Kosteczka w stylu Iwagumi

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#1

Post autor: bory »

Tak mi zaczęło chodzić po głowie by zrobić restart mojej robalowni i zrobić to w końcu raz a porządnie. Główny powód restartu to to, że jakoś ten zbiornik nie daje mi nadal satysfakcji, upodobały go sobie jakieś długaśne, kępiaste zielenice. Ogólnie trochę bajzel i przyda mu się odświeżenie.

Oczywiście przeznaczeniem zbiornika będzie zapewnienie domu krewetkom (mam kilka CR, ale nie wykluczam innych). Kostka ma raptem 20L więc zastanawiam się jak to sobie ciekawie zaplanować. Oczywiście podłoże będzie stricte pod krewetki (jakieś sugestie?) do tego jakieś nieduże kamienie. Chciałbym zrobić też przyjemny trawniczek (glossostigma?). Wymyśliłem sobie, że spróbuję zrobić aranżację w stylu Iwagumi. Czy ktoś z Was już kiedyś robił taką małą kostkę w tym stylu i mógłby się podzielić jakimiś cennymi uwagami (albo i nawet fotkami)? Jakoś w internetach znajduję głównie duże akwaria a z tych ciężko czerpać inspiracje na małą kostkę.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#2

Post autor: shadowrider »

Miałem CR z kamieniami dragon stone a potem manten stone. Teraz nie mam kamieni i widać krewetkom jest lepiej. W iwagumi wg mnie lepiej będzie np. sakurom.

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Kosteczka w stylu Iwagumi

#3

Post autor: Tadeus »

No jak masz problemy z glonami w normalnym akwarium, to w iwagumi, w którym rośliny są delikatniejsze i bardziej wymagające i do tego jest mniej masy zielonej, będziesz miał jeszcze dużo większe.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#4

Post autor: pkucaba »

Tadeus pisze:No jak masz problemy z glonami w normalnym akwarium, to w iwagumi, w którym rośliny są delikatniejsze i bardziej wymagające i do tego jest mniej masy zielonej, będziesz miał jeszcze dużo większe.
Niekoniecznie... Każde akwarium jest inne.

Szukaj pod hasłem nano akwarium.

Nie ma większego znaczenia, że to iwagumi.

[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Kosteczka w stylu Iwagumi

#5

Post autor: Tadeus »

Ale to są dwie różne rzeczy. Czy mimo niesprzyjających okoliczności można mieć zdrowe akwarium? Pewnie. Czy jednak są też czynniki, które to ułatwiają, bądź utrudniają. Też są. I o te czynniki tu chodzi. Może się udać? Zawsze się może :D Ale chodzi o to, by akwarium nie było ruletką, tylko by zwiększać sobie szanse na sukces. Iwagumi jest trudnym akwarium, szczególnie bez dobrego substratu, zestawu nawozów, co2 z butli i dużej ilości światła. Czy mimo wszystko może wyjść bez tych rzeczy? Może, ale to ruletka ;]

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#6

Post autor: pkucaba »

Tadeus pisze:Iwagumi jest trudnym akwarium, szczególnie bez dobrego substratu, zestawu nawozów, co2 z butli i dużej ilości światła. Czy mimo wszystko może wyjść bez tych rzeczy?
Tu się z Tobą zgodzę :) To raczej akwarium wymagające nieco pracy i nakładów.
(Chodziło mi raczej o to, że założyłeś od razu glony u Borego).

Co prawda przecież może być iwagumi z samą parwulą.

