240 Low - Cash :D

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#1

Post autor: Medalik »

W przypływie odwagi postanowiłem pokazać swoje akwarium.
Nigdy nie było żadnego konkretnego planu na to szkiełko i tak pozostanie. Najbliżej mu chyba do low-tech.

Akwarium zostało zakupione z olx'a jako zestaw szkła, pokrywy, filtrów, ogrzewania i żwiru.
Jako że akwarysta ze mnie żaden to nie obyło się bez wieeelu błędów, bez których swoją drogą akwa by nie powstało.
Pierwszy błąd/doświadczenie to podłoże. Okazało się totalnie jałowe i absolutnie nie nadawało się do sadzenia czegokolwiek. Padła decyzja - ziemia pod spód. Wielu odradzało, straszyło i ostrzegało, a bo woda się brudzi, a bo glon na szybę wchodzi, a że ciężko utrzymać pod żwirem itd. Na całe szczęście nie sugerowałem się zbyt mocno tymi opiniami i teraz ziemia jest na dnie mojego akwa, a wszystkie opowieści z nią związane wsadziłem na półkę między akwa bajki i mity. Najzwyklejsza ziemia ogrodowa z zielonego budowlanego okazała się strzałem w dziesiątkę. Coś zaczęło rosnąć i nieco się zielenić.

W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim forumowiczom, którzy ochoczo ratowali gałązkami ze swoim zbiorników. Za każdym razem kiedy spoglądam na swoje szkiełko, wiem, że powstało ono dzięki Wam. Sądzę, że jakieś 80% roślin pochodzi właśnie z Fawy.

Kilka słów o samym szkle i jego zawartości:
Zbiornik to klasyczne 240l 120x40x50 - żodyn profil :D
Filtracja - 2 AquaSzut 750n
Ogrzewanie - Grzałka Elite 200W - bardzo chwalę i polecam. Temperatura w granicach 30 stopni.
Parametrów wody nie mierzę więc nie podam.

Oświetlenie to temat w stylu Adam Słodowy :)
Początkowo było standardowo 2x25W FloraSun ZooMed 36". Jednak było mi za ciemno i zaczęły się alpejskie kombinacje. Pewnego wieczora po którymś złocistym napoju przeprowadziłem bardzo burzliwą konwersację ze sobą i doszliśmy do wniosku, że przecież światło to światło :D Poleciałem ochoczo po żarówkę energooszczędną 11w, oprawkę i kabel zasilający. Wszystko zmontowałem zużywając spore ilości taśmy izolacyjnej oraz SuperGlue. Po kilku dniach efekt był piorunujący. W miejscach gdzie docierało nowe światełko rośliny nabrały wyrazistych kolorów i rosły dwa razy szybciej od reszty. Zachwycony rezultatem wmontowałem jeszcze dwie takie żarówy - niby są odpowiednikiem 47w ale prawdę mówiąc te cyferki już mnie jakoś przestały interesować, a całe oświetlenie robiłem "na oko". Gdzie mi ciemno było tam montowałem mój "moduł oświetleniowy" - trochę na wyrost powiedziane.

Podsumowując temat oświetlenia 2x25W FloraSun, 3x11w zwykłych żarówek.

Roślinność:
Nurzaniec
Hygrophilia Polysperma
Żabienica amazońska
Trochę rotali, kabomby i pewnie wielu innych bliżej mi nieznanych.

Zwierzaki to:
Para skalarów - żadne rasowe, a zwykłe kundelki.
Stado małych gupików pawie oczko.
Dwie dorosłe Ampularie i ich liczne potomstwo.
Gdzieś też pływa para Proporczykowców z Kap Lopez ale zbyt często ich nie widzę :)


To chyba byłoby na tyle...póki co.
Jest to mój pierwszy w sumie zbiornik na poważnie dlatego porady, oceny i krytyka mile widziana. (Zachwyty też mogą być :mrgreen: )

Na początku było tak
Obrazek

A dziś jest tak
Obrazek

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

240 Low - Cash :D

#2

Post autor: rudykot »

Ja już kiedyś pisałam jak to mi te wspaniałe "zwykłe żarówki' pękały z efektownym kabuuuum. Uważaj.

