Akwa...początki

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwa...początki

#91

Post autor: Miro »

Ostatni post z poprzedniej strony:

spidercio pisze: pn wrz 03, 2018 9:30 am Na necie znalazłem na razie taką większą formatkę
ale dlaczego szukasz w internecie ? Przecież Kraków to nie Pierdziszewo, kupisz na miejscu.

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#92

Post autor: spidercio »

Miro pisze: pn wrz 03, 2018 10:56 am ale dlaczego szukasz w internecie ? Przecież Kraków to nie Pierdziszewo, kupisz na miejscu.
Pierdziszewo nie, ale akurat fajniejszy sklep gdzie są rzeczy do akwa (Jakama) mam z drugiej strony miasta...raptem 35-45 min drogi po pracy:) choć chyba będę musiał tam zadzownić bo w Clariasie nie ma ppi45
Ostatnio zmieniony pn wrz 03, 2018 12:56 pm przez spidercio, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwa...początki

#93

Post autor: Miro »

spidercio pisze: pn wrz 03, 2018 12:43 pm chyba będę musiał tam zadzownić
a może mogą sprowadzić, może da radę zamówić ?

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#94

Post autor: spidercio »

Miro pisze: pn wrz 03, 2018 12:55 pm a może mogą sprowadzić, może da radę zamówić ?
Hmmmm...poszukałem w sumie i sklepy nawet typowo pod akwarystykę się w pobliżu biura znajdą:)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwa...początki

#95

Post autor: Miro »

:OK:

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#96

Post autor: spidercio »

Witajcie ponownie....

nie wiem, może w końcu po dwóch latach to akwarium założę:) Jakiś dziwny cykl sierpniowo-wrześniowy mam, a potem zawsze coś wyskakuje i się kręci...

Ale wracając do tematu....szkło stało sobie cały rok puste, w końcu się zmobilizowałem...zamówiłem pat mini, kupiłem gąbke 45ppi 30x35, piasek i żwir czarny, kątownik plexi do zamontowania gąbki, silikon...w zasadzie wszystko mam ale jak usiadłem do pracy to pomyślałem, że faktycznie jak pisaliście, małe to będzie. Więc jest opcja zrobienia zamiast tych 30l baniaczka 54l (60x30x30) lub 63l (60x30x35). Ale tu potrzebowałbym miłego wsparcia z Waszej strony...

1/ czy w takim baniaku mogę zrobić hamburga na zakupionym już pat mini? gąbka weszłaby cała lub lekko przycięta (54l), więc w teorii powierzchnia filtracyjna byłaby dość duża, a czytałem że przy większych zbiornikach sam filtr uciągnie (w teorii jest do 120l) tylko jego ori gąbka ma małą powierzchnię na coś większego niż 20-40l

2/ chciałem kupić samo szkło bez tradycyjnej pokrywy...pewnie wziąłbym klejone na zamówienie bo byłoby na piątek - doradzacie brać pokrywę szklaną na górę czy nie?

3/ belkę led bym zrobił samemu lub kupił jakąś, w międzyczasie dałbym tak jakiegoś halogena ledowego - pociągną na tym rośliny tymczasowo czy lepiej się nie bawić?

Z góry dziękuję za pomoc kolejny raz

Marcin
Dodano do tego postu po 13 godzinach 25 minutach 15 sekundach
Kontynuując... Założeniem że ma to być 54 lub 63l jest konieczność postawienia zbiornika na szafce jak poniżej.

