ile roboty rzy domowym akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Elrethiel
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt paź 02, 2018 10:30 am
Lokalizacja: karlin
Na imię mam: Damian
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#1

Post autor: Elrethiel »

Cześć

Chce kupić dzieciakowi ale szczerze powiedzcie czy dużo przy tym zachodu na co dzień, mała rybka , welonka czy coś w tym typie.


dzieki
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#2

Post autor: Lech-u »

Ogólnie jest tak.
Są czynności codzienne np. Karmienie
Są czynności tygodniowe np. Podmiany części wody.
Są czynności okresowe np. Czyszczenie filtra.

Myślę, że te codzienne zajmą jakieś max. 15 minut.
Te tygodniowe około 40 minut. A te okresowe około 1h.

Zasadniczo im większe akwarium tym mniej roboty i łatwiej utrzymać prawidłowe warunki dla ryb i roślin.

A tak w ogóle poczytaj koniecznie Kącik Początkującego Akwarysty.
I pytaj nas. Im lepiej przygotujesz się teoretycznie tym lepszy będzie efket I mniej kłopotów.

Odradzam welonkę.
Pomysł o innych rybach. Rybach. Nie o jednej rybie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#3

Post autor: denkmal »

Lech-u pisze: sob lis 17, 2018 8:46 pm [...] Pomysł o innych rybach. Rybach. Nie o jednej rybie.
Off Topic
W sumie święta idą... to może o karp? Ewentualnie śledzik... ale to już zabawa w morskie :P ;)
Ostatnio zmieniony sob lis 17, 2018 9:53 pm przez A.G.A., łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Jak widać.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#4

Post autor: Zbyszek »

Lech-u bardzo dobrze to ujął:
Lech-u pisze: sob lis 17, 2018 8:46 pm Ogólnie jest tak.
Są czynności codzienne np. Karmienie
Są czynności tygodniowe np. Podmiany części wody.
Są czynności okresowe np. Czyszczenie filtra.
Codzienne: karmienie - około 15 sekund + "rzucenie okiem" na akwarium w celu sprawdzenia czy wszystko jest w porządku. Jak nabierzesz wprawy i dobrze "poznasz" swoje akwarium to wystarczy około 1 minuta i będziesz w stanie ocenić sytuację.
Tygodniowe: podmiana wody - przy niewielkim zbiorniku np. około 200 l, uporasz się w 10 minut.
Okresowe: czyszczenie filtra + przetarcie szyb - zależnie od typu akwarium i rodzaju filtra (wewnętrzne zdecydowanie częściej) co około 4-6 miesięcy, czas około 15 minut (filtr kubełkowy).
Do tego dochodzą awarie sprzętu, ale tego nie da się przewidzieć.

To co napisałem to według mnie taka minimalna obsługa akwarium, ale tak naprawdę zdecydowana większość akwarystów wszystkie te czynności wykonuje o wiele dłużej, bo nie robi tego z przymusu a z przyjemności, bo po prostu lubi to robić. Moim zdaniem nie da się postawić akwarium i ograniczyć się jedynie do jego obsługi - aby akwarium dobrze funkcjonowało a fauna i flora miała zapewnione właściwe warunki trzeba to po prostu lubić. Wiadomo osoba, która wcześniej nie miała akwarium zakładając pierwszy zbiornik sama jeszcze nie wie czy to hobby jest dla niej odpowiednie - ludzie zakładają wielkie akwaria, inwestują spore pieniądze w sprzęt, ryby, rośliny, itp, a po miesiącu rezygnują bo to nie dla nich, ale są i tacy, którzy kupują kulę z welonem dla dziecka, a potem tak się wciągają, że po miesiącu jest już "normalne" akwarium, następnie kolejne, itd.

Elrethiel - próbuj, nie przejmuj się początkowymi niepowodzeniami - każdy przez to przechodził, zaczynaj (ale nie od kuli z welonem) "przygodę" z akwarystyką, a jak już się wciągniesz to i tak zawsze Ci będzie brakowało czasu na to hobby :).

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zbyszek pisze: ndz lis 18, 2018 7:41 am Moim zdaniem nie da się postawić akwarium i ograniczyć się jedynie do jego obsługi
To akurat będę próbował obalić. W 300 udało mi się osiągnąć to, że podmiany robię już nie co tydzień a co miesiąc, w międzyczasie mineraluzujac tylko wodę. Ale na podstawie tds i wyglądu roślin jestem w stanie określić to na bieżąco.
Szyby ostatnio czyściłem w czerwcu. Zostają tylko przycinki co 2-3 tygodnie.
W baniaku który właśnie od miesiąca powstaje ma.nie być robione nic poza dolewanie. Zobaczymy czy się uda.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1458
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#6

Post autor: Winter »

Ja mam akwarium roślinne 200l, czyli jedno z najbardziej pracochłonnych rodzajów akwariów i wygląda to tak:
- codzinnie - ok. 5 min czyli karmienie ryb
- raz w tygodniu ok. 40 min czyli podmiana wody (mam węża podłączanego do prysznica)
- raz na 3 miesiące większa przycinka/przesadzanie i czyszczenie filtra kubełkowego - ok 1,5h.

Na początek radziłabym zwykłe, standardowo sprzedawane akwarium o dł. od 60 do 80 cm czyli od 54 do 112l.
Welkonkę bardzo odradzam. Zwierzątko rośnie do rozmiarów raczej konsumpcyjnych i jest strasznym "brudasem".

Tapnięte

Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#7

Post autor: Zbyszek »

Wojtekxxx9 pisze: ndz lis 18, 2018 10:35 am W baniaku który właśnie od miesiąca powstaje ma.nie być robione nic poza dolewanie.
Wszystko zależy - co kto lubi :). Ja lubię "chodzić" przy akwarium i czynności związane z jego obsługą sprawiają mi przyjemność. Dla mnie takie akwarium bezobsługowe nie miało by sensu - trochę jak telewizor, tylko do oglądania. Oczywiście obserwacja akwarium to największa frajda, ale dla mnie w akwarystyce nieodzowna jest ta cała krzątanina :).
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1458
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#8

Post autor: Winter »

To prawda. Moczenie łap w baniaku, to spora frajda.

Wysłane z mojego G3121 przy użyciu Tapatalka

Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#9

Post autor: Lech-u »

No i trochę ciężko się oprzeć jak się przechodzi koło akwarium, żeby tam nie pogmerać w środku.
Mimo, że mam bardzo automatyczne akwarium to i tak moczę łapy prawie codziennie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1458
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

ile roboty rzy domowym akwarium

#10

Post autor: Winter »



Wysłane z mojego G3121 przy użyciu Tapatalka

Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
ODPOWIEDZ