Problem

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem

#1

Post autor: neptun »

Mam taki problem.Wpuscilem dzis stado pseudotropheus estherae red red i labidochromis caeruleus yellow.Rybki przez jakas godz.byly dosc zwawe.Niestety po jakims czasie wszystkie padly.Podobny problem mialem jakis czas temu z ksiezniczkami z burundi.Dodam tylko,ze rybki byly z pewnego zrodla,zdrowe i chowane na zwyklej kranowce.Moze ktos wie co moze byc przyczyna padniecia rybek?

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#2

Post autor: Maciej »

Skoro padły po godzinie, a zakładamy, że nie było szoku termicznego to na myśl mi przychodzi tylko Ph. Żaden parametr nie jest tak zabójczy w krótkim okresie czasu jak gwałtowna zmiana Ph.

Czy znasz Ph swojego baniaka i ph baniaka skąd pochodziły ryby?
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#3

Post autor: neptun »

Maciej pisze:Skoro padły po godzinie, a zakładamy, że nie było szoku termicznego to na myśl mi przychodzi tylko Ph. Żaden parametr nie jest tak zabójczy w krótkim okresie czasu jak gwałtowna zmiana Ph.
No wlasnie tez o tym pomyslalem,ale nie bylem pewny.Chociaz kiedy wpusczalem ksiezniczki byly tez i inne rybki i tamte przezyly.
Maciej pisze:Czy znasz Ph swojego baniaka i ph baniaka skąd pochodziły ryby?
No wlasnie niestety nie znam.I nie bardzo mam jak zmierzyc na chwile obecna.
Ostatnio zmieniony pn gru 28, 2009 11:33 am przez neptun, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Problem

#4

Post autor: krasnal »

:idea: :x
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:08 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#5

Post autor: neptun »

krasnal pisze:Z tego co przypuszczam to rybki były w takich parametrach
http://www.mpwik.com.pl/1/2875.html
U Ciebie są takie
http://www.mpwik.com.pl/1/2873.html
Masz racje Slawku jesli chodzi o ksiezniczki.Natomiast pyski byly brane niedaleko ode mnie.
krasnal pisze:Masz w baniaczku jakieś kamyki podnoszące odczyn ?
Kamyki sa,ale z tego co wiem nie wplywaja na odczyn wody.
krasnal pisze:Musisz dłużej aklimatyzować rybole przed wpuszczeniem ich do Aq.
Chyba masz racje.Chociaz zawsze tyle czasu wystarczalo rybciom.W kazdym razie dzieki :)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Problem

#6

Post autor: ziabak »

Neptun - napisz kilka słów ile czasu aklimatyzowałeś, jak to robiłeś, ile chodzi akwarium od założenia do chwili wpuszczenia ryb i postaraj sie jednak zmierzyć to ph u siebie - te parametry które podają na stronie MPWiK to nic nie dają - jak tam podają przedział między 6,5 - 8 ph... no to jest jak przepaść jedno do drugiego - jak z tego wywnioskować bliżej której wartości jest u Ciebie (chyba że ja coś źle patrzę...). Jak masz wodę bliżej ph 6,5 to porażka jeśli chodzi o pyszczaki - musisz wodę czymś utwardzić (kamienie wapienne, grys koralowy w filtrze itp) inaczej Ci będą padać albo będą się po prostu źle czuć te ryby.
Szkoda żebyś gdybał, bo kupisz kolejne stado i znów Ci padnie jesli nie będziesz pewien czemu i nie wyeliminujesz powodu...
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Problem

#7

Post autor: krasnal »

:idea:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:07 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#8

Post autor: neptun »

ziabak pisze:Neptun - napisz kilka słów ile czasu aklimatyzowałeś, jak to robiłeś, ile chodzi akwarium od założenia do chwili wpuszczenia ry
Siedzialy okolo godz.w torebce z dolana czesciowa woda z mojego baniaka i plywaly w tej torebce w akwarium.Pozniej wlalem ja do baniaka.A akwarium chodzi okolo 9mies.
ziabak pisze:postaraj sie jednak zmierzyć to ph u siebie
Juz zmierzylem.Zalamka.Nawet sie nie spodziewalem,ze takie niskie :-( Ph4.7!
krasnal pisze:Robert najprostsze (najtańsze ) rozwiązanie to dodać trochę marmuru "biała marianna"
A gdzie to dostac?Moze ktos ma w nadmiarze?Albo cos do zatwardzania wody?
Wiec prawdopodobna przyczyna zbyt niskie Ph.W kazdym razie dzieki za rady.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#9

Post autor: neptun »

Pogadalem dzis jeszcze z kims i powiedzial mi,ze korzenie moga zakwaszac wode.Moze to tez przyczyna?

