Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#1

Post autor: budowniczy »

Witam Mam wielki problem mojemu staremu umyśliło sie akwarium a ze jestem wędkarzem tez mi sie to podoba xD
dostaliśmy akwarium gdzieś 110 L-120 znaczy tak wymiary dokładne to dł. 75 szer 53 wys 49 tatuś wiadomo sie pospieszył i kupił juz kamyki na dno i jedną roślinkę i kilka rybek co ja mu odradzałem na razie ale on jest uparty a rbki to 2 neonki 1 skalar 1 glonojad (stefan xD ) i 2 bojowniki samiec i samica
Moje pytanie brzmi jak urządzić to akwarium i jakie rybki kupić
Jaką wodę przygotować jakie roślinki wybrać i jakie odżywki żeby woda była czysta klarowna itp POMÓŻCIE Gdyby ojciec sie nie pospieszył to bym sam poczytał ale teraz chce żeby rybki miały dobrze i nie chce ich męczyć POMOCY

A filtr chciał bym kupić kaskadowy np ten http://allegro.pl/item533973404_filtr_k ... ml#gallery
i myślałem o kurtynie napowietrzającej aa co ja będę gadał Wy mi doradźcie

WZYWAM POMOCY xD
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#2

Post autor: kubusiek77 »

Tak licząc po wymiarach to akwarium masz 194 litry...
Reszta porażka, proponuję oddać rybki, kupić filtr (jeśli kaskada to polecam FZN3), grzałkę i poczekać dwa tygodnie, a przez te dwa tygodnie poczytać, o tym jak się zakłada akwarium i jakie rybki można trzymać w 200l (prawie) akwarium, a wybór jest spory!

Dziś już nie mam siły, ale jutro coś więcej i dokładniej postarm się napisać
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#3

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Żeby woda była czysta i klarowna, to akwarium musi dojrzeć, musi w nim być dopasowany do wielkości i obsady filtr, obsada nie może być za duża i ryby muszą do siebie pasować.
Wymagana jest w tych sprawach duża cierpliwość.


Najlepiej byłoby, żebyś zrobił tak jak pisze kubusiek. Kup też rośliny w dużych ilościach.

Obsada to nie jest aż taka straszna porażka, neony mogą być, ale nie dwie sztuki, tylko całe stado. Ale uzupełnianie obsady oczywiście zostaw na później, jak akwarium już dojrzeje. Skalary to nie wiem; akwarium w sumie jest dość duże, chociaż być może jednak dla skalarów za niskie trochę. Bojowniki trzyma się w haremach (1 samiec plus kilka samic). Ale nie ze wszystkimi rybami można je trzymać razem.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

zibciu
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt sty 27, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#4

Post autor: zibciu »

Hej,
Pare miesięcy samemu stałem przed podobnym dylematem. Zresztą moje ciągle jest w fazie rozwoju.
Co do roślin polecam gościa od którego wczoraj kupiłem zestaw roślinek. Za nieduże pieniądze uzupełniłem sobie florę:
http://allegro.pl/show_item.php?item=531796172.
Gość ma 3 OGROMNE akwaria. Dwa tak conajmniej po 500l każde. I z jednego rezygnuje. Myślę, że możesz dobrać sobie zestaw roślinny (choć głównie ma trawy)...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#5

Post autor: Drottnar »

zbiciu, podaj jakieś dokładniejsze namiary na gościa, bo aukcja poszła już do archiwum.
Awatar użytkownika

maja_m
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt sty 20, 2009 3:18 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#6

Post autor: maja_m »

