Akwarium z wodami rodzimymi :)

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#31

Post autor: piotrekkr »

Ostatni post z poprzedniej strony:

No i moi drodzy runda druga zakończona moim zwycięstwem :evil: około 12 szt. ciernika już się aklimatyzuje w zbiorniku :) światło chyba dam od tyłu zbiornika bo cały ma być odkryty tyle że zabezpieczyłem go siatką z moskitiery z której też zrobiłem duży kancerek. Co do temp. jeszcze nie mam jakiegoś specjalnie wybranego sposobu ale czytałem już o kilku będę je sprawdzać i w końcu ten który okaże się najlepszy zostanie na dłużej :)

ernilee
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#32

Post autor: ernilee »

Ja w tym akwarium nic szczególnego nie widzę

Dein

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#33

Post autor: Dein »

Dla mnie to trochę przegięcie - 12 sztuk ryby która rośnie do 5-6 cm w 25-litrowym baniaku. I to na raz do nieustabilizowanego, świeżo założonego akwarium. I to zimnolubna, dzika ryba, która potrzebuje dobrych warunków, dużo tlenu, przeżywa szok po odłowieniu z naturalnego środowiska.

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#34

Post autor: Karaś »

Cierniki nie są pod ochroną?

Dein

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#35

Post autor: Dein »

Raczej nie.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#36

Post autor: piotrekkr »

W naszym kraju cierniki nie są objęte żadną ochroną sprawdziłem :) jest ich tyle bo brałem pod uwagę że pewien procent ich może paść już nawet podczas transportu znad rzeki. Co do tlenu to non stop chodzi filtr wewnętrzny i brzęczyk :) A w ogóle wczoraj postanowiłem że założę większe akwa z tym biotopem o pojemności 112 litrów :) dziś na Słomczynie oglądałem okonie i inne ryby ale chciałbym okonie mieć w zbiorniku i muszę przyznać że są tanie 1zł za sztukę.

Dein

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#37

Post autor: Dein »

piotrekkr pisze: jest ich tyle bo brałem pod uwagę że pewien procent ich może paść już nawet podczas transportu znad rzeki. Co do tlenu to non stop chodzi filtr wewnętrzny i brzęczyk :)
Dziwne podejście, które sprawia, że szanse na przeżycie mają nawet mniejsze, niż gdybyś wziął parę sztuk i potem stopniowo dobierał ewentualnie. Jak Ci padną albo się pochorują, bo się okaże, że gdzieś popełniłeś błąd, że akwarium jest jeszcze niegotowe, że ryby mają inną przemianę materii, niż się spodziewałeś na podstawie doświadczeń z rybami tropikalnymi, to 12 sztuk, nie 5 czy 6. Tak się dzieje niezależnie od tego, jakie ryby wpuszczasz do akwarium, a te które nie są przyzwyczajone do siedzenia w akwarium, są narażone dużo bardziej. Nie wpuszcza się tyle zwierzaków na raz do świeżego, maluśkiego akwa i już. Ani w ramach zwyczajnej praktyki z rybami hodowlanymi, ani w ramach eksperymentów z dzikimi. I jeszcze nie jest za późno, żeby im ulżyć.
Sori za taki ton, trzymam kciuki za nowy, duży zbiornik i Twoje sukcesy, dla mnie to też mega ciekawa sprawa, ale sobie zakładam, że nie powinno się traktować rodzimej przyrody jak darmowego źródła myszek doświadczalnych i spisywać z góry części odłowionych stworów na straty. Wszystko się da zrobić tak, żeby w razie czego straty były minimalne, zawsze można wynieść zwierzęta z powrotem tam, skąd się je wzięło, jeśli coś nie gra, zawsze trzeba się starać, żeby miały chociaż odrobinę komfortu, nawet jeśli są za darmo i jak padną, można sobie wziąć więcej, nie ponosząc kosztów.
Awatar użytkownika

WuPe
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#38

Post autor: WuPe »

saintpaulia pisze: W dzieciństwie miałam cierniczki - w akwarium około 80 l pływała grupka.
Cierniczki czy cierniki? To dwa zupełnie różne gatunki, a przez kaleczenie języka polskiego zdrobnieniami nie wiadomo o co chodzi :wink: Osobiście z 10 lat nie spotkałem cierniczka, który w ogóle jest pod ochroną. Proponowany przez kogoś lin i od tego roku okoń mają wymiary ochronne. A najładniejszą rybą z polskich wód jaką widziałem w akwa, jest strzebla błotna, gatunek u nas na wymarciu. Niejedna tropikalna mogłaby pozazdrościć jej kolorystyki :cool:

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#39

Post autor: Qry »

A może słonecznice ?
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#40

Post autor: piotrekkr »

