Przeprowadzka akwarium

ODPOWIEDZ

Autor
pauliskazdw
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 22, 2021 8:06 am
Lokalizacja: Łódź
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#1

Post autor: pauliskazdw »

Witajcie !
Jestem świeżym użytkownikiem i bardzo potrzebuję Waszej pomocy ! :)
W listopadzie zaczynam pracę w nowym miejscu w Polsce, oddalonym od Łodzi o 300 km.
Aktualnie mam akwarium 300l, skład rybek to platydory, kiryśniki, kiryski, brzanki, kosiarki, brzanki dennisona, skalary, glonojad, gurami, żałobniczki (wiem wielki misz masz ale bardzo dobrze się dogadują :))- w sumie jest ich kolo 60 sztuk- może mniej. Mam filtr zewnętrzny oraz filtr napowietrzający.
Planuje sprzedać to akwarium i kupić nowe tak, żeby nie przewozić tego szkła. Zastanawia mnie jak przewieźć rybki, żeby za bardzo się nie zestresowały.
Planuję wynająć w nowym miejscu mieszkanie w połowie października, a co za tym idzie od razu zakupie nowe akwarium, przesypie część podłoża z aktualnego akwarium i doleje część wody razem z gąbką z aktualnego akwarium. O ile dam sobie radę z transportem roslinek i różnych gadżetów i kryjówek, to z rybkami mam zagwostkę.
Będę to robiła niestety w dość chłodnym miesiącu dlatego jaki macie sposób na to aby rybki się nie wychłodziły?
To będą ok. 4 godziny drogi samochodem i boję się o ilość tlenu i temperaturę.

Dziękuję za odpowiedź :)
PS. Mam nadzieję, że wybrałam dobrą kategorię, chociaż jest ich tutaj tyle, że nie miałąm pojęcia gdzie umieścić ten post :))

Pozdrawiam serdecznie !

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#2

Post autor: Krolic »

Cześć. 4 godziny to nie tak dużo. Jak przewozisz je samochodem to nie martwiłbym się aż tak bardzo o temperaturę. Tylko trzeba je dobrze zapakować - żeby nie "chlupały" za bardzo. oczywiscie popakowalbym je mask po kilka sztuk razem i duze oddzielnie - np skalary pojdeynczo, Z mojego doświadczenia kiryski sterby nie lubia transportu - nie napisałaś jakie masz.
P.S. A może to czas na uporządkowanie obsady? :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#3

Post autor: Ziemiojad »

Przecież transport 4 godziny dla ryb to żaden problem. A skąd jadą i jak długo ryby do twojego sklepu?
Bardziej martwi, że wrzucisz ryby do niedojrzałego akwarium.
A może to czas na całkowity restart? Łącznie z nowymi rybami w nowym miejscu już po założeniu po ludzku nowego akwarium? Polecam...

Autor
pauliskazdw
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 22, 2021 8:06 am
Lokalizacja: Łódź
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#4

Post autor: pauliskazdw »

Krolic pisze: śr wrz 22, 2021 9:06 am kiryski sterby nie lubia transportu - nie napisałaś jakie masz.

Co do 1 odpowiedzi to mam kiryski pandy ;)
Ziemiojad pisze: śr wrz 22, 2021 12:14 pm A może to czas na całkowity restart?
Co do 2 odpowiedzi to jadę z Łodzi do Międzyrzeca Podlaskiego. Nie chce właśnie wrzucać ich po tygodniu do akwarium świeżo zrestartowanego. W październiku w 2 tygodniu planuję uruchomić tam akwarium, sama woda (ze starego akwarium) plus filtr i część podłoża też ze starego akwarium. A po ok. 4 tygodniach dopiero wpuścić ryby. Nie traktujemy rybek jako ozdób tylko są to nasze zwierzątka do których mamy sentyment, więc kupno nowych ryb nie wchodzi w rachubę. :) Niektóre mają po 12-13 lat więc nie będziemy pozbywać się takich starszych okazów ;)
Tak jak wcześniej kolega podpowiedział najprawdopodobniej porozdzielam je w worki (choć cięzko będzie je wyłapać:P) i może wsadzę do styroboxa, tam będą chyba bezpieczne.
Czy macie może jeszcze jakieś rady na które warto zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#5

Post autor: Lech-u »

pauliskazdw pisze: czw wrz 23, 2021 7:24 am w 2 tygodniu planuję uruchomić tam akwarium, sama woda (ze starego akwarium) plus filtr i część podłoża też ze starego akwarium. A po ok. 4 tygodniach dopiero wpuścić ryby.
Pomysł bardzo dobry.
Proponuję dodatkowo (jeśli to możliwe) uruchomić nowe akwarium tylko na wodzie ze starego akwarium (plus ok. 20% świeżej wody) i na małej ilości wody puścić filtrację i grzanie i światło. I po jakimś czasie (przy następnej wizycie w nowym miejscu) dolać wody ze starego akwarium (no i może uzupełnić podłoże ze starego) i dopiero po tym dolać świeżej wody do nowego akwarium. W ten sposób masz akwarium gotowe do bezstresowego umieszczenia tam swoich rybek. Tak postawione akwarium nie musi dojrzewać, bo z założenia jest dojrzałe.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#6

Post autor: Ziemiojad »

Które ryby żyją u ciebie tak długo?

Autor
pauliskazdw
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 22, 2021 8:06 am
Lokalizacja: Łódź
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Przeprowadzka akwarium

#7

Post autor: pauliskazdw »

Na ten moment najdłużej żyją platydory, miałam jeszcze 12 letniego glonojada ale ostatnio mi niestety padł. A tak to są osobniki niedobitki mające 7-8 lat np. kirysniki.
ODPOWIEDZ