Pośpiech w akwarystyce nie jest wskazany, a wręcz jest źródłem wielu kłopotów, które potrafią zniechęcić do tego pięknego hobby.
Zacznijmy od tego ile pieniędzy możecie przeznaczyć na urządzenie akwarium?
Jeśli chodzi o filtrację to najlepszym rozwiązaniem byłby tu filtr kubełkowy. Gdy zdecydujesz się na kaskadowy proponuję zrobić z niego wyłącznie filtr biologiczny, a dodatkowo jako mechaniczny zamontować filtr wewnętrzny. Różnicę kosztów pozostawiam do przemyślenia.
Kolejna ważna kwestia: jakie jest oświetlenie w tym zbiorniku, bo to właśnie pod kątem oświetlenia należy się kierować doborem roślin. Sądząc po długości zbiornika wchodzą tam świetlówki 18W T8 lub 24W T5, więc obawiam się, że światła może być za mało dla roślinek.
Podaj więcej informacji na temat światełka.
Proponuję też zastanowić się nad przyszłą obsadą , przemyślenia podać do naszej korekty ;) , a pod jej kątem dobrać podłoże i dekoracje.

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#7

Post autor: budowniczy »

Witam oświetlenie dopiero muszę dokupić i roślinki też może jakieś doradzicie ?? A jaki proponujecie filtr wewnętrzny i czy kurtyna to dobre rozwianie i jakie podłoże pasuje do jakich rybek

WZYWAM POMOCY xD[/quote]
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 2:56 pm przez budowniczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#8

Post autor: Drottnar »

W sprawie kurtyny, to może Kuba niech się wypowie, bo on miał.

Jeśli chodzi o filtr, to dla tak dużego zbiornika zdecydowanie lepiej jest zakupić filtr kubełkowy. Np. TetraTec Ex 700.

Z roślinek to może moczarka, hygrophila polysperma, rogatek sztywny, kryptokoryna, żabienica... sporo tego jest i jest w czym wybierać. Poszperaj po allegro - ludzie często sprzedają zestawy roślin dla początkujących, albo roślin łatwych w hodowli. Potrzebujesz takich, co szybko rosną, żeby jak najszybciej rozwinął się ekosystem.

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jakie rybki do 120l

#9

Post autor: budowniczy »

Witam mam problem posiadam akwarium około 120 l i podłoże żwirowe (mix marmur i bazalt) posiadam kilka rybek w nim 2 bojowniki samiec i samica welonka głupik skalar 2x neonki i glonojad i nie wiem jak rozbudować ta osadę czy coś oddać czy wyrzucić chciał bym mieć dużo roslin korzeń i jakie rybki dokupić

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#10

Post autor: budowniczy »

Witam ponownie a jakie dokupić rybki do tych roślinek i jakie rybki się "lubia" I ładnie się prezentują
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#11

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja już kilkakrotnie przeglądałam takie zestawy i zawsze trafiają się tam rośliny wymagające i trudne w uprawie, więc trzeba mieć świadomość, że może się zdarzyć, że nie wszystkie się przyjmą.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

zibciu
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt sty 27, 2009 2:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#12

Post autor: zibciu »

Cytując ofertę:
?Nadwyżki z mojego akwarium. Pospolita trawka i inne.....czyste bez glonów .... Rosną w moim akwarium bez nawozów, bez CO2, bez specjalnego oświetlenia. Wyglądają tak jak na zdjęciu więc bez problemu przyjmą się w Twoim akwarium. Ewentualne pytania proszę kierować pod nr. 0500244440 lub na adres luk501@op.pl /Praktycznie wyjmuję roślinki ze zbiornika kępami i dotychczas nie było niezadowolonego kontrahenta...Dysponuję dużą ilością roślin od małych do dł. 1 metra./?

Może sie przyda. Ehhh, żałuję, że nie miałem kaski. Ładne anubiaski miał. Ale to były jedyne "cenne" roślinki z oferty...
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#13

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja bym proponowała przede wszystkim wyrzucic marmur, bo zatwardza i alkalizuje wodę, co dla większości ryb jest niekorzystne.

Welon na pewno nie pasuje do reszty obsady, bo jest zimnolubny, a pozostałe ryby sa ciepłolubne.

Możesz zatrzymac welona i dokupić mu do towarzystwa 1-2 inne welony (całą resztę oddać), ale pamietaj, że one mocno brudzą i mogą niszczyc roślinność.

