Strona 1 z 2

Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 10:17 pm
autor: Teardrops
Będzie się działo :D :!: Od budowy lampy led do mojej kostki i z racji tego iż kiedyś w zamierzchłych czasach uzyskałem dyplom elektronika, zacząłem myśleć nad zmianą lampki w mojej dwusetce. Oczywiście padło na oświetlenie led. Budowę lampy traktuję bardziej jak test, z racji tego iż chcę dobrać oświetlenie tak aby chwasty rosły tak dobrze jak przy zwykłych świetlówkach. Chce pójść w stronę nowego. Nie chodzi mi o oszczędność energii, a o dobry rozwój roślinek. Lampa początkowo miała składać się z dwóch belek po 21 powerled`ów jedno watowych. Lecz po dłuższym :cool: pomyślunku :cool: , przeliczeniu miejsca w belce, coby się upewnić, zmieniłem zdanie i zdecydowałem się na jedną belkę 42 powerled`y. Do budowy oświetlenia zakupiłem następujące gadżety:
1.Zasilacz.
Obrazek
Po przeliczeniu i dłuższym zastanowieniu padło na zasilacz impulsowy 60 watowy. Zasilacz może pociągnąć nawet 48 led`ów, lecz nie byłem przekonany do miejsca w profilu 100 cm, więc ograniczyłem to do 42 led.

2. Profil.
Obrazek
Obrazek

3. Gadżety.
Obrazek
28 led`ów 6500k, 6 led`ów niebieskich, 8 led`ów czerwonych, 42 podstawki 20mm, pasta termo-przewodząca, klej termo-przewodzący. Dobierając czerwone widmo konsultowałem się w dwóch miejscach, oraz organoleptycznie :P . Znalazłem dwie barwy czewrone 620nm i 650 nm, padło na led`y 650nm ponieważ ta barwa jest kolorem bardzo soczystym i chyba lepiej będzie pobudzać roślinki do wzrostu. Barwa 620nm niestety wpada w kolor pomarańczowy a nie czerwony. Led`y niebieskie są tylko do poprawy barwy białej, jak się nie spodoba wizualnie to wymienię na białe 6500k. Potrzebne będą rezystorki których niema na focie 6x około 6,8 ohm i 8x około 9 ohm aby uzyskać pożądane napięcie. Rezystory będą dwu watowe, ponieważ z przeliczeń wyszło mi, że będzie się odkładać niekiedy powyżej 1 wata mocy. Strzeżonego ...... :D

Do budowy belki popełniłem następujący schemacik:
Obrazek
Diody będą w sekcjach takich jak na powyższym schemacie, a ułożone następująco:
Obrazek

Docelowo będę budował dwie takie belki które zastąpią moje 4 x 39 wat. Lecz tak jak pisałem, jak nie będzie mnie oświetlenie satysfakcjonować, to pozostanę przy moich świetlówkach.

Dalsze foty z budowy belki niebawem :D :D :D


Kamil

Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 10:22 pm
autor: Przemo_K
No bardzo ciekawy pomysł.
Na pewno się przekonasz do LED'ów :)
Powodzenia w projekcie życzę.

Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 10:24 pm
autor: tzw79
Słyszałem o tym projekcie, bardzo jestem ciekaw końcowego wyglądu belki i tego jak roślinki będą się zachowywać. Trzymam kciuki. :-D

Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 10:27 pm
autor: pkucaba
Teardrops, Trzymam kciuki również...


Jak wygląda sprawa z temperaturą? Czy będzie jakiś dodatkowy radiator ?

Re: Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 10:34 pm
autor: Teardrops
pkucaba pisze:Teardrops, Trzymam kciuki również...


Jak wygląda sprawa z temperaturą? Czy będzie jakiś dodatkowy radiator ?
Nie już w domu posiada dwa projekty z led`ów jedno watowych. Wiec mówię wszem i wobec, nie dawajcie się naciągać nieuczciwym sprzedawcą :!: :!: :!: Przy zastosowanie powerled`ów jedno watowych i stosowaniu podstawek do takowych led`ów, które są zarazem radiatorem NIE STOSUJE SIĘ DODATKOWEGO ODBIORU CIEPŁA :!: :!: :!:

Co innego jęśli stosuje się led`y 3 i 5 watowe, wtedy podstawka to za mało.

Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 10:48 pm
autor: mimag
Widze temat ruszył z kopyta, ciesze sie niezmiernie bo zapowiada sie bardzo fajnie. LED to przyszłość pytanie jak odległa, moze nie tak bardzo jak sie wydaje. Sa juz na rynku belki led ale ceny ponad 1000zł skutecznie odstraszaja. Myśle ze Twoj projekt pokaże że mozna zrobic fajne swiatło za bardziej przystepne kwoty.

Re: Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 11:22 pm
autor: hacek
Teardrops pisze:Potrzebne będą rezystorki których niema na focie 6x około 6,8 ohm i 8x około 9 ohm aby uzyskać pożądane napięcie. Rezystory będą dwu watowe, ponieważ z przeliczeń wyszło mi, że będzie się odkładać niekiedy powyżej 1 wata mocy. Strzeżonego ...... :D
Z obliczeń kalkulatorów na stronach wynika, że rezystor powinien mieć ok 0,8W (zalecana 1,2W) więc ja u siebie do białych led dałem rezystory 1W i przyznam, że trochę się grzeją więc warto kupić większej mocy. Po zakupie proszę o info jakie wybrałeś rezystory, jak się sprawują pod względem temperatury pracy.
Teardrops pisze:Przy zastosowanie powerled`ów jedno watowych i stosowaniu podstawek do takowych led`ów, które są zarazem radiatorem NIE STOSUJE SIĘ DODATKOWEGO ODBIORU CIEPŁA
Moja belka wykonana na takim samym profilu o długości 50cm i podłączonych 9x1W led (zasilanie 12V, rezystory 6,8ohm 1W) podczas pracy jest na tyle gorąca, że nie utrzymam jej w ręce.

Belka led 42W

: ndz mar 16, 2014 11:49 pm
autor: Teardrops
Po pierwsze ja nie stosuje żadnych kalkulatorów tylko wzory elektroniczne. Jest tak jak piszesz wychodzi około 1,2 wata lecz to teoria i wole zastosować deko większy dwu watowy rezystor. Przecież to mała różnica cenowa.

Co do drugiej uwagi to może się grzać, ale tylko wtedy jeśli jest dużo większy prąd zasilania niż zalecane 350 mA, lub wieksze napiecie. Zrób pomiar napięcia na zasilaczu, czasem zdarza się iż zasilacze mają wieksze napiecie niż znamionowe. Moje po 30 minutach pracy na obniżeniu wynosi 12,06 V. A jeśli faktycznie bedzie się grzać to ograniczę prąd do 300 mA lub zastosuje wiekszy rezystor do zmiejszenia napiecia zasilania diody.

Re: Belka led 42W

: pn mar 17, 2014 12:34 am
autor: hacek
Teardrops pisze:Po pierwsze ja nie stosuje żadnych kalkulatorów tylko wzory elektroniczne. Jest tak jak piszesz wychodzi około 1,2 wata lecz to teoria i wole zastosować deko większy dwu watowy rezystor. Przecież to mała różnica cenowa.
Liczyłem i z wzorów i kalkulatorów, co za różnica jak wychodzą te same wnioski :) Ale nie to jest najważniejsze... Rezystory zamówiłem przy okazji innych zakupów a że nie bylo akurat nic między 1 a 5W to wziąłem mniejsze i piszę co zaobserwowałem - troche się grzeją.
Teardrops pisze:Zrób pomiar napięcia na zasilaczu, czasem zdarza się iż zasilacze mają wieksze napiecie niż znamionowe. Moje po 30 minutach pracy na obniżeniu wynosi 12,06 V. A jeśli faktycznie bedzie się grzać to ograniczę prąd do 300 mA lub zastosuje wiekszy rezystor do zmiejszenia napiecia zasilania diody.
Napięcie na zasilaczu mam max 12,5V.

