Strona 1 z 1

Apistogramma Rositae

: pt cze 25, 2010 11:00 pm
autor: jerrymagu
Opis w oparciu o materiały z portalu Apisto.pl
Moje rybki nabyłem w Akwarium Hobby u Aleksandra. Zdecydowanie polecam ten magiczny sklep w którym są takie niesamowite i egzotyczne rybki
Nazwa łacińska

Apistogramma rositae
Opisał Roemer, Roemer, Hahn, 2006
Synonimy

sp. Harlequin, Highfin-Panduro
Kod A189
Grupa Cacatuoides/Nijsseni
Rozmiar

Samiec – 7cm, Samica – 5cm
Parametry wody


Rozmieszczenie geograficzne Nie dokładnie poznane. Z dotychczasowych informacji małe leśne strumienie zasilające dopływy Rio Maranón.
Pochodzenie holotypu

Mały leśny strumień strumień w dorzeczu Rio Maranón, pomiędzy miejscowościami Nauta i Baranca, Loreto, Peru
Dymorfizm płciowy

Niezbyt wyraźny. Samiec większy, mocno zbudowany bardziej kolorowy, jest bladoniebiesko ubarwiony. Samica poza okresem tarła podobna do samca (brak u nie niebieskiego koloru), w czasie tarła miodowożółta. Posiada czarną plamkę boczną, która u samca jest rzadko widywana.
Hodowla i rozmnażanie Należy do średnio trudnych w rozmnożaniu pielęgniczek. Dla pomyślnego przebiegu tarła należy zapewnić im pH około 5.5-6.0, i temperatury w okolicach 26 st. C. Roemer (2006) podaje, że przy zapewnieniu odpowiednich i stabilnych warunków możliwe jest uzyskanie nawet powyżej 100 sztuk narybku. Samiec standartowo pilnuje obszaru na którym swoje małe terytoria posiadają samice pilnujące narybku.
Specyficzne cechy gatunku

Podobnie jak inne gatunki z grupy, nie jest to łagodna ryba. Jednak daleko jej w stopniu agresji do np. A. martini. W odpowiednio urządzonym (ze sporą ilością ciasnych kryjówek w postaci korzeni liści itp.), przestronnym (200L) akwarium można trzymać grupę samca z 3 samicami, bez obaw o poważniejsze potyczki między pilnującymi młodych samicami. W wypadku posiadania większego akwarium można nabyc większa ilość samców
Inne

Kolejny należący do kompleksu Nijsseni gatunek, niedawno opisany przez Roemera. Typowo dla przedstawicieli swojej grupy jest to ryba interesująca, o nietypowej kolorystyce pozwalającej odróżnić ją od pozostałych Apistogramma. Nawet od Apistogramma należących do tego samego kompleksu, z powodu braku czerwonego obramowania na płetwie ogonowej. Nazwa została nadana na cześć Rosity Bonhaus, partnerki życiowej Hansa A. Baenscha.

Moje zdjęcia:
1.
Obrazek

2.
Obrazek

Re: Apistogramma Rositae

: pn cze 23, 2014 8:27 pm
autor: Wnorus
Samiec pokolenie F1 , samiczka F2/F3( niestety niedawno zdechła - szukam jakby co ) :)

Obrazek
Obrazek

Re: Apistogramma Rositae

: wt cze 24, 2014 10:11 am
autor: Zielony
Dziewucha ma barwy konkret może nie długo coś będzie się działo :-D

Wysłane z mojego C2105 przy użyciu Tapatalka

Apistogramma Rositae

: wt cze 24, 2014 10:32 am
autor: Wnorus
Niestety niedawno zdechła i szukam kolejnej tylko nie wiem gdzie :)