W ogóle zapominałem napisać że te ryby które schwytałem wyglądają jak by miały objawy rybiej ospy i już im podaję leki w małych ilościach stopniowo i jak dziś je obserwowałem to wygląda jak by im się podobało pływają żwawo chętnie przyjmują pokarm (dostają chwilowo żywą dafnię ). Co do projektu dużego zbiornika to stopniowo będę gromadzić materiały typu korzenie kamienie itp.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#41

Post autor: saintpaulia »

WuPe - dokładnie tak jak napisałam - cierniczki. (Aczkolwiek nie nazwałabym zdrobnień kaleczeniem języka ojczystego). Złowione były kanaliku, który płynął przez pola kuzyna dziadka - wieki temu - jak napisałam (w dzieciństwie). Dostępne mi źródła podają, że nie jest to gatunek chroniony. W tej chwili łacińskiej nazwy nie podam - więc nie wiem, czy mówimy o tej samej rybie? Czy teraz jest spotykany nie wiem, krajowe wody poszły w zapomnienie, gdy dałam się wciągnąć azji. :oops:

Trzymam kciuki za projekt. Ja wybierałabym jakieś niewielkie gatunki o ciekawych zachowaniach - zwłaszcza, że z urody to raczej stonowane ryby. :roll:

Karaś
Gaduła
Posty: 133
Rejestracja: wt lis 10, 2009 9:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#42

Post autor: Karaś »

Cierniki i cierniczki jedzą tylko żywy pokarm
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#43

Post autor: piotrekkr »

Wiem że żywy dziś pochłonęły całą torebkę żywego wodzienia :) wszystkie co do jednego przyjmują chętnie problem więc większych problemów z nimi nie mam jak na chwilę obecną :)
Awatar użytkownika

WuPe
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#44

Post autor: WuPe »

saintpaulia pisze:WuPe - dokładnie tak jak napisałam - cierniczki. (Aczkolwiek nie nazwałabym zdrobnień kaleczeniem języka ojczystego). Złowione były kanaliku, który płynął przez pola kuzyna dziadka - wieki temu - jak napisałam (w dzieciństwie). Dostępne mi źródła podają, że nie jest to gatunek chroniony.
A jednak jest kaleczeniem ;) Pewnie ten sam gatunek - powiedziałbym brzydsza wersja ciernika z wieloma kolcami :wink: Rzeczywiście na szybko nie mogę jego ochrony odszukać. Być może coś się zmieniło, bo byłem przekonany, że prawo go chroni lub pamięć nie ta...

Zamiast okonia, może jazgarz jeszcze? Pewnie by wytrzymał w akwarium, wszędzie wytrzymuje dziadostwo ;)
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#45

Post autor: piotrekkr »

Z tego co mi wiadomo to ani Cierniki i Cierniczki nie są objęte jakąkolwiek ochroną w naszym kraju. Szukałem sporo na ten temat w sieci zanim ruszyła faza przygotowywania zbiornika. Może jutro wrzucę pierwsze fotki rybek z obserwacji mogę dodać że czują się coraz lepiej są pełne życia dziś chyba nawet byłem świadkiem awantury dwóch samców bo stroszyły do siebie wszystko co mogły aby pokazać który jest większy. Co do jazgarza to szczerze mówiąc nie lubię tych chwastów zarówno w akwarium jak i na haczyku kiedy jestem na rybach. W ogóle muszę wam powiedzieć że bardzo łatwo jest dostać drapieżniki do akwaria jak coś. W niedzielę na Słomczynie mogłem zarówno dostać sumy szczupaki i okonie były też inne rybcie i to naprawdę bardzo tanio 1szt okonka to 1zł a za szczupaka takiego 20cm z ogonkiem koleś chciał 10 zł. Więc jak tylko ruszy tworzenie większego zbiornika będę się zastanawiać nad okoniem bo uważam te ryby za wyjątkowo ładne. A i bym zapomniał jak by się ktoś z was zdecydował iść w moje ślady to mogę odstąpić kilka sztuk ciekników.

Pozdrawiam


A to obiecane fotki kiepska jakość ale obiecuję poprawę następnym razem :)
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony śr kwie 06, 2011 11:03 pm przez piotrekkr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#46

Post autor: piotrekkr »

A zna ktoś z was moi drodzy jakaś polską rybę która może robić za glonojada ?? I wogóle ruszyły przygotowania do większego akwa i tu moje pytanie do was jak sądzicie czy wyższe czy może lepsze szersze akwa do biotopu krajowego ?? I czy ktoś z was robił gdzieś akwa na zamówienie i może polecić (wiem że na forum jest o tym ale chciałbym usłyszeć wasze opinie odnośnie tego co macie zrobione zalane i już w użyciu ).