Jestem ciekawy efektów Twojej pracy i czekam na dalszą relację i wnioski.

Belka led 42W

: pn mar 17, 2014 12:39 am
autor: Teardrops
A natężenie?

Re: Belka led 42W

: pn mar 17, 2014 9:02 am
autor: shadowrider
Teardrops pisze: Co innego jęśli stosuje się led`y 3 i 5 watowe, wtedy podstawka to za mało.
Jak to się dzieje że przy ledach zaleca się radiatory a przy świetlówkach nie, mimo że mają podobną sprawność?
Tylko dlatego, że ledy są punktowe?

Belka led 42W

: wt mar 18, 2014 11:58 pm
autor: Teardrops
Ledy jak każde źródło światła nie posiada 100% sprawności. Część mocy która jest przekazywana z zasilania idzie na wytworzenie światła, lecz też znaczna część mocy odkłada się w postaci ciepła. Jest tak jak piszesz Powerled ma małą powierzchnię odprowadzania ciepła i dlatego stosujemy podstawki, radiatory czy też chłodzenie cieczą. Jeśli ciepło nie będzie odprowadzone z diody wtedy spadnie sprawność i żywotność takiego źródła światła. Natomiast świetlówka ma po prostu większą powierzchnię odprowadzania ciepła i to jest dla niej wystarczające.

-- Śr mar 19, 2014 12:58 am --

Dziś zakończyłem prace nad belką. Zeszło się troszkę, poszło 3/4 fiolki cyny :shock: troszke dużo lecz cóż, zdarza się. A teraz krok po kroku jak to było:
1. Sprawdzanie każdej podstawki miernikiem. Czytałem, że czasem niektóre pola mogą nie być połączone ze sobą, lub " + " z " - " połączone razem. Sprawdzenie biegunowości Led`ów. Jak badamy w opcji do badania diod to led powinien lekko się zapalić :shock: lecz nie zawsze. Lutowanie.
Obrazek

2. Naklejanie diod do profilu alu. Pierw odmierzyłem miejsce jakie mam w pokrywie i wyszło, że profil musiałem skrócić do 97 cm. Następnie odjąłem po 2 cm po bokach i podzieliłem na 42 diody. Wyszło mi, że środek każdej podstawki ma być mnie więcej co 2,2 cm, czyli przerwa między diodą wyszła około 2 mm.
Obrazek

3. Lutowanie sekcji. Lutowanie zacząłem od lutowania rezystorów i łączenia led`ów. Na profilu dla ułatwienia sobie nakleiłem czarną taśmę izolacyjną (bo taka była pod ręką), aby nie pomylić rezystora przeznaczonego do danej sekcji (dioda czerwona miała R=9ohm, niebieska R=6,8ohm).
Obrazek

4. Lutowanie sekcji ze sobą. Pierw łączyłem tylko " + " białym przewodem, potem " - " niebieskim, coby było ładnie i przejrzyście. :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek

5. Podłączenie zasilania. Sprawdzenie wszystkich połączeń jeszcze raz organoleptycznie i miernikiem.
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie :
Zdjęcie bańki z oświetleniem 4 x 39 Wat (2 x 6500K, 1 x 10000K, 1 x 4500K)
Obrazek

Zdjęcie bańki z oświetleniem 42 x 1 Wat (28 x 6500K, 6 x niebieski, 8 x czerwony)
Obrazek


Reasumując:
1. Wywalę 4 diody niebieskie i zamienię je na barwę białą, na pewno widmo się zmieni ku lepszemu. Jak nadal będę niezadowolony to wszystkie niebieskie zamienię na białe. Jak wymienię to zamieszczę zdjęcia.
2. Belka grzeję się, lecz nie tak jak pisał o tym hacek, bez problemu można ją trzymać w rękach. Jest po prostu ciepła.
3. Cała budowa (pomiary, lutowanie i klejenie) zajęło jakieś 6 - 7 godzin.
4. Druga belka którą będę budował niebawem, będzie tylko z led`ów białych i kilku czerwonych.

