Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Dein

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#91

Post autor: Dein »

Ostatni post z poprzedniej strony:

pkucaba pisze:Polowałem na razborki dzisiaj.
Esu, jakie one mają wredne pyski. Może lepiej, że tak trudno zrobić im dobre zdjęcie.
Pięknie Ci poszło. Zwłaszcza drugie foto.

Jacku - ja technicznie kuleję, ale na moje gejowe oko, łaknące doznań estetycznych - jeśli kadrujesz portrety, zostawiaj rybom w miarę możliwości miejsce przed twarzą. Tak dla oddechu. Paleta jak zamknięta w pudełku, co czasami fajnie wygląda w kwadratowym kadrze, ale w tym wypadku najmocniejszym punktem ryby jest jej ślepio, a to ślepio jest poza najmocniejszym obszarem foto i dlatego całość wygląda dosyć przypadkowo. I w drugą stronę. Jeśli otos ma łeb skierowany w prawo, to lepiej będzie wyglądał kadr, na którym ostos ma więcej miejsca przed nosem, niż za plecami. Odwrotnie niż na zdjęciu.

Btw - gdyby to była paleta w kolorowe paski, ten sam kadr mógłby bardzo fajnie i artystycznie wyglądać ze względu na kształt ryby. Jeśli wszystko jest właściwie jednokolorowe, a jedyny odróżniający się pod tym względem punkt (przyciągający wzrok) jest prawie na samym marginesie, to strasznie to ciasno wygląda i klaustrofobicznie. Jakbyś rybę na siłę upchnął. Zwłaszcza jeśli to miał być portret, w portrecie najważniejsza jest twarz i chociaż u palety ciężko stwierdzić, gdzie się twarz zaczyna, powinna być na honorowym miejscu, nie na marginesie.

Jako zdjęcie poglądowe ryby, nie wykwintny portret, mnie amatorowi, który nie zwraca uwagi, jakimi obiektywami co zrobiono, podoba się, zwłaszcza w mniejszej rozdzielczości i byłbym hepi, gdyby zdjęcia na forum były na takim poziomie - może jeszcze nie do końca profesjonalnym, ale dobrze oddającym rzeczywistość, więc mającym wartość dokumentacyjną.
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#92

Post autor: Akwamaniak.pl »

Pkucaba fajnie Ci to wyszło :) fajnie pobawiłeś się z rozmyciem tła. Co do dokładania światła to jak najbardziej tak ale światła miękkiego. Przy ostrym świetle tylko stracisz na ostrości, a światełko dokłada się po to żeby móc korzystać z niższych czułości, czasów i wyższych przesłon czyli po to żeby zyskać na ostrości :). Zawsze możesz pomiędzy źródło światła, a akwarium dać np. białą kartkę lub po prostu owinąć prześcieradłem ;). Powinno fajniej rozproszyć światło.

Widzę, że macie jeszcze delikatne problemy z balansem bieli. Polecam przy rawach suwaczki ;) ewentualnie po prostu zrobić zdjęcie białego elementu w akwarium (białego, a nie przepalonego) i każde kolejne zdjęcie robić z tak ustawionym WB.

Jacku rozmywaj w psie nieostre elementy tła (nawet nie bardzo wyraźnie). Pozbędziesz się w ten sposób ułomności matrycy (ziarno).
Roślina w lewym górnym rogu za bardzo zwraca na siebie uwagę. Czasami wpadnie nam w kadr coś bardzo ostro mimo, że wcale tego nie chcieliśmy. Wtedy można sobie delikatnie porozmywać i jest ok :).