Pozdro

boro100
Uczestnik
Posty: 41
Rejestracja: ndz sty 09, 2011 4:54 pm
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Jakub
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#47

Post autor: boro100 »

W polskich wodach raczej nie, ale z tego co pamiętam krewetki (RC) mogą żyć w zimniejszej wodzie ;) .
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 5:06 pm przez boro100, łącznie zmieniany 1 raz.

ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#48

Post autor: ojciecmateusz »

piotrekkr pisze:A zna ktoś z was moi drodzy jakaś polską rybę która może robić za glonojada ??
Śliz (Noemacheilus barbatulus) - Zakaz połowu na wodach PZW - zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb.

Piskorz (Misgurnus fossilis)
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#49

Post autor: piotrekkr »

No i chyba będę musiał wpuścić krewcie ale staną się one pewnie pokarmem dla cierników i okonia którego też mam zamiar posiadać w akwarium. W tej chwili samiec ciernika szykuje się do godów ma już czerwone barwy pewnie lada moment zacznie budować gniazdo :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#50

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Krewetki wiślane (Paleomonetas varians)? Podobno mogą się przystosować do wody słodkiej...
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#51

Post autor: piotrekkr »

No ale skąd takie wziąć ja osobiście pierwszy raz słyszę o takich wpuszczę rc lub babaulti i będzie dobrze :) one będą żyć i drapieżniki się najedzą tymi które nie będą ostrożne :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#52

Post autor: saintpaulia »

Ale w takim układzie cała idea akwarium raczej się wali?
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#53

Post autor: piotrekkr »

No jeśli nie zdobędę czegoś rodzimego od glonów to będę musiał wpuścić krewcie. Teraz szukam miejsca gdzie mi skleją akwa na wymiar bo gotowe można kupić 100x40x40 a ja chce 90x40x40 bo większe to już mi chyba nie wejdzie.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#54

Post autor: Władek Pompka »

piotrekkr pisze:No jeśli nie zdobędę czegoś rodzimego od glonów to będę musiał wpuścić krewcie.
Nie masz rogatka?

:roll:


Jakoś też i gęściej by się w akwa porobiło..?

:oops:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#55

Post autor: piotrekkr »

A no teraz nie mam poza tym w planach mam większy zbiornik tego typu więc ten później zostanie zlikwidowany w nim cierniki się aklimatyzują do warunków akwariowych.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#56

Post autor: Władek Pompka »

piotrekkr pisze:A no teraz nie mam poza tym w planach mam większy zbiornik tego typu więc ten później zostanie zlikwidowany w nim cierniki się aklimatyzują do warunków akwariowych.
Do większego zbiornika też by się przydał.. ;)
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#57

Post autor: piotrekkr »

W dużym akwa będzie znacznie więcej roślin różnych gatunków lecz jeśli nie znajdę kogoś co klei akwa na zamówienie dobrze i w rozsądnej cenie projekt może się opóźnić. Może lilię wodną wezmę na próbę.

ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#58

Post autor: ojciecmateusz »

piotrekkr pisze:i okonia którego też mam zamiar posiadać w akwarium.
Jeżeli razem z ciernikami to długo się nimi nie nacieszysz:
"Jeżeli w danym zbiorniku występują już cierniki, to wtedy one stanowią główną zdobycz młodych drapieżców".
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#59

Post autor: piotrekkr »

Wiesz planuje zakup maluszków okonia niewiele większych od cierników tak aby się do siebie przyzwyczaiły. Poza tym będą dostawać dużo żywego pokarmu. Skoro możliwe jest to że ponad 30 centymetrowa pawiooka pływa z gupikami i ich nie zjada więc i to powinno być realne.

Qry
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob lut 06, 2010 5:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#60

Post autor: Qry »

piotrekkr pisze:tak aby się do siebie przyzwyczaiły
To niemożliwe jest - okoń to straaasznie pazerny drapieżnik, połknie co tylko będzie mógł
Awatar użytkownika

Autor
piotrekkr
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: ndz maja 02, 2010 6:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium z wodami rodzimymi :)

#61

Post autor: piotrekkr »

No to zobaczymy jak wyjdzie w praniu na początek do zbiornika trafi jeden maluszek wręcz można powiedzieć dzidziuś okoniowy :) No a teraz druga sprawa znam już na pewno 3 gatunki ryb które będę starać się wprowadzić do zbiornika będą to :
1) Cierniki
2) Okoń
3) Kiełb krótkowąsy (nie podlega ochronie w żaden sposób w naszym kraju)


No i tu małe pole do popisu dla was koledzy i koleżanki czyli wasze propozycję co do dalszej obsady zbiornika możecie zarówno pisać propozycję fauny i flory.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