Ciągle przegrywana walka z glonami

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#1

Post autor: Wiesiek »

Cześć :)
Wiem, że to już oklepany temat, ale stwierdziłem, ze muszę w końcu zapytać kogoś doświadczonego o radę.
Otóż jestem posiadaczem małego akwarium 30l, które niejako odziedziczyłem po kimś i postanowiłem się nim zaopiekować nie mając wcale doświadczenia z akwarystyką. Od tego czasu jednak spędziłem bardzo wiele czasu na zagłębianie się w tym temacie.
Teraz konkrety :
- w akwarium pływa 5 Endlerków i 3 Amano
- zalane jakiś rok temu
- oświetlenie to bodajże Aquael Leddy Tube Day/Night 7W
- filtr to Aquael Fan Mini Plus
- podłoże jałowe żwirek i piasek
- roślinność hmm, różnie aktualnie chyba nadwódka, ale o tym dalej

No wiec oczywiście mam problem z glonami w zbiorniku. Jestem świadom problemów z równowagą biologiczną jakie sprawia tak małe akwarium, ale jakoś nie mogę się pogodzić, że mimo moich usilnych starań ciągle tę walkę przegrywam. Oczywiście podmieniam wodę co tydzień - jakieś 30%40%, odmulam dno, a rybek nie przekarmiam, dostają małą ilość pokarmu raz dziennie i w zupełności są z tego zadowolone. Świecę 7 godzin dziennie. Niestety mimo to szyby jak i wszystkie powierzchnie w akwarium są regularnie pokryte zielonymi glonami. Oczywiście wiem, że przydałaby mi się duża obsada roślinna, ale tutaj jest problem. Każda roślina jaką próbuję umieść w zbiorniku bardzo szybko marnieje i sama pokrywa się glonami, a w konsekwencji tego umiera i gnije. No i tutaj mam największy problem - nie wiem jak przerwać tę błędne koło. Od czasu do czasu nawożę akwarium płynnym nawozem (moze tutaj popełniam jakiś błąd).
Zapytacie o parametry wody? No więc nie znam ich i tutaj zbliżamy się do sedna tematu. Kiedyś probowałem robić testy, kupiłem paski Tetry bodajże te 6w1. Przy wielu badaniach zawsze pokazywały, że wszystko jest okej. Teraz już doczytałem, że testy paskowe nie są wiele warte ze względu na ich wiarygodność. Lepszym rozwiązaniem będą pojedyncze testy kropelkowe. No i teraz pytanie do Was. Czy w moim przypadku jest sens bawić się w te testy? Poczytałem trochę w internecie, stworzyłem sobie listę podstawowych testów które powinienem zakupić i wyszło mi już jakieś 200zł. Nie ukrywam, że całe moje akwarium w obecnym stanie jest mniej warte, więc mocno zastanawiam się nad ich kupnem.

Nie chcę pozbywać się tego akwarium, bo mam do niego duży sentyment, a jestem też osobą która nie lubi się poddawać. Bakcyla akwarystyki już połknąlem i wszystko co z nią związane sprawia mi dużą radość, tylko niestety moje efekty są mierne. Poza tym na większy zbiornik nie mam miejsca. Ciągle mam nadzieję, że jeżeli mocno się postaram i będę na bieżąco monitorować i korygować parametry wody to uda mi się stworzyć z tego co mam jakiś ładny i zadbany zbiornik. Jak uważacie, ma to sens? Warto zacząć bawić się w testy wody, czy to nie tędy droga? Może po prostu w ciemno zainwestować w masę roślin żeby pożerały mi te nadmiary azotu? Nie chcę się jednak ponownie sparzyć jeśli po kilku tygodniach wszystkie roślinki znowu mi padną.

