Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Tommy
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 09, 2023 12:10 pm
Lokalizacja: Kraków

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#1

Post autor: Tommy »

Witam,

Założyłem w czerwcu 2023r. nowy baniak juwel rio 350l widoczny na zdjęciu.
Do początku lutego 2024 wszystko było ok, nic nie zmieniałem w sposobie pielęgnacji, nawozach i CO2.
Z nawozór podaję GT aqua Booster Trace i GT aqua Booster Macro w minimalnych zalecanych ilościach. Do tego mam butlę CO2 i dodaję w płynie (też w minimalnej zalecanej ilości). Podmianki co tydzień po ok. 20% z czyszczeniem.
Światło 10h dziennie.

Jednak 2 tygodnie temu w zasadzie bez zauważalnej dla mnie przyczyny nastąpił spory wysyp okrzemek. Jak widać na zdjęciach zajęły głównie rośliny i skały (podłoże i szyby są ok). Podpowiedzcie co można z nimi rozsądnego zrobić? Od kilku dni przestałem podawać nawozy i CO2 (może azotany, mocznik? na razie nie widzę różnicy). Nie mam zbytnio pomysłu na pozbycie się ich, dajcie znać z doświadczenia jak można sobie z nimi poradzić.

Pytanie pozakonkursowe: jak oceniacie zbiornik?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#2

Post autor: Logic07 »

poczytaj w necie o okrzemkach a nie od razu na forum sie pytasz, pierwsze z google: Ekosystem akwarium, który jeszcze nie dojrzał, jest bardzo podatny na występowanie okrzemek. Na ich pojawienie się najczęściej wpływa niedostateczna ilość światła oraz nieefektywna filtracja biologiczna zbiornika, a także przerybienie.Mogłeś żle wyczyścić filtr i siadła biologia bądz coś wlać co ją zaburzyło, na okrzemki krewetki amano zjedzą do ostatniego kawałka to ich ulubiony przysmak :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#3

Post autor: Miro »

Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:09 pm poczytaj w necie o okrzemkach a nie od razu na forum sie pytasz
to od czego jest forum ? :shock:

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#4

Post autor: Logic07 »

o okrzemkach jest w dziale glony nie wiem po co zakładał ten temat jak nie chciało mu się nawet tam zajrzeć, wogóle miałem na niego nieodpisywać :zzz: najlepiej spytać się i mieć wszystko na gotowe a czytać to nie ma komu co było już wałkowane, zobacz ile jest tematów o okrzemkach w dziale glony, tam znajdziesz odpowiedz :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#5

Post autor: Miro »

Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:50 pm zobacz ile jest tematów o okrzemkach
to wystarczyło o tym poinformować .
Nie każdy musi być tak oczytany jak Ty.
Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:50 pm po co zakładał ten temat
mam wrażenie że przez tyle lat istnienia forum już o wszystkim na forum się pisało.
W sumie, po co jakiekolwiek forum jak wszystko można znaleźć w necie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#6

Post autor: Ziemiojad »

Tommy pisze: czw lut 15, 2024 3:51 pm Od kilku dni przestałem podawać nawozy i CO2
Nie przestawaj! CO2 to paliwo dla twoich roślin. Prosisz się o kolejne rodzaje glonów? Bez CO2 do którego już przyzwyczajone zostały rośliny...

Okrzemki to może być niedostateczna filtracja. Poza tym po prostu proces dojrzewania akwarium. Nic nie zmieniaj. Niech wszystko toczy się jak dotąd. Filtr masz tylko wewnętrzny?

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#7

Post autor: Logic07 »

o okrzemkach było wybitnie dużo pisane a on nawet tam nie zajrzał, no właśnie nie wiem po co te forum jak wszystkie odpowiedzi znajdzie sie w necie albo książce akwartystycznej, jak zostawi tak jak jest to bedzie to samo :D zresztą napisałem jaka jest przyczyna najpewniej to wina filtracji
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#8

Post autor: Miro »

Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 9:19 pm a on nawet tam nie zajrzał,
Logic07, mam propozycję , napisz petycję do Lecha żeby zaraz na zalogowaniu się na forum wyświetlił się pulsujący na czerwona napis " Zanim coś napiszesz przeczytaj wszystkie posty. Unikniesz krytyki !!! "

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#9

Post autor: Logic07 »

no na coś ta szukajka nad tematami jest tylko nikt z niej nie korzysta, trzeba administratorowi podsunąć ten pomysł może ludzie zaczną czytać co jest już na forum a nie zakładać ciągle podobne tematy.Zresztą ja co miałem się dowiedzieć na tym forum to już sie dowiedziałem więc nie wiem co tu robie ;D

Autor
Tommy
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 09, 2023 12:10 pm
Lokalizacja: Kraków

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#10

Post autor: Tommy »

Na wstępie pragnę podziękować użytkownikom Miro i Ziemiojad za logiczne zabranie głosu w dyskusji, natomiast do użytkownika Logic07 odniosę się poniżej:

Drogi kolego, Sherlocka z Ciebie niestety nie będzie, wykazałeś się poza moralizatorstwem (nietrafionym), również brakiem przeczytania pierwszego postu i pokrótce wyjaśnię dlaczego:
1. Akwarystyką hobbystycznie zajmuje się 30 lat, niezbyt często miewam jakieś problemy ze zbiornikami. Czy uważasz, że łatwiej i szybciej było mi wpisać w google temat i znaleźć w 30 sekund odpowiedź, czy zalogować się na forum, zrobić fotografie i opis? Jak już ustaliliśmy z dedukcją masz pewien problem i pytania retoryczne również mogą stanowić barierę nie do przejścia to odpowiem wprost: google przewertowałem od lewa do prawa i to forum również. Nie znalazłem prostych wytłumaczeń na to co zaszło u mnie w baniaku.
2.
Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:09 pm Ekosystem akwarium, który jeszcze nie dojrzał,
Akwarium jest od czerwca 2023 - wydaje mi się, że dojrzało już spokojnie - nie przeczytałeś 1 postu.
3.
Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:09 pm Na ich pojawienie się najczęściej wpływa niedostateczna ilość światła oraz nieefektywna filtracja biologiczna zbiornika, a także przerybienie
Żadne z powyższych moim zdaniem nie występuje, zgodnie z pierwszym postem. Naświetlenie 10h, filtracja biologiczna jest, przerybienia brak. Dlatego napisałem jaki zestaw Juwel Rio 350 - to popularne baniaki, z dobrą filtracją.
4.
Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:09 pm na okrzemki krewetki amano zjedzą do ostatniego kawałka to ich ulubiony przysmak :)
Mam ich 20, nie przepadają. Zresztą są one na tyle przyklejone do roślin że tylko otoski i ewentualnie kosiarki są zainteresowane.
5.
Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 8:50 pm o okrzemkach jest w dziale glony nie wiem po co zakładał ten temat jak nie chciało mu się nawet tam zajrzeć, wogóle miałem na niego nieodpisywać
Pomijając błędy ortograficzne, dokładnie taką decyzję należało podjąć.
6.
Logic07 pisze: czw lut 15, 2024 9:48 pm Zresztą ja co miałem się dowiedzieć na tym forum to już sie dowiedziałem więc nie wiem co tu robie
Również nie wiem, zaśmiecasz tematy.
Reasumując drogi kolego, zastanów się nad swoim postępowaniem. Jak nie chcesz pomóc - nikt nie zmusza. Dość o tym, zmarnowałem sporo kilobajtów na szanownego kolegę i przejdę do merytorycznej treści:
Ziemiojad pisze: czw lut 15, 2024 9:09 pm Nie przestawaj! CO2 to paliwo dla twoich roślin. Prosisz się o kolejne rodzaje glonów? Bez CO2 do którego już przyzwyczajone zostały rośliny...
Ok, masz rację. Powróciłem. CO2 jest też z butli także tu problemu nie ma.
Ziemiojad pisze: czw lut 15, 2024 9:09 pm Okrzemki to może być niedostateczna filtracja. Poza tym po prostu proces dojrzewania akwarium. Nic nie zmieniaj. Niech wszystko toczy się jak dotąd. Filtr masz tylko wewnętrzny?
Filtr jest wewnętrzny BioFlow L 1000l/h - moim zdaniem bez problemu daje radę, filtracja jest mocna. Dojrzewanie ponad półrocznego akwarium? Wydaje mi się, że to już proces dawno zakończony.

Na razie cierpliwie czekam co się wydarzy, jak rozmawiałem ze znajomym, który ma sklep akwa to mówił, że z 10 osób miał ostatnio z tym tematem z okolic Krakowa. Może coś w parametrach kranówy wystrzeliło? Niestety badań na krzemiany nie przeprowadzają w stacji uzdatniania wody. Jakieś jeszcze pomysły?

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#11

Post autor: Logic07 »

kilobajty? to ty masz limitowany internet? to było się nie produkować.Wyraziłem swoje zdanie, żyjemy w Polsce i jest wolność słowa :) oczywiście że w internecie szybciej znalazł byś odpowiedz, chyba że masz taki wolny internet, nie wiedziałem że już patrzyłeś w necie i przeglądałeś forum, to jak nie znalazłeś odpowiedzi to zwracam chonor,to kup test na krzemiany i sam zrób test ,bo to prawdopodobnie przyczyna problemu :pifffo:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#12

Post autor: Ziemiojad »

Najlepsze co można zrobić to dać ignora. Żadne testy.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#13

Post autor: Miro »

Tommy pisze: czw lut 15, 2024 3:51 pm Pytanie pozakonkursowe: jak oceniacie zbiornik?
5 + :OK:

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#14

Post autor: Logic07 »

nie dostałem żadnego ostrzeżenia sam to napisałeś Ziemiojad i czego kłamiesz? to jak nie krzemiany w wodzie to co?
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Okrzemki w dojrzałym zbiorniku

#15

Post autor: Rysiek »

Logic07 pisze: pt lut 16, 2024 5:33 pm to jak nie znalazłeś odpowiedzi to zwracam chonor
Ja dziękuję za taki honor przez "c""h" Polaku wstyd.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
ODPOWIEDZ