Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MikeWazowski
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt kwie 15, 2014 12:13 pm
Lokalizacja: Warszawa [Bemowo]
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#1

Post autor: MikeWazowski »

Cześć,
niedawno się zarejestrowałem, więc przyszedł czas na pierwszy post. Mam nadzieję, że pomożecie mi ogarnąć mój baniak, bo aktualny jego stan mnie nie satysfakcjonuje. Opis baniaka:

Zbiornik panoramiczny z zestawu Diversa, pojemność 54 l, wymiary 60x30x30
Oświetlenie zbiornika to 2 świetlówki: T8 SYLVANIA Luxline Plus 15W/865 oraz SYLVANIA Gro-Lux 15W. Oświetlenie włączone jest od godziny 10:30 do godziny 20:30 czyli 10 godzin.
Zbiornik funkcjonuje od sierpnia 2012, kryzys rozpoczął się jakiś rok później, następnie przeprowadzka spowodowała restart zbiornika, miało to miejsce w styczniu 2014.
Co tydzień lub dwa podmieniam 10 litrów wody (20%). Dolewam warszawskiej kranówki, zawsze odstanej.
Aktualna temperatura w zbiorniku to 24 stopnie celsjusza, posiadam grzałkę z termostatem, ale aktualnie jest ona wyłączona.
Od tygodnia podaję 3ml Easy Carbo codziennie, dzięki czemu roślinki odżyły a i liczba krasnorostów została zmniejszona do minimum.
Filtr wewnętrzny Haliliea BT 400 z deszczownicą, w środku wkład wkład ceramiczny. Chciałbym wymienić filtr na jakiś kubełkowy - używany, wszelkie sugestie będą mile widziane.
Obsada i roślinność:
Platka - 1 szt. Neon Czerwony i Inessa (1 ławica, łącznie 9 sztuk) Razbora klinowa - 7 sztuk, Gupik - 2 szt oraz 1 glonojad. Do tego 2 ślimaki Helenka. Kondycja ryb ogólnie dobra, nigdy nie chorowały, część razbor i neonów czerwonych jest od początku akwarium, są to duże, dorodne osobniki.
W akwarium znajduje się Kabomba oraz rogatek. Kondycję kabomby oceniam na dobrą, szybko rośnie, jednak przy ataku ksrasnorostów przycinam chore elementy. Rogatek w kondycji miernej - dostałem od kumpla, rozrósł się, przyciąłem i posadziłem szczepki i kiepsko one rosną. Dodatkowo w akwarium znajdują się jeszcze 3 rośliny, których nazw nie pamiętam, ale postaram się je dobrze zobrazować na zdjęciach. Jedna roślinka ma ucięte liście ze względu na atak krasnorostów.

Zanim posypią się na mnie gromy o zbyt małej ilości roślin - akwarium byłyo w dobrej kondycji, potem się pogorszyło i każda zakupiona roślina zostawała atakowana przez krasnorosty. A teraz najważniejsze, co chcę osiągnąć:
:arrow: po pierwsze - proszę o radę jakie testy kropelkowe i na jakie parametry kupić - wtedy dam Wam dokładne parametry wody a nie z testów paskowych
:arrow: wymiana filtra - proszę o poradę odnośnie filtrów, chętnie kupię używany jakiś, żeby filtracja w akwarium była odpowiednia
:arrow: chciałbym zaaranżować akwarium na roślinne typu holenderskiego, chętnie zakupię rośliny, przyda się pomoc w aranżacji, chętnie wprowadzę również jakieś zmiany w obsadzie, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała.
:arrow: ewentualna aranżacja zbiornika i włożenie do niego większej ilości roślin pozwoliłaby mi nauczyć się nawożenia akwarium, na czym również mnie zależy
:arrow: czy do zbiornika potrzebna będzie bimbrownia? słyszałem opinie, że się przyda, chętnie to z Wami przedyskutuję

Z góry dziękuję wszystkim za komentarze i pomoc.

Zdjęcia http://postimg.org/gallery/4a1dezgy/685b1a44/" onclick="window.open(this.href);return false;

GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#2

Post autor: GniadeK »

Filtr jeśli ma być tańszy kubełek to z grupy hw lub używany.

