tarło danio różowego

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Wiktoria2001
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 27, 2018 6:19 pm
Telefon: 577962001
Lokalizacja: Nowy Sącz
Na imię mam: Wiktoria

tarło danio różowego

#1

Post autor: Wiktoria2001 »

Witam, posiadam akwarium 35l, w nim Danio i parę innych rybek. Wracając, mam dwa danio, przeczytałam że samiczki w okresie rozrodu są grube, moja już jest grubsza. A druga (chyba samczyk, ponieważ jest szczuplutka i nie zmienia się jego wygląd). Co mam zrobić żeby doszło do tarła? Posiadam mały zbiornik około 12l trzymam w nim narybek gupika, który ma około tydzień. Czy aby doszło do tarła przełożyć rybki do mniejszego akwarium i przestawić w zacienione miejsce? Czy Danio nie zje mi narybka gupika?
Ostatnio zmieniony wt mar 27, 2018 9:55 pm przez Wiktoria2001, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

tarło danio różowego

#2

Post autor: Miro »

Post: #9 RE: Jak rozmnożyć danio czerwone???
Rozmnażanie - danio nie sprawia większych trudności wystarczy mieć 2 samce i 1 samicę, choć można ?używać? też 1 samca i 1 samicy. W literaturze często spotyka się, że należy używać małych akwarii tarliskowych, lecz ja lepsze wyniki uzyskiwałem przy rozmnażaniu danio w akwarium 30 l. Akwarium tarliskowe należy ustawić na parapecie okna ? ważne są poranne promienie słońca, można też ustawić je w miejscu gdzie normalnie stoi tylko, że wtedy trzeba zapalić z samego rana nad akwarium silniejsze oświetlenie. Zbiornik należy zaopatrzyć w ruszt ikrowy lub dużą ilość mchu jawajskiego, który ochroni ikrę przed zjedzeniem. Należy nalać wody do poziomu ok. 10 ? 15 cm. Woda powinna być miękka, lecz można rozmnożyć danio w wodzie średnio twardej (ja je rozmnażam w wodzie o twardości 18o n), ważna jest temperatura wody utrzymująca się w
granicach 25 ? 26o C, pH ok. 7. Tarlaki powinny być już od kilku dni karmione dobrym zwierzęcym pokarmem, być trzymane w starej wodzie o temperaturze 22 ? 23o C, można je wcześniej rozdzielić na kilka dni. Parę lub trójkę ryb wpuszczamy wieczorem ? tak, aby przyzwyczaiły się do nowego akwarium przez noc. Rano podwyższona temperatura i świeża woda stymulują tarło, które przebiega bardzo gwałtownie. Samiec płynie za samicą i kiedy ją dogoni przyciska się do jej boku, obie rybki przez chwilę płyną razem i samica wyrzuca kilka do kilkunastu przeźroczystych jaj, które samiec od razu zapładnia. Ikra nie jest lepka, więc bez problemu opada pomiędzy oczka rusztu ikrowego. Po skończonym tarle ryby wyławiamy a akwarium należy zaciemnić szarym papierem. Po 3-4 dniach larwy opuszczają osłonki jajowe, a po dalszych 2 ? 3 dniach rybki zaczynają pływać i wtedy należy zacząć je karmić pokarmem pyłowym, firmowymi pokarmami dla narybku lub normalnym pokarmem płatkowanym z dodatkiem np. suszonej rozwielitki przetartym przez sitko do herbaty. Młode rosną szybko, lecz nierównomiernie i po pewnym czasie należy posortować je wg wielkości. Przy wychowie danio bardzo ważna jest częsta, częściowa wymiana wody połączona z oczyszczaniem dna zbiornika, ponieważ w wodzie starej, w której nagromadziło się sporo produktów przemiany materii następuje zahamowanie wzrostu. Wychów młodych najlepiej prowadzić w średnich akwariach, w których nie można dopuścić do zbyt dużego ruchu wody, tak aby nie męczyć rybek. Po kilku tygodniach można już zrezygnować z ogrzewania tak, aby temperatura wynosiła około 22 - 23o C. Przy prawidłowej hodowli po 1,5 ? 2 miesiącach rybki mają ok. 1.5 cm i są już wybarwione, a po 6 ? 7 miesiącach są już płodne, jednak z rozmnażaniem ryb należy jeszcze poczekać aż osiągną pełny rozwój fizyczny.
Akwaswiat.net
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

tarło danio różowego

#3

Post autor: Komarowa »

:D miszcz :cool:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Wiktoria2001
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 27, 2018 6:19 pm
Telefon: 577962001
Lokalizacja: Nowy Sącz
Na imię mam: Wiktoria

tarło danio różowego

#4

Post autor: Wiktoria2001 »

czy mogę je dać do mniejszego akwarium z narybkiem gupika? nic się nie stanie ?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

tarło danio różowego

#5

Post autor: Miro »

może tak możne nie, trudno na 100% coś gwarantować.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

tarło danio różowego

#6

Post autor: Rysiek »

Muszą być same. A tak to narybek gupika posłuży im jako pokarm.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

goly leon
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: sob gru 31, 2016 10:08 pm
Lokalizacja: polska walczaca
Na imię mam: Heniek
Płeć:

tarło danio różowego

#7

Post autor: goly leon »

Rysiek pisze: wt mar 27, 2018 10:30 pmpokarm
Ikra bedzie pokarmem dla gupoli :x
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

tarło danio różowego

#8

Post autor: Rysiek »

Napisałem że narybek gupika może być pokarmem dla danio. Może być i tak że po złożeniu ikry to gupiki ją zjedzą lub zjedzą wyklute z ikry larwy. Jak miro pisał powyżej samą ikrę trzeba chronić przed ikrzakami.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
ODPOWIEDZ