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#3

Post autor: Medalik »

Jeśli mnie pamięć nie myli to pisałaś o własnie takich "zwyklejszych" :D o kształcie klasycznej żarówki. U mnie przez kilka miesięcy nie zauważyłem niczego niepokojącego. Może jestem w błędzie ale jestem zdania, że taka świetlówka kompaktowa bo chyba tak się one nazywają są na tyle wytrzymałe, że śpię spokojnie :zzz:
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#4

Post autor: mieciu »

To na froncie to Polysperma jest? :D

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Re: 240 Low - Cash :D

#5

Post autor: rudykot »

O taką mi chodziło -

Obrazek

Zdjęcie ściągnięte z google - chciałam pokazać kształt.

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#6

Post autor: Medalik »

Dokładnie tak Mieciu :) Poznajesz ? Nie ukrywam, że odbierając od Ciebie paczkę tej rośliny nie spodziewałem się aż takiego przyrostu.

Rudykocie u mnie takich żarówek nie uświadczysz :)

Zamontowane jest coś takiego
Obrazek

Wydaje mi się, że nie są tak kruche jak zwykłe żarówki.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

240 Low - Cash :D

#7

Post autor: rudykot »

No to ok.... powinno być cacy. Takiej jakiej ja wsadzałam nie probuj... pękają malowniczo :D
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#8

Post autor: mieciu »

U Ciebie będzieładnie rosnąć przy takim świetle
ja teraz mam ze trzy razy więcej światła i przestała rosnąć, ale za to wybarwia się na czerwono :D

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#9

Post autor: Medalik »

Czerwieni u mnie się nie spodziewam. Wszystko co czerwone u mnie nie ma racji bytu - sprawdzone.
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#10

Post autor: mieciu »

:)

a jeszcze zapytam, balans bieli tak zaszalał w aparacie czy u Ciebie takie jest wszystko żółte?

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#11

Post autor: Medalik »

To akurat taki "efekt" zdjęcia. Funkcje aparatu pozostają dla mnie nieodgadnione :D na żywo jest zdecydowanie więcej zieleni.
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#12

Post autor: mieciu »

:)
Awatar użytkownika

AquaDreams
Maniak
Posty: 721
Rejestracja: pn kwie 16, 2012 4:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

240 Low - Cash :D

#13

Post autor: AquaDreams »

Te żarówki energooszczędne to nic innego jak świetlówki ze statecznikiiem ... Philips robi takie (Tornado 865) ze znakomią barwą (6500K) i widmem korzystnym dla roślin - jak typowe Master 865.
Przez lata stosowałem nad kostkami i nie tylko :)
mieciu pisze:ja teraz mam ze trzy razy więcej światła i przestała rosnąć
Dodaj jej PO4 ;)
Sorry za OT.
Pozdrawiam,
Arek
Facebook
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: 240 Low - Cash :D

#14

Post autor: mieciu »

Nie daje żadnych nawozów. Mniej cięcia :-D
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

240 Low - Cash :D

#15

Post autor: Limak86 »

Medalik pisze:Ogrzewanie - Grzałka Elite 200W - bardzo chwalę i polecam. Temperatura w granicach 30 stopni.
Mam rozumieć, że masz w akwarium na stałe 30 stopni?? Jeszcze się ryby nie pogotowały? :P
Optymalnie jest 24-25 stopni, więc przykręć tą grzałkę lepiej.

