Jakiego aktywnego podłoża używacie?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Które z poniższych podłoży (mając odpowiednie fundusze) wybrał/wybrała byś do swojego akwarium?

Aqua Substrate 2
1
4%
AZOO Plant Grower Bed
0
Brak głosów
DENNERLE Scaper's Soil
4
14%
ICHIBAN Dark Soil Normal
0
Brak głosów
Rataj PROFI SOIL
0
Brak głosów
Aquatic Nature Pro-Soil
2
7%
CAL Black Earth
1
4%
Elos Terra Black
4
14%
Seachem Flourite Dark
2
7%
JBL Manado
1
4%
Aquael Aqua Floran
0
Brak głosów
ADA Amazonia (lub inna)
13
46%
 
Liczba głosów: 28


Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#1

Post autor: inerkoma »

Na początku witam wszystkich :)

Pytanie oczywiście do wszystkich, którzy mają aktywne podłoże w akwarium (ale być może też do tych którzy takowe chcieli by mieć :) )- czyli jednym słowem jakiej marki podłoże posiadacie, plusy i minusy, spostrzeżenia itd.

Wydaje się, że najbardziej popularne to:

1) Ada Amazonia
2) Aqua Substrate 2
3) AZOO Plant Grower Bed
4) DENNERLE Scaper's Soil
5) ICHIBAN Dark Soil Normal
6) Rataj PROFI SOIL
7) Aquatic Nature Pro-Soil (te jest już chyba niedostępne na rynku)

Jeśli znacie jakieś inne dopiszcie do listy ;-)
Dzięki za waszą opinię.
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

Re: Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#2

Post autor: joanna50 »

Do listy dołożyłabym jeszcze:
CAL Black Earth oraz Elos Terra Black.
W moich dwóch małych zbiornikach mam właśnie powyższe podłoża oraz w 300l ADA Amazonia.
Startowałam właśnie na ADA i chyba zostanę do końca mojej przygody akwrystycznej przy nim. ADA zapewnia mi (nie wiem jak długo, obecnie minęło 5 miesięcy) stabilne parametry pH i KH przy podawaniu CO2. Rośliny jak widać w moim wątku nie narzekają.
CAL mam w malutkim akwarium. Start bez problemów, bez pylenia, brudzenia i w związku z tym bez podmian wody przy starcie. Przy podawaniu CO2 także stabilnie utrzymuje pH i KH na poziomie pH-6, KH 0-1. Akwarium założone miesiąc temu, do tej pory nie zauważyłam jakiegokolwiek glona.
Elosa mam w kostce 30l, bez CO2. Przy świetle led 6W (standardowe wyposażenie Aquael Shrimp) mały heniek rósł bardzo ładnie. Przez długi czas rosła Limnophila aromatica i też pięknie się wybarwiała. W tej chwili zostały już tylko rośliny porastające korzeń.
Niestety są to drogie podłoża i przy większych zbiornikach strasznie rujnują nasze portfele.
Minusem wszystkich "lekkich" podłoży jest problem z sadzeniem roślin. Trzeba się dobrze napracować aby wszystko "zakotwiczyć".
Wiedźma Joanna :)

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#3

Post autor: inerkoma »

Czyli dwa podłoża do listy ;-) Dzięki joanna50 za Twoją opinię.

1) Ada Amazonia
2) Aqua Substrate 2
3) AZOO Plant Grower Bed
4) DENNERLE Scaper's Soil
5) ICHIBAN Dark Soil Normal
6) Rataj PROFI SOIL
7) Aquatic Nature Pro-Soil (te jest już chyba niedostępne na rynku)
8) CAL Black Earth
9) Elos Terra Black
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#4

Post autor: Norbi »

Ja co prawda nie w PL ale niech tam ...... od jakiegoś czasu używam Seachem Flourite Dark, Red, Black i Black Sand ( http://www.seachem.com/substrates.php" onclick="window.open(this.href);return false; ). Nie narzekam, rośliny rosną ale Black Sand ma jedną wadę - trzeba naprawdę długo płukać przed wsypaniem do zbiornika lub po prostu dać to podłoże na spód i zasypać innym. Nie jest to lekkie podłoże jak na przykład drobno pokruszona lawa więc nie ma problemu z sadzeniem i ukorzenieniem się roślin nawet takich jak Glossostigma Elatinoides która u mnie rośnie całkiem dobrze.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#5

Post autor: PawelWaw »

Od 2 lat używam podłoża Elos i jestem bardzo zadowolony . Rośliny sądzi się łatwo i ładnie rosną . Nowe podłoże przy zalewaniu zbiornika nie pyli . Ciężko mi powiedzieć jak wpływa na parametry wody ponieważ nigdy nie mierzyłem .

