Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#1

Post autor: Lech-u »

Jaka jest przewaga dla akwarysty ryb z odłowu nad rybami z hodowli?
Dlaczego szukamy dzikusów?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri

#2

Post autor: Miro »

Ja się zastanawiam skąd wiadomo że to są ryby z odłowu ?
Jak można sprawdzić że ktoś nam kitu nie wciska.
" Z odłowu " co to znaczy ? Z odłowu może być i ryba sprowadzana z Azji , przecież ktoś ją odłowił z basenu.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri

#3

Post autor: DanielP »

WF oznacza,że ryba jest dzika/z odłowu czyli została odłowiona z jej naturalnego środowiska. Aby to sprawdzić można ubiegać się o certyfikat,który świadczy o jej pochodzeniu. Część importerów nie chce wystawiać takich dokumentów ponieważ ich nabywcy powielają je itd.Najważniejsze jest to,że kupując takie ryby trzeba kierować się przede wszystkim renomie i zaufaniem do sprzedawcy/importera. Po drugie niekiedy na pierwszy szum oka widać różnice w budowie ciała. Część ryb dostępna w handlu ma wady powstałe np w skutek chowu wsobnego. Nigdy nie można mieć 100% pewności tak więc musimy kierować się zaufaniem do sprzedawcy i wyglądem ryb.
Ostatnio zmieniony śr lip 25, 2018 9:35 am przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri

#4

Post autor: Miro »

DanielP pisze: śr lip 25, 2018 9:31 amWF oznacza,
:-D
To ja wiem , to są tylko litery. O niczym tak naprawdę nie świadczą. To może każdy napisać.
Ja się pytam skąd wiadomo że ta konkretna ryba jest z biotopu a nie z basenu hodowlanego gdzieś w Azji ?

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri

#5

Post autor: DanielP »

Każda dzika ryba powinna posiadać certyfikat,który oprócz tego,że mówi nam gdzie została odłowiona to jeszcze potwierdza jej "legalność".
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri

#6

Post autor: Miro »

Ale skąd wiesz że ta konkretna jest dzika ?
Przecież nr. nie ma ?
Jeszcze raz, skąd wiesz że Ciebie nie robią w jajo ?
Może facet kiedyś kupił partję z biotopu i na tych papierch jedzie siódmy rok, a sprzedaje ryby z Azji ?
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#7

Post autor: Lech-u »

 ! Wiadomość z: Lech-u
Wydzieliłem kilka postów z wątku oryginalnego, żeby nie zaśmiecać Atlasu Fotograficznego Ryb FAWA. Oryginalny wątek znajduje się tu: https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=78&t=37044
Ostatnio zmieniony śr lip 25, 2018 10:12 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#8

Post autor: DanielP »

Powtórzę się jeszcze raz,że kupując dzikie ryby kieruję się zaufaniem do sprzedawcy i wyglądem ryb. Te wyznaczniki są dla mnie najważniejsze. Jeśli chodzi o sprowadzanie dzikich ryb jak i ich odłowy to są one monitorowane. Nie każdy i nie w takich ilościach jakich by chciał może je sprowadzać.Pieczę nad tym sprawują instutucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo występowania kontretnej populacji na danym terenie. Zabiegi te chronią przed niszczeniem i degradacją środowiska. Wątpię aby ktoś sprzedawał ryby przez kilka lat na jednym i tym samym certyfikacie, po za tym na certyfikacie jest data.
Ostatnio zmieniony śr lip 25, 2018 10:52 am przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#9

Post autor: Lech-u »

Jaka jest różnica w cenie: z odłowu a z hodowli?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#10

Post autor: DanielP »

Wszystko zależy od konkretnego gatunku czyli np od rejonu w którym występuje ale w większości przypadków obecne ceny ryb hodowlanych i dzikich są porównywalne.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#11

Post autor: Miro »

DanielP pisze: śr lip 25, 2018 10:38 am ieczę nad tym sprawują instutucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo występowania kontretnej populacji na danym terenie
czy sprawdziłeś w tej instytucji że Twoja ryba pochodzi z odłowu ?
To jest stary przekręt w handlu ;
Kupujesz skrzynkę jabłek z fakturą.
Gdy ja sprzedaż kupujesz następna bez faktury oczywiście taniej a sprzedajesz jak z fakturą.

Gdy przychodzi jakaś kontrola to pokazujesz że masz cały czas tą jedną na fakturę. Przecież jabłka nie są numerowane.
Żeby uwiarygodnić że np. pies jest z tego źródła i ma takie korzenie to się go tytułuje a teraz wszczepia czipy.

Czy ryba hodowana w stawie wielkości basenu dmuchanego jest z biotopu czy nie ?
Takie hodowle są np. w Australii. Czyli ryba jest z odłowu, dzika prawda ?
Ale nie z biotopu.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#12

Post autor: DanielP »

Zgadza się i dlatego napisałem,że nigdy na 100% nie mamy pewności co do pochodzenia ryb i dlatego jednym z wyznaczników, najważniejszym jest wygląd i zdrowie ryb. Mam znajomych importerów,którzy część ryb jakie posiadają odłowili własnymi rękami. Czytałem opisy,widziałem zdjęcia. Dlaczego mam nie wierzyć ludzią,którzy traktują swoją pasję jak i my?
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#13

Post autor: Lech-u »

DanielP, Ty masz takich znajomych, którym wierzysz.
Ale taki "Kowalski" nie ma żadnej pewności co kupuje.
Nawet jak będzie milion certyfikatów to można się naciąć.

No, ale odrobina doświadczenia i może za kolejnym razem uda się trafić na te z prawdziwego odłowu. Z danego biotopu.

Tak swoją drogą, to czy trzeba mieć jakieś specjalne papiery do handlu takimi rybami z odłowu?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby z odłowu a z hodowli (wydzielone z Ziemiojad czerwonogłowy - Geophagus steindachneri)

#14

Post autor: DanielP »

Szczerze powiedziawszy to nie wiem jak jest ze sprzedażą natomiast przewożąc/importując ryby z innego kraju to tak.
ODPOWIEDZ