Byłbym wdzięczny za jakieś porady i zrozumienie. Jestem w pełni świadom problemów jakie sprawia mały zbiornik, ale jednak jestem zdeterminowany żeby w końcu wyjsć z nim na prostą.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Ciągle przegrywana walka z glonami

#2

Post autor: Lucas »

cześć, wrzuć zdjęcie glonów - pomoże w ocenie :)

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Ciągle przegrywana walka z glonami

#3

Post autor: Mauree »

Myślę, że zawsze warto posadzić roślinki, ale muszą to być szybko rosnące np dębówka meksykańska albo polecana przez Kolegę Ziemiojada Lymnophila sessiflora. Mogą być też roślinki pływające, które ograniczają dostęp światła do zbiornika. Z testów kup na NO2 bo to najważniejsze, a jeśli chodzi o proporcje azotu i fosforu to w małym akwarium , przy dużych podmianach, małym filtrze i tak te proporcje będą się mocno wahać, tak mi się przynajmniej wydaje

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#4

Post autor: Wiesiek »

Obrazek
Żwirek kiedyś byl biały
Obrazek
Filtr
Obrazek
A tak wyglądają aktualnie roślinki

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Ciągle przegrywana walka z glonami

#5

Post autor: KarolX22 »

Wiesiek pisze: pn sty 08, 2024 8:15 pm Świecę 7 godzin dziennie.
Ja u siebie w akwarium osobiście świecę 12h i z glonami problemu nie mam. Też tutaj jednak parametry wody by się przydały, bo najpewniej w nich leży problem z glonami i roślinami.
Dodano do tego postu po 3 minutach 53 sekundach
Wiesiek pisze: pn sty 08, 2024 8:15 pm Od czasu do czasu nawożę akwarium płynnym nawozem (moze tutaj popełniam jakiś błąd).
A jaki nawóz lejesz?
Dodano do tego postu po 6 minutach 50 sekundach
KarolX22 pisze: czw sty 11, 2024 8:52 pm Lepszym rozwiązaniem będą pojedyncze testy kropelkowe. No i teraz pytanie do Was. Czy w moim przypadku jest sens bawić się w te testy?
Ja np niedawno kupowałem testy kropelkowe z JBL kupiłem pH, gH, kH, NO3 i zapłaciłem około 250zł. Testy akurat są przydatne ale też swoje kosztują. Czy warto? Tu akurat sam musisz się zastanowić ale zawsze testy pomogą ci monitorować parametry wody.

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#6

Post autor: Wiesiek »

Leję Tetra PlantaMin. W sumie zacząłem dopiero jakiś 3 tygodnie temu podczas podmian wody. Zmian w zbiorniku od tego czasu nie zauważyłem.

Boję się, że zainwestuję w testy, a i tak nic się nie zmieni i nadal nie będę w stanie ogarnąć tego zbiornika.
Nie mam pojęcia z której strony podejść do tematu.
Chciałbym trochę zmienić aranżacje, wrzucić jakieś korzenie, albo skałki i obsadzić to roślinkami, ale, martwię się, że zainwestuje sporo czasu i pieniędzy, a po miesiącu czy dwóch znowu to wszystko zarośnie glonem i padnie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#7

Post autor: Ziemiojad »

Rosliny są w tragicznym stanie. Zagłodzone.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#8

Post autor: A.G.A. »

O problemach i walce z glonami napisano już na tym forum całe tomiszcza. Poszukaj, poczytaj, są tam naprawdę mądre, przydatne porady.
Piszesz, że podłoże to tylko piasek i żwirek = Twoje roslinki nie mają co jeść i te nawozy, które lejesz do słupa wody niewiele tu pomogą.
Na Twoim miejscu posadziłabym dużo roślin, nawet na całym dnie i zasiliła je pałeczkami lub kulkami nawozowymi dedykowanymi do akwarium ( nie za dużo, według porad producenta).
Mając mało roślin w złej formie, bez możliwości rozrostu zawsze będziesz miał kłopot z glonami.

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#9

Post autor: Wiesiek »

No dobra, to już jakieś informacje.
A co z roślinami, które nie muszą rosnąć w podłożu? Są przecież te mocowane na skałach czy korzeniach. Widziałem kilka filmików na YT gdzie akwarium opierało się właśnie na takich roślinach. Niestety fajnie to wszystko wygląda na filmach i zaraz po starcie, ale później już nikt nie pokazuje jak zbiornik funkcjonuje po kilku miesiącach ...

A w testy w końcu powinienem się bawić czy nie?