Rrrrogaty

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#6

Post autor: Rrrrogaty »

Aquael ma chyba też w swojej ofercie jakieś podłoże. Jest jeszcze manado, ale ono pełni tylko funkcję bufora i jako takie nie nadaje się do roślin.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#7

Post autor: inerkoma »

Czyli jedziemy dalej ;-)

1) Ada Amazonia
2) Aqua Substrate 2
3) AZOO Plant Grower Bed
4) DENNERLE Scaper's Soil
5) ICHIBAN Dark Soil Normal
6) Rataj PROFI SOIL
7) Aquatic Nature Pro-Soil (te jest już chyba niedostępne na rynku)
8) CAL Black Earth
9) Elos Terra Black
10) Seachem Flourite Dark, Red, Black i Black Sand
11) JBL Manado (raczej jałowe)
12) Aquael Aqua Floran

@Norbi
@PawelWaw
@Rogatek

Dzięki za wasze opinie.

@Rogatek ten produkt Aquael-a miałeś na myśli?
Awatar użytkownika

tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#8

Post autor: tomekmt01 »

W jednym akwa ma Adę Amazonie a w drugim JBL Aquabasis + Aqua Art Shrimp Sand. Z tego co mogę zaobserwować po ok trzech miesiacach prowadzenia obu zbiorników to: Tam gdzie jest Amazonia (80x35x50/140l) Jest w miarę ok. Chociaż na początku miałem dużą inwazję ,chyba okrzemków. Nawożenie to Aqua Art Micro i Macro Green. Okrzemki znikły i obecnie mogę obserwować po troszę zielenic punktowych na szybach... Wszystko ładnie rośnie! W Małym akwa (29x29x35/30l) Gdzie jest substrat JBl i na to AA Shrimp... Jest nieco inaczej. Nawożenie raczej sporadyczne. Nie podaje tam tez CO2. Nie mialem tam problemu z okrzemkami ale do dnia dzisiejszego na szybach pył jak cholera! Dodam jeszcze że w 140l oświetlenie to 3x24W t5. A w 30l 2x6W Aquaell Led. Się rozpisałem bo moim zdaniem wszystko ma znaczenie!!! Samo podłoże to nie wszystko...
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#9

Post autor: Norbi »

Zapomniałem - dopiszę jeszcze tylko że parametry wody przy Seachem Flourite mam cały czas prawie takie same co by wskazywało że substrat nie ma większego wpływu na wodę w zbiorniku. To tyle.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#10

Post autor: sum »

Ada Amazonia-bardzo dobre podłoże.Niestety drogie.
Ziemia Substral Osmocote-nie jest to typowe aktywne podłoże akwarystyczne :) stosuje od 2/3 restartów.Nadaje się do zbiorników HT. Jest nafaszerowana nawozami i tania :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

emil
Zapaleniec
Posty: 287
Rejestracja: czw wrz 20, 2012 1:07 pm
Telefon: 793439010
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#11

Post autor: emil »

ROGATEK pisze:Aquael ma chyba też w swojej ofercie jakieś podłoże. Jest jeszcze manado, ale ono pełni tylko funkcję bufora i jako takie nie nadaje się do roślin.
Manado jak najbardziej się nadaje wystarczy poczytać wątek kolegi Adams 750
Kluczem do sukcesu w akwarystyce jest wiedza, opanowanie, cierpliwość. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony cel.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#12

Post autor: inerkoma »

Panie i Panowie :)

Teraz czas na rundę drugą :) Lech-u pomógł i wstawił na moją prośbę ankietę na bazie listy która nam powstała. Celowo nie ma na niej Ada Amazonia bo mając kasę w większości przypadków decyzja byłaby oczywista. Zapraszam do oddawania głosów i wybierania swoich typów.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakiego aktwynego podłoża używacie?

