80x50x35 140l Skalary?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#1

Post autor: tomekmt01 »

Mam pytanie odnośnie obsady w akwa, 80x50x35 140l. Czy w takim zbiorniku mozna trzymać prę Skalarów? Niektórzy twierdzą że 240l to minimum inni że 140l pod warunkiem że ma 50cm wysokości... Jakie jest Wasze zdanie?
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#2

Post autor: Norbi »

Ilu akwarystów trzymających te piękne ryby tyle opinii. Ja podpowiem tak: zależy od ryb. Są skalary które są ''niskie'' i można by wpuścić parę do zbiornika o wysokości 50 cm. ale są są też takie które mają i po 20-25 cm więc taki zbiornik może być dla nich za niski. Mój ma 25 cali wysokości ( około 63 cm. ) i uważam że mógłby być wyższy bo mam ryby o wysokości około 10 cali ( 25 cm.)
Awatar użytkownika

Autor
tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#3

Post autor: tomekmt01 »

Dzięki. Świetna opinia!

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: 80x50x35 140l Skalary?

#4

Post autor: Zbyszek »

Myślę, że zbiornik o wymiarach, które podałeś wystarczy dla jednej pary skalarów - podobnego zbiornika używałem dla tych ryb jako tarliskowego i z moich obserwacji wynika, że ryby czuły się w nim dobrze.
Co do wysokości zbiorników dla skalarów to osobiście trzymałem te ryby ( i obecnie również trzymam :) ) w zbiornikach 50-cio centymetrowych i myślę, że jest to dolna granica wysokości. Przez krótki czas (około roku) miałem dorosłe skalary w zbiorniku o wysokości 60-ciu cm, ale nie zauważyłem aby zmiana wysokości z 50 cm na 60 cm miała jakiś wpływ na zachowanie ryb, lub na ich kondycję. Na pewno czym wyższe akwarium tym lepsze, ale dla mnie osobiście zbiornik 60 cm jest już niewygodny do obsługi. Dodam jeszcze, że dla skalarów liczy się nie tylko wysokość zbiornika, chcąc trzymać więcej niż jedną parę trzeba im zapewnić także odpowiednią długość zbiornika - są to ryby dość agresywne wewnątrzgatunkowo.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#5

Post autor: Lech-u »

Tomekmt01, uważam, że taki zbiornik jaki masz to absolutne minimum dla skalarów (dla jednej pary). Trzymane od małego przyzwyczają się. Nie będzie to dla nich mega komfortowa miejscówa, ale dadzą radę. Coś w rodzaju kawalerki.
Zawsze warto się zastanowić, czy "dadzą radę" to jedyne co możemy zapewnić rybom, żeby je hodować. Ja uważam, że do określonego akwarium powinno się wpuszczać okreslone ryby. Skalary to wysokie ryby (żadne odkrycie). Warto dać im wysoki domek.
Mam akwarium o wysokości 60 cm i tam mam mniejsze skalary (takie urosły), a w akwarium o wysokości 75 cm mam takie sztuki, które na pewno przekraczają 25 cm wysokości. Może to o czymś świadczy, a może nie...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#6

Post autor: tomekmt01 »

Bardzo dziekuje za fachowe odpowiedzi.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#7

Post autor: Miro »

tomekmt01 pisze: Czy w takim zbiorniku mozna trzymać prę Skalarów?
Uważam że to tomekmt01 powinien dostać pochwałę,ponieważ najpierw się zapytał a nie poleciał kupił i dopiero się pyta czy tak może być. :keep:

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: 80x50x35 140l Skalary?

#8

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: Mam akwarium o wysokości 60 cm i tam mam mniejsze skalary (takie urosły), a w akwarium o wysokości 75 cm mam takie sztuki, które na pewno przekraczają 25 cm wysokości. Może to o czymś świadczy, a może nie...
Ciekawe spostrzeżenie :), a czy skalary w obu zbiornikach są z tego samego źródła ? Czy warunki środowiskowe (oprócz wysokości zbiornika) są podobne ?
U mnie skalary raczej nie dorastają do 25 cm wysokości, obecnie największy ma 20 cm, może 22 cm - jak się dobrze wypręży :), chyba że brać pod uwagę odmianę długopłetwą (weloniastą) - te "farfocle" to mają koło 30 cm jak by je dobrze wyprostował :) - ale to inna bajka. Oczywiście mam na myśli "zwykłe" skalary, jak to niektórzy nieładnie określają - kundelki.

Ps. Lech-u - nie wyobrażam sobie zbiornika 75 cm wysokości :), tak jak wcześniej napisałem - przez rok miałem zbiornik 60 cm i zlikwidowałem go bo był dla mnie za wysoki - ciężko mi było w nim grzebać :). Podziwiam ludzi, którzy w takim stopniu przedkładają dobro ryb nad własną wygodę :pada: .
Awatar użytkownika

Autor
tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#9

Post autor: tomekmt01 »

Skalary to bardzo fajne rybole. Chcialbym je kiedyś mieć ale nie na siłę! Narazie pływają tam Molinezje... :-)

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: 80x50x35 140l Skalary?

#10

Post autor: inerkoma »

@tomekmt01 I jak? Zdecydowałeś się na Skalary w zbiorniku 140l?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#11

Post autor: Lech-u »

tomekmt01 pisze:Chcialbym je kiedyś mieć ale nie na siłę!
inerkoma pisze:Zdecydowałeś się na Skalary w zbiorniku 140l?

Mam nadzieję, że nie.


Mam jednego skalara, który jest jakimś inwalidą. Ma od urodzenia ułamanego wąsa (te długie płetwy). Właściwie to po prostu ma tylko jednego wąsa. I mimo, że ryba ma jakieś 2-3 lata, to jest niewiele większa niż 5-7 cm (wysokości. Mimo, że żyje w akwarium o wysokości 75 cm.
A wić może dla takich "ułomów" Twoje akwarium by było w sam raz. Może są takie niedorozwinięte sztuki na rynku.

Mój skalar zachowuje się całkiem normalnie. Je, pływa, a nawet próbuje się stawiać "normalnym" osobnikom. Tylko, że jest malutki.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#12

Post autor: inerkoma »

Pytałem raczej z ciekawości. Widziałem kiedyś Skalary w akwarium 126 litrów - na oko miały gdzieś 15 cm wysokości. Ba! nawet ikrę kładły itd. Zastanawiałem się nad parą młodych Skalarów w 200l ale nie jestem do końca przekonany do tego pomysłu i chyba raczej się nie zdecyduje :) może jak kiedyś "przesiądę" się na 450l
Awatar użytkownika

Autor
tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: 80x50x35 140l Skalary?

#13

Post autor: tomekmt01 »

Nie... Nie zdecydowalem się. Posłuchałem rad doświadczonych :-). Mam tam ławicę Neonów Simulansów (35szt) i parę Pielegniczek Ramireza Gold.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

80x50x35 140l Skalary?

#14

Post autor: Lech-u »

tomekmt01 pisze:Posłuchałem rad doświadczonych
BRAWO!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
ODPOWIEDZ