Rośliny jakie polecicie do tak małego akwarium?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Ciągle przegrywana walka z glonami

#10

Post autor: KarolX22 »

Wiesiek pisze: pt sty 12, 2024 6:31 pm Widziałem kilka filmików na YT gdzie akwarium opierało się właśnie na takich roślinach. Niestety fajnie to wszystko wygląda na filmach i zaraz po starcie, ale później już nikt nie pokazuje jak zbiornik funkcjonuje po kilku miesiącach ...
Takie zbiorniki często są robione tylko na pokaz. A co do roślin to tak jak mówiła ciKomarowa zasadź sporo roślin w akwarium i daj kulki nawozowe w podłoże.
Kilka gatunków roślin miałeś już wyżej poleconych a od siebie mogę też polecić kryptokoryny łatwe w uprawie rośliny mniejsze odmiany będą nadawać się do twojego akwarium. Możesz też spróbować z Ludwigą repens jest to jedna z łatwiejszych roślin czerwonych w uprawie. Możesz też np dorzucić do akwarium korzeń obsadzony mchami albo innymi epifitami jakie ci się podobają. Z roślin to możesz też poszukać na internecie gatunków łatwych w uprawie i coś do siebie wybrać.

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#11

Post autor: Wiesiek »

No okej, więc idę w kierunku masy roślinnej. Zaraz biorę się za szukanie jakiś prostych gatunków. Myślicie, że moja lampa jest wystarczająca?
A co do nawożenia, czy takie kulki nawozowe będą się nadawać? Czy jak będę miał dodatkowo epifity to powinienem lać coś jeszcze do wody?
Sorry za tyle pytań, ale jak widać jeszcze sporo doświadczenia mi brakuje. Fajnie jednak, że naprowadzacie mnie na właściwe tory.

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Ciągle przegrywana walka z glonami

#12

Post autor: KarolX22 »

Wiesiek pisze: sob sty 13, 2024 6:24 pm A co do nawożenia, czy takie kulki nawozowe będą się nadawać?
Mogą być
Wiesiek pisze: sob sty 13, 2024 6:24 pm Czy jak będę miał dodatkowo epifity to powinienem lać coś jeszcze do wody?
Epifity to nie są jakoś wymagające rośliny możesz spróbować bez nawożenia słupa wody a jak by nie rosły to mógłbyś zacząć nawozić.
Dodano do tego postu po 1 minucie 54 sekundach
Komarowa pisze: pt sty 12, 2024 7:09 am Myślicie, że moja lampa jest wystarczająca?
Do prostych gatunków roślin powinna wystarczyć
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#13

Post autor: Dzik »

Czesc. Poprosze zdjecie calosci akwarium . Wydaje mi sie , ze podstawowym problemem tutaj jest podloze a wlasciwie bardzo niska jego warstwa i niezbyt trafiona frakcja zwiru . Te kulki i paleczki wyzej wspomniane …jak najbardziej . Pewnie znajdzie sie jeszcze kilka czynnikow jak napowietrzanie , brak co2 .

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#14

Post autor: Wiesiek »

Dzik pisze: ndz sty 14, 2024 9:03 am Czesc. Poprosze zdjecie calosci akwarium .
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#15

Post autor: Ziemiojad »

Masz żółwia w akwarium?

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#16

Post autor: Wiesiek »

Zółwia wrzuciłem jako marker rozwoju glonów. Jest biały i widać na nim postęp ich rozwoju. Normalnie go tam nie ma.

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Ciągle przegrywana walka z glonami

#17

Post autor: KarolX22 »

Tak jak już wcześniej Dzik pisał masz za cienką warstwę podłoża. Przy tej wielkości akwarium jak bym zastosował warstwę z 5 cm. Bo przy za cienkiej warstwie możesz mieć problem z nawożeniem kulkami nawozowymi bo nie będziesz w stanie ich w żwir włożyć i ciężko będzie je przysypać. To podsumowując musisz po prostu dosypać podłoża dać kulki lub pałeczki nawozowe i doradzić roślin.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#18

Post autor: Agagin »

Nie jestem pewna czy to te same rośliny, które ja miałam,ale chyba tak...i u mnie to były najbrzydsze że wszystkich zielonych roślin w akwarium. One pierwsze padają,jak masz jakieś braki, także nie polecam:)tak jak poprzednicy mówili - więcej podłoża, więcej roślin łatwiejszych w uprawie dosadź (a propos,jaka to roślina,kto mi powie?).

