Czy zbrojnik pilnuje ikry?

Przedstawiciele: zbrojniki, kiryski, sumiki

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#1

Post autor: Mauree »

Obrazek mój zbrojnik w piątek dostał samiczkę, od poniedziałku siedzi w domku bez przerwy, wachluje płetwami i w regularnych odstępach czasu cofa się , wpuszcza do domku świeżą wodę i znów chowa się do środka i wachluje. Nie idzie jeść, nie bierze wafelka, nie pozwala się dotykać, straszy gdy jakaś rybka zbliży się do domku. Myślicie, że ma czego tam w domku pilnować?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#2

Post autor: Krolic »

Możliwe :) ale wiesz, szukaj odbiorcy :) jak sie para dobrała to będziesz miała klęskę urodzaju :)

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#3

Post autor: DanielP »

Zgadza się :duży uśmiech: To ancistrus sp czy może L144?

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#4

Post autor: Mauree »

Mamy na razie listę 10 chętnych. Nasz samiec zaczął tak ostentacyjnie czekać na samiczkę, że nie można było patrzeć jak czyści domek , siada na nim i rozkłada płetwy . Teraz się martwię, czy on nie jest za ambitny i czy nie zamęczy się tym pilnowaniem. Samiczka z kolei strasznie się obżera, wyrywa molinezjom jedzenie z pyska, wsuwa cukinię w pełnym świetle . Mam nadzieję, że sobie poradzą . To ancistrus sp bo ma czerwone oczka, właściwie jasnobrązowe, aczkolwiek z pobytem u nas samiec zrobił się intensywnie żółty. Samiczka trochę jest bledsza. On też na początku , zwłaszcza jak spał, to robil się jaśniejszy , a jak je lub intensywnie się rusza nabiera mocniejszego koloru
Dodano do tego postu po 22 minutach 3 sekundach
ObrazekObrazek
Dodano do tego postu po 1 dniu 22 godzinach 51 minutach
Czy to normalne, że jak pilnuje to nie interesuje się jedzeniem? Nie zaszkodzi mu to? Wiem, że to głupie pytanie, ale on jest jak zaprogramowany, powtarza swoje sekwencje czynności . Podobno wcześniej gdy był w hodowli miał super wyniki w odchowywaniu młodych , więc może wie co robi
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#5

Post autor: Ziemiojad »

Ryba może nie jeść tydzień i dwa i dużo więcej bez zadnej szkody. Jak moja samiczka ziemiojada inkubowala ikrę w pysku nie jadła 3 tygodnie. Tak samo samice ryb z Malawi trzymają młode w pysku i nie jedzą przez wiele dni. To normalne. Nie ma się czym przejmować. Jak jedziesz na urlop to lepiej nie karmić ryb tydzień niż dać komuś kto je przekarmi. Twój ryb nie zdechnie jak nie zje kilka dni.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#6

Post autor: Mauree »

Niby człowiek to wie, niby wie też że glonów jest tam dostatek i może pożywić się tak żeby nic nie było widać. Wygląda na szczęśliwego i jest dość upasiony, ma zapasy. Dzięki
Awatar użytkownika

andriejewicz
Gaduła
Posty: 187
Rejestracja: śr wrz 08, 2021 12:59 pm
Lokalizacja: wawa

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#7

Post autor: andriejewicz »

Mauree
dorosłe Ancistrusy glonów nie wyjadają - młode owszem cośtam poskrobią z szyby
********************************
Lepiej mądrze dreptać, niż głupio biec.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#8

Post autor: Mauree »

Zajrzałam mu dziś do domku i na samym końcu jest kilkadziesiąt ciemnopomaranczowych polcentymetrowych kijanek. Jeszcze nie pokazują się na zewnątrz. Samiec blokuje wejście . Mam nadzieję, że molinezje ich nie będą atakować gdy zaczną wypływać na zewnątrz

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#9

Post autor: TYGRYS_ »

Mam nadzieję że groty nie wyciągała żeby zobaczyć czy są maluszki. Jeśli tak to śmiertelny błąd nie wolno stresować samca ,jedynie możesz świecić latarka czy są już młode. Samiec średnio opiekuje się potomstwem 2-3 tygodnie. Glusie możesz też oddać do sklepu na wymianę ale wtedy muszą mieć 3cn . I zbrojniki co miesiąc robią tarło .
Małe jedzą glony cukinię obraną lupy a najbardziej im smakuję czerwona papryka bo jest miękka
Dodano do tego postu po 2 minutach 21 sekundach
Aha zapomniał dodać że młode absorbują woreczek żółciowy 7-8 dni. Umnie po 2-3 tygodniach wychodzą groty, i więcej nie ruszaj groty!!!!!!
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#10

Post autor: A.G.A. »

To jest woreczek żółtkowy a nie żółciowy.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#11

Post autor: Ziemiojad »

TYGRYS_ pisze: wt lut 27, 2024 7:17 pm że groty nie wyciągała
TYGRYS_ pisze: wt lut 27, 2024 7:17 pmAha zapomniał
Przypomina mi się jak kiedyś gadały pielęgniarki w przychodni/szpitalu. W trzeciej osobie.