#13

Post autor: Lech-u »

Dodałem ankietę do pierwszego postu (na prośbę autora).
sum pisze:Ada Amazonia-bardzo dobre podłoże.Niestety drogie.
A ja powiem tak: ADA pojawiła się u mnie pierwszy i ostatni raz.
Droga. Ale nie to jest problemem.

Problemem jest to, że jest to bardzo lekkie podłoże. Nie trzyma roślin. Rośliny mają tendencję do opuszczania podłoża. A jak się ma ryby z gatunku "dennych poszukiwaczy" to prawie na pewno rośliny stracą kontakt z podłożem.
No a przesadzanie roślin? Masakra! W akwarium robi się czarny "kepisz" i podłoże fruwa w toni.

Osobiście nie lubię ADA Amazonia. Zawiodłem się na tym podłożu.
Nawet nie zauważyłem jakiś istotnych różnic we wzroście roślin w stosunku do stojącego obok akwarium żwirkowego.
Oba akwaria są prawie jednakowo nawożone (nawozy + CO2) i mają takie same parametry serowane tym samym komputerem.
A więc mam porównanie: ADA i żwirek z takimi samymi parametrami.
ADA to jakiś mega MIT akwarystyczny.
Ja osobiście nie polecam, a nawet odradzam!!!

-- 26 mar 2016, o 10:42 --
inerkoma pisze:Celowo nie ma na niej Ada Amazonia bo mając kasę w większości przypadków decyzja byłaby oczywista
W moim przypadku: kasa jest, ale nigdy więcej nie będzie ADA!!!

A więc to wcale nie jest oczywisty wybór.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Rrrrogaty

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#14

Post autor: Rrrrogaty »

Lech-u pisze:ADA to jakiś mega MIT akwarystyczny.
To jest tzw. dobry marketing ;)


Lechu jakby Ci to powiedzieć, bez fotek Twój post jest..., no sam wiesz :). (zawsze warto spróbować małej prowokacji)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#15

Post autor: rhino »

Lech-u pisze:ADA to jakiś mega MIT akwarystyczny.
No nie wiem...
KH i pH obniża idealnie, rośliny pięknie rosną i byłoby cacy, gdyby nie problem z odmulaniem i pyleniem.
Przez dwa lata było bardzo dobrze, obecnie różnie.

Niedługo startuję >300l.
Będzie na ADA Amazonia Powder, przykrytym grubszą warstwą bardzo drobnego żwiru.

Pozwoliłem sobie dodać do ankiety ADA, stąd jej reset. Przepraszam.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#16

Post autor: inerkoma »

@Lech-u dlatego tez napisałem "w większości przypadków" - znajdą się osoby które sobie będą chwalić i tacy, którzy tak jak Ty stwierdzą że nie są zadowoleni. (to taka sama sytuacja jak w przypadku samochodów ;) jedni powiedzą, że np. francuskie samochody się nie nadają do niczego a inni stwierdzą że nie wyobrażają sobie aby jeździć czymś innym itp.) Dzięki za opinię.
Awatar użytkownika

tomekmt01
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: czw gru 18, 2014 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#17

Post autor: tomekmt01 »

Czytalem kiedyś chyba tu na forum opinię jednego z użytkowników... Napisał że nie szczypie sie z $$$ i może sobie pozwolić na wydanie 1000zł na markowe podłoże ale woli ziemię i na to coś... Ja chyba nastepnym razem też nie skuszę się na Amazonię. W sumie nie wiem w czym ona taka rewelacyjna jest! Nawozić musialem od samego poczatku...
Tyle że Ja to mało doświadczony jestem! Ciężko mi to podłoże porównać z innym... Ale spodziewalem się większych fajerwerków!
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#18

Post autor: sum »