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#19

Post autor: Wiesiek »

Agagin pisze: wt sty 16, 2024 7:47 am Nie jestem pewna czy to te same rośliny, które ja miałam,ale chyba tak...i u mnie to były najbrzydsze że wszystkich zielonych roślin w akwarium. One pierwsze padają,jak masz jakieś braki, także nie polecam:)tak jak poprzednicy mówili - więcej podłoża, więcej roślin łatwiejszych w uprawie dosadź (a propos,jaka to roślina,kto mi powie?).
Obiektyw Google mówi, że to nadwódka wielonasienna. Dostałem ją kilka miesięcy temu od kolegi z przycinania. Na początku ładnie rosła, a nawet za bardzo, bo szybko zarosło mi nią całe akwarium. Po przycince już tak dobrze nie było.

A co do tego podłoża, to mogę tak po prostu dosypać go więcej na to co mam? Nie chcę za bardzo grzebać w podłożu, bo to jeszcze bardziej moze pogorszyć moją sytuację?
No i co będzie lepsze? Żwirek czy piasek?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Ciągle przegrywana walka z glonami

#20

Post autor: KarolX22 »

Wiesiek pisze: wt sty 16, 2024 3:32 pm A co do tego podłoża, to mogę tak po prostu dosypać go więcej na to co mam?
Możesz tak zrobić
Wiesiek pisze: wt sty 16, 2024 3:32 pm No i co będzie lepsze? Żwirek czy piasek?
Obydwa te podłoża są jałowe ale bardziej ci polecam żwirek bo już go masz a jak byś dosypał piasku to by się to zmieszało. Piasek jest zalecany przy rybach lubiących kopać w podłożu więc u ciebie nie jest wymagany.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#21

Post autor: Agagin »

Też polecam żwirek,bo piasek narobi bałaganu przy dosypywaniu,a i tak się niedługo wymiesza ze żwirkiem.
U mnie też na początku ładnie rosła. A później była pierwsza która padała,jak mi się nie chciało nic nawozić w akwarium:)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#22

Post autor: Ziemiojad »

Wiesiek pisze: pn sty 15, 2024 6:14 pm Po przycince już tak dobrze nie było.
Ona nie lubi zbyt mocnego cięcia. Musiałeś ciachnąć za nisko..

Czytam te wasze rady i zastanawiam jak w walce z glonami ma pomóc dosypanie żwirku do akwarium? To jakaś nowa metoda? Naprawdę?
Grzebanie teraz w podłożu to tylko proszenie się o jeszcze większe kłopoty. Te rośliny co masz nie potrzebują żadnych tabletek korzeniowych.
Dodano do tego postu po 1 minucie 54 sekundach
Za mało roślin, za krótko świecisz.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#23

Post autor: Agagin »

Ziemiojad
Nikt nie mówi o grzebaniu,tylko o dosypaniu,dla mnie to różnica:P i kwestia tego, żeby roślina się miała w czym zakorzenić. Więc na mój chłopski rozum: więcej żwirku- więcej roślin - mniej glonów. Przynajmniej taki był mój zamysł.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#24

Post autor: Ziemiojad »

Agagin pisze: wt sty 16, 2024 9:07 pm roślina się miała w czym zakorzenić.
A taka Limnophila sessiliflora to po co jej te korzenie?
Dodano do tego postu po 31 sekundach
Kiedy ona ciągnie pożywienie/nawóz z wody?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#25

Post autor: Agagin »

Ziemiojad
Myślałam że mówimy ogólnie o różnych roślinach,a nie o tej jednej konkretnej, ale widocznie nie doczytałam:) sorry
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#26

Post autor: Ziemiojad »

Agagin
Nie masz co przepraszać. Co ty.


