Pomoc przy akwarium 500L BW

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Piorz
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 03, 2010 1:53 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#1

Post autor: Piorz »

Witam,

Planuje zrobić 500L akwarium z Czarnymi Wodami, ma to wyglądać tak, same korzenie i piasek, bez roślin (ewentualnie jakieś trawy ) i paletki.

I mam pytanie co do filtracji oraz plenum.

Wybrałem filtr: Aquael Unimax 700, to dobry wybór czy polecicie coś lepszego ?

Jak zrobić plenum ? Ciężko cokolwiek o tym znaleźć a jak już ktoś ma to brak zdjęć bądź opisu jak to zrobił.

O jakiej granulacji najlepiej kupić piasek ?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#2

Post autor: probielany »

Piorz pisze:Jak zrobić plenum ? Ciężko cokolwiek o tym znaleźć a jak już ktoś ma to brak zdjęć bądź opisu jak to zrobił.
http://bocja.org/index.php?option=com_k ... view=topic
http://www.discusforum.pl/printview.php ... 0c63c8c155
O to koledze chodzi ?
Piorz pisze:O jakiej granulacji najlepiej kupić piasek ?
Ja bym proponował 0-2mm
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

mrkwitek
Gaduła
Posty: 156
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 2:13 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#3

Post autor: mrkwitek »

Witam do takiego litrażu zrobił bym sump a piasek to polecam pojechać nad wisłe :D wystarczy wygotować lub wypiec i wypłukać :-D

Autor
Piorz
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 03, 2010 1:53 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#4

Post autor: Piorz »

probielany pisze:http://bocja.org/index.php?option=com_k ... view=topic
http://www.discusforum.pl/printview.php ... 0c63c8c155" onclick="window.open(this.href);return false;
O to koledze chodzi ?
Tak, tak, tak. Wielkie dzięki :D!


To teraz tylko pytanie o filtracje.

Co do sumpa, niestety ale nie mam miejsca na sump, co najwyżej filtr zewnętrzy typu właśnie Unimax 700.

Obsada to tak jak mówię, same paletki ( ewentualnie coś jeszcze jak im nie zaszkodzi, bo akwarium ma być specjalnie pod paletki by miały jak najlepiej).
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#5

Post autor: Akwamaniak.pl »

Jeżeli kubeł to pamiętaj żeby nie syfić torfem i nie przeginać z liśćmi bo będziesz go czyścić co 3 dni. Ja bym dał jako biologię filtr hydroponiczny i jako mechanikę ... hmm ... nie wiem, nie miałem nigdy palet w BW, a przy apisto mechaniczne sobie odpuszczałem bo się to mijało z celem.
Obrazek
Obrazek

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#6

Post autor: cinek1916 »

Jako posiadacz 540l BW dam CI kilka rad.
Tak jak wcześniej doradzano najlepszym rozwiązaniem byłby sump. Skoro jednak nie masz miejsca skłoniłbym się w stronę rozwiązania podanego przez Akwamaniaka czyli filtracja mechaniczna w akwarium i porządna hydroponika, rozwiązanie pewnie działające i do tego ładne. Jeżeli kubeł to na pewno biolog z prefiltrem na wlocie (czy akurat ten podany przez Ciebie nie wiem bo się nie znam :P ) i do tego mechaniczny/e. W BW jest strasznie dużo syfu, który szybko zapcha filtr.

Ja u siebie postawiłem właśnie na hydroponikę a do tego piaskowy filtr fluidyzacyjny. FBF nie zajmuje dużo miejsca, wystarczy np. 10" korpus narurowy, podobnie jak plenum startuje długo ale jest bardzo skuteczny , chociaż ma inną zasadę działania. Na 500l z obsadą do 10 dysków starczy około 0,7kg piasku. FBF ma też kolejną zaletę- jest złożem samo oczyszczającym się, nigdy się nie zasyfi, do tego jest praktycznie bezobsługowym. U siebie azotany i azotyny mam niewykrywalne dzięki połączeniu tych dwóch sposobów filtracji.

