Co to choroba

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Andrzej1976
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 09, 2024 5:48 pm
Lokalizacja: Bolechowo
Na imię mam: Andrzej

Co to choroba

#1

Post autor: Andrzej1976 »

Witam wszystkich . Proszę o poradę co to za choroba.
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Re: Co to choroba

#2

Post autor: Ziemiojad »

Andrzej1976 wiesz co to za ryba?

Autor
Andrzej1976
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 09, 2024 5:48 pm
Lokalizacja: Bolechowo
Na imię mam: Andrzej

Re: Co to choroba

#3

Post autor: Andrzej1976 »

Tetra kolor
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co to choroba

#4

Post autor: Ziemiojad »

Twoja ryba ma ospę. Ale to nie jest twój największy problem. Wiesz, że kupiłeś rybę, którą po pierwsze jest eksperymentem? A po drugie ich sprzedaż i kupno jest nielegalne na tereni UE?
Kolorowe ryby. Część z nich została zabarwiona przez człowieka poprzez tatuowanie, bądź wstrzykiwanie w ich tkanki zwierząt sztucznych barwników lub też kąpiele w barwnych roztworach. To nie jest naturalne. Niestety.

Autor
Andrzej1976
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 09, 2024 5:48 pm
Lokalizacja: Bolechowo
Na imię mam: Andrzej

Co to choroba

#5

Post autor: Andrzej1976 »

Kupilem w sklepie akwarystycznym więc nie miałem pojecia o nie legalności. Tym bardziej że dopiero zaczynam przygodę z akwarium.
Tak czy inaczej jak to wyleczyć ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co to choroba

#6

Post autor: Ziemiojad »

Andrzej1976
Masz jakieś inne hobby?

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Co to choroba

#7

Post autor: Mauree »

A co masz jeszcze w akwarium oprócz tej tetry ?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Co to choroba

#8

Post autor: KarolX22 »

Najlepiej jak byś opisał cały zbiornik litraż, filtracja, oświetlenie, obsadę, temperaturę wody jaką masz w akwarium, ile akwarium dojrzewało zanim ryby wpuściłeś i kiedy je zakładałeś.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co to choroba

#9

Post autor: Ziemiojad »

A po co? Ryby mają ospę. Trzeba iść do sklepu po lekarstwo na ospę i postępować dokładnie według instrukcji. Koniec.
Dodano do tego postu po 3 minutach 8 sekundach
Natomiast moje pytanie było dość zasadne. Ja dopiero zaczynam z akwarium więc... Powinienem się dokształcić. Poczytac w internecie o co w tym wszystkim chodzi. Nie wierzę, że ktoś idzie ulica, nagle widzi ryby w sklepie i kupuje o tak sobie bez zastanowienia i przeczytania choćby kilku stron w internecie.

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Co to choroba

#10

Post autor: KarolX22 »

Andrzej1976 pisze: wt sty 09, 2024 6:02 pm Część z nich została zabarwiona przez człowieka poprzez tatuowanie, bądź wstrzykiwanie w ich tkanki zwierząt sztucznych barwników lub też kąpiele w barwnych roztworach. To nie jest naturalne. Niestety.
Czytałem gdzieś że tak barwa ( na skutek zmiany w genie) u ryb jest dziedziczna i one rodzą się już w takim kolorze.
Dodano do tego postu po 1 minucie 41 sekundach
Ziemiojad pisze: wt sty 09, 2024 9:22 pm Nie wierzę, że ktoś idzie ulica, nagle widzi ryby w sklepie i kupuje o tak sobie bez zastanowienia i przeczytania choćby kilku stron w internecie.
Akurat niestety tacy ludzie się zdążają że przychodzą do sklepu i bez żadnej wiedzy i kupują ryby i co najlepsze takich ludzi jest dość sporo. Zazwyczaj tylko jedyne informacje jakie wiedzą to takie jakie im sprzedawca powie. Raz sam byłem świadkiem jak jeden gościu chciał kupić ryby w sklepie jak bym mu nie powiedział to kupił by neony chore na ospę ( a na akwarium było napisane że kilka dni wcześniej u ryb pojawiła się ospa).

Autor
Andrzej1976
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 09, 2024 5:48 pm
Lokalizacja: Bolechowo
Na imię mam: Andrzej

Co to choroba

#11

Post autor: Andrzej1976 »

Akwarium ma 105 litrów,oświetlenie led 2x18W, woda 25stopni,woda dojrzewała 2 tygodnie.
Rypki w akwarium to Tetra,neon inesa,głupiki,glonojad,neon czerwony,danio.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co to choroba

#12

Post autor: Ziemiojad »

Andrzej1976
Idź do sklepu. Kup lekarstwo na ospę. I działaj zgodnie z instrukcją. Wszystkie lekarstwa są podobne. Wysoka temperatura wody i dawkowanie według instrukcji. Nie przerywaj leczenia nawet jeśli kropki znikną lub ryby zdechną.
Cześć twoich ryb lubi wysoka temperaturę a cześć woli niższą. Poukładaj to w całość. Pozbądź się albo jednych albo drugich. Bo niewłaściwe przechowywać ie ryb kończy się właśnie chorobami.
Powodzenia w leczeniu.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Co to choroba

#13

Post autor: Agagin »

KarolX22
Prawie za każdym razem jak jestem w akwarystycznym widzę ludzi próbujących kupić 60l i do tego z 5 rodzajów malawi,no bo to takie ładne kolorowe rybki. A potem te same rybki widzę na eBay do oddania,razem z tym 60l akwarium...

Autor
Andrzej1976
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt sty 09, 2024 5:48 pm
Lokalizacja: Bolechowo
Na imię mam: Andrzej

Co to choroba

#14

Post autor: Andrzej1976 »

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co to choroba

#15

Post autor: Ziemiojad »

Andrzej1976
Nie przerywaj leczenia nawet jeśli kropki znikną lub ryby zdechną. Pamiętaj o tym. Cała procedura leczenia musi być ukończona zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Co to choroba

#16

Post autor: Mauree »

Czy glonojad nie trzeba przełożyć, np do wiadra na czas podawania leku?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Co to choroba

#17

Post autor: KarolX22 »

Andrzej1976 pisze: wt sty 09, 2024 6:02 pm Czy glonojad nie trzeba przełożyć, np do wiadra na czas podawania leku?
Nie musi zostać w akwarium bo u zbrojników też może wystąpić ospa, leczy się całą obsadę a zbrojniki nie są rybami wrażliwymi na leki zwłaszcza te najpopularniejsze gatunki. Też osobiście nie przepadam za określenie glonojad.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co to choroba

#18

Post autor: DanielP »

Ziemiojad regulamin jest jednakowy dla wszystkich i dlatego prosiłbym autora wątku o to, aby uzupełnił informacje o zbiorniku. Sam mnie ostatnio o to upominałeś:-) Na swoje usprawiedliwienie napiszę, że nie opisywałem zbiornika ponieważ jest on dojrzały, funkcjonuje od dawna i nie było możliwości, aby na powstanie choroby wpływ miał czynnik znajdujący się w zbiorniku. Tu nie wiemy z czym mamy do czynienie. Nie chodzi tu o czepialstwo ale o poznanie przyczyny powstania choroby, ewentualne uchronienie przed jej ponownym nawrotem jak i zbieranie doświadczeń na przyszłość. Zgadzam się z tym, że objawy wskazują na prawdopodobne wystąpienie kulorzęska. Jaki lek planujesz podać?

PS. Temat przeniosłem do działu ,,Choroby".
ODPOWIEDZ