Przymiarka do nowego akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#1

Post autor: Karolus »

Jako ze razem z zoną stwierdziliśmy że 100L to stanowczo za małe akwarium, coraz częściej odwiedzamy sklepy ze sprzętem i strony e-sklepów w poszukiwaniu nowego zestawu.
Obecnie liderem jest zestaw Aquaela Glossy 120 (szkoda że ma tylko 40 cm głębokości, ale widać nie można mieć wszystkiego), dlaczego ten... głównie ze względu wygląd/cena. Nie mam zbyt dużych zdolności manualnych, a zbiornik będzie stał centralnie w salonie więc i zbiornik i szafka mają zdobic a nie szpecić.
Oczywiście wszelkie uwagi na jego temat chętnie przyjmę (jeśli np te 40cm to totalna porażka, to spróbuje szukać czegoś innego)

Z racji tego że akwarium już mam to nie będzie już takich dużych nacisków w stylu "kupmy już rybki" więc mam nadzieje że uda mi się obmyślić i dopracować zbiornik jak należy przed zalaniem i wpuszczeniem życia, a nie poprawiać po (tak, tak wiem, nadzieja matką... ;))
Planowany sprzęt:
akwarium jak wyżej
grzałka zewnętrzna 300W
filtr aquaell unimax 250 (boje się że może być ciut za słaby, ale na początek chyba wystarczy, potem się zobaczy, ludzie w necie piszą że daje radę w takim zbiorniku)
jako podłoże planuje ziemię/żwir/piasek, do tego standardowo trochę kamieni (pewnie łupki) i korzeni

Roślinność:
początkowo pewnie głównie ze starego akwarium czyli głownie sessiflora, hygrophilla dwarf, pogostemon helferri, rotala indica

Planowana obsada:
Z racji na twardą wodę w kranie zastanawiam się trochę na pyszczakami, ale z drugiej strony nie mam o nich najmniejszego pojęcia więc nie wiem czy to nie porywanie się z motyką na słońce.
Wiec raczej wyjdzie z tego akwarium wielogatunkowe (wtedy będzie pewnie kran 50/50 z RO), chciałbym na pewno jakąś ławicę (neonki?), na chwile obecną widziałbym to tak:
neonki x12 (może ciut więcej tak do 20)
tęczanki x6 (może ciut więcej tak do 10-12)
skalar x2 (może 4, ale to chyba za mały zbiornik)
pielęgniczka borelli x2(parka)
pielęgniczka (jakaś inna dogadująca się z borelli i resztą) x2 (parka lub 1+2)
otosek x6
cudaczek x6
kiryski x6
zbrojnik niebieski x2 (parka)
amano x20
ampularia x5

Co myślicie o takiej obsadzie, nie za mało ryb w toni w stosunku do dennych?

Na chwilę obecną nasuwa mi się jeszcze kilka pytań:
Jeśli do nowego zbiornika dam część wody ze starego i przełożę filtr to po jakim czasie mogę wpuścić życie?
Ile ziemi/żwiru/piasku? (chce zrobić coś w stylu plaży z piasku, więcej z przodu na środku i zwężający się ku tyłowi akwarium)
A może dać sobie spokój z ziemią i nafaszerować żwir kulkami glinowo-torfowymi?
Ile skały wstępnie zakupić (pewnie będę kupował łupek drzewiasty)
Co dać na spód żeby ochronić szybę, styropian? jak gruby? na całości czy tylko tam gdzie mają być skały?
Macie jakieś namiary na sprawdzoną ziemie? czy po prostu najtańszą z biedronki lub ogrodniczego?

Pewnie jakieś kolejne jeszcze dojdą z czasem :)

Z góry dzięki za wszelkie uwagi
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#2

Post autor: Winter »

Wydaje mi sie, że trochę za dużo tych ryb i za duży misz-masz. O ile się orientuję te Glossy ma 192 l, więc aż takiego szału nie ma.
Neonki - ok., tęczanki - zależy jakie, skalary: albo skalary, albo tęczanki - razem, to trochę za dużo szczęścia; pielęgniczki - poprzestałabym na jednej parze, jednego gatunku. O cudaczkach nic nie wiem, ale doradzałabym raczej większe stadko kirysków.

