Oświetlenie do akwarium 375l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Oświetlenie do akwarium 375l

#1

Post autor: KarolX22 »

Jakie oświetlenie byście polecali do akwarium 375l 150x50x50. Akwarium będzie otwarte z roślin planuje:
Mikrozorium, anubiasy, pistie, nurzańca i Żabienice. Zależy mi też żeby to oświetlenie nie było jakieś drogie do 500-700zł maks. Też jaki sterownik byście polecali?
W temacie oświetlenie akurat jestem zielony i nie wiem za bardzo co i jak zrobić.
Dodano do tego postu po 23 godzinach 9 minutach 3 sekundach
Myślałem nad taką belką jedną lub dwoma. https://trzmiel.com.pl/pl/p/Happet-Aqua ... arium/6618
Co sądzicie o tym oświetleniu i czy będzie możliwość podpięcia pod niego sterownika świtu i zmierzchu?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 375l

#2

Post autor: Ziemiojad »

Nie znam się na tanich lampach. Ale wiem, że bez szybko rosnących roślin prosisz się o glony na Anubiasach i Microsorum. To wolno rosnące rośliny, które lubią CO2.
Dlaczego nie iść w zestaw, który polecało ci wiele osób? Tylko jakieś chińczyki szukasz?

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Oświetlenie do akwarium 375l

#3

Post autor: KarolX22 »

Ziemiojad pisze: pn gru 04, 2023 7:05 pm Dlaczego nie iść w zestaw, który polecało ci wiele osób? Tylko jakieś chińczyki szukasz?
Dlatego że jednak pójdę w akwarium otwarte bo takie najbardziej mi się podoba. a z roślin szybko rosnących planuje nurzańca i pistie. I też w tym akwarium nie zależy mi jakoś na roślinach. Też dlatego nie chce kupować jakiś drogich lamp.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 375l

#4

Post autor: Ziemiojad »

Dla takich roślin nie musisz mieć wyszukanego światła. Po prostu kup coś co świeci i tyle.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Oświetlenie do akwarium 375l

#5

Post autor: KarolX22 »

Kupię chyba dwie te belki do których link podesłałem, bo nie wiem czy jedna za słaba by nie była.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 375l

#6

Post autor: DanielP »

Zgadzam sie z tym co napisał wyżej Ziemiojad. Rośliny które planujesz mieć nie są specjalnie wymagające jeżeli chodzi o oświetlenie toteż możesz spróbować z lampą o której wspominałeś. Jedna w zupełności wystarczy.

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Oświetlenie do akwarium 375l

#7

Post autor: KarolX22 »

Ogólnie zaczynam coraz bardziej zastanawiać się czy nie lepsze było by oświetlenie punktowe zrobione z naswietlaczy. Bo też nie wiem czy w tym akwarium nie będzie za jasno przez taką belkę a akwarium planuje w stylu bw ( bardziej wygląd ale trochę roślin i parametry trochę inne).

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Oświetlenie do akwarium 375l

#8

Post autor: DanielP »

Jeżeli akwarium ma być w ,,stylu" BW to faktycznie oświetlenie punktowe skierowane na rośliny ɓędzie dobrym wyborem. Patrząc zaś na to z drugiej strony to lampa też może się sprawdzić. Dużą część światła mogą pochłaniać np. rośliny będące częścią nadwodną i pływającą po powierzchni jak pistia. Ta z kolei zarastając powierzchnię zrobi efekt mroku w zbiorniku. Wszystko zależy od twojej wizji zbiornika :duży uśmiech:

Autor
KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Oświetlenie do akwarium 375l

#9

Post autor: KarolX22 »

DanielP pisze: śr sty 17, 2024 8:20 am Dużą część światła mogą pochłaniać np. rośliny będące częścią nadwodną i pływającą po powierzchni jak pistia.
W sumie tu masz rację bo pistie planuje więc ładnie powinna zaciemnić akwarium. I też odrazu zapytam czy pistie dać odrazu po starcie akwarium czy dopiero jak ryby będę wpuszczał bo słyszałem że jest w stanie pochłonąć cały azot w akwarium i nie wiem czy nie miało by to wpływu na dojrzewanie akwarium.
Dodano do tego postu po 1 dniu 18 godzinach 9 minutach 36 sekundach
Mam też pytanie bo ta belka ma 8000K czy takie światło jest wogule dobre do roślin i nie będę miał przez to problemów z glonami?
ODPOWIEDZ