Jak wygodnie podmieniać wodę w małym akwarium?

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Jak wygodnie podmieniać wodę w małym akwarium?

#1

Post autor: vatazhka »

Opracowałem sposób na szybkie podmianki w moich mikroakwariach (36 l i 54 l) przy użyciu poniższego zestawu:
- Aquael Fan Mikro (Plus) - większość z nas ma jakiś leżący odłogiem filtr wewnętrzny, ale ten moim zdaniem nadaje się idealnie,
- 1,5 m węża o średnicy wewnętrznej 12 mm - wykorzystałem wąż od zalegającego w szufladzie odmulacza.

Wąż naciskamy na wylot filtra i mamy wygodne narzędzie do przepompowywania wody - będzie szybciej, niż grawitacyjnie, do tego Aquael Fan Mikro pompuje wodę na wysokość do 40 cm, co powinno pomóc przy dolewaniu czystej wody (zawsze można postawić wiadro na stołku), nie musimy zaciągać wody ustami, ani szukać odmulacza z pompką. Dodatkowo, odpowiednio regulując zanurzenie filtra, nie poruszamy osadów dennych, a dzięki gąbce w filtrze nie wypompujemy z akwarium np. krewetek.

Przy uzupełnianiu wody również używam tego zestawu - wrzucam filtr do wiadra z czystą wodą, a wylot węża umieszczam w akwarium. Dużym ułatwieniem, przydatnym zwłaszcza w przypadku posiadania w akwarium lekkiego podłoża i świeżo posadzonych roślin jest położenie na lustro wody podwójnie złożonego kawałka folii bąbelkowej o wymiarach około 50 cm na 25 cm i umieszczenie wylotu węża na jego środku.

Po wszystkim wystarczy oczyścić gąbkę z ewentualnych resztek roślin i całość wysuszyć - nie trzeba nawet płukać węża, bo załatwia to nam wykorzystanie go do dolewania czystej wody.

Uwaga: Przed wypompowywaniem wody bezwzględnie odłączamy filtr i grzałkę w akwarium, aby ich nie uszkodzić (woda w akwarium jest dla nich odbiornikiem ciepła i przy zbytnim odsłonięciu ryzykujemy przegrzaniem urządzeń, co może doprowadzić do zniszczenia obudów i porażenia prądem). Ja przyjąłem zasadę, że filtr służący do przepompowywania wody podłączam zawsze w miejsce grzałki, co pozwala mi pamiętać o jej odłączeniu. Oczywiście stosujemy się do zaleceń producentów urządzeń i nie wkładamy rąk do zbiorników, w których pracują filtry i grzałki (dotyczy to zarówno akwarium, jak i wiadra z czystą wodą).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak wygodnie podmieniać wodę w małym akwarium?

#2

Post autor: Lech-u »

Fajny i prosty sposób.

Ja dodam, że podobną metodę, tylko na dużą skalę wykorzystuję przy podmianie wody w dużych zbiornikach (500 litrów).
Tylko, że zamiast małego filtra wewnętrznego wypompowuję wodę za pomocą dużego filtra zewnętrznego. Woda wylatuje z akwarium w bardzo zadowalającym tempie.

To akwarium pompuję z beczki z wodą RO (ale to już osobną pompą).
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Jak wygodnie podmieniać wodę w małym akwarium?

#3

Post autor: mariom222 »

pamiętam jak na samym początku akwarystyki wymyślałem do wymiany wody takie sztuczki że wstyd się teraz do nich przyznać

przy spuszczaniu korzystałem z gruszki do nosa (leciało sobie grawitacyjnie)
a przy dolewaniu stawiałem drabinę z wiaderkiem nad akwarium (głupie ale działające)

teraz po latach, kiedy już nauczyłem się że najbardziej czego nie lubię w akwarystyce to podmian wody
(a niestety dla bardziej wymagających roślin jest to chyba ważniejsze niż światło czy co2)

wymyśliłem sobie że wszystkie duże i małe zbiorniki wylądują 3 piętra niżej czyli w piwnicy
tylko tam jest możliwe zgrzanie stałej instalacji gdzie zamontowane na stałe pompki w zbiornikach (np aquael mk-xxx)
będą po włączeniu wypompowywać wodę bez zabawy z wężami czy wiaderkami
a osobna instalacja będzie wodę dolewać

myślę że wtedy i tylko wtedy poczuje się akwarystą zupełnie kompletnym :) :) :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”