Nie będę się wypowiadać o kamieniach, bo ich nie mam, ani o ziemi, bo tez nie mam.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#3

Post autor: Lech-u »

Karolus pisze: śr lut 14, 2018 9:47 amJeśli do nowego zbiornika dam część wody ze starego i przełożę filtr to po jakim czasie mogę wpuścić życie?
Jeśli tej starej wody będzie dużo, to możesz od razu wpuścić ryby.
Możesz też zrobić tak, że nalać tyle wody ze starego ile możesz do tego dołożyć ok. 20% nowej wody i to będzie prawie tak jak podmiana w akwarium. Więc też możesz od razu wpuścić.
A potem po tygodniu dolać kolejne 20% i tak dalej aż się napełni cały zbiornik.

A co z podłożem? Tez przekładasz ze starego? Jeśli tak, to nie płucz tego podłoża.
Karolus pisze: śr lut 14, 2018 9:47 amMacie jakieś namiary na sprawdzoną ziemie? czy po prostu najtańszą z biedronki lub ogrodniczego?
Ja używam ziemi z Leroy Merlin (także do dostania w innych sklepach)

Obrazek

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#4

Post autor: Karolus »

@winter: glossy 120 to 260L
tęczanek nigdy nie miałem, ale podobają mi się, no i w teorii pasują nawet do kranówki, natomiast skalary pamiętam z akwarium które kieeeeeeeeedyś było w domu, dlaczego nie mogą być razem? chociaż jak patrze na parametry wody to faktycznie wymagają najbardziej miękkiej wody, więc chyba z nich trzeba będzie zrezygnować, szkoda :(

@lechu: prawdopodobnie przez pewien czas będą funkcjonowały dwa akwaria, chociażby po to żeby nie stawiać nowego "na wariata" więc zakładam że podłoże będzie całe nowe.
Ostatnio zmieniony śr lut 14, 2018 10:43 am przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#5

Post autor: Miro »

Jak kupowałem w OBI ziemie to trafiłem na sprzedawczynię akwarystkę. Gdy pytałem o ziemię bez dodatków od razu zorientowała się że do akwarium.
Ziemia do akwarium powinna być bez żadnych ulepszaczy a najlepiej jak byś zdobył jeszcze kawałki gliny.
Do tęczanek pasują świeciki kongolańskie i bedocje.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#6

Post autor: Winter »

Karolus pisze: śr lut 14, 2018 10:43 amdlaczego nie mogą być razem?
To nawet nie chodzi o to, że nie mogą być razem, tylko o to, że teczanki to jednak kawał rybki, podobnie jak skalary, a baniak nie jest aż taki duży. Wydaje mi się, po prostu, że lepiej zdecydować się na mniej gatunków, a ewentualnie na więcej sztuk.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Psyho

Przymiarka do nowego akwarium

#7

Post autor: Psyho »

Dla mnie osobiście to zestaw straszny. Ryby różnych wód,różnych temperatur chociażby , z różnych kontynentów w porażających ilościach jak na tą wielkość zbiornika.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

O 40 głębokość przy 260l to słabo. Juvell chyba.glebsze zestawy robi

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#9

Post autor: Karolus »

@Psycho:
Nie mam na celu odtworzenia jakiegokolwiek biotopu, co do temperatur to większych sprzeczności nie zauważyłem, ale mogłem coś przegapić, sprawdzę raz jeszcze.
Jeśli chodzi o ilość to nigdzie nie napisałem że to skład ostateczny, raczej miałem na celu wypisanie tego co mi się podoba, tak żeby wybrać docelowo z tego wybrać coś sensownego, wydawało mi się że rybek nie jest za dużo na te 260L, ale chyba faktycznie zapomniałem o poprawce na wielkość rybek (zwłaszcza tęczanek)

@Pusto:
Robi, niestety porażają one cenowo, prezentują się gorzej, no i mają w zestawie potężny filtr wewnętrzny
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Psyho

Przymiarka do nowego akwarium

#10

Post autor: Psyho »

Karolus pisze: śr lut 14, 2018 3:18 pmco do temperatur to większych sprzeczności nie zauważyłem
Pierwsze z brzegu tęczanki i cudaczki ( przylga chińska). Jedne przedział 23-26 dla drugich 22 to już za gorąco tzn. za mało tlenu w wodzie.
Karolus pisze: śr lut 14, 2018 3:18 pmNie mam na celu odtworzenia jakiegokolwiek biotopu
Dlatego też napisałem o moim podejściu do akwarystyki i obrazie tej obsady .Każdy ma swoje, my możemy tylko doradzać by ktoś nie powielał naszych błędów bo wbrew przysłowiu lepiej uczyć się na cudzych
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#11