Skoro mówisz że było spoko a po przeprowadzce są problemy, to winą może być woda, warto abyś zrobił testy i pomyślał nad RO do mieszania z kranówką tak aby uzyskać zadowalające parametry ;)

Rośliny ludzie oddają z przycinek, śledź forum a na pewno coś od kogoś dostaniesz (tylko trzeba być szybkim :D), ja niedługo bede przycinał takie gatunki jak tu to mogę ci odpalić coś za milkę ;):
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=8&t=23485" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#3

Post autor: Christo »

MikeWazowski pisze:po pierwsze - proszę o radę jakie testy kropelkowe i na jakie parametry kupić
Zależy jakie kto ma potrzeby. Na pewno warto mieć dobry test na NO3, bo na jego podstawie można ustalić jakie podmiany są potrzebne i ile leci tego w kranie. NH3 i NO2 jak ktoś ma zapas filtracji biologicznej, nie odwala akcji destabilizujących dobrze funkcjonujący zbiornik i zaczeka z zapasem przy dojrzewaniu można sobie IMO odpuścić.

Twardość i pH można sobie znaleźć na stronie wodociągów i jeżeli i tak nie zamierzamy przy nich majstrować to nie widze sensu mierzenia. Może pH przy dozowaniu CO2 się przyda.

Reszta testów to już przy prowadzeniu zbiornika roślinnego w zależności od tego jak kto co potrzebuje sobie monitorować.
MikeWazowski pisze:chętnie wprowadzę również jakieś zmiany w obsadzie, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała
Gupiki trochę odstają od reszty jeśli chodzi o wymagania.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#4

Post autor: tzw79 »

Cześć
testy jakie uważam za niezbędne to NO3 i PO4, mogą być JBL - z pewnością dokładne , ale może ktoś poleci jakiejś innej firmy. Co do kubełka to coś z HW myślę, że będzie jak najbardziej OK. Ja używam Fluval 105 od 1,5 roku, na razie nie mam zastrzeżeń. Jeśli zależy Ci na uprawie roślin to zdecydowanie potrzebne jest podawanie CO2. Może być z bimbrowni na początek, a docelowo proponuję pomyśleć o butli wysokociśnieniowej. Światła jest 0,55 W/l czyli wartość podstawowa już jest. Spróbujesz z takim oświetleniem i zobaczysz czy roślinki dają radę. Jak pójdziesz w stronę butli, testów itd nie będzie odwrotu - trzeba będzie nawozić.
Obsadę zbiornika proponuję zmienić na razie to trochę miszmasz i dodatkowo "glonojad", który tu nie pasuje.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#5

Post autor: fivb77 »

wymiana filtra - proszę o poradę odnośnie filtrów, chętnie kupię używany jakiś, żeby filtracja w akwarium była odpowiednia
polecę Ci używanego Eheima Classic 2213 - jest to cichy model, sprawny, sprawdzony, w Twoim baniaczku miałbyś załatwioną sprawę filtracji, a na allegro znajdziesz za małe pieniądze używkę :) Fluval 105 - nigdy nie używałem, co nie znaczy, że odradzam :)
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#6

Post autor: tzw79 »

We Fluvalu pewną niedogodnością mogą być węże. Są to węże karbowane. W przypadku kiedy na wężu wylotowym chcielibyśmy podłączyć reaktor do CO2 byłoby to chyba niewykonalne żeby ta konstrukcja była szczelna. Natomiast ja w swoim filtrze wymieniłem ten wąż na zwykłe gładkie 16/22 i pasuje idealnie.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#7

Post autor: fivb77 »

No i styknie :)
A teraz kolego MikeWazowski poznaj parametry swojej wody, żeby łatwiej było Ci doprowadzić parametry do pożadanych, a potem żeby to było roślinne, trzeba Ci roślin :P
Awatar użytkownika

Autor
MikeWazowski
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt kwie 15, 2014 12:13 pm
Lokalizacja: Warszawa [Bemowo]
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Re: Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#8

Post autor: MikeWazowski »

GniadeK pisze:Filtr jeśli ma być tańszy kubełek to z grupy hw lub używany.

Skoro mówisz że było spoko a po przeprowadzce są problemy, to winą może być woda, warto abyś zrobił testy i pomyślał nad RO do mieszania z kranówką tak aby uzyskać zadowalające parametry ;)
Akwarium się zdestabilizowało, gdyż za bardzo odmulaczem zruszyłem podłoże. Nastąpił atak glonów którego nie mogłem opanować, frustracja wzięła górę i szlag wszystko trafił. ;(
Tutaj kilka zdjęć "starego", dopiero dojrzewającego akwarium. link

Jeszcze dziś postaram się skoczyć do sklepu po testy i wrzucić Wam wyniki.
Odnośnie filtra, to również zrobię rekonesans i postaram się niedługo coś wykombinować, może akurat na forum trafi się jakaś okazja.
tzw79 pisze:Jeśli zależy Ci na uprawie roślin to zdecydowanie potrzebne jest podawanie CO2. Może być z bimbrowni na początek, a docelowo proponuję pomyśleć o butli wysokociśnieniowej.
Bardzo zależy mi na uprawie roślin, bo podglądnąłem na forum Wasze baniaczki i aż wstyd z takim jak mój się pokazywać. Na początek chciałbym ruszyć z bimbrownią, ponieważ z tego co się orientowałem, to butla to jest jakiś wydatek.

