Pomoc potrzebna :(

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
FearShadow
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pt lut 20, 2009 9:07 am
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Pomoc potrzebna :(

#1

Post autor: FearShadow »

Witam,
zerkam tu tylko po cichu, raczej nie piszę, ale mam jakieś choróbsko w akwarium i nie wiem co robić, więc zwracam się do Was.
Akwarium ma 140 litrów.
Filtr zewnętrzny, napowietrzacz.
Zaczęli jeden po drugim zdychać mi mieszkańcy - neony, molinezje, platki.
Dziwnie przy dnie koczowały, innym razem długo pod powierzchnią pływały i następnego dnia już je martwe wyławiałem.
Jedną z podejrzanych o bycie również chorą odseparowałem do oddzielnego naczynia rano.
Właśnie wróciłem do domu i efekt widać na poniższych zdjęciach (jakaś powłoka pleśniowa na grzbiecie i głowie??).
Proszę o pomoc, poradę, sposób na leczenie - właśnie szykuję się do własnego ślubu, który przypada na początku października i nawet nie miałem czasu się tematem zająć, a maluszków coraz mniej mam w zbiorniku :(
Awatar użytkownika

Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#2

Post autor: Zrazik »

Mi to wygląda na Pleśniawkę.
Powodów wiele ale głównym za niska temperatura w zbiorniku lub podczas walk godowych doszło do uszkodzenia rybki a tym samym wirus będący w wodzie "złapał" poszkodowaną.

Musisz dbać o porządek w akwarium: usuwać ze zbiornika zalegające resztki pokarmu, kału, martwe ryby i roślinki. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH wpływa niekorzystnie na ochronne właściwości śluzu, co sprawia, że grzyby mają ułatwioną drogę do ataku ryby.

Co do leczenia to wiem tylko że sprawa nie jest łatwa ale najważniejsze jest dostarczenie dużej ilości tlenu oraz utrzymywanie temperatury zgodnej z danym gatunkiem oraz uzywanie lekarst.

Moze ktos inny wyda inny werdykt ale mi nic innego do głowy nie przychodzi

Autor
FearShadow
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pt lut 20, 2009 9:07 am
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#3

Post autor: FearShadow »

W ostatnich ciepłych dniach koło 29 st. C utrzymywało się w akwarium. Grzałka padła w zeszłym roku i teraz jest 3 dzień koło 25-26 stopni, przy czym rybki zaczęły zdychać pojedyńczo 3-4 tygodnie temu.
Grzałkę kupię po weekendzie, tak samo jak silniejszy napowietrzacz.
Bardzo chciałbym wiedzieć jakie leki stosować, w jaki sposób :(
Awatar użytkownika

Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#4

Post autor: Zrazik »

Myślę że pomocna byłaby informacja o obsadzie twojego zbiornika oraz np zdjęcie owego baniaczka. Co do temperatury to dla Molinezji jest ona prawidłowa. Jakbyś mógł jeszcze napisać co ile czyścisz filtr oraz jak często podmieniasz wodę i ile :) A co do samej choroby to atakuje ona ryby które mają uszkodzoną tkankę więc sama w sobie nie jest aż tak zaraźliwa.

PS:Tak się zastanawiam czy to na pewno ta choroba. Bo na pewno nie jest to Fleksibakterioza więc chyba zostaje jednak pleśniawka..

sposób leczenia: http://www.fawa.pl/topics11/4346.htm?hi ... e%B6niawka sprawdzona metoda jak widać ;) Jednak moze niech ktoś się jeszcze wypowie w tej kwestii
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 10:19 am przez Zrazik, łącznie zmieniany 3 razy.

jollantta
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: pn gru 29, 2008 6:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#5

Post autor: jollantta »

hejka!
kup FMC - lekarstwo na to i stosuj tak jak na opakowaniu,
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#6

Post autor: Bożena »

126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#7

Post autor: Jola75 »

Napisz jeszcze czy poprzednie padłe ryby wyglądały podobnie, czy nie było widać, swoją drogą przydałoby się zbadać parametry twojej wody, jeśli poprzednie padłe ryby wyglądały normalnie.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#8

Post autor: ziabak »

ja na zdjęciu pleśniawki nie widzę - widzę natomiast uszkodzony śluz - zmętnienie śluzu - ten placek na głowie wchodzący na tułowie. Wg mnie coś niedobrego dzieje się z parametrami wody - skoki ph, temperatury itp, może poziom azotu skoczył gwałtownie - ryby reagują osłabieniem, zmianami widocznymi w śluzie - i dopiero potem atakowane są przez bakterie / pierwotniaki co w rezultacie słabsze osobniki prowadzi do zgonu.

Do tego co Ci poradzić potrzeba więcej informacji o zbiorniku.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Sulej
Gaduła
Posty: 183
Rejestracja: wt maja 12, 2009 9:34 am
Lokalizacja: Jozefów (Otwocki)
Płeć:

Re: Pomoc potrzebna :(

#9

Post autor: Sulej »

Mój topic xD ale jak ziabiak zauważyła pleśniawka to to raczej nie jest

[ Dodano: Pią Sie 27, 2010 3:46 pm ]
a czy to nie jest przypadkiem ICHTIOBODOZA
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 3:41 pm przez Sulej, łącznie zmieniany 3 razy.

Dein

Re: Pomoc potrzebna :(

#10

Post autor: Dein »

Mnie natomiast wygląda to na klasyczną infekcję bakteryjną lub mieszaną (bakteria+grzybek).
Ryby nie padają masowo od pleśniawki. Pleśniawka za to chętnie towarzyszy groźnym infekcjom bakteryjnym, spowodowanymi tym, co napisały Jola i Ziabak - złymi parametrami, niestabilną temperaturą (w nocy też masz 25-26 stopni? Zimno się zrobiło).
Lekarstwa - tak, ale przede wszystkim wzmożona higiena zbiornika, bo podleczone znów zachorują.
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 4:39 pm przez Dein, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