Jak ja Wam zazdroszczę, że macie czas na fotki :cry: ... ja teraz tak nieczasowy, że jedyne przy akwariach co mogę zrobić to nakarmić ryby i korale.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#93

Post autor: tomekm »

Światło dokłada się po to żeby przyspieszyć migawkę ale także żeby wydobyć element który chce się pokazać ale to juz wtedy trzeba całą sesje dobrze przygotować.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#94

Post autor: jgoluch »

tomekm pisze:Jgoluch tak jak rozmawialiśmy na zlocie 35mm to nie porteetowka. Tym bardziej nie nadaje się do portretow z tak bliskiej odlegosci.
Dein pisze: jeśli kadrujesz portrety, zostawiaj rybom w miarę możliwości miejsce przed twarzą.
Dein pisze:Jeśli otos ma łeb skierowany w prawo, to lepiej będzie wyglądał kadr, na którym ostos ma więcej miejsca przed nosem, niż za plecami. Odwrotnie niż na zdjęciu.
Akwamaniak.pl pisze:Roślina w lewym górnym rogu za bardzo zwraca na siebie uwagę.
Powyższe ewidentnie świadczą o tym, że także nie umiem kadrować...
Na dodatek chcę możliwie nauczyć się robić zdjęcia na tym co mam, pomimo, że może się do tego nie nadaje.
Natomiast kolejny obiektyw mam nadzieje, że jakoś wkrótce dokupię.
Akwamaniak.pl pisze:Jacku rozmywaj w psie nieostre elementy tła (nawet nie bardzo wyraźnie).
Tak, tylko celowo dałem to co pucha zrobiła - bez obrabiania, tylko przycięcie zdjęcia na rzeczywistym rozmiarze (bez skalowania).
Tu podrzucam całe fotki, wprost z karty - klik by otworzyć w pełnym rozmiarze.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony śr lut 26, 2014 7:33 pm przez jgoluch, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem drugą fotkę, bo wcześniej wstawiłem bez otoska :)
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#95

Post autor: tomekm »

No i pierwsza fotka bez kadrowania ma duzo wiekszy sens :)

Spokojnie mogłeś domknać na 2,0 -2,5 przy takich rybach i tak miałbyś ostre ryby a tło było by lepsze.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#96

Post autor: Akwamaniak.pl »

Widzę, że temat rozbija się troszkę o światło. Tu macie zdjęcie msobo robione w zbiorniku 150x50x60 i świetle z pokrywy (2x40W).
Zdjęcie nie jest super poprawne ale wrzucam tylko żeby pokazać, że się da.

Obrazek

Wbrew pozorom ryba nie jest wycięta z tła. Jak coś mogę podesłać RAW na którym po podniesieniu EV widać ładnie wszystko co się za rybą działo :).

1/80, f 5.6, ISO 500, 55mm, 0 EV.
Obrazek
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#97

Post autor: pkucaba »

Akwamaniak.pl pisze:Pkucaba fajnie Ci to wyszło :) fajnie pobawiłeś się z rozmyciem tła. Co do dokładania światła to jak najbardziej tak ale światła miękkiego. Przy ostrym świetle tylko stracisz na ostrości, a światełko dokłada się po to żeby móc korzystać z niższych czułości, czasów i wyższych przesłon czyli po to żeby zyskać na ostrości :). Zawsze możesz pomiędzy źródło światła, a akwarium dać np. białą kartkę lub po prostu owinąć prześcieradłem ;). Powinno fajniej rozproszyć światło.

Widzę, że macie jeszcze delikatne problemy z balansem bieli. Polecam przy rawach suwaczki ;) ewentualnie po prostu zrobić zdjęcie białego elementu w akwarium (białego, a nie przepalonego) i każde kolejne zdjęcie robić z tak ustawionym WB.
Zdjęcia są bez obróbki. Tylko kadrowanie..
Jak widać niezbyt dobrze.
Dzięki chłopaki za dobre słowo i rady...
Z pewnością skorzystam...
Faktycznie balansu bieli nie dotykam.


Jutro spróbuję zrobić kilka zdjęć ryb słabszym aparatem/komórką.

A zdjęcia całego akwarium z radami Marcina za jakiś czas. Trzeba się przygotować :)
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#98

Post autor: Akwamaniak.pl »

Wreszcie szyby wyczyścić itd :P ... a jak ktoś ma kamienie w akwarium to już w ogóle bez dobrej szczoteczki ani rusz. EC, ocet i woda utleniona też się przydają :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#99

Post autor: oldmobil »

Akwamaniak.pl pisze: Wbrew pozorom ryba nie jest wycięta z tła. Jak coś mogę podesłać RAW na którym po podniesieniu EV widać ładnie wszystko co się za rybą działo :).