Post autor: MarioM »

260L pozwala na wiele, i dlatego trzeba ostrożnie, aby zupy nie zrobić :)

Zostałbym przy skalarach x4 (jak się dobierze para to x2), neon x20-30 (w zalezności jaki), kiryski x6, otoski x 9-10 (trzeba liczyć, że kilka padnie, a jak nie, to lepiej się zachowują w dużej liczbie), ślimaki i tyle. Amano bym nie wrzucał, bo skalary mogą na nie polować. To samo z innymi pielęgnicami.
Ostatnio zmieniony śr lut 14, 2018 3:50 pm przez MarioM, łącznie zmieniany 2 razy.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#12

Post autor: Karolus »

@psycho:
przy sprawdzaniu wymagań rybek posiłkuje się zawsze stroną http://rybyakwariowe.eu tam dla cudaczków podają temp 16-24, a tęczanki w zależności od gatunku od 20 (np. niebieskie) do 28. Więc chyba da się pogodzić jedne z drugimi, ale fakt może to być trochę na siłę.

@mariom
obecnie mam amano i borelli, nie zauważyłem jakiegokolwiek zainteresowania krewetkami ze strony pielęgniczek, ale fakt że krewecie są prawie wielkości pielęgniczek
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#13

Post autor: marcinzabki29 »

A ja slowo o podłożu, wszystko ładnie, tylko inna kolejność.
Ziemia, piasek, żwirek.
Staraj się, aby ziemia nie dochodziła do bocznych szyb.
Mam akurat akwarium z Tęczankami i Skalarami.
Dodatkowo kilka Kirysków i Otosków.
Są jeszcze Zbrojniki.
Akwarium na kranówce.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#14

Post autor: Karolus »

Co do podłoże to oczywiście że ziemia na spodzie, wyliczałem tylko co chce dać a nie w jakiej kolejności.
Tak z ciekawości ile masz tęczanek (i których) i skalarów w swoim 240L?
Z tego co piszesz to Twoja obsada jest dosyć bliska mojemu pomysłowi (nie licząc cudaczków i neonków, ale może to faktycznie za dużo grzybków w barszcz).
Sprawdzałeś kiedyś swoją kranówkę, mamy blisko do siebie ale na 100% inne ujęcia, u mnie teraz prawie beton GH po 30 potrafi podejść, w tym to chyba tylko pyszczaki by się dobrze czuły ;)
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#15

Post autor: marcinzabki29 »

Kiedyś się bawiłem w testy, ale od dłuższego czasu nie mierzę.
Dlatego nie wiem jakie mam parametry wody.
Z rybami nic się nie dzieje, nie chorują, więc nie mierze.
Na Twoim miejscu, skoro Chcesz Tęczanki i Skalary, to resztę bym sobie darował.
Tęczanki mam różne.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#16

Post autor: Karolus »

Będąc na W&D moją uwagę przyciągnęły korzenie i ozdoby z korka, używa ktoś tego w akwarium?
Od sprzedających dowiedziałem się tylko że można, tyle że barwi wodę, ale to akurat może być dla mnie zaletą, bo moje plany zaczynają coraz bardziej "skręcać" w kierunku Ameryki Południowej i zbiornika pod pielęgniczki (może kakadu w konfiguracji 2+4) do tego jakieś rozpraszacze.
Ostatnio zmieniony wt lut 20, 2018 9:40 am przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#17

Post autor: Lech-u »

Karolus pisze: wt lut 20, 2018 6:45 ammoją uwagę przyciągnęły korzenie i osoby z korka
Korzenie i osoby z korka?
Coś chyba słownik zmienił, albo ja nie zrozumiałem.
O co chodzi?