Myślicie że nie będzie problemów? Plecy są z cienkiej płyty osłonowej, ale chcę tam wkręcić standardowa płytę wiórowa. Dodatkowo kupiłem kątowniki stalowe do usztywnienia połączenia dna z bokami i blatu z bokami (po 2szt na krawędź)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Akwa...początki

#97

Post autor: A.G.A. »

Mi zwykła szafka siadła pod 40l.
Myślę, że oprócz wzmocnień, które chcesz zastosować, należy dodać jakieś pionowe wzmocnienie, chociaż tu nie bardzo jest jak.
Albo chociaż daj dodatkowy blat , bo ten będzie chlać wodę i napęcznieje .
Dodano do tego postu po 1 minucie 55 sekundach
Pokrywa szklana, moim zdaniem, wygląda bardziej estetycznie i sprawia, że zbiornik wydaje się większy.
Ostatnio zmieniony śr sie 28, 2019 10:16 pm przez A.G.A., łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#98

Post autor: spidercio »

No niestety ze wzmocnieniem pionowym kiepsko bo szuflada, tak to by w ogóle tematu nie było. Stało na nim wcześniej 30l, bez żadnych problemów... Ale wiadomo że tu dojdzie 2x, nawet ponad...

No pomyślę nad szklana, bo mam opcje zamówić wysuwana na prowadnicach lub nakładania na w klejone paski szkła
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3154
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Akwa...początki

#99

Post autor: A.G.A. »

Szczerze mówiąc pat mini mnie rozczarował. W praktyce starcza do zbiornika 30l A i tak trzeba czyścić co kilka dni. Nie wiem, jak zadziała w hamburgu. Z gąbką, która jest w zestawie , szybko się zapycha.
Świetnie w takim litrażu sprawdza się

Obrazek

W 70l działa z pełną wydajnością, przy gęstej gąbce od kilku miesięcy. Bez czyszczenia.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#100

Post autor: spidercio »

o widzisz...zrobię pewnie na pat mini, zobaczę jak to będzie działać...jeśli nie wydoli z obrotem to zamienię na większy, a pat-a dam do tej 30stki w której chcę zrobić samo krewetkarium

jakie rośliny do tego 54/63 polecacie na poszczególne plany? mam jakieś 4 szt kupione już, napiszę potem co. Korzeń pewnie dam ten co na zdjęciach wcześniej
Dodano do tego postu po 23 godzinach 29 minutach 25 sekundach
I jeszcze jedno pytanie :razz: jaka moc oświetlenia do takiego baniaczka polecacie? Prawdopodobnie ledowego...
Awatar użytkownika

Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Akwa...początki

#101

Post autor: Lena_Ned »

Asem akwarystyki nie jestem, ale zastanowiłabym się nad poleceniem od Komarowej - ja mam z polecenia też aquaela turbo i jestem zadowolona, lepiej raz a porządnie podejść do filtracji :)

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#102

Post autor: spidercio »

P. S. Co myślicie o tym zestawie? Da radę to działać?

https://www.olx.pl/oferta/akwarium-120l ... BlONx.html
Dodano do tego postu po 1 minucie 28 sekundach
Lena_Ned pisze: pt sie 30, 2019 10:58 am #94 Nieprzeczytany post pt sie 30, 2019 10:58 am
Asem akwarystyki nie jestem
W porównaniu do mnie to jesteś jak widziałem na forum dalekooooo z przodu :pada:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwa...początki

#103

Post autor: Lech-u »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 11:26 am Co myślicie o tym zestawie? Da radę to działać?
Na zdjęciu wygląda jakby działało.
Ale tak naprawdę to niewiele wiadomo o tym zestawie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#104

Post autor: spidercio »

Lech-u pisze: pt sie 30, 2019 12:09 pm Ale tak naprawdę to niewiele wiadomo o tym zestawie
Szkło ma podobno ok 2 lata. Filtr aquael fan 2 z napowietrzaczem oraz aqua fan 2 plus. Dwie świetlówki, czekam na info jaka barwa

Szafka jak widać na zdjęciach

Co sądzisz? Warto? 112 lub 120 mógłbym kupić ale tylko w zestawie z szafka bo na tamtej nie postawie rzecz jasna. No i myślę czy w pokoju 7latka nie za duże :?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwa...początki

#105

Post autor: Lech-u »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 12:23 pm No i myślę czy w pokoju 7latka nie za duże
Żadne akwarium nie jest za duże. Akwaria bywają jedynie za małe. Za duże - nigdy.
spidercio pisze: pt sie 30, 2019 12:23 pm Filtr aquael fan 2 z napowietrzaczem oraz aqua fan 2 plus
Nie znam tych filtrów. Prawdopodobnie zaraz ktoś Ci doradzi w tej sprawie. Ktoś kto zna te filtry.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#106