PS. Myślę, że fotorelacja z budowy belki jest na tyle szczegółowa, iż komuś się przyda. Miłej zabawy.

Kamil

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 12:10 am
autor: pkucaba
Kamil czy możesz zrobić zdjęcie z tym samym czasem naświetlania?
Teraz wygląda, że diody świecą jaśniej :)

Jakim klejem kleiłeś podstawy do profilu alu?

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 12:37 am
autor: Teardrops
Nastawy były takie same, nic nie było ruszane przy aparacie. Może wydawać się, że świecą jaśniej ale to jest tylko poświata tych niebieskich ledów. Nie wiem co mnie pokusiło aby, aż tyle ich montować.

Klej był kupiony razem z diodami u tego samego sprzedawcy jak i pasta termo-przewodząca, nie pamiętam co to za klej, ale jakiś termo-przewodzący.

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 12:44 am
autor: pkucaba
Zdjęcia różnią się czasem otwarcia migawki.

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 12:58 am
autor: Teardrops
Foty zrobiłem, wstawię jutro. Już wiem dlaczego różny czas był. Ustawienia aparatu były na auto. :? :? :?

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 8:54 am
autor: culmen
Ciekawi mnie bardzo efekt bo zamierzam mieć wstępnie 33W na 250l ;)
Z tym że, u mnie nie bedzie DIY.

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 9:36 am
autor: Teardrops
Zacznijmy jeszcze raz :D :D :D
:arrow: Zdjęcia robione przy czasie 1/60 s., przesłonie F=5,6, oraz ISO 400.

1. Oświetlenie 4 x 39 Wat (2 x 6500K, 1 x 10000K, 1 x 4500K)
Obrazek

2. Oświetleniem 42 x 1 Wat (28 x 6500K, 6 x niebieski, 8 x czerwony)
Obrazek

3. Dla porównania oświetlenie 2 x 39 Wat (1 x 6500K, 1 x 4500K)
Obrazek

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 4:55 pm
autor: Coatl1987
No kurr... W czym tkwi problem? Biorąc pod uwagę sumę mocy ledów powinno być ok... Może soczewki nie takie masz?

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 5:55 pm
autor: pkucaba
Ale ja nie widzę problemu...
Dla aparatu niewielka różnica
między 42W w Led, a 78W w świetlówkach.
Ciekawe co na to chwasty...

Belka led 42W

: śr mar 19, 2014 10:04 pm
autor: Teardrops
Chwasty poczują na sobie tą belkę jak wymienię niebieskie diody na biały. Strasznie widmo mi się nie podoba w tej formie jak teraz 8)

Belka led 42W

: czw mar 20, 2014 9:55 am
autor: Coatl1987
Tak jak przespałem się z problemem to doszedłem do wniosku że światło może być takie mdłe też z powodu osłony profilu (w jakiej opcji ją masz, bo wydawało mi się że mleczną?). Moim skromnym zdaniem wystarczyło by zamontować ten wariant z przezroczystą osłonką (to wsuwane badziewie z pleksi :D ) żeby różnica była dużo mniejsza pomiędzy ledami a świetlówką... Ale to tylko moje zdanie i mogę się mylić :P

Re: Belka led 42W

: czw mar 20, 2014 11:33 am
autor: Teardrops
Coatl1987 pisze:Tak jak przespałem się z problemem to doszedłem do wniosku że światło może być takie mdłe też z powodu osłony profilu (w jakiej opcji ją masz, bo wydawało mi się że mleczną?). Moim skromnym zdaniem wystarczyło by zamontować ten wariant z przezroczystą osłonką (to wsuwane badziewie z pleksi :D ) żeby różnica była dużo mniejsza pomiędzy ledami a świetlówką... Ale to tylko moje zdanie i mogę się mylić :P