Możesz oddac welona i skalara, zatrzymać bojowniki, dokupić jeszcze 1-2 samiczki bojownika i dodac jakąś ławicę drobnych rybek - na przykład razbory albo neony czerwone.

Albo zostawić glonojada, neony, kilka neonów dokupić i jakieś fajne pielęgniczki dodać (kakadu, boliwijskie, ramirezy).

Jest wiele możliwości - najlepiej byłoby, jakbyś poprzeglądał sobie strony z opisami i zdjęciami ryb i napisał nam, jakie Ci się podobają, a my się zastanowimy, czy sie nadają.

Mam nadzieję, że nie popisałam jakichs bzdur, zmęczona jestem
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 11:42 pm przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#14

Post autor: budowniczy »

No Spoko xD podobają mi się bojowniki neonki glonojad tez musi być

razbory też sa ładne moga być pielęgnice cytrynowe , pyszczaki,GURAMI MOZAIKOWE,sciaenochromis fryeri,Mieczyk hellera,Gurami drobnołuski,Gurami Złote,Molinezje Czarną,Prętnik Karłowaty,Molinezje Żółtą

które z nich moge kupić i jakie podłoże do nich wybrać i
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 4:47 pm przez budowniczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

maja_m
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt sty 20, 2009 3:18 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#15

Post autor: maja_m »

Tak czy inaczej od kupna oświetlenia trzeba zacząć, a potem myśleć o roślinach. A z oświetleniem łatwo nie będzie, gotowej pokrywy nie dostaniesz na ten wymiar, belki owszem tak, ale biorąc pod uwagę szerokość zbiornika nie doświetlisz jedną belką zbiornika z przodu i z tyłu.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby samodzielne zrobienie pokrywy.
Naprawdę jeszcze raz namawiam do zaniechania pośpiechu. Każdy wie, że robienie czegokolwiek na szybko przynosi mizerne skutki i jest to podwójnym wbijaniem się w koszta: bo filtr jednak za słaby, trzeba kupić lepszy.... bo światło jednak nie takie, rośliny nie rosną...itd.

Wiem wiem... że są kupione już rybki, ale można spróbować oddać je do sklepu.
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#16

Post autor: kubusiek77 »

Już nie muszę chyba nic dodawać... :)

A co do kurtynki, to zależy czy będzie Ci się podobać ściana bąbelków i czy potrzebujesz dodatkowego natleniania... U mnie kutrynka chodzi na minimum tak że tylko trzy strużki bąbelków lecą, jakoś mnie denerwowała taka ruchoma ściana...

Co do pokrywy to przejżyj mój wątek o pokrywie z PCV, niedługo będę montował tam oświetlenie, może taką sobie zrobisz??
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#17

Post autor: kubusiek77 »

A czy to inne akwarium niż to w pierwszym twoim wątku?

Bo jeśli to samo to jak już pisałem to jest 194 litry, a to daje dodatkowe możliwości co do wyboru obsady...
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

Bohdan
Zapaleniec
Posty: 263
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:10 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#18

Post autor: Bohdan »

ŻADNYCH ale to ŻADNYCH Gurami nie trzyma się w 120L !!!! Wyjątkiem jest czekoladówka ale to dla zaawansowanych akwarystów....
Pretniki jak najbardziej
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 6:25 pm przez Bohdan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

maja_m
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: wt sty 20, 2009 3:18 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#19

Post autor: maja_m »

Bohdan pisze:ŻADNYCH ale to ŻADNYCH Gurami nie trzyma się w 120L !!!! Wyjątkiem jest czekoladówka ale to dla zaawansowanych akwarystów....
Pretniki jak najbardziej
Miły kolego budowniczy ktoś ci już napisał w innym wątku, że twoje akwarium ma prawie 195 litrów a nie 120. Na skutek takiego wprowadzania nas w błąd będziesz dostawał takie odpowiedzi jak wyżej :cry:
W twoim przypadku przy pytaniu o obsadę wypadałoby wręcz podawać dokładne wymiary zbiornika, gdyż są nietypowe, a przy doborze obsady istotne, dla niektórych gatunków ryb ważna jest wysokość np. skalary, dla innych długość czy szerokość.
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 7:57 pm przez maja_m, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#20

Post autor: neptun »

A ja bym proponowal pozbyc sie albo neonkow,albo skalarow.Niestety skalary mimo,ze lagodne to jednak potrafia scigac neonki.

