Widłonogi - Oczlik

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#1

Post autor: Miro »

Systematyka:
Typ: Stawonogi (Arthropoda)
Gromada: Skorupiaki (Crustacea)
Podgromada: Widłonogi (Copepoda)
Rzędy: Kalanoidy (Calanoida) i Oczlikowce (Cyclopoida)

W akwarystyce do karmienia ryb wykorzystuje się rzędy Kalanoidów i Oczlikowców, ich przedstawiciele bytują zarówno w wodzie słodkiej jak i słonej. Przeważnie są to gatunki wolnożyjące, czasami drapieżne. Te małe skorupiaki mają różne formy, ich wielkość waha się zazwyczaj od 0,5 do 10 mm, ale bywają większe. Jest to dobry i polecany pokarm, jednak należy unikać karmienia nim zbyt drobnego narybku, gdyż jeśli trafimy na drapieżną formę, ucztę będą miały widłonogi, a stracimy narybek. Podrośnięte młode i ryby dorosłe będą mimo to chętnie jadły tego typu pokarm. Może on też być przechowywany w formie mrożonej. Widłonogi nadają się do samodzielnego połowu. I jeszcze krótkie sprostowanie - powszechne określenie "oczlik", potocznie używane na określenie wszystkich widłonogów dotyczy w rzeczywistości tylko konkretnego gatunku należącego do rzędu Oczlikowców. Jego systematyka poniżej.

Podgromada: Widłonogi (Copepoda)
Rząd: Oczlikowce (Cyclopoida)
Gatunek: Oczlik (Cyclops)

Oczlik to właściwie najmniejszy wśród Oczlikowców, słodkowodny, o owalnym kształcie ciała, nieco węższym w części tylnej, z czułkami z przodu i szczecinkami z tyłu. Jest bardzo ceniony jako karma dla większego narybku, np. potomstwo jajożyworodnych, czy podrośnięte kąsaczkowate lub labirynty.


znalezione w internecie
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Widłonogi - Oczlik

#2

Post autor: as400 »

Nie sądzisz, że dla przyzwoitości, wypadałoby podać źródło ?
-------------------
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#3

Post autor: Miro »

To nie jest praca naukowa tylko ogólnie dostępna informacja internetowa na temat Widłonogi-Oczlika w " pigułce " !
Jeżeli z treścią się nie zgadzasz albo masz jakieś ale co do treści to wtedy Ci podam link do strony.
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Widłonogi - Oczlik

#4

Post autor: as400 »

miro pisze:To nie jest praca naukowa tylko ogólnie dostępna informacja internetowa na temat Widłonogi-Oczlika w " pigułce " !
Jeżeli z treścią się nie zgadzasz albo masz jakieś ale co do treści to wtedy Ci podam link do strony.
Stronka:
http://www.elem.internetdsl.pl/akk/artykuly/zywiec.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Cytat z tej strony:
"Dziękujemy redakcji Magazynu Akwarium za zgodę na publikację artykułu."
-------------------
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#5

Post autor: piotrek78 »

Oprócz ogólnodostępnej wiedzy warto dodać własne spostrzeżenia.
Ja bym dodał od siebie:
1. Oczlikiem i ogólnie ''pyłem stawowym'' opisywanym w literaturze do odchowu narybku można w krótkim czasie stracić cały miot. Zawsze ale to zawsze trafiałem na jakieś drapieżne formy.
2. Najwięcej oczlika jest w chłodnych porach roku, zwłaszcza III-IV . Dużo oczlika razem ze szklarką miałem w połowach z przerębla.
3. Na torfowiskach na przedwiośniu pojawia się pomarańczowy , duży oczlik i długich czułkach, wydaje się szczególnie ceniony przez ryby.
4. Mam sentyment do oczlika dzięki sklepikowi u p. Zbyszka w podwórzu na Targowej , gdzie w piątki , najczęściej zimą był dostępny z beczki 'na torebki'. P. Zbyszek mieszał w beczce i nalewał całą torbę ' scyclopsa', starczało na tydzień.
Byli czasy, Panie :cool:
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#6

Post autor: Miro »

as400 pisze: Cytat z tej strony:
"Dziękujemy redakcji Magazynu Akwarium za zgodę na publikację artykułu."
Nie wiem po co żeś to zrobił, czy chciałeś pokazać że też umiesz szukać w internecie ?! Jeżeli tak to brawo ! Tylko szkoda że tak późno !
A tak na marginesie to nie z tej strony !
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Widłonogi - Oczlik

#7

Post autor: as400 »

miro pisze:Nie wiem po co żeś to zrobił, czy chciałeś pokazać że też umiesz szukać w internecie ?! Jeżeli tak to brawo ! Tylko szkoda że tak późno !
A tak na marginesie to nie z tej strony !
Skoro kopiujesz to podaj źródło - to wszystko. Nieważne gdzie to znalazłeś, na tej czy innej stronie - tekst jest skopiowany z Magazynu Akwarium.
Jeżeli nie rozumiesz dlaczego tak się powinno postępować to trudno. Ja Cię przyzwoitości nie będę uczył.
-------------------
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#8

Post autor: Miro »

as400 pisze:Ja Cię przyzwoitości nie będę uczył.
I tu się zgadzamy !!!
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#9

Post autor: aquilamp »

piotrek78 pisze:Oczlikiem i ogólnie ''pyłem stawowym'' opisywanym w literaturze do odchowu narybku można w krótkim czasie stracić cały miot. Zawsze ale to zawsze trafiałem na jakieś drapieżne formy.
Ostatnio kupiłem na kole oczlika z przeznaczaniem dla narybku żyworódek. (ameki, mieczyki). Czy takim rybką może zaszkodzić.
Każdy narybek jest wrażliwy?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Widłonogi - Oczlik

#10

Post autor: rudy1986 »

Zalezy jaki gatunek. Wpusc malo zeby zjadly szybko bez zalegania pokarmu

putonr
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt kwie 14, 2015 10:30 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus, Rakuszan
Na imię mam: Rafal

Widłonogi - Oczlik

#11

Post autor: putonr »

Witam. Mam problem z oczlikami. Hoduję rozwielitkę i pojawiły się oczliki. Od tej pory rozwielitek prawie nie ma. jak pozbyć się oczlików i jak w przyszłości uchronić się przed nimi. POMOCY

Psyho

Re: Widłonogi - Oczlik

#12

Post autor: Psyho »

Oczliki możesz oddać mi :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”