Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

DarekMasniak
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 28, 2014 11:05 am
Lokalizacja: w-wa
Na imię mam: Darek

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#61

Post autor: DarekMasniak »

Ostatni post z poprzedniej strony:

pkucaba pisze:Wszyscy macie trochę racji. Jest wiele dróg i celu też nie można zakładać jednego :)

Skupmy się może na praktycznej nauce...

Wklejam fotkę zrobioną przed chwilą.
Celowo zrobiłem ją kompaktem canon ixus 105. Brak w nim jakiejkolwiek kontroli.
Brudna szyba jest, ale może można zwrócić uwagę na inne błędy. Błędy które można wyeliminować robiąc zdjęcie inaczej.
Np. widać odbicie aparatu w szybie... Elementy chromowane

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć


Założenie podstawowe - nie zmieniamy aparatu. Modyfikujemy inne elementy.



obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Spróbuj nieco inaczej skomponować kadr. Przede wszystkim główny obiekt znajduje się na granicy głownego kontrastu - jasny piasek i ciemne kamienie. Z racji ubarwienia zdecydowanie lepiej bedzie prezentował się na tle kamieni, a przy okazji zmieni się punk odniesienia dla poziomu bieli, co zniweluje efekt słabego doświetlenia.
Jeżeli już ma pojawić się piasek w kadrze, jako element środowiska - zdjęcie będzie bardziej zrównoważone kompozycyję, jeżeli zajmie on ok. 1/3 kadru - inaczej mówiąć: ryba na tle elementów pionowych (kamienie, rośliny etc.) a piaseczek jako pas dolny kadru (u ciebie jest 1:1).

Pozdrawiam

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#62

Post autor: shadowrider »

pkucaba pisze:shadowrider, a co myślisz o świetłówkach (żarówki studyjne) o których pisałem wcześniej.
Nie wiem ale się wypowiem ;)
Dodatkowy strumień światła z dużym prawdopodobieństwem pozwoli lepiej wyeksponować fotografowany obiekt. Jednak należy brać pod uwagę możliwość przekłamania barw, co wymusi dodatkową obróbkę.

Proszę mnie nie przeceniać - nie jestem fachowcem. Tak tylko się wymądrzam. :roll:

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#63

Post autor: pkucaba »

Darek, zwróciłeś uwagę na bardzo ważną rzeczy: kompozycja i kadrowanie -reguła trójpodziału.
Wiem o tym, a zapominam :) Po prostu brak wprawy, intuicji, talentu...

Fotka przypadkowa zupełnie nie przemyślana.


Reguła trójpodziału - właściwie jej brak.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#64

Post autor: tomekm »

Ciesze się że temat poszedł w stronę poprawy jakości zdjęć a nie obróbki :)

Znane jest hasło na forach graficznych że z g...a się nic nie ulepi. Oczywiście nie obrażam nikogo tylko ostrzegam że najważniejsze to poprawnie naświetlona klatka. Chętnie poczytam sobie ten temat :)
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#65

Post autor: jgoluch »

To co? Następne warsztaty na temat kompozycji? Ja bym się pisał!
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#66

Post autor: Drottnar »

Zdecydowanie mnie brakuje umiejętności kompozycji, więc dzisiaj poćwiczę i spróbuję wstawić swoje wypociny z prośbą o sugestie i rady. A właśnie - jak się ma kompozycja do chęci sfotografowania bardzo ruchliwej ryby? Przecież taką można strzelić tylko jak ona się odpowiednio ustawi, więc planowanie kompozycji bierze w łeb...
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Odp: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#67

Post autor: jgoluch »

Można próbować zdjęciami seryjnymi.

_______________________
Tapapatatalknięte
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#68

Post autor: tomekm »

Drott trzeba być cierpliwym, mozna poczekac lub zwabić.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#69

Post autor: Drottnar »

Razbory galaxy? One nawet do żarcia niespecjalnie lecą - czekają aż im do pyska wpadnie. A głównie to się ganiają ;) Chyba, że zdjęciami seryjnymi próbować. Powalczę. Dzisiaj moim celem są galaxy właśnie. Bo ślimaki to banał ;) Chociaż szczerze mówiąc, zdjęcie rogatego na ampularii jest chyba moim najlepszym zdjęciem jakie zrobiłem obecnym telefonem :)

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#70

Post autor: Dein »

Galaxy to demony prędkości.
Na początek tylko serią.
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#71

Post autor: Akwamaniak.pl »

Ja to widzę tak:

Obrazek

Można jeszcze usunąć efekt odbitego aparatu ale nie mam za bardzo czasu się tyle bawić.