Co do plenum: to na akwarystyka.com.pl był legendarny temat Andoszki, w którym przedstawiła powstawanie swojego akwarium 1128l BW. DO jego filtracji wykorzystała właśnie plenum. Niestety forum przestało istnieć. Tu jest opis tego akwarium http://forum.arowana.pl/index.php?topic=64.0" onclick="window.open(this.href);return false; (nie wiem czy jest opis plenum). Pamiętam, że plenum wykonała z kratek malarskich zaszytych w kieszeniach z materiału syntetycznego, coś jak firanki. Na to "kiełbachy" z bardzo drobnego piasku/pyłu a dopiero na to kilka cm piasku. Całość jeżeli dobrze pamiętam miała około 15cm grubości. Ten rodzaj filtracji bardzo długo się "rozkręca" ale jak już zaskoczy jest bardzo skuteczny. Ma dwie zasadnicze wady, pierwsza to to, że zabiera dużo miejsca w zbiorniku. Druga to ograniczenie obsady, nie będziesz mógł wpuścić ryb kopiących w podłożu.
Zamiast plenum możesz zrobić denitryfikator. Działa na takiej samej zasadzie.

Tu link do mojego tematu:
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=13498" onclick="window.open(this.href);return false;
Powoli zbieram się do napisania podsumowania, wniosków i przemyśleń po 9 miesiącach działania akwarium.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
Piorz
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 03, 2010 1:53 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#7

Post autor: Piorz »

Bardzo zainteresował mnie ten filtr piaskowy, widziałem takie do basenów ale nie sądziłem, że do akwarii też się nadają.


Czyli jakbym zrobił filtr piaskowy + roślinki to by wystarczyło ? Nie potrzeba by było kupować tego unimaxa 700 ?

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#8

Post autor: cinek1916 »

Zależy co, w jakiej ilości i jak szybko wpuścisz do akwarium. Ale nie powinno być problemów.

U mnie przy 8 skalarkach i około 60 innych mniejszych rybach NO2 i NO3 są niewykrywalne. Tylko ja mam bardzo dużo roślin.
Pomysł na FBF wziąłem z for Klubu Malawi i Pawiookie.pl W tych typach akwariów spisują się znakomicie. Pawiookie i pyszczaki potrzebują bardzo wydajnej filtracji, niektórzy używają tylko tych filtrów.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
Piorz
Gość
Posty: 5
Rejestracja: czw cze 03, 2010 1:53 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#9

Post autor: Piorz »

Mam jeszcze pytanie do tego filtru FBF. Czy on się nie zapcha przy ciemnych wodach ? Bo filtr piaskowy dokładnie oczyszcza wodę, czyli jak wpuszczę do niego brązową wodę ze zbiornika to dostane klarowną, dobrze rozumiem ?

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#10

Post autor: cinek1916 »

Źle. Pomieszały Ci się zasady jego działania z plenum.
FBF to filtr fluidyzacyjny tzn, że złoże w nim umieszczone jest w ciągłym ruchu. Dzięki temu nie może się zapchać.
Nie zmieni on koloru wody.
Kolor może się zmienić pod wpływem zbyt mocnego oświetlenia- grabinki będą się wytrącały lub po podmianach na czystą wodę.

Przykładowy filmik jak działa FBF:
" onclick="window.open(this.href);return false;
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Fear
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: ndz sie 19, 2012 11:52 am
Telefon: 533995414
Lokalizacja: Warszawa,Białołęka
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#11

Post autor: Fear »

A ja z własnego doświadczenia polecam piaseczek o troszkę większej gradacji,ominiesz problem strefy beztlenowej co napewno Cię dosięgnie,po drugie odmulanie również bardziej przyjemne ponieważ nie będziesz zaciągał za każdym razem piasku.Drobny piaseczek jest dobry o ile warstwa nie przekracza 2 cm.Osobiscie nie polecam tym bardziej przy filtrze który podałeś.
Mój Zbiornik: 350 L
Filtracja: Aqua Nova 1500 + Fluval 4plus
Światło: 2x38 W
Temp: Grzałka Tetra-Tec 300W

Wykonuję stelaże pod duże Akwaria oraz wielopoziomowe regały akwarystyczne do sklepów Zoologicznych

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Pomoc przy akwarium 500L BW

#12

Post autor: cinek1916 »

A co jest złego w tych strefach beztlenowych, że się ich tak wszyscy boją?
Plenum to właśnie taka planowana strefa beztlenowa. Pięknie zwalcza NO3.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