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#21

Post autor: budowniczy »

kolega chyba sie walnoł w obliczniech ściagłem programżeby obliczyć no i wyszło dokładnie 128..... l z groszami

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#22

Post autor: budowniczy »

mianowicie dł. 75 szer 53 i wysokośc do samej góry 49

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#23

Post autor: budowniczy »

Skalar mi na pewno odpadnie wkurza mnie goni mi gupiki KUrDE bez mojej wiedzy szwagier kupił następne ryby <zły> kupił 4x błyszczyki 3 sumy jakieś chyba polskie głupiki 10 , kiryski 3, dino pręgowane4 , piskorki 2 gurami złociste no te 2 bojowniki teraz już mam heh załamka ale dostane 2 akw. więc jak będzie trzeba będę robił następny bio system powiedzcie mi co wywalić do dodać i jakie podłoże mieć najlepiej

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#24

Post autor: JPK »

Ja się zastanawiam, w jakim celu zarybiasz niedojrzały zbiornik ? Żeby powyławiać trupki ?
To akwarium nie ma żadnego sprzętu, szkło i woda.
Może poprostu człowieku weź się zastanów i poczytaj trochę, bo puki co robisz wszystko na szybko, a to do niczego nie prowadzi ! Akwarystyka jest dla cierpliwych.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#25

Post autor: etna »

mi tez wyszlo prawie 195 l.
Adriana

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#26

Post autor: budowniczy »

Nie moja wina że mój szwagier i stary zaczeli kupywac rybki i nie poczytali o tym znaczy jest tam filter na 60 l akwarium ma grzałke z termostatem

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#27

Post autor: budowniczy »

ściągłem program antuakwa i nawet on obliczył 128 a więc nie wiem co jest
Kur.... mój szwagier kupił dziś następne rybki bez mojej konsultacji ;((((
4x błyszczyki 3 sumy jakieś chyba polskie głupiki 10 , kiryski 3, dino pręgowane4 , piskorki 2 gurami złociste no te 2 bojowniki15 neonków Powiedzcie mi szybko co wywalić do innego akwa żeby sie nie wyzabijały ale jestem sciekły
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#28

Post autor: Drottnar »

budowniczy pisze:kolega chyba sie walnoł w obliczniech ściagłem programżeby obliczyć no i wyszło dokładnie 128..... l z groszami
A ja wziąłem kalkulator i mi wyszło dokładnie 194,775l.

Żeby kolega budowniczy więcej głupot nie pisał podam sposób obliczenia objętości zbiornika (prostopadłościanu).

V=a*b*c, czyli w tym przypadku V=75cm*53cm*49cm=194775cm^3. Aby uzyskać wynik w litrach, czyli dm^3 wynik trzeba podzielić przez 1000. W efekcie otrzymujemy 194,775dm^3, czyli 194,775l.

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#29

Post autor: budowniczy »

PANOWIE ZWRACAM CHONOR SZEROKOŚC 35 A NIE 53 NIE WIEM JAK TO MIERZYŁEM

Autor
budowniczy
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 29, 2009 11:28 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Bu Początkujący z akwarium 120-130 L NIe wiem co robić

#30

Post autor: budowniczy »

WTEDY 128 L WYCHODZI sory [mod]kurwa[/mod]JUŻ MI SIE W GŁOWIE PRZEWRACA


zwrcaj większą uwagę na kulturę wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony pt sty 30, 2009 9:39 pm przez budowniczy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