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#12

Post autor: TYGRYS_ »

Napisał że zrobiła błąd ruszając grotę . Tego niewolno robić bo samiec się stresuje. Można świecić lampka czy są maluchy.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#13

Post autor: Mauree »

Ale merytorycznie to prawda, nie powinnam podnosić domku (jak poprawiam domek to z tatą w środku, czasem muszę poprawić bo samiec ogonem stałe podkopuje domek i zaczyna się przechylać). Obiecałam sobie że zajrzę tylko ten jeden raz, bo się bałam że tata już 10 dni pilnuje i robi to na próżno. Myślę, że świecić latarka też nie należy, a mój jest taki mocno zbudowany ze nic w środku i tak nie widac, samiec zresztą specjalnie zasłania gdy ktoś zbliża się i próbuje zajrzeć
Dodano do tego postu po 6 minutach 26 sekundach
Najbardziej mnie martwi żeby samiec cokolwiek zjadł, mam nadzieję że głęboko w nocy podjada cukinię która leży przy domku
Dodano do tego postu po 2 minutach 50 sekundach
Do rana zostaje zjedzona, ale może to sama samiczka zjada, choć ona jest malutka, około 9 cm i chyba w pojedynkę nie dałaby rady tyle zjeść

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#14

Post autor: TYGRYS_ »

Nie wolno ci ruszać groty nigdy. Samiec sam wie jak ma se ustawić domek. Umnie samiec zakopał grotę piasku do połowy ,tak mam być. Ty popełniłeś śmiertelne błędy .
1. Nie ruszać groty
2 jak chcesz zaglądać do groty to jej nie ruszaj
3.jak chcesz widzieć co tam się dzieje. To możesz tylko poświecić latarką
Dodano do tego postu po 1 minucie 18 sekundach
Zostaw go spokoju . Jak zje ikrę lub młode to będzie twoja wina ,bo ciągle poprawiasz grotę to 4 błąd
Dodano do tego postu po 1 minucie 9 sekundach
5.samiec wie co robi

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#15

Post autor: Mauree »

Samiec jest bardzo doświadczony , podobno wychował setki młodych, dwa lata był w hurtowni akwarystycznej jako hodowlany i podobno był mistrzem w byciu tata. Teraz też mu chyba nieźle poszło, w zeszły piątek przyjechała samiczka a od poniedziałku pilnował już ikry. Jest też bardzo oswojony, normalnie je z ręki , a teraz nie chce nic wziąć, bo mordki z domku nie wysuwa

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#16

Post autor: TYGRYS_ »

Ale ty tym swoim grzebaniem wszystko zespujesz
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#17

Post autor: Ziemiojad »

No Tygrys ma tu rację. Nie wolno dotykać. Cierpliwość.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#18

Post autor: Mauree »

Nie będę mu więcej zaglądać, zresztą 10 dni nie zajrzałam. Żeby tylko jadł coś , bo jak on tak ma jeszcze dwa trzy tygodnie z mordka w grocie siedzieć to musi coś jeść koniecznie. Na razie nie chudnie i kolor ma jeszcze intensywniejszy niż przedtem
Awatar użytkownika

andriejewicz
Gaduła
Posty: 187
Rejestracja: śr wrz 08, 2021 12:59 pm
Lokalizacja: wawa

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#19

Post autor: andriejewicz »

czemu 2-3 tyg w grocie? pytam, bo u mnie zawsze po wyjściu z jaj maluchy z woreczkami się rozłaziły i samiec ich nigdy nie pilnował, bo niby jak skoro każdy w inną stronę lezie...to nie niektóre pielęgnice, że w razie jakiegos niebezpieczeństwa zganiają w ławicę lub biorą do pyska...
********************************
Lepiej mądrze dreptać, niż głupio biec.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#20

Post autor: Mauree »

Na razie siedzi z mordką w grocie i małych nie wypuszcza na dwór. Ale po wykluciu się małych nie siedzi już w grocie tak głęboko, tylko mordkę tam trzyma, ewentualnie tak do płetw piersiowych się wsuwa, już przynajmniej widzę jego oczy od czasu do czasu.
Dodano do tego postu po 8 godzinach 51 minutach 9 sekundach
Czy jeśli mojemu zbrojnikow uda się wyprowadzić dużo młodych, to trzeba będzie założyć dla nich nowe akwarium albo zostawić je w tym 125 l , a dla innych założyć większy zbiornik ? Bo jeśli te małe zbrojniki mają zostać z rodzicami do osiągnięcia 3 cm to będę miała nowe 100 cm bieżących ryby i to rybek produkujących sporo zanieczyszczeń . Może przesadzam, ale jeśli takie drugie akwarium ma dojrzeć, to trzeba myśleć o nim z wyprzedzeniem

