Kosiarka - dziwne zachowanie

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Paweł K
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 29, 2010 7:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kosiarka - dziwne zachowanie

#1

Post autor: Paweł K »

Witam mam taki problem i nie wiem co się dzieje moja kosiarka która była zawsze bardzo ruchliwa siedzi dziś cały dzień na dnie i ma spuchnięty brzuszek, czasami próbuje podpłynąć do góry ale wygląda to tak jakby nie miała siły i zaraz siada z powrotem na dnie, czasami dziwnie podryguje nie wiem czy nie są to konwulsje co to może być?? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#2

Post autor: saintpaulia »

Jak dokładnie wygląda ryba? Ma odstające łuski, wytrzesz oczu? W jakich warunkach żyje - akwarium, obsada?

Autor
Paweł K
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 29, 2010 7:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#3

Post autor: Paweł K »

Poza tym ze siedzi na dnie i jest jakby spuchnięta to wygląda normalnie. Mam ja od początku akwarium 72l zawsze była pełna życia a dziś tak siedzi czasem popływa ale nie dużo. Neon innesa, mieczyki, danio różowe, kiryski, glonojadek

aquarius_waw
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt gru 10, 2010 12:06 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#4

Post autor: aquarius_waw »

Twoja kosiarka na 99% została zainfekowana przez bakterie Pseudomonas punctata i choruje na Posocznice. Choroba ta objawia się apatycznym zachowaniem ryby, rozdęciem strefy brzusznej i przebywanie ryby w strefie przydennej bądź w ukrytej roślinności. W kolejnym stadium choroby mogą się pojawić wybroczyny na ciele ryby, wytrzeszcz oczu, wypadanie łusek i wiele jeszcze innych strasznych symptomów. W zawansowanym stadium choroby ryby nie da się uleczyć i należy ją niestety uśmiercić. Kiedy choroba dopiero co zaczela się rozwijać można spróbować leczenia silnymi antybiotykami ( choć jest to raczej polecane przy kuracji drogich okazów ) takimi jak:
metronidazol 0,5 g na ok. 50 litrów
erytromecinum do 1g na ok. 50 litrów

Oczywiście rybe w przypadku leczenia należy odseparować do osobnego zbiornika a zbiornik w którym przebywała wcześniej odkazić.
Ostatnio zmieniony ndz gru 12, 2010 8:28 pm przez aquarius_waw, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Paweł K
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 29, 2010 7:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#5

Post autor: Paweł K »

Ok, dzięki za informacje. Czym odkazić zbiornik?

aquarius_waw
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt gru 10, 2010 12:06 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#6

Post autor: aquarius_waw »

- roztworze rivanolu (1 g/500 dm³ wody) lub
- 1-1,5 g soli kuchennej niejodowanej !!! / 100 dm³ wody lub
zieleni malachitowej 0,005 g /100 dm³ wody lub też
wody utlenionej l—3 cm³ /10 dm³ wody.
Aqualkal 10ml na 100l
chloramina (1 g/100 dm³ wody) (jeśli w akwarium nie ma ryb!!! - najbardziej pewna metoda choć najbardziej pracochłonna)

Autor
Paweł K
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 29, 2010 7:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#7

Post autor: Paweł K »

Resztę można stosować z rybami w akwarium? A jest możliwość że inne też to złapią?

aquarius_waw
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt gru 10, 2010 12:06 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#8

Post autor: aquarius_waw »

Ryzyko że pozostałe ryby się zarażą zależą od ich kondycji. Tylko Ryby osłabione i starsze są podatne na złapanie osocznicy. Z regóły osocznice łapią ryby labiryntowe choć ostatnimi czasy i molinezje stały się dość podatne na zarażenie tą chorobą. Jest to choroba dość żadko występująca w akwarium. Ja osobiście spotkałem się z nią dwukrotnie przy pracy jako akwarysta. Jeśli nie chcesz używać chloraminy to użyj błękitu metylenowego, zieleni malachitowej bądź FMC zgodnie z zaleceniem na buteleczkach (kąpiel profilaktyczna) tych specyfików ( koszt buteleczki każdego z tych leków marki zoolek to ok. 5 - 6 zł). To w zupełności powinno wystarczyć. Pomyśl o urozmaiceniu rybą diety w pokarmy wysokogatunkowe: zawierający kryl, spirulinę. Stosuj np. 2-3 dni w tygodniu mrożonkę odpowiednio dobraną do potrzeb Twoich ryb a w pozostałe dni pokarmy suche z krylem, spiruliną bądz wybarwiające zawierające astakantynę. To powinno wzmocnić ich kondycję. Pamiętaj o podmianie cotygodniowo od 10 do 30 % wody lub utrzymuj parametry tak by azotanów w wodzie nie było więcej niż 250 mg/l.

Autor
Paweł K
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 29, 2010 7:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kosiarka - dziwne zachowanie

#9

Post autor: Paweł K »

Ok dzięki za rady. Wodę podmieniam co tydzień 10%. Co do pokarmu to dostają: Tropical Supervit, Bio-vit, Ovo-vit i Tropical wysokoproteinowy a do tego dafnie. Zakupie któryś z tych preparatów i zastosuje profilaktycznie. Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
ODPOWIEDZ