[72l] Od zera

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
matys
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 12, 2014 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Daniel

[72l] Od zera

#1

Post autor: matys »

Witam poczytałem trochę o podstawach akwarystyki i teraz mam kilka pytań odnośnie mojego przyszłego akwarium.
Chciał bym założyć sobie akwarium naturale w stylu Iwagumi.
Nisko rosnące trawy oraz mchy najlepiej mało wymagające.
Co do zwierząt 2 może 3 gatunki rybek o długości nie przekraczającej 4cm + krewetki.

Zakupiłem używany zestaw:
Akwarium 72l 60x30x40 proste ściany otwarte.

Filtry:
Eichem pick-Nudny ten mój wątek... 160 (wymieniłem gąbke)
FILTR kaskadowy HBL-501 400l/h (kupiłem drobną ceramikę + gąbkę)

Grzałka:
Aquael Heatzone Aqsn 20W nie wiem jak tu jest z termostatem na jaką temperature jest ustawiona (wymienię na Eichem 75W)

Oświetlenie:
DIVERSA LED 15,8W

No i dokupiłem a właściwie dałem się namówić w akwarystycznym podobno się nada.
Podłoże:
AQUASAND - CZARNY DIAMENT 9l
http://www.zolux.com/pl/akwarystyka/pod ... nt#columns

No i to tyle powiedzcie mi co musze dokupić albo zmienić aby postawić takie akwarium :)
Czy jest jakaś technologia która eliminuje okresowe podmiany wody albo przynajmniej znacząco wydłuża interwały między nimi?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

[72l] Od zera

#2

Post autor: Christo »

matys pisze: No i dokupiłem a właściwie dałem się namówić w akwarystycznym podobno się nada.
Podłoże:
AQUASAND - CZARNY DIAMENT 9l
Już widzę jakie to jest naturalne, zwłaszcza że barwione na rożne kolorki.

matys pisze:Czy jest jakaś technologia która eliminuje okresowe podmiany wody albo przynajmniej znacząco wydłuża interwały między nimi?
Nie trzeba zaraz technologii. Wystarczy mieć piasek na dnie (nie wiem czy to cudo z linku się sprawdzi) i obsadę złożoną z ryb o małym metabolizmie np neonów. Są poza tym oczywiście specjalne media (dość drogie), denitryfikatory, hydroponika itp.

matys pisze:Grzałka:
matys pisze:wymienię na Eichem 75W)
Jeśli nie zamierzasz w przyszłości zmieniać akwa na większe wystarczy 50W.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: [72l] Od zera

#3

Post autor: silver007 »

matys pisze:Witam poczytałem trochę o podstawach akwarystyki (...)
Chciałbym założyć sobie akwarium naturale w stylu Iwagumi.
No i właśnie tutaj pojawia się problem :)
Podstawy to nie Iwagumi. I nie chodzi mi tu o jakąś japońską teorię i tym podobne, tylko po prostu o wymagania takiego akwarium. Jeśli chcesz mieć coś takiego, jak na obrazkach w google na hasło "iwagumi", to czeka Cię jeszcze dużo więcej. Każdy gęsty i ładny trawnik, który jest podstawą takiego akwa, wymaga dużo pracy i że tak to ujmę - zasobów.
Nie wystarczy posadzić roślinek - musisz mieć mocne oświetlenie (jak sprawuje się Twoja lampa nie wiem - musisz poczytać, ale może być nieźle) do tego CO2 i nawożenie. Żaden trawnik nie pójdzie bez nawozów. Można próbować z sagittarią subulatą, ale to średnio atrakcyjny "dywan".
Wg mnie powinieneś jeszcze poczytać o dokładnie tego typu akwariach. Nie chcę Cię zniechęcać, tylko po prostu oszczędzić Ci sytuacji gdzie rzeczywistość kontra oczekiwanie wypadnie trochę blado :) Przygotowanie przede wszystkim ;)
Dlatego nie spiesz się - pytaj - pomożemy ;)
matys pisze:Czy jest jakaś technologia która eliminuje okresowe podmiany wody albo przynajmniej znacząco wydłuża interwały między nimi?
Hmmm... Nie masz możliwości robienia podmian, czy lenistwo? :-D

Autor
matys
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 12, 2014 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Daniel

Re: [72l] Od zera

#4

Post autor: matys »

