Usuwanie resztek pokarmu itp.

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Sturisoma
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: śr mar 01, 2023 9:05 pm
Lokalizacja: Rybnik

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#1

Post autor: Sturisoma »

Co sądzicie o tym żeby za pomącą odmulacza częściej zbierać takie resztki jak pokarm, obumierające liście z dna akwarum? Po przefiltrowaniu, wlać tą wodę z powrotem już bez tych wszystkich brudów.
Pytam z tego względu żeby jak najbardziej zmniejszyć częstotliwośc podmian. Na chwile obecną robię je co 10-12 dni, jakieś 40l-45l
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2386
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#2

Post autor: Ziemiojad »

Sturisoma pisze: pt mar 10, 2023 8:01 pm najbardziej zmniejszyć częstotliwośc podmian.
a czemu to? Generalnie to nie powinno się rezygnować z regularnych podmian.

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#3

Post autor: taipan3 »

Ja żeby pozbyć się zanieczyszczeń co tydzień po podmianie wody daje bakterie. Dzięki temu dno mam czyste. A dlaczego tak oszczędzasz wodę, po co filtrować wodę po odmulaniu, bez sensu.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#4

Post autor: Dzik »

Podobno papier toaletowy mozna prac i suszyc po uzyciu . Z drugiej strony nie potrafie sobie wyobrazic resztek pokarmu na dnie .

Autor
Sturisoma
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: śr mar 01, 2023 9:05 pm
Lokalizacja: Rybnik

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#5

Post autor: Sturisoma »

Ziemiojad pisze: pt mar 10, 2023 9:13 pm Generalnie to nie powinno się rezygnować z regularnych podmian.
Może nie tyle rezygniwać, źle się wyraziłem. Racaej po prosru zebrać 2x w tygodniu jakieś tam resztki z dna bez podmiany tej wody, po prosru taką odfiltrowaną wlać z powrotem.
Dzik pisze: sob mar 11, 2023 10:18 am Podobno papier toaletowy mozna prac i suszyc po uzyciu
odp warta tego co na tym papierze po użyciu jest heh
Dodano do tego postu po 2 minutach 13 sekundach
taipan3 pisze: sob mar 11, 2023 9:36 am A dlaczego tak oszczędzasz wodę, po co filtrować wodę po odmulaniu, bez sensu.
Ciekawość, czy takie rozwiązanie ma sens. Widzę po wpisach że nie. Więc ok. Nie oszczędzam wody na podmiany, myślałem raczej że zbierając ten syf z dna, może mógłbym podmieniać 1x14 dni. Tyle.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#6

Post autor: Agagin »

To pewnie zależy jakie się ma akwarium. Ja u krewetek podmieniam wodę jak mi się przypomni,u gupików co tydzień,a mój mąż w ogólnym 200l to nie wiem czy raz na miesiąc podmieni.ale on uważa że skoro ryby żyją i wyglądają ok,woda testowana i nie trująca,to nic się nie dzieje...

Autor
Sturisoma
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: śr mar 01, 2023 9:05 pm
Lokalizacja: Rybnik

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#7

Post autor: Sturisoma »

Agagin pisze: sob mar 11, 2023 5:04 pm .ale on uważa że skoro ryby żyją i wyglądają ok,woda testowana i nie trująca,to nic się nie dzieje...
To właśnie są prywatne obserwacje i ocena stanu zbiornika, każde akwarium jest inne. Ja rzuciłem taki temat, tylko dlatego że mam z prawej strony jasny piasek, tam głownie kiryski, otoski jedzą, krewetki jedzą. Zawsze jest tam "bajzel".
Ale spoko, dla estetyki mógłbym szybko zebrać raz na 3/4 dni tą odrobinę wody z odpadami i już, dolać tn 1l/1,5l wody z powrotem.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Usuwanie resztek pokarmu itp.

#8

Post autor: Dzik »

Nie wiem w czym problem . Sa odmulacze elektryczne dzialajace na zasadzie przeplywu (eheim np) . Ale nalezy miec na uwadze , ze podmiana wody nie sluzy jedynie pozbyciu sie brudu z powierzchni dna .
ODPOWIEDZ