Post autor: spidercio »

Dziękuję

A tak generalnie używane szkło ilu letnie nie warto już kupować?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akwa...początki

#107

Post autor: Lech-u »

Z używanymi szkłami jest tak: zależy jak trafisz.
Ogólnie akwaria wytrzymują około 10 lat. Niekiedy 20 lat i nadal działają.
Jesli akwarium jest zalane i cały czas w użyciu, to powinno wytrzymać jeszcze długi czas.

Więc ja bym się nie martwił, że to używane akwarium. To nie jest problem.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#108

Post autor: spidercio »

O to dwuletnie też w miarę się nie martwię... Pytałem bo mam jeszcze podobne tyle że piecioletnie, z szafka (co prawda do oklejenia lub pomalowania i kubelkiem hw-302 (wiadomo że bez rewelacji) za jakieś max 200

https://www.olx.pl/oferta/akwarium-z-pl ... B1x93.html
Dodano do tego postu po 3 minutach 50 sekundach
Ewentualnie takie cos :języczek: ale musiałbym jakąś nisko budżetowa podstawę dorwać

https://www.olx.pl/oferta/akwarium-80x4 ... BhmQX.html
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwa...początki

#109

Post autor: Samotny77 »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 1:22 pm https://www.olx.pl/oferta/akwarium-z-pl ... B1x93.html
Z tych dwóch ogłoszeń wybrałbym zdecydowanie tą. Akwarium 120 litrów na początek to dobry wybór. Tu dodatkowo jest porządna szafka.

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#110

Post autor: spidercio »

Samotny77 pisze: pt sie 30, 2019 3:39 pm Z tych dwóch ogłoszeń wybrałbym zdecydowanie tą. Akwarium 120 litrów na początek to dobry wybór. Tu dodatkowo jest porządna szafka.
No tak, szafka tam jest typowo akwariowa, trochę wizualnie do odnowienia więc pewnie bym ją na biało pomalowal

Tamto mnie kusi tym że jednak szkło 2 lata vs 5 lat

A co sądzicie jeszcze o tym kubełku hw-302? Opinie rozne ma...
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwa...początki

#111

Post autor: Samotny77 »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 4:42 pm A co sądzicie jeszcze o tym kubełku hw-302? Opinie rozne ma...
7 lat temu jak kupowałem do mojej 112 filtr to też szukałem różnych używek, ale ostatecznie wybór padł na hw-302, bo jednak uznałem nówka to nówka. Mimo różnych opinii w necie i to nie do końca pozytywnych ja byłem zadowolony z jego działania. Zamknięty w szafce, prawie nie słyszalny, łatwy w zalaniu i nic się z nim złego nie działo. Ze swego doświadczenia mogę go śmiało polecić :)

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#112

Post autor: spidercio »

Ja w sumie właśnie używek filtra nie chciałem, dlatego narazie planowałem dać wewnętrzny. Ale powiedzmy tu by się trafił przy okazji

Do tej białej szafki z pierwszego masz wątpliwości?
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwa...początki

#113

Post autor: Samotny77 »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 5:01 pm Do tej białej szafki z pierwszego masz wątpliwości?
Wybierałem między dwoma ogłoszeniami z ostatniego postu. Biała szafka z postu wyżej też jest ok, z tym że na zdjęciu wygląda na niższą niż standard ok. 70 cm, bo ja osobiście wolę jak akwarium jest wyżej, gdyż łatwiej się je podziwia, a w końcu po to zbiornik jest :)

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#114

Post autor: spidercio »

Samotny77 pisze: pt sie 30, 2019 5:21 pm . Biała szafka z postu wyżej też jest ok, z tym że na zdjęciu wygląda na niższą niż standard ok. 70 cm
To fakt, na pewno nie jest to szafka typowo akwarystyczna, choć ponoc solidna