Problem, który nikt z nas nie porsuszył to wielkość tego niby akwarium. 30 litrów. Co właściwie nie nadaje się do trzymania żadnych ryb. Plus glony na zwierzę, zwiedzone rośliny. Ja bym po prostu schował to akwarium do piwnicy.
Dodano do tego postu po 41 sekundach
Wiesiek
Jeśli temat cie wkręcił i chcesz trzymać ryby trzeba zastanowić się nad normalnej wielkości akwarium.

Logic07
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Ciągle przegrywana walka z glonami

#27

Post autor: Logic07 »

a jakiej wielkości jest normalne akwarium dla ciebie? ja mam 112l i wydaje mi się małe, chociaż trzymam w nim tylko gupiki, krewetki i ślimaki to dla nich jest wystarczające.Nie trzymał bym w nim nic większego jak 7cm bo wyglądało by jak karp w wannie

Autor
Wiesiek
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 06, 2024 8:13 pm
Lokalizacja: bb

Ciągle przegrywana walka z glonami

#28

Post autor: Wiesiek »

No więc zanim jeszcze zainwestowałem w rośliny, to postanowiłem jednak zrobić kilka tych testów. Kupiłem testy na PO4 od JBL i na NO3 tej samej firmy, plus testy paskowe od Tetry 6w1.
Testy robiłem 25 stycznia, a wodę podmieniałem 21 stycznia. Wyniki wyszły według mnie dziwne. NO3 na skali wyszło ledwo wykrywalne, coś pomiędzy 1-2. PO4 właściwie brak poniżej 0,02. Spodziewałem się, że te wartości będą raczej po drugiej stronie skali i dlatego mam ten wysyp glonów. Z drugiej strony to by wyjaśniało zły stan roślin w akwarium.

Tutaj są wyniki z paska Tetry.
Zerowy poziom azotanów potwierdzony.
Martwi mnie tak wysoki poziom azotynów. Akwarium było zalane już bardzo dawno temu i nie spodziewałem się, że akurat z tym mogę być problemy. Dziwne, bo zwierzęta w zbiorniku wydają się zdrowe i nie padają.
GH za mało, a Kh trochę przekroczone - nie wiem czy mogę coś z tym zrobić. Zbadam jeszcze kranówkę w wolnej chwili.
pH i chlor w normie
Co2 mało, ale nie podaję go
Nie wiem jak wiarygodne są te pomiary, ale w takim wypadku nie chcę na razie kupować roślin, bo boję się, że zaraz mi padną. Co byście mi poradzili w takim wypadku?

Obrazek

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Ciągle przegrywana walka z glonami

#29

Post autor: KarolX22 »

Gh i kh masz w dziwnych proporcjach. Testy na gh nie wykrywają np sodu ale to musiała by być bardzo duże ilość żeby takie różnice wyszły. pH też masz bardzo wysokie może sprawdź na stronie wodociągów jakie masz bo testy paskowe nie pokazują za dokładnych wyników. NO2 też masz wysokie ale tu obstawiam błąd testu bo wątpię żeby aż taki wysoki poziom był bo ryb wtedy już by pewnie nie było.
Wiesiek pisze: ndz sty 28, 2024 11:28 am PO4 właściwie brak poniżej 0,02.
Tu obstawiam problem z roślinami.
Dodano do tego postu po 2 minutach 30 sekundach
Też jak dosadzisz rośliny to mógłbyś pomyśleć o jakimś nawożeniu do słupa wody i oczywiście coś w podłoże.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Ciągle przegrywana walka z glonami

#30

Post autor: Mauree »

Kupiłabym testy kropelkowe na NO2 i pH, bo to najważniejsze parametry dla ryb. Przynajmniej w pierwszej kolejności, potem ewentualnie na azotany i fosforany. Rośliny można wsadzić, takie najlepiej mało wymagające, dać im pałeczki nawozowe (jeśli masz sprawdzone i bezpieczne) i patrzeć co się będzie dzialo. Glony są zjawiskiem nieprzewidywalnym i nie poddającym się ogólnym regułom, w każdym akwarium punkt równowagi znajduje się gdzie indziej
ODPOWIEDZ