Oczywiście zagłosowałem na Amazonie.Nie dlatego,że wiem iż jest to najlepsze podłoże dla roślin a dlatego że z tych wymienionych tylko te używałem i byłem mega zadowolony.Przy umiejętnym starcie w zasadzie bezproblemowe.Podłoże bardzo żyzne i ustalające parametry wody na optymalne dla większości roślin.Osobiście z sadzeniem miałem tylko kłopoty z m.heńkiem.
W zasadzie nie były to problemy z sadzeniem a problemem były duże i wścibskie tęczanki.
Moim zdaniem jest to wyśmienite podłoże nawet dla średnio ogarniętych w temacie roślin(pamiętając,że podłoże to nie wszystko).Pozwala na wiele i wybacza dużo błędów.
Oczywiście jak każde aktywne podłoże nie jest wieczne.
Z resztą co tu dużo gadać/pisać.W sieci jest mnóstwo dowodów na doskonałość :wink: tego podłoża.
Lech-u pisze:Osobiście nie lubię ADA Amazonia. Zawiodłem się na tym podłożu.
Nawet nie zauważyłem jakiś istotnych różnic we wzroście roślin w stosunku do stojącego obok akwarium żwirkowego.
Lechu,są dwa wyjścia.Kupiłeś podrobione/przemrożone podłoże lub ...
Także popieram sugestie kolegi :arrow: FOTKI.Bo tak to i jamnik jest większy od wyżła...
Lech-u pisze: jak się ma ryby z gatunku "dennych poszukiwaczy" to prawie na pewno rośliny stracą kontakt z podłożem.
Mam,miałem kilka gatunków kirysków,zbrojników i nie widzę większych problemów.Chyba,że piszesz o np.kiryśniku,mułojadzie itp to ok.Rzeczywiście przy tego typu rybach może być problem.Ale to tak samo jak byś wsypał do baniaka z pielęgniczkami ostry i zatwardzający wodę marmur czy coś w ten deseń.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

_paukasz_
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: śr lut 24, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa SnD

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#19

Post autor: _paukasz_ »

Dla równowagi - głos zupełnie początkującego, który nie do końca świadomie wybrał podłoże ADA Amazonia. Wspomniałem w sklepie (polecanym na tym forum), że chciałbym mieć akwarium z dużą ilością roślin, na co sprzedawca polecił Amazonię - "będzie Pan miał nawożenie z głowy na co najmniej rok, żadne inne podłoże tego nie da". Nie wyglądało, żeby odważał porcję dla mnie ze zmiotek, czy "lewego" worka.

Sadzenie roślin wspominam jako koszmar. Nawet bez ingerencji zwierząt rośliny nie dociążone kamieniem wypływały 3-4 razy dziennie. Pracowicie usypane nierówności miały tendencję do zamieniania się w równiny.

Najgorsze jednak nadeszło po kilku miesiącach. Podłoże zaczęło pylić, z początku lekko (sporadyczne zmętnienia utrzymujące się kilka godzin), a później zamieniając akwarium w miniaturowy krajobraz we mgle. Podejmowałem różne kroki, podejrzewając a to inwazję pierwotniaków, a to zielenic... W końcu na trop naprowadziły mnie coraz większe osady w filtrze wyglądające na pył z Amazonii. Regulacja strumieni filtra nic nie pomogła, więc to nie kwestia wzruszania podłoża przez strumień wody z filtra. Kilka dni temu podjąłem decyzję o zasypaniu całego odsłoniętego podłoża warstwą żwiru - po raz pierwszy od kilku miesięcy mam klarowną wodę dłużej niż kilkanaście godzin!

Wniosek - nie polecam tego podłoża początkującym. Stosowanie może skończyć się natychmiastową, jak i odwleczoną o miesiące frustracją - mętnym zbiornikiem, i to bez popełnienia oczywistego błędu... Na plus zaliczam, że rośliny rosną jak szalone, i to bez objawów oczywistych braków (leję tylko potas i aldehyd glutarowy).

Dodam jeszcze, że cudowne właściwości buforujące, które nie wiadomo kiedy się kończą, to według mnie nie jest materiał na stabilne akwarium, tj. takie, które umożliwi obserwację wszystkich faz swojego życia. W związku z tym nie miały one dla mnie najmniejszego znaczenia przy wyborze podłoża. Bez ciągłej kontroli parametrów bałbym się zawierzyć życie wrażliwych gatunków zdolnościom buforującym podłoża - no chyba, że tworzyłbym zbiornik ekspozycyjny na kilka miesięcy.

