Zakładanie akwarium od początku

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
radek2503
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt lis 28, 2014 3:46 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Radek
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#1

Post autor: radek2503 »

Słowem wstępu. Moja przygoda z akwarystyką rozpoczęła się 17 lat temu gdy ubłagałem tatę żeby kupił mi pierwsze akwarium, które miało bagatela 15 litrów. Później idąc za chęcią posiadania większego zbiornika dorobiłęm się 105 litrów, które po 5 latach wylały się przednią szybą robiąc sporo zamieszania. Akwa były ogólne trochę roślin kamyków i obowiązkowy zamek 8)
Wczoraj wystartował nowy zbiornik o którym zawsze marzyłem :viva:
Chciałbym się z wami podzielić tym co udało się stworzyć.

Zacznijmy od początku:
1) Potrzebna szafka - projekt i wykonanie własne
Obrazek
Zrobiona na wymiar bo dlaczego standardowa miałaby pasować pod wymyślone akwarium..
Od projektu po wykonanie minął miesiąc, a oto efekt przeniesienia rysunku do rzeczywistości:
Obrazek
Kolejne etapy montażu
Obrazek
Każda szanująca się szafka potrzebuje drzwiczek, które będą na "dotyk" bez klamki
Obrazek
2) Z akwarium poszedłem trochę po najmniejszej linii oporu i po prostu kupiłem :-D
Myśląc o szkle Opti cena zbiornika trochę ostudziła mój zapał, ale za to udało mi się zrobić akwa z Guardiana i jestem bardzo zadowolony z efektu. Wymiary zbiornika 80x40x40 gr. 8mm
Wraz z szafką prezentuje się jak poniżej
Obrazek
3) Czas podziurawić szafkę i zrobić podłączenie filtra, obudowę, trochę światła i inne z tym związane..
Jako że gdy człowiek siedzi i kombinuje filtr dostał dodatkowy zawór do spuszczania wody i dolewania za pomocą węża bez konieczności dłubania w zbiorniku wygląda to tak:
Obrazek
Kolejnym krokiem było zrobienie elektryki:
Obrazek
4) Jak już tak daleko zaszło czas na obudowę. Wykonałem ją z drewna (chyba tylko i wyłącznie z sentymentu do starego akwa które było podobnie zrobione) i również dlatego że lubię drewno :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i wersja finalna z oświetleniem i pokrywą:
Obrazek
5) Czas na aranżację. Z tym miałem problemu co nie miara..dobre kilka miesięcy czytania, oglądania, testowania w małym akwarium pomysłów. W końcu zapadła decyzja. Podłoże jakiego użyłem to JBL Manado oraz jako podkład JBL AquaBasis. Początkowo nie byłem przekonany do brązowego koloru (opinie w internetach itp), aż w końcu sytuację uratowała moja druga połówka stwierdzając, że takie jest ładniejsze i postanowione :) Teraz wystrój..nigdy wcześniej nie robiłem niczego więcej niż płasko i żwirek plus trochę zielonego. Kilka godzin kombinowania ustalania budżetu na materiały i wyprawa do sklepu.
Starczy teorii przejdźmy do konkretów - poszczególne etapy tworzenia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zarys układu się zrodził więc teraz trzeba usypać trochę podłoża:
Obrazek
Obrazek
Więcej podłoża i wstępne ustawienie
Obrazek
W ramach ciekawostek kolor szkła (na tylną szybę jako tło folia antystatyczna przyszła)
Obrazek
Jako że rybki mam jakie mam i chcę na warstwę podsypki przyszła neutralna włóknina oraz piasek - nie dokopią się do dna i nie zrobią ambarasu)
Obrazek
Obrazek
6) Przyszła pora aby zrobić do końca elektrykę:
Tak się zaczęło
Obrazek
A tak skończyło
Obrazek
Obrazek
7) Nareszcie można zalać zbiornik i obsadzić zielonym ;D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak to wygląda w całości (zaraz po zalaniu)
Obrazek
Dzień następny - woda się wyklarowała, co miało utonąć utonęło i teraz czekać aż wszystko urośnie
Obrazek
8) Dorzucam gratisowo wnętrze z filtrem i zestaw rurek:
Obrazek
Obrazek

Teraz pozostaje mi cierpliwie czekać i obserwować zmiany jakie będą zachodzić w zbiorniku. Jest to mój "pierwszy raz" z takim stylem. Mam nadzieję że za bardzo nie będziecie narzekać na długość posta i przede wszystkim na samo akwa :pada:
Wszelkie uwagi mile widziane. Jeśli będą pytania związane z całym moim projektem chętnie udzielę na tyle wyczerpujących odpowiedzi na ile będę w stanie :) Dzięki za uwagę :D

PS: Jeśli coś nie tak będzie ze zdjęciami spróbuję naprawić.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#2

Post autor: zorbek »

Oprawki wymień na chermetyczne i będzie ok.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

Autor
radek2503
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt lis 28, 2014 3:46 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Radek
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#3

Post autor: radek2503 »

Oprawki przeszły poważną przemianę i są do tego stopnia ulepszone że działają pod wodą :cool:

Dein

Zakładanie akwarium od początku

#4

Post autor: Dein »

Nie rozumiem tego patentu z pieluchą.
Jeśli przez środek miała lecieć plaża, to po co coś pod nią i to oddzielone takim gęstym materiałem, że tylko kisić się będzie?