Co do rosbor to ja wywieszam białą flagę xD robienie zdjęć małym ruchliwym obiektom to robota dla mega cierpliwych ludzi :).
Obrazek
Obrazek

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#72

Post autor: Dein »

Ja mam niezawodny patent na galaxy i inne ruchliwe zwierzęta!

Obrazek
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#73

Post autor: Akwamaniak.pl »

Wg. google twoje zdjęcie jest bardzo smakowe :D http://goo.gl/qsjvHP

Dein wiesz, że nieumyślnie wrzuciłeś jako pierwszy w tym wątku zdjęcie ryb wykonane poprawie ? :) Mimo, że suche :lol:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#74

Post autor: Drottnar »

Akwamaniak.pl pisze:Dein wiesz, że nieumyślnie wrzuciłeś jako pierwszy w tym wątku zdjęcie ryb wykonane poprawie ? Mimo, że suche
Co to znaczy poprawnie?

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#75

Post autor: Dein »

Gdyby ryby wychodziły z akwarium, kładły się pokornie w słonecznej plamie, a światło rozpraszałyby srebrzyste ściany sarkofagu, większość zdjęć miałoby cechy poprawności.
Rzeczywistość jest brutalna i mimo determinacji zrobiłem w życiu tylko kilka zdjęć żywych galaxy, na których dało się rozpoznać, co to za rybka.
Wszystkie serią, bo ja prawie wszystko robię serią i w trybie makro.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#76

Post autor: tomekm »

No do poprawnosci to troszke brakuje( przepalenia) ale fakt najlepsze w temacie ;)
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#77

Post autor: Drottnar »

Kochani, nie mówcie hermetycznym językiem. Ja naprawdę chciałbym się czegoś nauczyć, więc wyjaśnijcie, co to znaczy, że zdjęcie jest zrobione poprawnie, co to są te przepalenia i jak ich ewentualnie uniknąć...

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#78

Post autor: Dein »

Jeśli jest okazja, trenuję na patroszonych pstrągach.
Poważnie kolegom polecam ćwiczenie. Ryby mają bardzo specyficzną fakturę i pigmentację. Przy oglądaniu zwierzęcia w wodzie to trochę umyka. Na zdechło można sobie popatrzeć i sprawdzić empirycznie w łatwiejszych warunkach, jak dużo można oczekiwać od swojego aparatu.

Przepalenia są wtedy, kiedy coś, co jest jasne, na zdjęciu wychodzi jak biała plama.
Ta czerwona ryba na górze jest przepalona np. Galaxy nie jest przepalona, bo znalazła się w letkim cieniu.
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#79

Post autor: Akwamaniak.pl »

Drottnar pisze:
Akwamaniak.pl pisze:Dein wiesz, że nieumyślnie wrzuciłeś jako pierwszy w tym wątku zdjęcie ryb wykonane poprawie ? Mimo, że suche
Co to znaczy poprawnie?
Z fotografią jest jak z poezją ;) żeby było dobre musi spełniać pewne kryteria. Deina zdjęcie się w tych kryteriach mieści najbardziej. Tak jak w przypadku poezji ciężko w dwóch słowach spisać wszystko. Ogólnie chodzi o kadr, barwę, naświetlenie, ostrość lub jej brak, kontrast, czytelność, zamysł, przekaz itd itd
Co do przepaleń to wg. mnie bez nich już nie wyglądało by tak fajnie :).
Kochani, nie mówcie hermetycznym językiem. Ja naprawdę chciałbym się czegoś nauczyć, więc wyjaśnijcie, co to znaczy, że zdjęcie jest zrobione poprawnie, co to są te przepalenia i jak ich ewentualnie uniknąć...
Drottnar ale nie możemy pisać inaczej bo każdy post przekraczałby limit znaków jaki jest. Po to jest google, żeby sobie radzić jak się czegoś nie rozumie. Ja przeglądając fora foto często wspomagam się googlami bo nie wszystko jest dla mnie oczywiste (szczególnie gdy jakiś post jest na pierwszy rzut oka przypadkową kompilacją cyfr i liter).
http://www.houseofart.pl/?przepalenia,5
To tak jak by ktoś na forum bulwersował się na określenie "cykl azotowy" ;).
Obrazek
Obrazek

Dein

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#80

Post autor: Dein »

Ja mogę Drottnarowi tłumaczyć po chłopsku, o ile zrozumiem, bo sam rozumuję po chłopsku i amatorskiemu i odstręczają mnie terminy fachowe.
Po to jest forum i ten temat.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#81

Post autor: tomekm »

Ogolnie najlepiej zdjęcia akwarium robić na trybie full manual bo automatyka lubie sie gubic w takich warunkach. A najlepsze ćwiczenie to rozlożyć statyw i siedziec pare godzin non stop próbując.