Dzięki za cenne uwagi.
Christo pisze: Już widzę jakie to jest naturalne, zwłaszcza że barwione na rożne kolorki.
Eh człowiek zawsze jak ma braki w wiedzy to da się naciągnąć.
Obrazek
Wygląda to bardziej jak drobny żwir niż piasek.
Myślisz że powinienem wywalić to podłoże?
Christo pisze: Jeśli nie zamierzasz w przyszłości zmieniać akwa na większe wystarczy 50W.
Jeszcze nie wiem może... :)
silver007 pisze: No i właśnie tutaj pojawia się problem :)
Podstawy to nie Iwagumi. I nie chodzi mi tu o jakąś japońską teorię i tym podobne, tylko po prostu o wymagania takiego akwarium. Jeśli chcesz mieć coś takiego, jak na obrazkach w google na hasło "iwagumi", to czeka Cię jeszcze dużo więcej. Każdy gęsty i ładny trawnik, który jest podstawą takiego akwa, wymaga dużo pracy i że tak to ujmę - zasobów.
Nie wystarczy posadzić roślinek - musisz mieć mocne oświetlenie (jak sprawuje się Twoja lampa nie wiem - musisz poczytać, ale może być nieźle) do tego CO2 i nawożenie. Żaden trawnik nie pójdzie bez nawozów. Można próbować z sagittarią subulatą, ale to średnio atrakcyjny "dywan".
Wg mnie powinieneś jeszcze poczytać o dokładnie tego typu akwariach. Nie chcę Cię zniechęcać, tylko po prostu oszczędzić Ci sytuacji gdzie rzeczywistość kontra oczekiwanie wypadnie trochę blado :) Przygotowanie przede wszystkim ;)
Dlatego nie spiesz się - pytaj - pomożemy ;)
Tak wiem pośpiech nie jest wskazany. Na razie umyłem akwarium rozłożyłem podłoże i wsadziłem kilka kamyków zalałem wodą w celu przeprowadzenia testu sprzętu i szczelności.
Co do podmian mogę je robić i bede a pytałem czysto teoretycznie w końcu technologia się zmienia a na yt natknąłem się na filmik kolegi który ma coś w rodzaju ciągłej wymian wody niby proste ale budować coś takiego do 72l akwarium to chyba przegięcie :D

Oto moje dotychczasowe wypociny :-P

Obrazek
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

[72l] Od zera

#5

Post autor: Christo »

matys pisze:Podłoże:
AQUASAND - CZARNY DIAMENT 9l
Że "czarny" - to skumałem, ale dopiero teraz widzę skąd ten "diament". :mrgreen:

matys pisze:Myślisz że powinienem wywalić to podłoże?
Nie wiem. Nie chce się autorytatywnie wypowiadać, bo nie przerobiłem na własnych rybach każdego idiotyzmu wypuszczonego na rynek. Myślę że lepiej wyglądało by w jakimś krysztale - zwłaszcza ta cześć diamentowa - niż w akwarium, ale to rzecz gustu pod warunkiem że nie będzie groźna dla ryb, a tego jak już pisałem nie wiem.

Po za tym to podłoże będzie za grube, aby zachodziła w nim denitryfikacja umożliwiająca ograniczenie częstotliwości podmian.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

[72l] Od zera

#6

Post autor: Dein »

To nie jest złe podłoże. Miałem kiedyś podobne, tylko bez brylantów, które pewnie są kolorowymi szkiełkami, nieczyniącymi szkody. Rośliny w tym nieźle rosną, ryby traktują jak każdy inny żwir.

To tylko chodzi o kontrowersyjną urodę. Nijak to nie pasuje do akwariów w stylu naturalnym, bo takie błyszczące czarno-szmaragdowe cudo w przyrodzie nie występuje. Niemniej - przecież nikt nie nakłada kary za odchodzenie od schematów. Oprócz największej możliwej kary - zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie ci chciał to akwarium urządzić na swoją modłę i będzie krytykował za odejście od schematu.

Autor
matys
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 12, 2014 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Daniel

[72l] Od zera

#7

Post autor: matys »

Na razie zostawię jak jest.
Zastanawiam się tylko czy jak już będę stawiał Iwagumi będzie można wykorzystać ten żwir jako rdzeń który obsypał bym czarnym substratem?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[72l] Od zera

#8

Post autor: pkucaba »

Christo pisze:Po za tym to podłoże będzie za grube, aby zachodziła w nim denitryfikacja umożliwiająca ograniczenie częstotliwości podmian.
Możesz rozwinąć. Zaciekawiłeś mnie granulacją podłoża...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

[72l] Od zera

#9

Post autor: Christo »

Pisałem już o tym kilka razy. Najlepiej żeby miało ok 1 mm, bo to wszystkich pogodzi - i ryby kopiące, i przesiewające, i rośliny ukorzenione, i bakterie denitryfikacyjne. Być może trochę drobniejsze lub trochę grubsze też mogłoby być, ale 1mm mam sprawdzony.