Sent from a touchscreen device.

Rrrrogaty

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#20

Post autor: Rrrrogaty »

@_paukasz_ Nie chcę Cię martwić, ale to co opisałeś wygląda dokładniej jak syndrom 'fałszywej ADY'. I nie chodzi o to, że Ci sprzedawca sprzedał coś z rozważanego wora. Całe worki były podrabiane i do tego stopnia, że ciężko jest je rozróżnić. https://bhushandalvi.wordpress.com/2008 ... -amazonia/" onclick="window.open(this.href);return false; Są subtelne różnice w czcionce i niektórych krzaczkach, zasadniczo nie do odróżnienia dla większości osób.

_paukasz_
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: śr lut 24, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa SnD

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#21

Post autor: _paukasz_ »

ROGATEK pisze:@_paukasz_ Nie chcę Cię martwić, ale to co opisałeś wygląda dokładniej jak syndrom 'fałszywej ADY'. I nie chodzi o to, że Ci sprzedawca sprzedał coś z rozważanego wora. Całe worki były podrabiane i do tego stopnia, że ciężko jest je rozróżnić. https://bhushandalvi.wordpress.com/2008 ... -amazonia/" onclick="window.open(this.href);return false; Są subtelne różnice w czcionce i niektórych krzaczkach, zasadniczo nie do odróżnienia dla większości osób.
Wychodzi na to, że trzeba się pofatygować do fabryki w Japonii, aby nie trafić na podróbkę i wieźć worki w bagażu podręcznym, żeby podłoża nie przemrozić i nie pokruszyć... :mad:

Jako właściciel sklepu - masz wiedzę, czy istnieje pewny łańcuch dostaw / oficjalny dystrybutor ADA (niedetaliczny) na Polskę? Jeżeli tak, to ewidentna wina sprzedawcy, że sprzedaje podróbki.

Sent from a touchscreen device.

Rrrrogaty

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#22

Post autor: Rrrrogaty »

Z tego co wiem historia ta sięga już kilka lat wstecz i miało to raczej charakter incydentu. To co obecnie jest na rynku to już jest ta 'dobra' ADA. Dystrybutor oczywiście jest, ale nie prowadzi sprzedaży detalicznej. Mi jako przedstawicielowi sklepu nawet ciężko się z nimi dogadać, więc wiesz... Poza tym ADA chyba już wypuściła III generacje swojego podłoża, a podróbki dotyczyły tylko jedynki. Wydaje mi się, że zakup trójki w dużym sklepie można już uznać za całkowicie bezpieczny.

O podobnej historii słyszałem z podłożami benibachi, ale tam akurat z pełną premedytacją puszczono na nasz rynek wadliwe podłoża zamiast je zutylizować.

_paukasz_
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: śr lut 24, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa SnD

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#23

Post autor: _paukasz_ »

ROGATEK pisze:Z tego co wiem historia ta sięga już kilka lat wstecz i miało to raczej charakter incydentu. To co obecnie jest na rynku to już jest ta 'dobra' ADA.
Ja kupowałem swoje niespełna rok temu, więc - bazując na tym, co napisałeś - podróbkę można wykluczyć. Zatem albo popełniłem gdzieś błąd, albo to podłoże "tak ma".

Sent from a touchscreen device.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#24

Post autor: PawelWaw »

Kurcze ciężko mi uwierzyć w to co piszecie o podłożach Ady , znam kilka osób prowadzących swoje zbiorniki na tych podłożach i nigdy czegoś takiego nie zauważyłem . Rośliny na ogół pięknie i zdrowo rosną , a woda kryształ . Sam zastanawiałem się nad Adą , ale w czasie , w którym startowałem swój zbiornik wchodził Elos i to na niego się zdecydowałem . Teraz po 3 latach wiem , że zostanę przy tym systemie , bo u mnie się świetnie sprawdza . Parametrów wody nie mierzę , postępuje zgodnie z zaleceniami producenta i tyle. Wszystko co sądzę w akwarium rośnie :-) .