Nie bójcie się tak szumu, lepiej żeby był szum niż niedoświetlone foto.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#82

Post autor: Akwamaniak.pl »

Z resztą szum można niwelować np. w trakcie zmniejszania rozmiaru zdjęcia. Czyli przy publikacji na forum wyjdzie ok.

Jak napisał Tomek :) statyw, aparat, komputer i wolny wieczór. Focić, focić i focić.
Na początku trzeba nauczyć się dwóch rzeczy:
1. jak od strony fizycznej i technicznej powstaje zdjęcie (pozwoli to zrozumieć po co zmieniamy dane ustawienia)
2. obsługi swojego aparatu :). Przyznam się bez bicia, że instrukcję od swojego obecnego Nikona mam zawsze w torbie z aparatem. Nie ze wszystkich funkcji korzysta się na tyle często, żeby wszystko spamiętać :).
Obrazek
Obrazek

DarekMasniak
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 28, 2014 11:05 am
Lokalizacja: w-wa
Na imię mam: Darek

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#83

Post autor: DarekMasniak »

Akwamaniak.pl pisze:Z resztą szum można niwelować np. w trakcie zmniejszania rozmiaru zdjęcia. Czyli przy publikacji na forum wyjdzie ok.

Jak napisał Tomek :) statyw, aparat, komputer i wolny wieczór. Focić, focić i focić.
Na początku trzeba nauczyć się dwóch rzeczy:
1. jak od strony fizycznej i technicznej powstaje zdjęcie (pozwoli to zrozumieć po co zmieniamy dane ustawienia)
2. obsługi swojego aparatu :). Przyznam się bez bicia, że instrukcję od swojego obecnego Nikona mam zawsze w torbie z aparatem. Nie ze wszystkich funkcji korzysta się na tyle często, żeby wszystko spamiętać :).
Podpisuję się wszystkim, co mam :)
Prawda jest taka, że nie ma instrukcji na wykonanie zdjęcia doskonałego. Nic nie zastąpi wykonania tysięcy zdjęć, ale wykonania ich w sposób świadomy. Trzeba eksperymentować i wyciągać wnioski.
Podobnie jest z kompozycją kadru. Należy go potraktować jak pewną formę narracji - żeby zdjęcie stało się fotografią musi zawierać także treść, bo wówczas buduje przekaz (jak to określił wcześniej Akwamaniak.pl - poezję). W przypadku zdjęcia pkucaba, przy tak szerokim kadrze, ryba przestaje być tematem przewodnim. (bardziej jej samotność :) )
Osobiście widziałbym to jakoś tak:
Obrazek
I tak, jak pisałem wcześniej - uchwycenie jej na lini podziału kadru piasek-kamienie nie pozawala jej się właściwie "wybarwić", bo musi kontrastować jednocześnie z białym piaskiem i ciemnymi kamieniami. Spróbuj fotografować ją z niżej ustawionym obiektywem w płaszczyźnie po której się porusza, żeby patrzeć na otoczenie z jej perspektywy. :)
pozdrawiam

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#84

Post autor: pkucaba »

Polowałem na razborki dzisiaj. 160 zdjęć z czego w miarę ostrych jest 20... A prawie ostrych może trzy.
Zdjęcia robiłem w trybie manualnym. Oświetlenie zastane (3x24W 6500). Zdjęcia robiłem nexem z kitowym obiektywem.
Strzelałem serią, ale na autofokusie.


Moje pytania odnośnie fotografowania szybkich ryb:
Dokładać światła - świetlówki dodatkowe - ew. żarówki studyjne (piszę np. dwóch o tanich świetlówkach o mocy 65W 5500k)

F 5.6
ISO 800
1/200
55mm

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
F 5.6
ISO 800
1/250
55mm
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
F 5.6
ISO 800
1/125
55mm
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

F 5.6
ISO 800
1/250
55mm
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#85

Post autor: pkucaba »

W związku z tym, że udaje nam się rozmawiać o fotografii.
Założymy nowy dział poświęcony temu zagadnieniu. Można by wtedy każdy wątek poświęcić jednemu zdjęciu i innym celom.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

DarekMasniak
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wt sty 28, 2014 11:05 am
Lokalizacja: w-wa
Na imię mam: Darek

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#86

Post autor: DarekMasniak »

pkucaba pisze:Polowałem na razborki dzisiaj. 160 zdjęć z czego w miarę ostrych jest 20... A prawie ostrych może trzy.
Zdjęcia robiłem w trybie manualnym. Oświetlenie zastane (3x24W 6500). Zdjęcia robiłem nexem z kitowym obiektywem.
Strzelałem serią, ale na autofokusie.
Przy kadrowaniu pamiętaj, żeby zostawiać więcej miejsca przed rybą, żeby miała dokąd "płynąć :)
A same fotki przyzwoite bardzo. Wynik 20/160 jest dobrym wynikiem :) Zawodowcy nie mówią tego oficjalnie, ale na jedno świetne zdjęcie przypada naprawdę wiele odrzuconych.
Oświetlenie wydaje się wystarczające - wybarwienie ryb jest naturalne, a zieleń w tle, jak na tło, dostatecznie nasycona.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#87