Np w tym zbiorniku. (potem dodam jeszcze fotek, będzie widać poziom zarybienia)
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=75&p=209105#p209105" onclick="window.open(this.href);return false;

Od wiosny miałem tam ok 40 ryb i nie zrobiłem ani jednej podmiany, a dopiero pod koniec listopada NO3 doszło do 20, co stało się przyczyną problemów, które opisałem niedawno w dziale choroby. Fakt. ok połowa to były mało wydalające - neony, ale druga to już dość żarłoczne zwinniki i ogólne obsadzie żarcia nie żałowałem. Roślin jak widać w zbiorniku nie ma, ani hydroponiki, ani bajerów w kubełku itp.

Czarny diament wydaje mi się już trochę za gruby. To już jest żwirek.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

[72l] Od zera

#10

Post autor: Dein »

Efekt "podmieniam rzadko" można osiągnąć na różne sposoby i grubość podłoża nie musi mieć decydującego znaczenia.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

[72l] Od zera

#11

Post autor: silver007 »

matys pisze:Na razie zostawię jak jest.
Zastanawiam się tylko czy jak już będę stawiał Iwagumi będzie można wykorzystać ten żwir jako rdzeń który obsypał bym czarnym substratem?
Jak już to odwrotnie - substrat daje się pod jałowe podłoże, żeby miały do niego dostęp korzenie rośliny.
Chociaż to w sumie zależy, co masz na myśli mówiąc "substrat"? Może podaj jakąś konkretną markę i typ.

W każdym razie ten żwir (jak i prawie każdy inny) doskonale się nada do podsypywania pod górki, wzniesienia itd., tak żeby nie tracić cenniejszych ziarenek. Ale to już zależy od tego jaką aranżację sobie wymyśliłeś :) Ogólnie gradację jak do sadzenia roślin to on ma dosyć przystępną jeśli pod spód poszłoby coś drobnoziarnistego. Tylko ten wygląd tutaj jest dyskusyjny, ale to zależy kto co lubi... :)

Znasz już rośliny, które chciałbyś tam posadzić?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

[72l] Od zera

#12

Post autor: Christo »

Dein pisze:Efekt "podmieniam rzadko" można osiągnąć na różne sposoby i grubość podłoża nie musi mieć decydującego znaczenia.
Christo pisze:Są poza tym oczywiście specjalne media (dość drogie), denitryfikatory, hydroponika itp.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

[72l] Od zera

#13

Post autor: Dein »

Nie mam specjalnych mediów, ani hydroponiki, a był moment, kiedy trzymałem w akwarium 60-litrowym kazirodcze kilkudziesięcioosobowe stado gupików, czyniąc podmiany od wielkiego dzwonu. Żadna z tych ryb nie padła na choroby wynikające z brudu.
Akwarium na ziemi, bazalt nie najdrobniejszy, malutka kaskada w 2/3 wypełniona watą, kupa roślin pływających i pelii.

Oczywiście, że wszystko zależy od okoliczności i jeśli chce się zachować jakiś tam styl, który ogranicza użycie żarłocznych roślin czy ziemi, musi inaczej kombinować i zastanawiać się nawet nad grubością podłoża. Ale mimo wszystko nie skupiałbym się na tym zbytnio.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

[72l] Od zera

#14

Post autor: Christo »

Dein pisze:Nie mam specjalnych mediów, ani hydroponiki, a był moment, kiedy trzymałem w akwarium 60-litrowym kazirodcze kilkudziesięcioosobowe stado gupików, czyniąc podmiany od wielkiego dzwonu. Żadna z tych ryb nie padła na choroby wynikające z brudu.
I nigdy i to "z premedytacją" nie mierzyłeś poziomu NO3. Ja mierzę, wiem co zjada a co nie, zresztą to nie tylko moje obserwacje. Gupik wiele produkuje i wiele jest w stanie znieść, a to że znosi nie znaczy że w akwarium są dobre warunki. Wiele ryb ich nie zniesie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

[72l] Od zera

#15

Post autor: Dein »

Nie. Nie deklarowałem, że NIGDY nie mierzyłem poziomu NO3.
Mierzyłem (nigdy NO3 nie było na poziomie zero, ale też nie odnotowałem parametrów wyższych niż 10-15), a potem dałem sobie siana, skoro akwarium było stabilne, nic złego się nie działo, nic nie wskazywało na awarię systemu. Mam już akwaria trochę czasu i wiem, kiedy się niepokoić.