Odnośnie obsady, to glonojad jest od kolegi, gdy nadejdzie czas to chętnie go komuś oddam.

Kolega wyżej proponował roślinki. Moje pytanie jest, jakie roślinki umieścić w akwarium? Chciałbym, żeby nie były jakieś mega wymagające, ale chciałbym, żeby akwarium też ładnie wyglądało. Gdzieś na forum znalazłem link do pięknych galerii, chciałbym żeby u mnie było podobnie. Tutaj link do pięknych galerii - de facto link z forum Galeria

Btw. mieszkam na Bemowie, gdzie tutaj drodzy forumowicze kupić testy? W kakadu w Tesco jest straszne zdzierstwo, jest gdzieś jeszcze niedaleko ratusza polecany, możliwie tani sklep?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#9

Post autor: fivb77 »

Faktycznie, piękne te galerie, ale tam są dziesiątki gatunków i odmian. Musisz sam popatrzeć, które Ci się podobają na 1,2,3 plan, roślin jest tak dużo, że trudno będzie dla Ciebie wymienić co tu polecać, a jak będziesz oglądał rośliny to ich wymagania z reguły są opisane. To akwarium ma być Twoje i Tobie się podobać :) Proponuję, byś spędził nieco chwil zagłębiając się w opisy akwariów na forach i stronach internetowych, podzielił sobie rośliny które Ci się spodobały na te 3 plany, a potem się tą listą z nami podzielił :) a my wtedy wkroczymy do akcji :)
Awatar użytkownika

Autor
MikeWazowski
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt kwie 15, 2014 12:13 pm
Lokalizacja: Warszawa [Bemowo]
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Re: Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#10

Post autor: MikeWazowski »

Witam, po krótkiej przerwie. :)

Właśnie zakończyłem badanie wody kropelkowymi testami Zoolek. Dodam tylko, że nie wymieniałem wody 2 tygodnie, ze względu na majówkę i tym podobne sprawy. Oto wyniki:

NO3 - 20mg/l
NO2 - 0,05 mg/l
Ph - 7,5
NH3 - 1,0 mg/l oraz wynik z tabelki wraz z Ph to 0,02

Z tego co się orientuję to wyniki są chyba dobre, ale poczekam jeszcze na Wasz komentarz.

Co do roślin na 1,2 i 3 plan. Czy dysponujecie jakimś ciekawym zestawieniem z podziałem właśnie na plany? Na pewno łatwiej by się wtedy szukało. Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#11

Post autor: Christo »

Nie znam testów Zooleka, ale parametry powinny być:
-NO3 poniżej 20
-NO2 0
-pH uzależnione od gatunku/ów ryb które hodujemy
-NH3 0
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#12

Post autor: silver007 »

Ja niestety kiedyś poznałem testy Zooleka i to nie z dobrej strony.
Test na NO2 jego obecność wykazywał zawsze (bez względu na faktyczny stan) natomiast NO3 działał zero-jedynkowo, czyli albo 0, albo jakaś wartość z kosmosu czyli 60-100 (przy czym wartość z kosmosu pojawiała się przy rzeczywistej zawartości ok. 10 mg/l).
Dlatego niestety przedstawione wyniki mogą mieć niewiele wspólnego z prawdą.
Miałem jeszcze z Zooleka test KH/GH i ten nie wymagał żadnych kalibracji.

ClariasPL
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: pt sie 30, 2013 7:45 am
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#13

Post autor: ClariasPL »

Ja z kolei uważam ze testy Zooleka są dobre i można im zaufać,z samych wyników można gdybać czy masz odpowiednie PH bo na to wpływ będzie miało szereg czynników. z tego co widać to ogólnie wyniki sa już że tak napisze "na granicy" a niektóre przekraczają normę.
Awatar użytkownika

Autor
MikeWazowski
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt kwie 15, 2014 12:13 pm
Lokalizacja: Warszawa [Bemowo]
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc w aranżacji 54l na akwarium roślinne + wskazówki

#14

Post autor: MikeWazowski »

Aktualnie sytuacja jest ustabilizowana, troszkę się te moje rośłiny rozrosły, ale cały czas szukam jakiegoś natchnienia na aranżację.

-- So cze 07, 2014 5:23 pm --

Na pewno na pierwszy plan chciałbym jakąś trawkę- żeby był piękny dywanik. Możecie coś polecić? Podejrzałem
Sagittaria subulata
Lilaeopsis brasiliensis
ale to jeszcze nie to. Będę wdzięczny za każdą sugestię pięknego trawniczka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”