem wcześniej ryba jest bardzo płochliwa, nie raz próbowała się chować między roślinami i przy tym uderzyć w szybę, korzeń lub skałkę.

Powinienem ją odseparować od pozostałych ryb czy leczyć ją jakimiś środkami w ogólnym zbiorniku?

Od czego zacząć? Pierwszy raz spotykam się z czymś takim :-(

Dein

Re: Gurami - wytrzeszcz oka?

#2

Post autor: Dein »

hacek pisze:Proszę o pomoc i jakieś rady. Możliwe jest to, że taki wytrzesz pojawił się poprzez uszkodzenie mechaniczne? Jak wspomniałem wcześniej ryba jest bardzo płochliwa, nie raz próbowała się chować między roślinami i przy tym uderzyć w szybę, korzeń lub skałkę.
Bardzo, bardzo prawdopodobne, jeśli wytrzeszcz jest jednostronny, a jest i jeśli nie widzisz innych zmian na ciele. Mogło dojść do mikrouszkodzenia w wyniku urazu mechanicznego, wdała się infekcya i wysadziło ślepko.
Skoro to panikarz i często mu się zdarza w coś przywalić, to najbezpieczniej odseparować na parę dni do akwarium bez zbędnych elementów, w które może znów przywalić i pogorszyć sprawę. No i ryby nie będą mu dokuczać i stresować, odkrywszy jego gorszą kondycję. Bardzo dbać o czystość w tym czasie, dodać do wody soli lub inny środek antybakteryjny. Ograniczyć trochę karmienie, bo łatwiej wtedy o higienę. Temperaturę możesz trochę podnieść, ale ważniejsze jest, żeby nie było wahań, które dodatkowo stresują zwierza. Oczko przy infekcjach bakteryjnych "wchłania się" stopniowo w ciągu tygodnia mniej-więcej. Dodatkowo na wszelkie sprawy okulistyczne pomaga świetlik lekarski. Kupuje się w saszetkach i albo wlewa się trochę naparu do wody albo wiesza się saszetkę w wodzie, ale to raczej w akwarium większym, nie izolatce.

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gurami - wytrzeszcz oka?

#3

Post autor: hacek »

Dein,

Bardzo dziękuję za wskazówki i szybką odpowiedź.

Po za uszkodzeniem oka ryba wydaje się być zdrowa, nic więcej nie zaobserwowałem. Niestety z oddzielnym zbiornikiem będzie teraz trochę problemu dlatego muszę zostawić ją w ogólnym. Właśnie skończyłem małe porządki w akwarium + podmiana wody. Podskoczę do zoologa i kupię MFC (Tropicala), z tego co się orentuję działa antybakteryjnie i antygrzybicznie.
Dein pisze:Dodatkowo na wszelkie sprawy okulistyczne pomaga świetlik lekarski
Biorąc pod uwagę litraż akwa (240) jak to się ma do ilości dawkowania świetlika lekarskiego? Jest jakaś reguła czy po prostu powiesić saszetkę np na noc i powtorzyć to przez kilka dni?

Dein

Gurami - wytrzeszcz oka?

#4

Post autor: Dein »

Lanie silnej chemii antybakteryjnej do akwarium ogólnego w przypadku choroby jednej ryby to ostateczność. MFC zabija nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale i pozostałe - niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej w akwarium. Potem możesz mieć kłopoty rozmaite. Jeśli nie masz akwa na kwarantannę, może podaj do akwarium tylko sól (kuchenną, ja daję łyżeczkę na 10 litrów), która nie robi spustoszenia, zaś MFC ewentualnie w kąpielach krótkotrwałych. Do tego nie musisz mieć akwarium, bo rybę można odłowić np. do większego słoja na parę chwil (tylko postawić w cieple, żeby temperatura nie skakała). Na ulotce jest podany czas i sposób przeprowadzenia kuracji. Ryby w takim stanie nie powinno się łowić siatką, ale spora rybę mozna wyłowić dużą szklanką czy słoikiem.

Jeśli chodzi o świetlik bez zaparzania - najlepiej powiesić saszetkę na nici czy żyłce przy wylocie filtra. Woda może się lekko zabarwić, ale to nieszkodliwe. I zmieniać co parę dni. Wieszałem jedną saszetkę na akwarium 60-litrowe i nie działo się nic złego. Możesz powiesić ze 2 lub zmieniać codziennie.

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gurami - wytrzeszcz oka?

#5

Post autor: hacek »

Poszedłem za radą i zdecydowałem się na rozwiązanie z solą. Świetlik też już się moczy w wodzie. Mam nadzieję, że wszystko się ustabilizuje.

Jeszcze jedno pytanie. Kiedy ponownie solić wodę, przy następnej podmianie?

Dein

Gurami - wytrzeszcz oka?

#6

Post autor: Dein »

Wodę można solić na stałe profilaktycznie, jeśli wszystkie zwierzęta i rośliny będą dobrze reagowały. Przy każdej podmianie wtedy dosypuje się odrobinę, byle nie przegiąć, bo woda jeszcze w międzyczasie odparowuje i zasolenie wzrasta. Łyknąłem sobie kiedyś takiej wody przy okazji odmulania i mnie zażyło, jak się słono zrobiło, chociaż niby po łyżeczce czy dwie przy podmianie szło. Jak się nie brzydzisz - można na smaka. Przy dawkowaniu łyżeczka na 10 litrów smak jest ledwo wyczuwalny. Jak się robi wyrazie słonawo, trzeba odpuścić dosalanie na parę podmian.

Sól jest świetna. Póki nie używałem,przytrafiały się moim rybom dosyć często infekcje bakteryjne lub grzybice. Teraz czary-mary, mimo tego, że filtr mały, a ryb za dużo.

Autor
hacek
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: sob lis 24, 2012 7:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gurami - wytrzeszcz oka?

#7

Post autor: hacek »

Minęło kilka dni więc zdaję relacje:)

Może to sól, może świetlik a może jedno i drugie... W każdym bądź radzie leczenie działa! Oko powoli wraca do swojego poprzeniego wyglądu, opuchlizna zeszła i nie ma już takiego wytrzeszczu. Pozostał jeszcze taki niewielki biały "pierścień" wokół oka ale być może z czasem i to zejdzie. Zachowanie ryby nie wzbudza podejrzeń na dalsze rozwijanie się choroby.

Nie pisałem wcześniej ale zastosowałem sól jodowaną (wiem, że nie zaleca się) ale dałem w mniejszej dawce - łyżeczka na ok 20-25L wody. Miejsowe wirażki ze zbiornika chyba się nie obraziły na mnie, przynajmniej nie okazują tego :-P

Dein,
Jeszcze raz bardzo dziękuję za wsparcie!!!!!! :) :) :)

Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