Pomyślę, które z tych dwóch wybrać, muszę jeszcze ustalić miejsce dla nich...jesli faktycznie stanie na większym to chcąc nie chcąc z 30stki muszę zrobić krewetkarium... :wink:
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwa...początki

#115

Post autor: Samotny77 »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 8:49 pm Pomyślę, które z tych dwóch wybrać, muszę jeszcze ustalić miejsce dla nich...jesli faktycznie stanie na większym to chcąc nie chcąc z 30stki muszę zrobić krewetkarium...
Pomierz i zobacz jakiej wielkości akwarium Ci wejdzie. Kiedy w 2012 roku na poważnie zająłem się akwarystyką to też myślałem o jakiś 54 litrach, ale radzono mi weź większe. Wahałem się czy wziąć 112 litrów (80x30x35) czy większe. Stanęło na 112 litrach a już po miesiącu plułem sobie w brodę, że nie większe, bo w kącie w którym planowałem postawić akwarium zmieściłoby się takie 240 litrowe jak nie większe. Także myśl nad jak największym ;) Te które pokazałeś są idealne na początek, a 30-stka na krewetkarium to obowiązek :OK:

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#116

Post autor: spidercio »

A tak z perspektywy doświadczenia... Jakie lepiej wygląda, aranzuje się?

100x30x40 czy 80x35x45

Bo w sumie one trochę inny wymiar maja...
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwa...początki

#117

Post autor: Samotny77 »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 9:05 pm A tak z perspektywy doświadczenia... Jakie lepiej wygląda, aranzuje się?

100x30x40 czy 80x35x45

Bo w sumie one trochę inny wymiar maja...
Ja wybrałbym 100x30x40 z kilku powodów:
Mimo iż węższe to ryby ławicowe mają większą przestrzeń aby się rozpędzić ;) :D
Oświetlenie nie musi być tak mocne jak w wyższym zbiorniku
No i łatwiej się czyści i porządkuje

A oba aranżuje się podobnie. Wszystko zależy od naszego wyczucia przestrzeni, gustu i tego co chce się osiągnąć.

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#118

Post autor: spidercio »

spidercio pisze: pt sie 30, 2019 9:38 am Ja wybrałbym 100x30x40 z kilku powodów:
No właśnie jak się okazało to jest to 100x40x40 czyli 160l :roll: z takim to ja już nie wiem czy dam sobie radę... Hmm...

Było używane dla żółwia, zalane trochę ponad połowa.

Właśnie cos z wymiarami mi nie pasowało i zapytałem, właścicielka napisała... "Kupione 120l, jak pan naleje do pełna to pan ma 160".... Ciekawy sposób sprzedaży :hihi:
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwa...początki

#119

Post autor: Samotny77 »

spidercio pisze: sob sie 31, 2019 2:07 pm "Kupione 120l, jak pan naleje do pełna to pan ma 160".... Ciekawy sposób sprzedaży
Rzeczywiście ciekawy sposób sprzedaży :duży uśmiech:
spidercio pisze: sob sie 31, 2019 2:07 pm No właśnie jak się okazało to jest to 100x40x40 czyli 160l z takim to ja już nie wiem czy dam sobie radę... Hmm...
Wbrew pozorom im większe tym łatwiejsze w obsłudze :OK:

Autor
spidercio
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pn wrz 04, 2017 5:15 pm
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Akwa...początki

#120

Post autor: spidercio »

Oba akwa maja szafkę na 60cm więc w sumie bez różnicy. Ta biała z litego drewna więc też solidna

To 160 jak wychodzi ze zdjęcia jest troche brudne z kamienia. Czym to najlepiej by było doczyscic?
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Akwa...początki

#121

Post autor: mariom222 »

octem,
wcierasz w te zakamienione miejsca ocet, trzeba odczekać z godzinę aż zmieknie
i wtedy wkraczasz do akcji z żyletką :)

lepiej unikać szmatek czy gąbek bo kawałkami złupanego kamienia porysujesz szkło
zwykła żyleta najlepsza
ODPOWIEDZ