sinice bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość !!!

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
koteklolek
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 7:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

sinice bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość !!!

#1

Post autor: koteklolek »

Witam
Zakupiłem do swojego akwarium 126l pokrywę w celu założenia małoobsługowego akwaria. Bo wcześniej miałem HQI 70W było przy tym dużo roboty i glonów......głównie na podłożu.

W tym celu zrobiłem restart jednak filtr zostawiłem ze wczesniejszej aranżacji (eheim 2213 z ceramiką,gąbką,lawa eheim,watą) tylko go wypłukałem w starej wodzie. Również podłoże częsciowo zabrałem ze wcześniejszej aranżacji /żwirek+aquasubstrate/ ale tylko to co było na samym dole. Dałem go na sam spód, potem nasypałem trochę aquasubstrate i na to około 4 cm nowego żwirku. Do tego kilka kulek nawozowych. Około 20% wody pochodziło ze starej aranżacji, reszta to kranówka. Posadziłem kilka kryptokoryn, 2 nurzańce, microsorium, żabienicę. Przed wsadzeniem oczyściłem je z glonów (sinic). Pokrywa standardowa 2x18W swietlówki te co były oryginalnie. Zacząłem świecic 6h/dobę zwiększając co tydzień o 2h aż doszedłem do 12h/dobę. W pierwszym tygodniu zmieniłem 40l wody, w 2 nic, w 3 30l i w kolejnych były podmiany po 30l. Problemy zaczęły się koło 4 tygodnia gdy już świeciłem 12h. Na początku śladowe ilości na podłożu glonów w postaci pajęczyny - sinice??? Potem było ich trochę wiecej i przeniosły się na rośliny oraz szyby(tylko na dole szyb). Przy jednej podmianie zebrałem ile się dalo ale na drugi dzień były od nowa. Teraz przy każdej podmianie je zbieram ale na drugi dzień jest tak jak było robią się od nowa!!! Jest ich dość niewiele patrząć z 3m na akwarium wygląda ono estetycznie ale gdy zbliży się na 1m albo blizej to wygląda to niezbyt dobrze. Myślałem że to minie z czasem to nic nie robiłem oprócz tych podmian ale 3 dni temu zmierzyłem poziom NO3 i wynosił on 0, natomiat PO4 0.05. Pomyślałem że znam już przyczynę to dałem 5 ml KNO3 co dało mi wzrost NO3 do 5mg/l. Jednak mija już 2 dzień od tego a glony które usunąłem przy podmianie są od nowa.
Akwarium jest typowo ogólne z dużą ilością korzeni oraz na dnie umieściłem kilka dni temu 7 liści dębowych ale woda mimo tego nie zawiera garbników. Również 5 dni temu zamontowałem dodatkowy filtr wew. 260l/h z gąbką. Obsada to 2 skalary otosek krewetka jakaś mała i ślimak netrina.

Bardzo proszę o pomoc co moze być przyczyną takiego stanu rzeczy? Myślałem ze przy świetle 0.28W/l nie będę miał problemów. Rośliny dobrze rosną ale korzenie microsorium są całe w glonach liście zwartek też!!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aleksander

Re: sinice bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość !!!

#2

Post autor: Aleksander »

Witaj nic nie piszesz o temperaturze a ona ma duży wpływ na rozwój sinic
pozatym proponuje zmierzyć zawartość żelaza bo jego brak też powoduje
rozwój tych glonów.
Pozdrawiam.

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: sinice bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość !!!

#3

Post autor: Karaś »

Najlepszym sposobem według mnie na pozbycie się sinic jest dodawanie do akwarium deszczówki,ograniczenie światła do 4-5 godz dziennie oraz zakup moczarki lub rogatka. :P
ODPOWIEDZ