Rrrrogaty

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#25

Post autor: Rrrrogaty »

_paukasz_ Możemy tylko gdybąc. Może trafiłeś na leżak magazynowy z podrabianej partii. Może kupiłeś przemrożone podłoże. Może na rynek cały czas trafiają nowe podróbki. Może doszło do jakichś procesów fizykochemicznych u ciebie dziwnych. Można tak spekulować bez końca. Tak czy owak nie powinno to mieć miejsca.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#26

Post autor: cinek1916 »

Jedyne doświadczenie jakie mam z substratami jest z ADA Amazonia New. Chciałem postawić mały dekoracyjny zbiorniczek z hybrydami. Głównym założeniem była bezobsługowość. Z roślin mam tylko Monte Carlo, roślina z mało rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie miałem żadnych problemów z wypływająfymi kępkami mimo, że filtr robi dość spore zamieszanie. Rośnie ładnie chociaż bez szaleństwa, o to chodziło bo nie nawożę i nie podaję CO2, światło koło 0,6W/l. Przez rok od startu nie miałem żadnych problemów z glonami, pierwotniakami, zmętnieniami czy innymi cudami, woda po kilkunastu godzinach od zalania kryształowa.
Kelejnym plusem podłoża jest to, że tworzy dobre warunki dla krewetek. W połączeniu z wodą RO i Salty GH+ z 15 hybryd teraz mam koło 300 sztuk plus kilka Taiwanów.
W porównaniu z Kiperkowym krewetkarium, w którym podłoża dedykowane krewetkom, Aquatic Nature, Shrimp soil i H.E.L.P., "wybuchały" po około 6 miesiącach jestem w 100% zadowolony z wyboru.
Na pewno jeżeli będę zakładał kolejne akwarium na podłożu aktywnym/substracie będzie to ADA Amazonia.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#27

Post autor: inerkoma »

Dzięki za Wasze opinie - pomimo różnych opinii Ada Amazonia wygrywa jak dotąd.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#28

Post autor: Tomasz3k »

Ja od sierpnia 2015 używam w dwóch małych zbiornikach ASII i mogę polecić.
W jednym zbiorniku nawożone jest co2 i czasami jak sobie przypomnę carbo , posadzony mały heniek i parvula obydwa ukorzeniły się bardzo szybko.
Drugi ... nawożony carbo czasami :) , również posadzona parvula i tu był większy problem z ukorzenieniem ale powoli idzie :)
Z resztą roślinek nie ma problemów.
Parametry jak na razie trzyma stabilnie.
Ach, w pierwszym zbiorniku , przy dojrzewaniu były małe problemy, czyli po około tygodniu pojawił się glon i woda dość mocno zmętniała , ale przy pomocy forum i dobrym dojrzeniu zbiornika wszystko się uspokoiło.
W drugim tego problemu nie było.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#29

Post autor: inerkoma »

Z tego co z gdzieś tam czytałem ASII po dłuższym czasie (więcej niż pół roku) nie zachowuje swojej struktury w sensie granulki się rozpadają. Też nie wiadomo czy to się dzieje w każdym przypadku czy w jakiś specyficznych warunkach - nie miałem więc nie wiem, ale czytałem o tym, że były takie przypadki.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: Jakiego aktywnego podłoża używacie?

#30

Post autor: Tomasz3k »

inerkoma pisze:Z tego co z gdzieś tam czytałem ASII po dłuższym czasie (więcej niż pół roku) nie zachowuje swojej struktury w sensie granulki się rozpadają. Też nie wiadomo czy to się dzieje w każdym przypadku czy w jakiś specyficznych warunkach - nie miałem więc nie wiem, ale czytałem o tym, że były takie przypadki.
No moje ma już pół roku i jak na razie tego problemu nie zauważyłem. To na co trzeba zwrócić uwagę jeszcze przy tym podłożu, to fakt iż jest ono bardzo lekkie , i jeśli ktoś lubi orcować w podłożu i zmieniać co chwila aranżację , to to podłoże nie jest dla niego :)
ODPOWIEDZ