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Problem

#10

Post autor: krasnal »

:x
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:07 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#11

Post autor: neptun »

krasnal pisze:Jak będę na przeładowni ---przywiozę CI ----5 kg wystarczy
Starczy spokojnie.Bede Ci bardzo wdzieczny.Ktory to juz raz mi pomozesz? :)
krasnal pisze:Aż nieprawdopodobne ---takie niskie
No sam bylem w szoku jak zobaczylem :faint: Jak ja to zrobilem to sam nie wiem :razz: No coz, i najlepszym zdarzaja sie wpadki.Szkoda tylko ryboli :-(
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Problem

#12

Post autor: ziabak »

O rany, to masz kwas w akwarium :/

1) korzenie + pyszczaki to nietrafiony pomysł - zawsze Ci korzenie zakwaszą wodę... ale żeby aż tak, to nie uwierzę - musi być jeszcze jakiś powód takiej kwasoty...

może coś Ci się tam rozkłada w podłożu jakoś masowo - jakie masz podłoże? Torfu przypadkiem nie masz gdzieś zakamuflowanego? Ale nawet jakbyś mial to i tak torf do takiego ph nie zakwasi... niewiarygodne to ph Ci się zrobiło...

no i to oczywisty powód padnięcia ryb :(
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#13

Post autor: neptun »

ziabak pisze:może coś Ci się tam rozkłada w podłożu jakoś masowo - jakie masz podłoże? Torfu przypadkiem nie masz gdzieś zakamuflowanego? Ale nawet jakbyś mial to i tak torf do takiego ph nie zakwasi... niewiarygodne to ph Ci się zrobiło...
Jesli chodzi o podloze to mam zwykly zwirek(Filtus)Sam nie wiem co mogloby sie tam rozkladac :razz: Nawet nie bardzo jest co :/ Nie moge dojsc przyczyny czemu tak mi sie porobilo,ale o malo nie osiwialem jak zobaczylem wynik :faint:
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Problem

#14

Post autor: ziabak »

Jeśli nie wchodzi w grę podmienienie tej wody najwpierw w 50 %, potem w kilku podejściach kolejnych tak, żeby ją sumie w kilka dni wymienić na nową kranówkę - ja osobiście wrzuciłabym do akwa nawet zwykłą kredę do pisania na tablicy - ona miękka to Ci szybciej się rozpuści i może da radę podnieść ph przynajmniej do 7,5 - albo może jak masz PG HydroMineral - to wlałabym solidną dawkę wielokrotnie większą od zalecanej - i wtedy sprawdziła po dobie ph znów. Potem kamienie podnoszące ph oczywiście trzymać trzeba w akwa dla pyszczaków na stałe - żeby utrzymywać twardość, ale na początku to z grubej rury bym potraktowała ten kwas.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#15

Post autor: neptun »

Wielkie dzieki za cenne wskazowki.Dzieki wam jestem bogatszy o dodatkowa wiedze :) Jak najszybciej zabiore sie za ta sadzawke :razz:

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#16

Post autor: mlody_oska »

4,7?
Szok, toż to tak, jak pisze Ziabak, kwas. Jakim testem mierzyłeś? Patrzyłeś na termin przydatności testu? Aż mi się nie chce wierzyć w tak niskie pH. Pewnie wynik jest prawdziwy, czyli masz mocno kwasową wodę, ale ja jeszcze zrobiłbym pomiar innym testem. Jeśli chcesz mogę Ci zmierzyć wodę.
EDIT:
Jakąś (pobieżną) metodą sprawdzenia testu, którym mierzyłeś może być też pomiar wody kranowej. Tutaj wiadomo, czego się przynajmniej spodziewać.
Ostatnio zmieniony wt gru 29, 2009 1:20 pm przez mlody_oska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#17

Post autor: neptun »

mlody_oska pisze:Jakim testem mierzyłeś? Patrzyłeś na termin przydatności testu?
Mierzone bylo testem JBL(kropelkowy)i nie przeterminowany.
mlody_oska pisze:Jeśli chcesz mogę Ci zmierzyć wodę.
Jesli nie kupie testu to bede zobowiazany.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#18

Post autor: mlody_oska »

wysłałem Ci na PW swój nr telefonu
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Problem

#19

Post autor: sum »

neptun, zrób tak jak radzi mlody_oska.Wynik rzeczywiście jest bardzo dziwny.Mierząc kranówę przynajmniej będziesz wiedział czy test jest ok.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#20