Tylko jest dodatkowa sprawa...
Cytując stronę Pawła Iglewskiego:
Iwagumi to zbiór specjalnych zasad takich jak sposób usypania substratu oraz kolejność układania skał.
A jeśli chodzi o same rośliny:
Skoro rośliny wodne mogą zmiękczyć siłę i twardość skał, używa się ich aby stworzyć równowagę pomiędzy skałami. Niskie rośliny podkreślają szczegóły w aranżacji skał a sadzenie roślin obok lub pomiędzy skałami, uwydatnia naturalny wygląd układu Iwagumi.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#7

Post autor: bory »

Generalnie problem z glonami by nie istniał gdyby nie te zielone, kilkucentymetrowe kępki nitkowatych glonów. Pół biedy, że łatwo je było usuwać, ale w końcu przestało mi się chcieć. Póki co nie zrobiłem restartu, ale totalne przemeblowanie. Wywaliłem z kostki duży, zagloniony kamień, mniejszy wygotowałem i włożyłem spowrotem. Dorzuciłem dwa anubiasy nano z 215, które rosły w dużym cieniu i ledwo ciągnęły licząc, że "zaskoczą" i wrzuciłem mały korzeń. Nie wygląda to pięknie, ale jest zdecydowanie przejrzyściej i bez tych zielonych kęp :) Z Iwagumi ma to tyle wspólnego co świnia z koniem, ale nie miałem materiałów. Pomyślę co z tym dalej zrobić.

Hasło "nano akwarium" znam, ale właśnie miałem w zamiarze stworzyć takie "nano iwagumi", a tych jakoś niespecjalnie dużo znalazłem.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Kosteczka w stylu Iwagumi

#8

Post autor: Tadeus »

No jeśli chcesz tylko zmienić wystrój to może weź coś mieszanego, a nie klasyczne ambitne iwagumi. Tu masz 16 stron przykładów aranżacji 20-30l:

http://www.einrichtungsbeispiele.de/ind ... rchsize=30" onclick="window.open(this.href);return false;
(scrollujemy w dół i stronę zmieniamy numerkiem przy "Seite")

Niektóre są lepsze, inne gorsze, ale większość jest osiągalna bez wypasionego sprzętu i nawozów i dla ludzi o normalnych umiejętnościach. Są tam iwagumi, tyle że raczej w awkariach, które są szersze i niższe, twój jest węższy i wyższy, co zbyt dobrze w tym stylu nie wróży.

Co do tego kamienia co masz w robalowni to pewnie potraktowałbym go młotkiem. Bo taki wielki pomniejsza optycznie akwa. No chyba, że trzymasz go do jakiegoś wielkiego projektu :D
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#9

Post autor: bory »

Dzięki, z pewnością przejrzę :) Właśnie myślę, że warto zrobić coś a'la Iwagumi, niekoniecznie w 100% pasujące do tej idei. Po prostu tego typu akwaria bardzo mi się ostatnio podobają i coś w ten deseń chciałbym stworzyć w kosteczce.
Tadeus pisze:Co do tego kamienia co masz w robalowni to pewnie potraktowałbym go młotkiem. Bo taki wielki pomniejsza optycznie akwa. No chyba, że trzymasz go do jakiegoś wielkiego projektu
No pewnie! Wielkie projekty dopiero przede mną więc szkoda takiego pięknego kamienia łupać ;) Póki co leży i schnie na balkonie... pewnie tak tam przezimuje i wiosną go wyszoruję, wygotuję i coś z nim zrobię. A jak nie to trafi do piwnicy i poczeka na czasy moich wielkich projektów :)

-- Pt lis 06, 2015 10:53 pm --

Zrobiłem restarcik, jednak nie Iwagumi. Może kiedyś, jak będę miał miejsce na poziomy zbiornik. Odsyłam do wątku:

http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t ... 22#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#10

Post autor: cinek1916 »

Trochę późno ale może kiedyś się przyda.
Temat o fajnie poprowadzonym "Krewetkowym iwagumi"
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=7382" onclick="window.open(this.href);return false;
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#11

Post autor: bory »

Ajajaj... bo zaraz znów będę przerabiał! ;)
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Kosteczka w stylu Iwagumi

#12

Post autor: cinek1916 »

Albo zobacz sobie w moim temacie o regale. Mam prawie kostkę zrobioną w stylu iwagumi, zamiast kamieni użyłem lignitu, do tego ADA Amazonia New. Mieszkają w nim hybrydy i od niedawna małe taiwany :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