Wiem, że to niepedagogiczne tak pisać, ale dużo ludzi ma stabilne i przyjazne mniej wymagającym zwierzętom i roślinom baniaki w ten sposób urządzone i prowadzone. Miałem z tymi gupikami bojowniki (były tam, zanim gupiki rozmnożyły się jak dzikie), a bojowniki dosyć szybko reagują gorszą kondycją na złe warunki. Nie odnotowałem poważniejszych dolegliwości.
Oczywiście nie polecam tak bardzo przerybiać akwarium, jak ja wtedy zrobiłem, ale dla mnie to wystarczający dowód, że prawidłowo urządzony lołtek to nie pic na wodę i faktycznie trzyma stałe warunki bez konieczności stosowania nadfiltracji, cudów chemicznych i cotygodniowych podmian.

Autor
matys
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 12, 2014 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Daniel

Re: [72l] Od zera

#16

Post autor: matys »

Mam chyba problem
Pojawiał mi się dziwny osad
Tak wyglada filtr
Obrazek


tak tafla wody
Obrazek


i chyba winowajca skałki
Obrazek

Wie ktoś co to może być i jak się tego pozbyć?
Kuiłem test 6w1 JBL który wskazał:
NO3 - 25mg/l
NO2 - 0mg/l
GH - >14*d
KH - 10*d
pH - 8
CL2 - 0mg/l
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72l] Od zera

#17

Post autor: iro1979 »

Tak to skałki, wskazuje na to wysokie ph i kh. Pozbyć się można pozbywając się skałek. Dla pewności zrób test samej skałki w osobnym zbiorniku (np. w wiaderku) lub w pierwszej kolejności polej skałkę octem, może nie będzie trzeba nawet wkładać do wiadra by czekać na zmianę parametrów wody.
Ostatnio zmieniony pt gru 26, 2014 8:30 pm przez iro1979, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
matys
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 12, 2014 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Daniel

Re: [72l] Od zera

#18

Post autor: matys »

Wsadziłem mały odłamek do octu i zaczął mocno gazować.
Obrazek

Kurde wydałem sporo kasy na te skałki i szkoda mi je tak po prostu wywalić. Jak kupowałem je w dwóch akwarystycznych to nikt mi nie wspomniał że może być problem z wodą. :?
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72l] Od zera

#19

Post autor: iro1979 »

To, że skałki podnoszą ph i kh nie oznacza, że są bez wartości. Są ładne i możesz je sprzedać jakiemuś miłośnikowi malawi.

Autor
matys
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 12, 2014 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Daniel

[72l] Od zera

#20

Post autor: matys »

Kamyki wypadły :-? a woda się stabilizuje.
Pytanko mam czy obsada w składzie:
Bocja Kubotai - 5szt.
Kirysek Lamparci - 5szt.
Otosek - 2szt.
Neon Innesa - 15szt.
Krewerka Amano - 3szt.
nie jest przesadzona do mojej 72?

Kupiłem grzałkę 100W i zastanawiam się czy ustawić temperaturę 26*C czy zmniejszyć do 24*C ze względu na Kirysy.

Dokupiłem również filtr HW-302 i zastanawiam się nad wkładami teraz pracuje na:
Od góry
Włuknina
[ Zeolit ] - 1kg gratis do filtra
Włuknina
[ Ceramika ] - 700ml mix L i S
Włuknina
[Keramzyt ] - kupiony w Castoramie

Deszczownia na szerszej ścianie 3cm pod wodą dysze skierowane do góry lekko pod kontem w stronę frontu.
(zastanawiam się czy woda jest napowietrzana w wystarczającym stopniu?)

Rośliny jaike posadziłem to
3x hygrophila polysperma
2x bacopa caroliniana
kilka limnobium i pistia
2x Rogatek
SUBWASSERTANG
2x ROTALA MACRANDRA GREEN
Chciał bym jeszcze coś dokupić najlepiej jakiś mech i mały korzeń ewentualnie coś zasugerujecie?

Zmodernizowałem oświetlenie przerabiając listwe ledową na 20W 7020 1900lumenów 5600-7000k
Do tego położyłem starą oprawe T8 z dwiema świetlówkami Osram po 18W 6500k i Fluora
(Teraz odłączyłem 6500k bo pojawił się prawdopodobnie Oedogonium na bacopie)

Nawozy jakie stosuje to:
AQUA ART PLANTA GAINER CARBO
Planta Gainer Classic
Dozując zgodnie z zaleceniami producenta.

-- Śr sty 14, 2015 8:35 pm --

Naprawdę nikt nie umie mi doradzić?

Dodatkowo pojawiły mi się jeszcze glony :(
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”