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#21

Post autor: KarolX22 »

Mauree pisze: wt lut 27, 2024 9:09 pm Żeby tylko jadł coś , bo jak on tak ma jeszcze dwa trzy tygodnie z mordka w grocie siedzieć to musi coś jeść koniecznie.
Nie przejmuj się tak tym jak jest zdrowy nic mu nie będzie a już na dniach pewnie wyjdzie z groty.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#22

Post autor: Mauree »

Dalej pilnuje groty, nie wypuszcza małych. Pyszczka nie wyjmuje. Na środku akwarium wygrzebał już głęboka nieckę machając ogonem gdy tylko któraś rybka dotknie jego ogona,, niedługo dokopie się do dna, a mam 10 cm podłoża . Wyrzuca z tej niecki
wafelki. Samiczka nadal je bez przerwy, zasuwa po szybach i ścianie filtra od góry do dołu jak myjka automatyczna, czekam aż się nauczy podpływać po płatki do tafli wody , tak tęsknie patrzy
Dodano do tego postu po 12 godzinach 57 minutach 12 sekundach
Tata dalej pilnuje groty, ale w akwarium pojawiło się kilkanaście małych kopii rodziców, siedzą przy filtrze wewnętrznym razem, jeden przelazł na drugą stronę. Są większe niż myślałam, ponad 1 cm i koloru jasnego jak Mama.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#23

Post autor: Krolic »

A fotki? Poprosimy fotki :)

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#24

Post autor: Mauree »

Na razie fotki wymagają bardzo dużo wyobrazni, bo glusie małe, z tylu i w cieniu, do tego jaśniutkie, glony
w powiększeniu są większe niż glonojady. ale bede probowac jakoś je złapać na foto, bo są przezabawne, dokładne kopie dużych i tak samo ciumkaja tymi przyssawkami
Dodano do tego postu po 54 minutach 5 sekundach
Jak zgaśnie światło to pewnie wyjdą gromadnie z groty. I może wreszcie wyjdzie Tata.
Dodano do tego postu po 16 godzinach 6 minutach 46 sekundach
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Dodano do tego postu po 1 dniu 23 godzinach 29 minutach 38 sekundach
Wyszedł z groty i je. Czekał normalnie na miejscu do podawania jedzenia. Grota została pusta, więc zarekwirowałam.

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#25

Post autor: TYGRYS_ »

Mauree pisze: pn mar 04, 2024 9:12 am Grota została pusta, więc zarekwirowałam.
poco ją zabrał ?przeszkadzała ci czy jak ?
kolejny błąd,oddaj mu ją powrotem,teraz glusie co miesiąc będą mieć młode
Dodano do tego postu po 1 minucie 22 sekundach
i załóż pre filtr na rurkę od kubełka,bo inaczej berdzie je wciągać filtr
Awatar użytkownika

andriejewicz
Gaduła
Posty: 187
Rejestracja: śr wrz 08, 2021 12:59 pm
Lokalizacja: wawa

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#26

Post autor: andriejewicz »

TYGRYS_ pisze: pn mar 04, 2024 11:07 am poco ją zabrał ?przeszkadzała ci czy jak ?
kolejny błąd,oddaj mu ją powrotem,teraz glusie co miesiąc będą mieć młode
może chce sprawdzić jak poradzi sobie z wychowaniem obecnego narybku zanim pojawią się następne?
********************************
Lepiej mądrze dreptać, niż głupio biec.

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#27

Post autor: Mauree »

Nie chcemy żeby za szybko były nowe młode, niech Tata odpocznie i się naje . Filtr zewnętrzny jest nastawiony na minimum, jest tylko filtrem awaryjnym żeby dublować wewnętrzny, żeby małe molinezje nie były wciągane,zbrojnika na pewno nie wciągnie

TYGRYS_
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 22, 2024 10:07 pm
Lokalizacja: Malopolska

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#28

Post autor: TYGRYS_ »

jak dałeś samice nadal młode będą pojawiać się. Jego opieka się skończyła .
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#29

Post autor: Rysiek »

Mauree pisze: pn mar 04, 2024 12:11 pm żeby małe molinezje nie były wciągane
Wystarczy na rurkę ssącą założyć prefiltr (dopasować jakąś gąbkę od innego filtra) i nic ci nie wciągnie.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

Autor
Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Czy zbrojnik pilnuje ikry?

#30

Post autor: Mauree »

Filtr zewnętrzny ich nie wciąga, dla porządku założyłam gaze na wlot i na otwory wewnętrznego, bo one po prostu wypełzają do wewnętrznego przez otworki na górze i leżą sobie na włókninie. Filtr zewnętrzny jest tak nastawiony żeby ciągnął tylko czystą wodę i pyl, nie wciąga nawet najmniejszych listkow czy drobinek jedzenia . Mam nadzieję, że małe smoki sobie poradzą.
ODPOWIEDZ