Skaza na szkle

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Skaza na szkle

#1

Post autor: michal78 »

Zauważyłem dziś coś niepokojącego, na przedniej szybie ok 10cm ponad dnem znajduje się skaza w postaci czegoś co przypomina pęcherzyk przecięty na pół ryską. Ma to ok 1-1,2mm. Akwarium ma 200 L, wykonane na zamówienie nieco ponad miesiąc temu, zalane 2 tyg temu. Szyba ma 8mm, to już moje drugie akwa od tego wykonawcy, do kupowania u niego zachęca mnie nieprzeciętna estetyka wykonania. Mam wrażenie że wcześniej skazy tej nie było, nie dam oczywiście głowy ale tak mi się trochę wydaje, czy to możliwe ? Czy jest powód do niepokoju ? Czytałem już trochę o bąbelkach w szkle, większość opinii jest taka że nic się z tym nie dzieje ale tutaj mamy jakby idącą przez środek ryskę (taki przypadek również ktoś opisywał ale nie napisał ostatecznie jak się to skończyło). Pewnie ktoś napisze żebym reklamował ale nie wyobrażam sobie teraz likwidować wszystko...
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Skaza na szkle

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Zrób zdjęcie, może pomoże w ocenie.
Sam pęcherzyk nie jest powodem do niepokoju,
ale jak to dokładnie wygląda u Ciebie?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Skaza na szkle

#3

Post autor: michal78 »

Ze zdjęciem nie wyjdzie raczej, za male to jednak, coś jak pęcherzyk i ryska 1mm przez środek. Na pierwszy rzut oka wygląda to trochę jakby ktoś w tym miejscu uderzył jakimś małym szpiczastym przedmiotem w szkło. Od zewnątrz nie jest nic wyczuwalne pod palcem, natomiast od wewnątrz zbiornika jest taki jakby maleńki wzgórek w tym miejscu.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane...
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Skaza na szkle

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Skoro jest wzgórek, a nie dołek, to raczej nie Masz się czym przejmować.
U Kolegi z forum też są trzy bąbelki w szkle, zauważył to dopiero po jakimś czasie. Ale obserwuj to, jeżeli rysa zacznie rosnąć, to wtedy będziesz się martwił.
Pozdrawiam Marcin

fugazi
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt cze 09, 2017 11:39 pm
Lokalizacja: Katowice

Skaza na szkle

#5

Post autor: fugazi »

michal78 pisze: pn gru 11, 2017 10:24 pmZauważyłem dziś coś niepokojącego, na przedniej szybie ok 10cm ponad dnem znajduje się skaza w postaci czegoś co przypomina pęcherzyk przecięty na pół ryską. Ma to ok 1-1,2mm. Akwarium ma 200 L, wykonane na zamówienie nieco ponad miesiąc temu, zalane 2 tyg temu. Szyba ma 8mm, to już moje drugie akwa od tego wykonawcy, do kupowania u niego zachęca mnie nieprzeciętna estetyka wykonania. Mam wrażenie że wcześniej skazy tej nie było, nie dam oczywiście głowy ale tak mi się trochę wydaje, czy to możliwe ? Czy jest powód do niepokoju ? Czytałem już trochę o bąbelkach w szkle, większość opinii jest taka że nic się z tym nie dzieje ale tutaj mamy jakby idącą przez środek ryskę (taki przypadek również ktoś opisywał ale nie napisał ostatecznie jak się to skończyło). Pewnie ktoś napisze żebym reklamował ale nie wyobrażam sobie teraz likwidować wszystko...
Zgadzam się z kolegami wyżej - jeżeli nie ma wyraźnej mocnej rysy to nie powinno się nic z tym dziać. Bąbelek nie jest duży jak piszesz a jego struktura nie powinna zagrażać całości. Byłym dobrej myśli! :)
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Skaza na szkle

#6

Post autor: radmac »

michal78 pisze: pn gru 11, 2017 10:58 pm ryska 1mm przez środek
ja bym to obserwował. Czy ta ryska przepadkiem nie rośnie. Możesz przykleić kawałeczki taśmy przezroczystej na końcach tej ryski i potem obserwować, czy ryska się nie powiększa po np. miesiącu. Albo markerem zmywalnym zaznaczyć...
3 bąbelki w szkle o których wspomniał Marcin są u mnie, ale bez "rysek" w poprzek. I są 1,5 roku a wyglądają jak najmniejsze bąbelki przy zalewaniu nowego akwarium... dlatego zauważyłem je po jakimś miesiącu czy coś :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Skaza na szkle

#7

Post autor: Lech-u »

Jeśli spojrzysz przez szybę "wzdłuż" (czyli tam gdzie jest krawędź szyby) to zobaczysz czy ten bąbelek jest mniej więcej na środku grubości szyby czy ewentualnie przez całą grubość szyby.
Jeśli to jest taki zawieszony w szkle bąbelek to nie masz się czym przejmować.
ODPOWIEDZ