OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
franzz1983
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: wt lut 21, 2012 10:38 am
Lokalizacja:
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#1

Post autor: franzz1983 »

Witam wszystkich, moze to niedokladnie w tym dziele ale chcialbym sie was poradzic w jedne kwestii.. Mianowicie mam akwa 54l stoi ok 2-2,5m i termomert wskazuje temp. 31/34 st. okno mam otwarte prawie 24/24h i to nic nie pomaga . jak wy sobie radzicie przy takich upalach z temp. w akwa. bo chyba nie wrzucacie kostek lodu aby sie choc troche schlodzilo . bede wdzieczny za kazda rade.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#2

Post autor: mimag »

Ja mam uchylaną pokrywe i co rano ja otwieram aby swietlowki nie nagrzewaly wody i aby był obieg powietrza. Otwarcie okna moze pogorszyc sprawe. Mam w mieszkaniu chlodniej niz na zewnatrz wiec po otwarciu okien mam cieplej niz bez otwierania. Niektorzy stosuja wiatraczki w pokrywie aby schladzac wode. Mam temperature okolo 27 do 28 na wieczor. Sprawdz czy Twoj termometr wskazuje poprawnie. Przy 34stC po wlozeniu reki do zbiornika bys czuł ze woda jest ciepla.
100x40x50 JUWEL RIO 180

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#3

Post autor: FAUNAZOO »

Witam
Ja mam akwarium odkryte i jest to najlepszy sposób na upały, nic się nie kisi w srodku, rośliny lepiej rosną i w lato mam 26'C.
jednak jak nie chcesz mieć odkrytego akwarium to kiedyś u jednego klienta robiliśmy wentylacje, w efekcie czego temperatura z 31 spadła do26'C po jednym dniu a potem nie wzrastała.
zastosowaliśmy tam wentylator łazienkowy, montaż był dziecinnie prosty. trzeba wyciąć dwa otwory w pokrywie
jednym powietrze bedzie wyciągane (i tam montujemy wentylator) drugim powietrze bedzie zasysane (tam nie montowaliśmy nic)
wentylator łazienkowy kupisz już za 20zł (jednak te tanie przeważnie są głośne) podłączasz go pod wyłacznik czasowy tak aby włączał sie wraz ze światłem i po sprawie.
pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Archonus
Gaduła
Posty: 173
Rejestracja: wt mar 27, 2012 1:52 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#4

Post autor: Archonus »

Spotkalem sie tez z takim sposobem stosowanym z bardzo dobrym skutkiem i do tego dosc szybkim , a mianowicie wstawienie schlodzonej w lodowce butelki .
Awatar użytkownika

patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#5

Post autor: patryk94 »

Jeśli masz to możesz wentylator od pc podłączyć,pomaga sam tak czasem robie.
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#6

Post autor: FAUNAZOO »

Archonus pisze:Spotkalem sie tez z takim sposobem stosowanym z bardzo dobrym skutkiem i do tego dosc szybkim , a mianowicie wstawienie schlodzonej w lodowce butelki .
jak dla mnie to raczej średni pomysł, obniży to temp o 2'C a za godzine temperatura znów podskoczy, a jak wiadomo takie skoki temperatur nie są dobre dla ryb.
patryk94 pisze:Jeśli masz to możesz wentylator od pc podłączyć,pomaga sam tak czasem robie.
tak też można, lecz jak jest akwarium pow 200l to polecam wentylator łazienkowy (po prostu większa wydajność)

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#7

Post autor: patryk94 »

Albo małą chłodnice samochodową+pompka
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#8

Post autor: FAUNAZOO »

patryk94 pisze:Albo małą chłodnice samochodową+pompka
szczerze to wątpię aby ktoś podłączył sobie chłodnice samochodową do akwarium ;)
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#9

Post autor: kfabisiak1 »

Pozwolę sobie dołączyć się do dyskusji i zacytować własny post z przed 4-5 lat z innego forum akwarystycznego. Sposób ten stosuję też teraz z małymi modyfikacjami.

