Przodopochylenie akwa

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#31

Post autor: sum »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Zamykanie czy usuwanie takich wątków to jakieś kompletne nieporozumienie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#32

Post autor: Lech-u »

sum pisze: Zamykanie czy usuwanie takich wątków to jakieś kompletne nieporozumienie.
Nie martw się. Nikt nie ma zamiaru tego zamykać.
Romgiel pisze: Bardziej chodziło mi o ograniczenie mieszania ludziom w głowach
Mam nadzieję, że znajdziesz czas na doczytanie o prawach fizyki, nierównych naprężeniach w akwarium jakie powstają w czasie gdy akwarium nie trzyma poziomu, a także postarasz się posłuchać tego co mówią osoby mające niemiłe doświadczenia z rozszczelnionym akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#33

Post autor: marcinzabki29 »

Dyskusja fajna, tylko po co te nerwy :shock:
Każdy przedstawiał swoje racje i o to chodzi.
Potwierdzę tylko, takich wątków nie zamykamy.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#34

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: Zwiększony nacisk wody na szybę akwarium wyliczyć można bardzo ławo i szybko: stanąć z boku akwarium wymierzyć trójkąt na który składają się 3 punkty:

wysokość słupa wody przy przedniej szybie, słupa wody przy tylnej oraz szerokość akwarium.
Zły trójkąt bierzesz do tych wyliczeń.
Posłużę się tym samym rysunkiem:
Obrazek
Zielony trójkąt służyłby do wyliczenia siły nacisku na pochyłą ściankę akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#35

Post autor: Romgiel »

Tak machnąłem się piszac na szybko. Zrobię zdjecie rozrysuje i obliczymy na zgodę :-P co do doucze ia się praw fizyki to raczej nie do mnie bo to nie ja twierdzę, że silikon sie rozczelnil na skutek pochylenia akwa o kilka mm
Dodano po przerwie do tego postu:
Ok to sprawa prosta. Zdjęcie ponizej pokazuje odchylenie.
Trójkąt o wymiarach a = 49.5 cm, h=0,6 cm. W takim razie jego pole to p=0,5a×h=14,85 cm2. Teraz z uwagi na to, że mamy do czynienia z graniastosłupem obliczamy objętość V=Pp×h (h to długość akwa)= 14,85cm2×110cm = 1633,5 cm3. 1l=1000cm3 to 1.63 l naciska na przednia szybę w wyniku jek odchylenia. Dalej już chyha nie muszę rozwijać?
Ostatnio zmieniony czw mar 09, 2017 9:03 pm przez Romgiel, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#36

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: 1.63 l
No właśnie.
To jest dodatkowy ciężar wody (siła) działający na ściankę akwarium OPRÓCZ parcia hydrostatycznego (to jest coś innego niż ciśnienie hydrostatyczne i można to określić jako "siłę rozpierającą" akwarium od środka). Parcie hydrostatyczne działa stale na każdą ściankę akwarium próbując to akwarium "rozkleić" od środka. Uczywiście silikon w normalnych warunkach jest na tyle sprawnym spoiwem, że akwarium trzyma się w jednym kawałku przez cały czas.

Pytanie: po co dokładać dodatkową siłę rozpierającą, działającą nierównomiernie na ścianki akwarium i ryzykować ewentualne rozklejenie, skoro można zminimalizować ryzyko i postawić akwarium prosto???
To proste: na proste akwarium ta dodatkowa siła nie działa.

Ja wolę mieć proste akwarium.

Ale każdy moze sobie sam zdecydować: mieć proste czy pochyłe akwarium.

Czy jakikolwiek producent akwariów poleca, żeby jego akwarium stało przekrzywione? Jak do tej pory nie spotkałem się z czymś takim.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#37

Post autor: Romgiel »

Lechu, co do tego że lowinno być prost to oczywosta sprawa chociażby ze wzgledow estetycznych. 1,6 l to żadna sila jesli rozbijesz ja na szybę w najnizszych partiach cos ok 5dg na cm2. Więcej sily dojdzie jesli doleje brakuje 5cm do pelnej wys akwarium. U mnie sytuacja była prosta: fachury źle położyli mi deskę barlinecke i sie ugieła i troche rozeszła plus tam jest podkład, który sięzapewne sprasował. Jeśli byloby to faktyczne zagrożenie to musiałbym supszczac wodę, wbijac wyrównanie pod dolną płaszczyznę. Jak dla mnie za duzo niepotrzebnej zabawy. Co do nóżek to w moim przypadku byłyby bardziej szkodliwe, chyba ze umiescilbym ich naprawdę dużo. Moje pytanie postawione na początku tego postu mialo na celu uzyskanie informacji czy nie przeoczyłem jakiegoś zagrożenia. Co do fizyki mój ojciec jest fizykiem astronomem po UW, więc z ostrożnością mogę stwierdzić, iż fizykę mialem na delikatbie mówiąc rozszerzonym pozuomie wobec programu licealnego z przed prawie 20 lat ;)
Dodano po przerwie do tego postu:
A i jeszcze przewrotnie zapytam, bo to zboczenie zawodowe a czy producent akwa przedstawia jakiekolwiek zalecenia?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#38