Post autor: Drottnar »

Piotrze, bardzo ładne zdjęcia porobiłeś. Mnie zabrakło sił na focenie dzisiaj.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#88

Post autor: jgoluch »

Fotki na pełnych ustawieniach manualnych.
Obiektyw: Nikkor 35mm f=1.8
ISO: 200
Przysłona: 3,5
Migawka: 1/80
Korekcja ekspozycji: +1
Zdjęcia prosto z aparatu, bez żadnych postprodukcji.
Zostały wykadrowane (bez zmiany rozdzielczości) oraz obramowane.
Nieco nie wpasowałem się w głębię ostrości, zbyt blisko ją ustawiłem.

Obrazek
Obrazek

Jak ktoś chce podrasować, to proszę bardzo : )
Awatar użytkownika

pkalan
Zapaleniec
Posty: 269
Rejestracja: sob lut 08, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa,bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#89

Post autor: pkalan »

A ja tak nie śmiało wtrącę, byliśmy na warsztatach "jak fotografować akwarium". W tej chwili każdy wrzuca fotkę ryby. może ktoś pokusi się o cały zbiornik? Marcin pokazywał pełną obróbkę zdjęcia przedstawiającego cały zbiornik. ja ze swojej strony zainwestowałem w obudowę akwarium. mam statyw i jakiś tam aparat(dodam że nie jest to jakiś "kozak"
) czekam teraz na dodatkowe oświetlenie i mam nadzieję że w weekend uda mi się znaleźć parę godzin na sfotografowanie akwarium. efekty przedstawie tak szybko jak będzie to możliwe.
pozdrawiam,
PK
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#90

Post autor: tomekm »

Jgoluch tak jak rozmawialiśmy na zlocie 35mm to nie porteetowka. Tym bardziej nie nadaje się do portretow z tak bliskiej odlegosci. Piotr naprawdę dobre fotki. Probuj skupiać się nie tylko na modelu ale także na tle za nim wtedy będziesz bardzo świadomym fotografem. Oczywiście tło jest ok ale zawsze może być lepiej.
Pozdrawiam
TomekM

Dein

Re: Warsztaty - jak fotografować akwarium - praktyczne działania

#91

Post autor: Dein »

pkucaba pisze:Polowałem na razborki dzisiaj.
Esu, jakie one mają wredne pyski. Może lepiej, że tak trudno zrobić im dobre zdjęcie.
Pięknie Ci poszło. Zwłaszcza drugie foto.

Jacku - ja technicznie kuleję, ale na moje gejowe oko, łaknące doznań estetycznych - jeśli kadrujesz portrety, zostawiaj rybom w miarę możliwości miejsce przed twarzą. Tak dla oddechu. Paleta jak zamknięta w pudełku, co czasami fajnie wygląda w kwadratowym kadrze, ale w tym wypadku najmocniejszym punktem ryby jest jej ślepio, a to ślepio jest poza najmocniejszym obszarem foto i dlatego całość wygląda dosyć przypadkowo. I w drugą stronę. Jeśli otos ma łeb skierowany w prawo, to lepiej będzie wyglądał kadr, na którym ostos ma więcej miejsca przed nosem, niż za plecami. Odwrotnie niż na zdjęciu.

Btw - gdyby to była paleta w kolorowe paski, ten sam kadr mógłby bardzo fajnie i artystycznie wyglądać ze względu na kształt ryby. Jeśli wszystko jest właściwie jednokolorowe, a jedyny odróżniający się pod tym względem punkt (przyciągający wzrok) jest prawie na samym marginesie, to strasznie to ciasno wygląda i klaustrofobicznie. Jakbyś rybę na siłę upchnął. Zwłaszcza jeśli to miał być portret, w portrecie najważniejsza jest twarz i chociaż u palety ciężko stwierdzić, gdzie się twarz zaczyna, powinna być na honorowym miejscu, nie na marginesie.

Jako zdjęcie poglądowe ryby, nie wykwintny portret, mnie amatorowi, który nie zwraca uwagi, jakimi obiektywami co zrobiono, podoba się, zwłaszcza w mniejszej rozdzielczości i byłbym hepi, gdyby zdjęcia na forum były na takim poziomie - może jeszcze nie do końca profesjonalnym, ale dobrze oddającym rzeczywistość, więc mającym wartość dokumentacyjną.
ODPOWIEDZ