Doskonałym sposobem chłodzenia wody w akwa jest zamontowanie na pokrywie akwarium w miejscu otworu na karmienie ryb, wentylatorków z zasilaczy komputerowych. Są one w miarę ciche, wyciągną ciepłe powietrze z pod pokrywy a dodatkowo przez ruch powietrza wzmagają parowanie wody. Parowanie wody powoduje spadek jej temperatury. Niedogodności to, trzeba troszeczkę pobawić się w mechanika, oraz szybsze parowanie wody z akwa. Pamiętać trzeba, że paruje nazwę to czyste H2O, natomiast pozostają minerały. Dolewanie wody powoduje dolewanie kolejnej porcji minerałów, (chyba, że będzie to woda z RO), co powoduje wzrost twardości ogólnej w zbiorniku.

Drugim sposobem o którym słyszałem i wypróbowałem na własnym akwarium kilka lat temu to schładzanie wody poprzez jej przepływ przez nazywam to strefę zimna. Potrzebny jest do tego wężyk oraz lodówka turystyczna z zamrożonymi wkładami, albo duży termos wypełniony kostkami lodu.
Podłączyłem jeden koniec wężyka do dyszy wylotowej filtra, następnie wyprowadziłem go poza akwa i poprowadziłem go przez termos, żeby na koniec wprowadzić znowu do akwa i na drugim końcu podłączyć go do końcówki dysz odpowiedzialnych za napowietrzanie i kierunek wypływu wody. Robiłem to zwykłym wężykiem od pompek napowietrzających, ale potem zmieniłem na wężyki dostosowane rozmiarem do dyszy filtra, żeby zmniejszyć obciążenie filtra. Wodę z akwarium filtr zaciąga normalną drogą (a więc jest filtrowana) a zamiast wpadać bezpośrednio do zbiornika, odbywa tylko dłuższą drogę wężykiem zahaczając po drodze o schładzanie w strefie zimna.
Regulację stopnia schładzania wody niestety trzeba zrobić metodą prób i błędów wsadzając albo więcej albo mniej wężyka do termosu i kontrolując temperaturę. Ale jak już raz to zrobimy to będziemy wiedzieć, że np. 50 cm wężyka w termosie schładza naszą wodę w akwa np. o 1-2 stopnie. Później zamiast filtra wykorzystywałem dodatkową pompkę Aquael’a, żeby nie obciążać filtra, a pompka zapewniała większy przepływ wody, a co za tym idzie potrzebowałem krótszy wężyk..
Myślę, że jest to niezły pomysł ze względu na:
1 Woda jest stale filtrowana
2 Nie wielkie nakłady finansowe (wężyk, ewentualnie termos im większy tym lepszy)
3 trochę zabawy z podłączeniem
4 Nie wiem na pewno ale chyba da się podłączyć do niemal każdego rodzaju filtra, albo kupujemy tani cyrkulator
5 chłodzi przez dłuższy czas niż wkładane butelki z zamrożoną wodą co jest przydatne jak ktoś pracuje i przez 10-12 godzin nie ma go w domu
6 nie trzeba uchylać lub zdejmować pokrywy, unikniemy wyskoczenia rybki z akwa.
7 Nie zmieniamy parametrów wody oprócz temperatury Nie trzeba jej częściej podmieniać itp.
8 Nie powodujemy szybszego parowania tak jak przy wentylatorkach.
Minusy to tylko poświęcony czas na to żeby sprawdzić ile wężyka trzeba wsadzić do strefy zimna, żeby wyregulować odpowiednio temperaturę. Niestety na to trzeba poświęcić kilka godzin.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

OKROPNY UPAL A TEMP. WODY

#10

Post autor: patryk94 »

No to ja jak miałem problem z temp. to nie wyciągałem ciepłego powietrza ale wdmuchiwałem zimne.Do zasilenia wentylatora od pc wystarczy akumulatorek od modeli RC 9.6V.
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl
ODPOWIEDZ