Post autor: neptun »

mlody_oska pisze:wysłałem Ci na PW swój nr telefonu
Wiadomosc odczytalem.Dzieki :)
sum pisze:neptun, zrób tak jak radzi mlody_oska.Wynik rzeczywiście jest bardzo dziwny.Mierząc kranówę przynajmniej będziesz wiedział czy test jest ok.
Tak wlasnie zrobie.Dla mnie ten wynik tez jest troche dziwny,ale tak pokazal test.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Problem

#21

Post autor: JPK »

A mierzyłeś pH kranówki tym JBL ?
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#22

Post autor: neptun »

Misquamacus pisze:A mierzyłeś pH kranówki tym JBL ?
No niestety nie.Bede to musial zrobic.

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#23

Post autor: mlody_oska »

No to są pomiary. Wygląda to następująco.

Akwarium:
pH - 6,5
kH - niewykrywalne !!!
gH - 20
PO4 - 0,2 mg/l
NH3/NH4 - 0,1 mg/l !
NO2 - 0,1-0,2 mg/l !

Kran:
pH - 7,5
kH - 8-9 (wg Sera 8, wg Zoolek 9)
gH - 18
PO4 - 0

Testy firmy:
pH - Zoolek (oboma zakresemi)
kH - Sera, Zoolek
gH - Zoolek
PO4 - Zoolek
NH3/NH4 - JBL
NO2 - Zoolek

Moja interpretacja
Ponieważ wyszła rozbieżność pomiędzy pomiarem moim, a innej osoby, która Ci mierzyła, należałoby to jeszcze dla świętego spokoju sprawdzić. Ufam swoim testom i robiąc testy w swoich akwariach, nie zauważyłem nic, co by mogło wskazywać na to, że mam błędne wyniki.
pH - wydaje mi się, że wynik 4,7 jest mocno zafałszowany. Nie znam się, aż tak, ale wydaje mi się, że Twój żywy inwentarz w tym baniaku dawno przeniósłby się na wielkie wody. Wartość, która mi wyszła - prośba o skomentowanie przez mądrzejszych.
kH - niewykrywalne oboma testami (Sera, Zoolek), świadczy to o braku bufora dla pH co grozi jego niestabilnośćią. Paradoksalnie będzie Ci łatwiej podnieść pH jeśli zajdzie taka potrzeba.
gH - normalnie, twarda woda
PO4- glony są w akwa? Na moje oko za wysokie
NH4 oraz NO2 - coś niedomaga filtracja biologiczna. Raczej nie ma tragedii, ale należałoby się zastanowić dlaczego te wartości nie są 0?
NO3 - skończyły się kropelki :(

Woda z kranu - normalna, wartości nie są z kosmosu.

Reasumując:
Zastanów się nad częstotliwością i ilością podmienianej wody (tak jak rozmawialiśmy). Jakiekolwiek korygowanie pH powinieneś zrobić zdecydowanie, ale pamiętając, że musi to być stopniowe. Na gwałtowny skok pH nie możesz sobie pozwolić, ze względu na to, że w baniaku jednak żyją sobie inne rybki.
Powodzenia. Trzymam kciuki za wyjście na prostą.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Problem

#24

Post autor: ziabak »

Kawał dobrej roboty młody_oska :)

Wszystko już napisałeś - ja na chemii to akurat najmniej się znam i najmniej ją lubię, to mnie nawet oświeciłeś o co chodzi z tym niewykrywalnym kH... Pod pyszczaki twardość wody jest ok, ale ph trzeba podnieść wg mnie minumum do 7,5 - a najlepiej jakby oscylowało w okolicy 8.

Co tam masz za rybole jeszcze? Będą znosić towarzystwo pyśków i to wysokie ph?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem

#25

Post autor: neptun »

mlody_oska pisze:PO4- glony są w akwa? Na moje oko za wysokie
No wlasnie o to chodzi,ze z glonami nie ma jakiegos tam problemu.
Zastanów się nad częstotliwością i ilością podmienianej wody (tak jak rozmawialiśmy). Jakiekolwiek korygowanie pH powinieneś zrobić zdecydowanie, ale pamiętając, że musi to być stopniowe. Na gwałtowny skok pH nie możesz sobie pozwolić, ze względu na to, że w baniaku jednak żyją sobie inne rybki.
Powodzenia. Trzymam kciuki za wyjście na prostą.
Napewno tak zrobie.W kazdym razie dziekuje bardzo za okazana pomoc :)
ODPOWIEDZ