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#18

Post autor: Karolus »

poprawione "osoby" na "ozdoby" (nie ma to jak pisać z rana przed kawą )
Sporo tego było na W&D, na 99% były to rzeczy i korzenie z dębu korkowego (chyba tak to się fachowo nazywa).
Wiem że to produkty głównie do terrarium i w akwarium na pewno trzeba by je dociążyć, ale jeśli miałyby przy okazji zapewnić kolorek "herbaciany" to może warto jako alternatywę dla torfu
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#19

Post autor: Limak86 »

Karolus pisze: wt lut 20, 2018 6:45 ammoże kakadu w konfiguracji 2+4
Na dnie 120x40 2 samce kakadu to chyba nie najlepszy pomysł. Dominant może zamęczyć drugiego samca. Jeżeli już to 3 samce żeby lepiej rozłożyć agresję... ale z kolei 3 samce kakadu na takim dnie może czasem sprawiać problem. Przemyśl i przegadaj ze znawcami (np. z C.pl bo tam widziałem że też masz swój temat ;) ) to może poradzą co i jak najlepiej tu będzie się sprawdzało.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#20

Post autor: Lech-u »

Nie spotkałem się jeszcze z korkiem w akwarium.

Nie wiem, czy w produkcji "korka" w różnych kształtach używa się jakiegoś spoiwa to wiórów korkowych. Jakiś klej?
Uważam, że to może się nie sprawdzić w akwarium.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#21

Post autor: Karolus »

hmmm, pewnie masz rację, zwłaszcza w przypadku ozdób, może same korzenie to jeszcze, ale z drugiej strony pewnie nie warto wyważać otwartych drzwi
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#22

Post autor: Karolus »

Trochę z innej beczki, ale nadal odnośnie nowego akwarium.
W sobotę przy okazji podmiany wody w stary akwarium zlałem ~20L wody do kubła, miała trafić do nowego, niestety jak to zwykle bywa plany planami a życie życiem, wiec woda nadal stoi sobie w kuble.
Jak długo taką wodę spuszczoną z akwarium można traktować jako wartościowy (w sensie bakterii etc) wsad do nowego?
Woda stoi bez ruchu więc dotlenienie tylko przez powierzchnię, a jakieś resztki organiczne na pewno tam przy spuszczaniu wody wpadły, czy wlewając taka kilu dniowa wodę nie zrobię więcej szkody niż pożytku?
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#23

Post autor: Lech-u »

Karolus pisze: pn mar 12, 2018 9:45 amczy wlewając taka kilu dniowa wodę nie zrobię więcej szkody niż pożytku?
Może tak być.
Wiesz, to są żywe bakterie.
Nigdy nie wiemy co się z nimi stanie jak wyłączysz filtrację.

Więc może bezpieczniej by było jakby jakiś filtr tam chodził cały czas.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#24

Post autor: Karolus »

pewnie że byłoby bezpieczniej, ale mleko się wylało i tego nie zmienię, teraz zastanawiam się czy warto ryzykować wlewanie takiej kilku dniowej wody, czy puścić ją w kanał.
Nowe akwarium i tak będzie czekało koło 2tyg na rybcie, wiec filtr powinien ruszyć sam, tym bardziej że przełożę do niego ~litr zeolitu z pracującego kubełka, mam też prodibio biodigest który dodam na świeży matrix
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#25

Post autor: marcinzabki29 »

A ja bym spokojnie taką dwu/ trzy dniową użył do nowego akwarium.
Oczywiście wiadra nie przykrywaj i nie trzymaj na "słońcu".
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#26

Post autor: Karolus »

niestety stoi przykryte (pokrywka założona, ale nie wbita) w dodatku blisko grzejnika, upału to u mnie w domu nie ma, ale...
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#27

Post autor: Lech-u »

A czy to będzie drugie akwarium, czy likwidujecie pierwsze na miejsce drugiego?

Bo jeśli to będzie drugie (czyli będą dwa) to możesz stopniowo odlewać wodę ze starego i wlewać ją do nowego. Tam od razu możesz uruchomić filtrację i będzie dojrzewać.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#28

Post autor: Karolus »

Będą dwa.
Chyba to będzie najlepsze rozwiązanie, ta woda z soboty pójdzie w kanał, teraz wleje tak z połowę akwarium wody świeżej, tak żeby wlot filtra był pod wodą, a w sobotę przy podmianie wody ze starego wleje ją do nowego zbiornika itd...
Jak mam potem zastanawiać się co się pop..... to wolę wylać ta wodę i poczekać nawet tydzień dłużej na start nowego.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#29

Post autor: Lech-u »

Karolus pisze: pn mar 12, 2018 11:22 ami poczekać nawet tydzień dłużej na start nowego.
Słusznie.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Przymiarka do nowego akwarium

#30

Post autor: Miro »

Karolus pisze: pn mar 12, 2018 10:10 amczy puścić ją w kanał.
podlej kwiaty :)
ODPOWIEDZ