Start akwarium - 112l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Pompek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw sie 05, 2021 5:21 pm
Lokalizacja: Jasło

Start akwarium - 112l

#1

Post autor: Pompek »

Mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie. :-)

Od kilku tygodni zacząłem interesować się założeniem akwarium. Szczerze mój plan początkowo wyglądał prosto kupić rybki, wpuścić. GOTOWE! Nawet nie wiedziałem w jakim błędzie jestem. :języczek: Po tym czasie zebrałem jakąś wiedze i chciałbym ją zweryfikować .

Obecny Plan :
Chce założyć akwarium towarzyskie w stylu naturalnym(chyba Ryuboku).

Sprzęt:
  • używane akwarium 112l Juwel z pokrywą
  • filtr JBL CristalProfi e702 700l/h ( wkład biologiczny Seachem Matrix)
  • grzałka przepływowa JBL PROTEMP e300
  • system CO2 JBL ProFlora u501 CO2
  • oświetlenie: w pokrywie 2x JBL SOLAR TROPIC T8 18W + EHEIM classic LED plants (840 lumen podobno odpowiednik t8 18W)
Obsada:
  • 12xNeon Innesa
  • 8x Kirysek trójpręgi albo panda
  • 3x Pielęgniczka Viejita
Rośliny :
Starałem się dobrać takie które potrzebują umiarkowanego natężenia światła.
  • Echinodorus bleheri
  • Proserpinaca palustris
  • Vallisneria sp. "asiatica"
  • Ceratophyllum demersum
  • Hygrophila polysperma Rosanervig
  • Cryptocoryne lutea Hobbit
  • Anubias barteri v. nana
  • Mech
I tutaj rodzi się pytanie czy jakaś roślina przy takim oświetleniu może przybrać czerwoną barwę ? Mógłbym dołożyć jeszcze jedną belkę Eheim żeby zwiększyć światło, ale nie chce tego robić ze względu na neony.

Podłoże
  • AquaBasis plus 2cm przód 3 cm tył
  • żwirek 1-3 mm
  • piasek 0,4-0,8mm (pozbyć się pyłu z niego to jakaś tragedia :-?)
Parametry Kranovitu
  • pH:7,2
  • GH:7°dH
  • KH:4°dH
pH chce uzyskać poniżej 7 ponieważ takich warunków potrzebują pielęgniczki, dozowanie CO2 redukuje pH to zobaczę z czasem czy osiągnie takie wartości. Widziałem opinie że KH powinno wynosić 5-8 °dH przy dozowaniu CO2, powinienem podnieść KH jakimś preparatem czy na razie mogę zostawić i zobczyć co się stanie po dozowaniu CO2? Inne testy dopiero w drodze.

Nawożenie
Mam nawóz w kulkach, dla roślin czerpiących substancje z korzeni i Ferropol do dolewania bezpośrednio do wody (bardzo małe dawki na początku).Z czasem mam zamiar przejść na nawożenie solami, ale muszę przeczytać jeszcze kilka razy artykuły kolegów żeby to zrozumieć. :mrgreen:

Obecny stan akwarium.
ObrazekObrazek
Tam gdzie znajduje się ziemia planuje dać piasek, i tu ostatnie pytanie. Czy jest go wystarczająco dużo dla kirysków i pielęgniczek?

Pozdrawiam wszystkich, dzięki za artykuły i tematy w których znalazłem sporo informacji :pada: :pada: :pada:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Start akwarium - 112l

#2

Post autor: Ziemiojad »

Do takich roślin to ja nie widzę sensu kupować system CO2. Bo niby dlaczego? Co do wyboru ryb się nie wypowiadam, bo dziwię się, że są dziesiątki gatunków ryb w sprzedaży, a ludzie zawsze to samo kupują.

A ten wielki kamień w akwarium ma jakieś specjalne zadania?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Start akwarium - 112l

#3

Post autor: Tygrys »

Jeśli mają być pielegniczki ,to piasek całym akwarium powinien być.Bo jak zamierzasz je mieć to pewnie 1+2 więc samice na pewno podzielą akwarium na pół. Te skały mogą zatwardzać ci wodę ,wiec je lepiej usuń, i daj piasek na całe akwarium plus kokosy ze 2 i korzeń na środek akwarium lub dwa mniejsze.
zawieszony profil

Autor
Pompek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw sie 05, 2021 5:21 pm
Lokalizacja: Jasło

Start akwarium - 112l

#4

Post autor: Pompek »

Ziemiojad
Tzn to nie była lista zakupów tylko posiadane rzeczy ;) Nie Tera może kiedyś się przyda. Obsada nie jest sztywna na razie chce w ogóle nauczyć się wystartować akwarium i je utrzymać więc mam czas do namysłu. Kamień wyłącznie dekoracyjne.

Tygrys Dięki za uwagę co do pielęgniczki, faktycznie w atlasie ryb napisane jak wół że ma być piasek. :pada:

A kamienie to Dragon Stone.
Jest to skała która powstawała poprzez nawarstwianie się osadów. Ten typ skał nieznacznie zatwardza wodę i podnosi PH.


Póki co wolałbym żeby zostały.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Start akwarium - 112l

#5

Post autor: Tygrys »

Skaly usuń, jak chcesz mieć pielegniczki.One potrzebują wody miekkiej i kwaśnej. Najprościej o taką wode z filtra ro.
zawieszony profil

Autor
Pompek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw sie 05, 2021 5:21 pm
Lokalizacja: Jasło

Start akwarium - 112l

#6

Post autor: Pompek »

Wreszcie po kliku potknięciach udało mi się uzyskać zadowalający efekt :viva: :viva: :viva:
Pierwsze dni.
Obrazek
Drugi miesiąc.
Obrazek
Obecny stan akwarium.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”