Rrrrogaty

Zakładanie akwarium od początku

#5

Post autor: Rrrrogaty »

Też nie rozumiem patentu z tą szmatką.

128litrów, 2 rury i próbujesz z trawnikami? Nie ma szans się udać moim zdaniem.

Mam nadzieje że drewno na pokrywę polakierowałeś parę razy lakierem, inaczej Ci się momentalnie śmigła porobią z desek.

TadeuszK
Uczestnik
Posty: 41
Rejestracja: wt lip 28, 2015 9:42 am
Lokalizacja: Kielce
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#6

Post autor: TadeuszK »

Z czego dokładnie ta szafeczka jest zrobiona? :)

Kinggbh
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: pt maja 22, 2015 9:20 am
Lokalizacja: Ozarow Mazowiecki
Na imię mam: Artur
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#7

Post autor: Kinggbh »

Fajnie ze zrobiles wszystko sam . Mam jedna propozycje odnosnie ledow nie wiem czy sa zalane silikonem ale radze ci je czyms obudowac bo za miesiac dwa przestana ci swiecic , wilgoć zrobi swoje. Mialem tak u siebie. Fajny sposob to wlozyc te paski w rurki z plexi, koszt nie wielki a unikniesz czestej wymiany tasm.

Autor
radek2503
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt lis 28, 2014 3:46 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Radek
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#8

Post autor: radek2503 »

Ledy są klasy IP67 w silikonowej powłoce - testowane w praktyce na dworze przez długi czas i nie było z nimi problemu.
Obudowa oczywiście polakierowana lakierem jachtowym więc zapobiegnie to jej wyginaniu - wiem że poskręcało by ją momentalnie.
Jeśli chodzi o tą szmatkę..piasek i podłoże zachodzą na siebie w jakimś tam stopniu. Oddzieliłem je właśnie przez taką drobnooczkową siatkę w celu zapobiegnięcia przekopaniu dna przez ryby do tego stopnia żeby wszystko razem się nie wymieszało - efekt nutelli piach z brązowym.
Zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie :)

Szafka zrobiona z płyty meblowej kolor dąb królewski. Grubość 18mm plus okleina PCV kolor ten sam. Poskręcana konfirmatami a reszta siedzi na kołkach żeby uniknąć dziurawienia od zewnątrz:) Wyszło myślę całkiem fajnie bo nie widać żadnej śruby czy mocowania :mrgreen:

Dein

Zakładanie akwarium od początku

#9

Post autor: Dein »

Jeśli planujesz nikczemne kopiące ryby, z powodzeniem naniosą na plażę to, co jest z boku, szmatę niepokornie odsłonią i przerobią krajobraz po swojemu i tak. Jesli do tego ta ciemna warstwa to grunt, może łun pracować, puszczać bąble, a przez takie gęste coś się swobodnie gaz nie uwolni.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#10

Post autor: Alix »

Manado jest tak lekkim podłożem, że gdy wpuścisz ryby będziesz miał po pięknej białej ścieżce :DD
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Rrrrogaty

Zakładanie akwarium od początku

#11

Post autor: Rrrrogaty »

Silikonowa powłoka LEDów z tego co wiem szybko się robi mleczna wbrew pozorom. Przynajmniej w tych tańszych sztukach.

Obudowa i tak się trochę powichruje. Ciepełko od rur zrobi swoje i na to nic nie poradzisz raczej.

Kinggbh
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: pt maja 22, 2015 9:20 am
Lokalizacja: Ozarow Mazowiecki
Na imię mam: Artur
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#12

Post autor: Kinggbh »

ROGATEK pisze:Silikonowa powłoka LEDów z tego co wiem szybko się robi mleczna wbrew pozorom. Przynajmniej w tych tańszych sztukach.
Dokłądnie to miałem na mysli , nie ma bata zeby przy takiej wilgoci ten silikon wytrzymał .

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Zakładanie akwarium od początku

#13

Post autor: Daimler36 »

A powiem wam ,że wytrzymuje tylko trzeba uszczelnić silikonem po bokach.Fakt zachodzi takim nalotem ale tylko w 112L.W krewetkarium jest laleczka

-- Pn paź 26, 2015 2:26 pm --

Może dlatego ,że wentylację mam w krewetkarium

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#14

Post autor: Witek »

Filterek dosyć mały, może mu stołeczek dorób to będzie mniejsza różnica wysokości (na mniejszą będzie musiał podnosić co wpłynie na większy przepływ).
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Zakładanie akwarium od początku

#15

Post autor: manek888 »

Nie od razu Kraków zbudowano.
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Daimler36
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: śr sie 05, 2015 5:17 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Marcin

Zakładanie akwarium od początku

#16

Post autor: Daimler36 »

Witek jaki stołeczek?

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Re: Zakładanie akwarium od początku

#17

Post autor: Witek »

Stołecznej, czy jakaś półrocza by filtr podnieść, to zwiększy jego wydajność bo będzie miał mniejszą różnicę poziomów do pokonania.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