1/80, f 5.6, ISO 500, 55mm, 0 EV.
No i takie fotki mnie intetesują.
JAK zrobić fotkę, żeby mieć takie czarne tło ?
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#100

Post autor: Akwamaniak.pl »

Musisz mieć czarne tło ^^
tutaj akurat na zdjęciu wszystko za rybą było na tyle niedoświetlone (a ryba doświetlona stosunkowo przyzwoicie), że po delikatnej korekcie tonów wyszło co wyszło.

Najlepiej mieć osobny zbiornik do robienia portretówek życia z akwarium. Za mną takie niewielkie szkiełko chodzi od dawna ale ja już nie mam gdzie dostawiać kolejnych gratów ...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#101

Post autor: Drottnar »

Exposure Time = 1/90"
F Number = F2.8
Exposure Program = Manual
ISO Speed Ratings = 400
Exposure Bias Value = ±0EV


obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Znalazłem chwilę na zabawę. Zero obróbki. Surowe zdjęcie z aparatu. Przepraszam za plamy mleka - nie zauważyłem, że dziecko próbowało karmić rybki przez szybę ;) A na dodatek na ok 50 zdjęć tylko to jedno wg mnie jest jako tako dobre.

-- 26 lut 2014, o 18:04 --

Aha, pytania do zdjęcia - co jest nie tak, że wyszło takie ciemne? Czy powinienem zmienić ISO, czy może przysłonę ustawić na 7.1 (tylko takie dwie opcje mam aparacie). Bo dłuższy czas naświetlania raczej odpada ze względu na ruch ryby.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#102

Post autor: jgoluch »

Drottnar pisze:Czy powinienem zmienić ISO
Im wyższe ISO tym jaśniej ale więcej szumów - czyli podnosimy światłoczułość.
Drottnar pisze:F Number = F2.8
Drottnar pisze:czy może przysłonę ustawić na 7.1
Im wyższa wartość f, tym ciemniejsze zdjęcie - mniej światła wpada.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#103

Post autor: Drottnar »

ISO 400 to max w tym aparacie. Podobnie z F 2.8. Niżej nie zejdę. Czyli pozostaje robić zdjęcia w silniejszym świetle, tak?
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#104

Post autor: jgoluch »

Chyba jedyna rada...
Spróbuj też z jakiegoś statywu działać i czas naświetlenia większy.
Tylko trzeba trafić na moment, gdzie ryba akurat się nie rusza.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#105

Post autor: pkucaba »

Drottnar
Spróbuj upolować jakąś rybę przy powierzchni.
Odsuń się z aparatem od zbiornika a zoomem przybliż obraz.
Zmniejszy Ci się ilość światła jaka wpadnie, ale może będziesz miał większą głębię (przód ostry, tył rozmyty).
Tylko nie wiem czy ilość światła będzie wystarczająca. Spróbuj też jestem ciekawy.

-- 26 lut 2014, o 23:10 --

Zabawa z Gimpem

Oryginał:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Po edycji:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wyostrzyłem rybę i dodałem odrobinę kontrastu.
Tło rozmyłem trochę Gaussem.
To mój pierwszy kontakt z Gimpem. Najdłużej walczyłem z maskami.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#106

Post autor: Akwamaniak.pl »

Przesadziłeś ;)
Obrazek
Powinienem jeszcze minimalnie rozmyć tło żeby w ogóle nie było ziarna ale już nie miałem weny do włączania PSa i tylko lightroomem potraktowałem.

Ogólnie to ja myślałem, że Ty w tym pierwszym foto ingerowałeś już w bokeh. Byłem lekko w szoku. Zajrzałem sobie do exfia, a tam sony nex 5r + kit ... Normalnie wolę bokeh ze starych klasycznych obiektywów, ale ten aż się prosi o zastosowanie w grafice :). Jest neutralnie, miękko i aż za miło.

-- Wt mar 25, 2014 3:46 pm --

Temat ucichł ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