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: bo to zboczenie zawodowe a czy producent akwa przedstawia jakiekolwiek zalecenia?
No a jakże.
Pierwszy z brzegu producent akwariów, czyli Eheim:
However, the following points are important:
• Avoid locations in direct or a lot of sunlight.
Otherwise the formation of algae will be encouraged
and the water unnecessarily heated.
• Avoid positioning near a radiator.
• An electrical socket should be close by.
• You need space above (for maintenance,
water changes etc.).
Make sure it stands straight (water surface!).
• Choose a place with a flat base.
Można se przetłumaczyć.
Romgiel pisze: Co do fizyki mój ojciec jest fizykiem astronomem po UW, więc z ostrożnością mogę stwierdzić, iż fizykę mialem na delikatbie mówiąc rozszerzonym pozuomie wobec programu licealnego z przed prawie 20 lat
Aaaa, jeśli tak, no to już nie mam żadnych argumentów. Pochwalę się przy okazji, że miałem dziadka kolejarza więc znam się na pociągach na poziomie rozszerzonym.

PS. proponuję podnieść także poziom poprawnego pisania na forum. Robisz sporo literówek, które trochę kłują w oczy.
Ostatnio zmieniony pt mar 10, 2017 11:08 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#39

Post autor: Romgiel »

Literówki wynikają z pisania w biegu na tel. ale będę specjalnie dla Ciebie się pilnował na ile czas pozwoli ale polecam nie pisać w takim wypadku "se". Tobie polecam przy okazji odejście od argumentów ad personam i piszę to poraz ostatni. Co do ojca, to gdybyś nie szukał złośliwości, to zrozumialbyś, że było to w formie pół-żartu, który wynikał z faktu, że wprowadzane w 1 kl. Liceum były mi całki i różniczki.

Odnośnie instrukcji to faktycznie jedna z największych firm napisała zestaw "dupokryjek" a to zaprzecza temu, że przy moim pochyleniu działa w najnizszych partiach dodatkowa siła o ciężarze 5dag na cm2 szyby o grubości 12 mm a na całości 1.6 l (kg). Dla mnie ten temat jest skończony. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt mar 10, 2017 10:20 am przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#40

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: Dla mnie ten temat jest skończony.
Trzymam kciuki za Twoje przodopochylone akwarium.
Mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy.
Masz rację, że to dupokryjka. Wprawdzie nie wiem, komu powinno bardziej zależeć na takim dupokryciu: użytkownikowi przodopochylonego akwarium, czy producentowi, który i tak nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przodopochylone akwarium.

Sugeruję wszystkim czytelnikom tego wątku, żeby jednak dbali o prawidłowe ustawienie akwarium.

"Se" jest pochodzenia gwarowego. Występuje w języku polskim i nie jest uznawane za błąd jako forma potoczna.
Cieszę się, że będziesz pisał na FAWA poprawniej. To niewątpliwie wyraża szacunek dla czytających to forum.
Ostatnio zmieniony pt mar 10, 2017 10:57 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#41

Post autor: Romgiel »

Lech-u pisze:
Romgiel pisze: Dla mnie ten temat jest skończony.
wydaży

"Se" jest pochodzenia gwarowego. Występuje w języku polskim i nie jest uznawane za błąd jako forma potoczna.
Cieszę się, że będziesz pisał na FAWA poprawniej. To niewątpliwie wyraża szacunek dla czytających to forum.
Dziękuję za uwagę radzę zacząć od pilnowania siebie. Poprawnie piszę się wydaRZy. Co do se oczywiście każdy wybiera swoje słownictwo i dobrze, że to warszawskie forum a nie np. bytomskie ;)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#42

Post autor: Lech-u »

Romgiel pisze: Poprawnie piszę się wydaRZy.
Słusznie. Dziękuję. Już poprawiłem.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Marian
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 28, 2017 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marianek
Płeć:

Przodopochylenie akwa

#43

Post autor: Marian »

Deska :) !
ODPOWIEDZ