Wielkość akwarium - dlaczego zmienia się na większe?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
EliBi
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: czw cze 20, 2019 2:29 pm
Lokalizacja: Wrocław/Sępolno
Płeć:

Wielkość akwarium - dlaczego zmienia się na większe?

#1

Post autor: EliBi »

Pytanie z serii dziwnych. Dlaczego akwaryści zmieniają akwaria na większe? Co jest lepszego w większym akwarium? Czy chodzi o to, że można mieć więcej ryb? Czy o to, że można mieć bardziej atrakcyjne gatunki ryb? Czy może o to, że można poszaleć z roślinnością? Czy chodzi o to, że jest ono stabilniejsze i przez to łatwiejsze w obsłudze? Słyszałam o takiej zależności między 20 l, a 120 l, ale czy pomiędzy 120 l, a 240 l też jest istotna różnica?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wielkość akwarium - dlaczego zmienia się na większe?

#2

Post autor: Lech-u »

Dla mnie większe akwarium jest po prostu ładniejsze.

Oczywiście daje więcej możliwości hodowlanych, jest stabilniejsze.

Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości staje się zupełnie bezobsługowe, bo można je w pełni zautomatyzować.
Oczywiście to się wiąże z kosztami, ale o tym nie rozmawiamy, bo to jasne.

Przechodzenie z 20 litrów na 120 litrów wydaje się niesamowitym przeskokiem, ale tak naprawdę nadal nic się nie zmienia w obsłudze.
Natomist przeskok ze 120 l na 500 l to już zmiana postępowania. Inaczej trzeba zorganizować chociażby wymiane wody, magazynowanie RO lub filtrację.

Ja bym chciał mieć akwarium rzędu 3000 lirtów lub większe.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Wielkość akwarium - dlaczego zmienia się na większe?

#3

Post autor: JJP2 »

Wyzwanie jest w drugą stronę. Jak ogarnąć 54l bawiąc się poprzednio 200l.

kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Wielkość akwarium - dlaczego zmienia się na większe?

#4

Post autor: kazmirz_pawlak »

Moim skromnym zdaniem, bo mam akwarium raptem 2,5 roku, dla osoby początkującej najlepiej zakupić zestaw minimum 80L a najlepiej 100-120.
Akwarium jest mniej wrażliwe na skoki parametrów, przekarmienie itd. Obecnie mam 200l, zaczynałem z używaną 100. 200l jest raptem 20cm dłuższe i akurat moje o 10cm głębsze. Różnicę w prowadzeniu akwarium widać, w momencie kiedy nie ma się czasu. 100l zarastało syfem po 2-3 tygodniach bez czyszczenia, natomiast obecną 200 musiałbym się postarać żeby doprowadzić do podobnego stanu zaniedbania.

Jeśli dopiero zaczynasz z akwarystyką, warto poszukać używanej 100 z pełnym wyposażeniem do 150-200zł.
ODPOWIEDZ