Generalnie akwarium masz przyjemne dla oka, widać że to początek i wszystko się rozrasta dopiero :)
Ale co do obsady to bym się pozbył tych gupików i zaczął tworzyć jakąś spójną obsadę. Ale to ustalania obsady to przydałyby się jednak te parametry - pH, GH i KH.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#16

Post autor: Medalik »

Dlaczego doradzasz pozbycie się gupików ?

Co do temperatury to sam nie wiem co o tym myśleć bo zauważyłem, że poniżej 26 stopni ryby stały się dość apatyczne i niezbyt chętnie pływały. Jak do tej pory wszystko było ok w takiej temperaturze i nie wiem czy warto obniżać.

Może ktoś jeszcze się wypowie ?

A to że początek to fakt :) Do efektu, który mnie w pełni zadowoli jeszcze długa droga, a w szczególności lewa część akwarium. filtr po prawej stronie jakoś udało mi się schować - to samo planuje zrobić z resztą "techniki"
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: 240 Low - Cash :D

#17

Post autor: Limak86 »

Medalik pisze:Dlaczego doradzasz pozbycie się gupików ?

Co do temperatury to sam nie wiem co o tym myśleć bo zauważyłem, że poniżej 26 stopni ryby stały się dość apatyczne i niezbyt chętnie pływały. Jak do tej pory wszystko było ok w takiej temperaturze i nie wiem czy warto obniżać.
Gupiki mają odmienne wymagania co do wody (twarda, zasadowa i raczej niższe temperatury koło 20-22 stopni) niż skalary i proporczykowce (miękka, kwaśna i ciepła - ok 25 - woda).
Nie mierzysz swoich parametrów (błąd wg mnie) więc nawet nie wiesz które ryby czują się mniej komfortowo.
Doradziłem pozbycie się gupików bo to żyworódki które będą Ci się mnożyć bez opamiętania.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: 240 Low - Cash :D

#18

Post autor: fivb77 »

Co do samej temperatury. 30 stopni zmierzone termometrem, czy tak ustawione na grzałce?
To moze byc jakis błąd pomiaru.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

240 Low - Cash :D

#19

Post autor: lwica79 »

A mnożą Ci się te gupiki? Bo u mnie pływają standardowo w wodzie o temp. 28* (gupiki i platynki) , razem z paletkami i muszę powiedzieć, że każda samica żyworódki jaką tam wpuszczę po miesiącu czy dwóch przestaje się rozmnażać. Pływa, rośnie , ale małe wewnątrz niej przestają się zupełnie rozwijać i tak kolejne miesiące bez porodów żadnych. Wpływ na ma albo temperatura.. albo obecność Paletek, które choć nie zaczepiają dorosłych gupików, to na pewno jakiś postrach instynktowny wywołują.

Poza tym zauważyłam, że 30* ..a nawet 33 przez kilka dni żyworódki są w stanie u mnie znieść , ale gdyby to trwało stale to sądzę , że by się powoli wykruszyły- bo nie przepadają za takim ciepłem. Wolą zdecydowanie standardowe 26* .

Sprawdź temperaturę na kilku termometrach jak sugeruje fivb77 . Też jestem ciekawa wyniku.

ps. jeszcze jedno.. nad kilkoma zbiornikami stosowałam takie żarówki jakie masz u siebie- faktycznie są ok.. ale.. jak zamienisz je sobie na np. http://allegro.pl/zarowka-led-e27-10w-1 ... 38109.html" onclick="window.open(this.href);return false; - jak kupiłam o zimnej barwie... to będziesz jeszcze bardziej zadowolony. Po pierwsze znika żółta poświata w akwa.. a po drugie rośliny zdecydowanie bardziej je lubią. Mam od niedawna-kilka tygodni, ale już zauważyłam nieporównywalną różnicę między tymi ledówkami a zwykłymi energooszczędnymi (których wypróbowałam z 10 typów )
Ostatnio zmieniony śr lut 04, 2015 3:09 pm przez lwica79, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#20

Post autor: Medalik »

Temperatura wychodzi 30 na termometrze i na grzałce też 30 jest ustawione. Co do gupików to tak, mnożą się, nawet bardzo. To akurat bardzo pasuje skalarom bo średnio raz w miesiącu mają za czym pogonić.

