stosunek NPK

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Aniape
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 13, 2009 7:17 pm
Lokalizacja:
Płeć:

stosunek NPK

#1

Post autor: Aniape »

Witam wszystkich :smile:

Bardzo proszę aby ktoś w BARDZO przystępny sposób wyjaśnił mi jak oblicza się stosunek NPK w akwarium. Jak ma się do mierzonych wartości NO3 i PO4, jak wyliczyć K?
Jak z NO3 wyliczyć N a z PO4- P?

Gdzieś czytałam, że najlepiej jak stosunek NPK wynosi 10:1:20. Ale nie wiem, czy czegoś nie pomyliłam.

Z góry serdecznie dziękuję.
"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem" Leonardo da Vinci
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: stosunek NPK

#2

Post autor: ratafia »

Wystarczy sięgnąć po tablice z wartościami mas molowych pierwiastków wchodzących w skład którejś z soli.
Dla przykładu przyjmijmy że zmierzona testem ilość azotanów NO3=20 mg/dm3.
Masa molowa azotu to 14,01u, masa molowa tlenu wynosi 16u w NO3 jest go więc 3*16=48u
W soli tej występuje jeden pierwiastek azotu i trzy pierwiastki tlenu a więc ich masy w tej soli są w proporcji czyli 14,01 do 48.
Porównując te proporcje wiemy że w 1 gramie azotanów mamy 0,225931301 azotu i 0,77406899 tlenu.
W 20 mg/dm3 azotanów będziesz więc miała, w małym przybliżeniu
4,51862 mg/dm3 azotu
15,48138 mg/dm3 tlenu
Podobnie wygląda to z pozostałymi solami.

Jednak nie wiem czy ma sens bawienie się te wyliczanki. Po pierwsze pierwiastki te występują w akwarium też w wielu innych solach często w formie trudno rozpuszczalnej w wodzie a ich nadwyżki kumulują się podłożu, dotyczy to przede wszystkim fosforanów. Rośliny przy pomocy bakterii i grzybów potrafią korzystać z tych zasobów i nie zawsze wzorowe proporcje NKP świadczą że któregoś z nich nie jest w akwarium w nadmiarze, dotyczy to szczególnie starszych zbiorników, ale też i w nowych przy nieumiejętnym nawożeniu łatwo możemy doprowadzić do zasolenia podłoża, a pożytek dla roślin jest odwrotny do zamierzonego.

Nie miałam czasu zrobić tego w południe, więc dokończę swoje wypociny teraz.

Po drugie.
Te proporcje prawdę mówiąc służą jedynie do dobrania odpowiednich dawek nawozów w akwariach typowo roślinnych. Kiedy akwarium, to głównie podwodny ogród a ryby są jedynie dodatkiem do kożucha.
Gdzie zarówno dawki jaki podmiany wody są odpowiednio zbilansowane a rośliny w nienagannym stanie.
W akwariach towarzyskich bezpieczniej jest kierować się odrobinę innymi kryteriami. W zależności od intensywności światła pilnować przede wszystkim poziom fosforanów. Tak, tak, nie ilości samego fosforu ale soli kwasu fosforowego jakim są fosforany. Pilnować fosforany tak żeby ich stężenie w wodzie mieściło się w przedziale 0,5 do 1 mg/l, trochę dziwnie to zabrzmi ale, im więcej światła tym mniej fosforanów a za to więcej węgla . Pozostałe makro elementy dopasować do potrzeb roślin. Sprawdzić co pewien czas poziom azotanów zaraz po podmianie wody i przed samą podmianą , jeśli ich ilość w tym przedziale czasowym rośnie to nie ma potrzeby ich uzupełniania. Potas jest pierwiastkiem dostępnym w każdej formie utleniania, chociaż przez większość akwarystów uważa że jego przedawkowanie jest nieszkodliwe zarówno dla ryb jak i roślin to nie jest to do końca prawdą. Musimy pamiętać że nadmiar potasu blokuje pobieranie przez rośliny innych metali, chociażby żelaza.
Jeśli do podmian używa się wody kranowej to uzupełnianie tego pierwiastka jest potrzebne tylko sporadycznie i to w zbiornikach gdzie przyrosty roślin są spore.
Ostatnio zmieniony sob maja 16, 2009 8:56 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