Przywitanie, przygoda z akwarystyką

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
Jarman0
Gość
Posty: 0
Rejestracja: pn lut 27, 2023 11:42 am
Telefon: 07445054915
Lokalizacja: Edinburgh
Na imię mam: Jaroslaw
Płeć:

Przywitanie, przygoda z akwarystyką

#1

Post autor: Jarman0 »

Obrazek

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematem odnośnie mojego zbiornika.

Posiadam akwarium Tetra Starter Line 105L LED Fish Tank. ‎88 x 47 x 59.5 centimetres

Oświetlenie fabryczne pod pokrywą możliwość święcenia białym i niebieskim światłem. Pomyślałem że dokupie i zamontuje dodatkowe oświetlenie.

Znalazłem odpowiednik fabrycznego oświetlenia o tej samej długości lecz nie ma możliwości święcenia niebieskim światłem.

Więc mam x2 oświetlenie Ledowe fabryczne -->16W<-- z tym jedne z możliwością święcenia na niebiesko (day/night)...

+ Do montowałem dwie świetlówki:

-ARCADIA D3+ RANGE REPTILE LIGHT T8 D3 DESERT 12% LAMP 18W

- ARCADIA DRAGON REPTILE T5 BULB HIGH OUTPUT 14% UVB 30% UVA LAMP 24W
Obrazek

Dlaczego takie? Planowałem mieć żółwia, ale jak na razie akwarium będzie tylko roślinne bez ryb i żółwia.

Rośliny to trawnik (double leaf) zasiany w 3/4 podłożu(żwir), reszta to piasek, korzeń który objętości zajmuje prawie cały zbiornik i kamienie ( dragon stone ). Reszta obsady roślin (najłatwiejsze i najbardziej popularne mają przyjść niebawem do posadzenia.

Przed podłączeniem filtra i wpuszczeniu wody musiałem odczekać aż trawa urośnie, karmiłem ją od spodu:

-Tetra Complete Substrate 5 kg
W tym podłożu zastosowałem dodatkowe:
-Tetra InitialSticks
Na to:
-Tetra Active Aquarium Substrate 6 L
-sam piasek rozsypany w rogu akwarium

Podczas procedury zakwitu, stosowałem spryskiwacz z wodą z kranu i raz dodałem trochę demineralizowanej wody ze sklepu. Woda nie unosiła się ponad ziarna. Skraplalem ją spryskiwaczem codziennie.

Gdy już wszystko urosło, zalalem zbiornik wodą z kranu bez poprzedniego przygotowania.
Odpaliłem filtry, po dwóch dniach wlałem preparaty:
-Tetra AquaSafe 50ml
-Tetra FilterActive Bacteria 20ml
-Easy-Life Profito 10ml

Filtr wewnętrzny fabryczny EasyCrystal FilterBox 600, fabryczne wkłady, z wbudowaną przegrodą na grzałkę fabryczną z automatycznym presetem.

Filtr zewnętrzny Eheim classic 350, filtry fabryczne to (od góry) czarny carbon, biała wata, x5 niebieska gąbka i tutaj moje pytanie, które nie daje mi spokoju i spać nie mogę, czy powinienem wymienić filtry media w kubełku na drugą wersję zalecaną od producenta czyli, (od góry) czarny carbon, biała wata, 'eheim substratePro', niebieska gąbka, 'eheim Mech'.

Czy może zostawić na samych gąbkach? A może zatrzymać filtr i wymienić na tą drugą wersję?

Główny priorytet to akwarium roślinne, dopiero po dluuugim czasie, może się zastanowię nad obsadą x3 lub x6 gupików i jednego żółwika (aligator 'baby size'). Ale do tego czasu chciałbym jak najbardziej dołożyć wszelkich starań abym miał akwarium roślinne w dojrzałym zbiorniku.

Jako że to moje pierwsze takie akwarium, chciałbym zapytać o wszelkie rady i pomoc dotyczących mnie nurtujących pytań.

+ Akwarium po zalaniu ma 3 dni, rzeczy które są w drodze:
-testy paskowe i kropelkowe, więc na obecny stan nie mogę podać parametrów
-filtr RO3 odwróconej osmozy, która chce wykorzystać przy podmianach wody
Tutaj mogę zapytać jak często i kiedy? Jak na razie mam w głowie aby robić co tydzień przy odmulaniu dna.

Dziękuję i czekam za odpowiedziami, pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przywitanie, przygoda z akwarystyką

#2

Post autor: Ziemiojad »

Wow. Suchy start zrobiłeś? I jak się ma teraz trawa po zalaniu wodą ? Przyznam, że zawsze mnie to zaskakuje jak ktoś robi sam sobie pod górkę.

Korzen jest wielki i dość ciekawy. Kamienie wogóle nie pasują ani do wystroju ani do tej wielkosci akwarium. Jeśli to am być akwarium roślinne jl= co rozumiesz pod pojęciem akwarium roślinne.? = to Zabierasz sobie cenne miejsce.

boro1

Przywitanie, przygoda z akwarystyką

#3

Post autor: boro1 »

Ziemiojad pisze: pn lut 27, 2023 12:51 pm Kamienie wogóle nie pasują ani do wystroju ani do tej wielkosci akwarium
ale pasują właścicielowi
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przywitanie, przygoda z akwarystyką

#4

Post autor: Ziemiojad »

boro1 ja to wiem. Po prostu pisze co mi się podoba a co nie. Bo pewnie o to chodzi jak sie zakłada wątek.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Przywitanie, przygoda z akwarystyką

#5

Post autor: DanielP »

Zbiornik zapowiada się ciekawie choć mi brakuje jakichś wyższych roślin na trzecim planie. Nie zmienia to faktu, że trzymam kciuki za rozwój zbiornika i realizację planów.
ODPOWIEDZ