Co do temp. to już pędzę w takim razie ją przekręcić na 26 stopni.

Co do tych żarówek to też brałem je pod uwagę ale zrezygnowałem z nich ze względu na kształt. Musiałbym je założyć pionowo, a na to nie mam miejsca pod pokrywą.
Ostatnio zmieniony śr lut 04, 2015 3:17 pm przez Medalik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

240 Low - Cash :D

#21

Post autor: lwica79 »

Wypośrodkuj może na 27*- 28* bo z kolei skalary lubią ciepłą wodę ;)
Awatar użytkownika

AquaDreams
Maniak
Posty: 721
Rejestracja: pn kwie 16, 2012 4:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

240 Low - Cash :D

#22

Post autor: AquaDreams »

To nie skalary lubią wyższą temperaturę tylko ich hodowcy co by im zwiększyć metabolizm ... Podobnie z "plackami" :P
Raz, że szybciej rosną, a dwa że jak klient patrzy to "o jak jedzą !"

Optymalna temp. dla skalarów to 24-26*C
Pozdrawiam,
Arek
Facebook
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

240 Low - Cash :D

#23

Post autor: lwica79 »

No co do Skalarków nie będę się kłócić bo za krótko swoje mam :) , ale co do paletek to niestety- sama wyraźnie widziałam różnicę w ich "życiu" przy 26* a przy 28* . O wiele mniej z nimi problemów przy wyższej temperaturze. Oczywiście wszystko jest zależne od...... i tych czynników sporo . Dwa zaczepię: 1. kamię rybki mięsem i ten przyspieszony metabolizm pozwala im je trawić porządnie .. 2.nie mam czystych palet - pewnie mają w sobie trochę pasożytów różnych - i przy 26* słabiej sobie z nimi radziły (co pewnie jest zależne od punktu pierwszego ściśle.. ale nie będę więcej zaśmiecać :) )
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

240 Low - Cash :D

#24

Post autor: kiql »

Medalik pisze:Co do temp. to już pędzę w takim razie ją przekręcić na 26 stopni.
Nie przykręcaj od razu na 26 stopni tylko przykręcaj stopniowo po stopień, dwa dziennie bo się zaraz choróbsko przypałęta

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#25

Post autor: Medalik »

Cóż...temat temperatury nie jest taki oczywisty w moim przypadku. Poniżej 29 stopni nie zejdę - chyba. Odłączyłem grzałkę całkowicie od prądu a temperatura nie schodzi od wczoraj poniżej 29 stopni.

Dziś rano około godziny 9 woda miała 26 stopni, teraz godzina 20, woda trzyma wspomniane już 29.

Pytanie do Was. Rozglądać się za chłodzeniem zbiornika czy utrzymywać stałą temp. 29 ? A może nic nie robić ? Głównie chodzi mi o tę różnicę temp. między nocą a dniem. Czy skok 3 stopni może niekorzystnie wpływać na zwierzęta ?
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#26

Post autor: mieciu »

A jaką masz temperature w mieszkaniu?

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#27

Post autor: Medalik »

+/- 28 stopni
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#28

Post autor: mieciu »

O rany

Autor
Medalik

240 Low - Cash :D

#29

Post autor: Medalik »

Tak... wiem... ciepło. Mało pocieszający jest fakt, że kaloryfer zakręcony całą zimę. Co gorsza temp.w mieszkaniu nie mogę za bardzo obniżać ze względu na pozostały zwierzyniec i moją kobietę...
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

240 Low - Cash :D

#30

Post autor: mieciu »

No to nieźle
podobno są jakieś "lodówki" do wody, ale to ja nie pomogę
ODPOWIEDZ