Niestety to są złe wnioski :D , ponieważ kupując plexi miałem do wyboru 3 opcję (mleczna, półprzezroczysta, przezroczysta) i wybrałem przezroczystą, tak jak piszesz. Problem polega w niebieskich diodach, jak już wcześniej o tym pisałem muszę je wymienić na białe i z 6 niebieskich zostawię dwie sztuki. Jak nadal będzie źle to wymienię je wszystkie. Lecz na razie mi nie po drodze na Wał Miedzeszyński, a płacić za przesyłkę dla 6 led`ów to się nie opłaca. W przyszłym miechu planuje drugą belkę około 60 szt. więc wtedy będzie wymiana i całkowite przerzucenie się na led`y. Jak się dobrze przyjrzysz to sam zauważysz, iż światło jest delikatnie za niebieskie.

Kamil

Belka led 42W

: czw mar 20, 2014 11:44 am
autor: Coatl1987
W sumie racja. Pleksi wyglądało na mleczne ale widocznie to te folie ochronne... sam chcę coś takiego złożyć z tąd moje zainteresowanie tematem... chciałem założyć do 4-rech naświetlaczy po 10w każdy jeszcze belkę 10-15w z powerledów. Na 120cm długości akwarium, jakieś 100 - 110 cm belki złożonej z białych, czerwonych i niebieskich ledów... Ale widzę że te niebieskie ledy to może być nie najlepszy pomysł... Plan był taki żeby było 5 czerwonych 5 niebieskich i 5 białych... Ale teraz jak patrzę to chyba wystarczyłoby 2-3 czerwone, 2niebieskie i reszta białych...

Belka led 42W

: czw mar 20, 2014 12:14 pm
autor: Teardrops
Ja bym został jednak przy 5 czerwonych o barwie 650nm dla lepszego wzrostu roślin. A niebieskie to sam zobaczysz jak to wyjdzie u mnie i z czasem zadecydujesz czy w ogóle je montować.

Belka led 42W

: czw mar 20, 2014 8:01 pm
autor: Coatl1987
A może zamiast niebieskich zielone ze 3? Czy takie widmo jest w ogóle roślinom potrzebne? Czy też wystarczą białe i czerwone...

Belka led 42W

: czw mar 20, 2014 11:06 pm
autor: Teardrops
Myślę, że zielona dioda jest zbędna i nie trzeba aż tak udziwniać. Nawet takiego koloru nie brałem pod uwagę i nie biorę.

Belka led 42W

: pt mar 21, 2014 9:23 am
autor: Coatl1987
Aha. No to w takim razie czekam na fotki i opinie jak zmienisz niebieskie diody :-D

Belka led 42W

: wt mar 25, 2014 9:08 pm
autor: Teardrops
Dziś zacząłem kontynuacją przebudowy oświetlenia :D . Początkowo miałem zamiar dać drugą belkę led z 56 szt./1W, czyli ten sam zasilacz 12V/5A. Lecz szwendając się w niedzielę po ostatnim Warszawskim przybytku elektroniki - czyt. Wolumen, natknąłem się na zasilacz w bardzo dobrej cenie 12V/6,25A i po szybkim przeliczeniu wyszła ładna lampka 72 szt./1W.

Obrazek

Taka ilość powerled`ów niestety nie zmieści się na jednym profilu, więc zamiast oświetlenia składającego się z 2 belek docelowo będzie 2 x 36 szt./1W i już istniejące 42szt./1W. A wyglądać to będzie mniej więcej tak (led`y już się polutowały i przykleiły :cool: ):

Obrazek

:idea: Wpadłem na jeszcze jeden pomysł :idea: Belka 42W z racji, że zostało troszkę miejsca po bokach i możliwości zasilacza pozwalają na to dostanie jeszcze dodatkowe 2 led`y. :cool:

Zdjęcia niebawem.
Kamil

Belka led 42W

: wt mar 25, 2014 9:47 pm
autor: bartek
Gdzie dokładnie na Wale Miedzeszyńskim kupujesz ledy?