Chrzan w akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Chrzan w akwarium

#1

Post autor: JPK »

Cześć,
nie wiem czy wiecie, ale duża ilość akwarystów "starej daty" proponuje, aby w akwarium umieszczać laskę chrzanu, jako naturalny środek zapobiegający chorobom.
Jest też taki artykuł : http://klub.chip.pl/akwaria/akk/artykuly/chrzan.html
Stosuje ktoś może ?
Pytam, dlatego, że kiedyś jak stosowałem to miałem małe laski chrzanu i kłopotu nie było, teraz w ogóle ze zdobyciem chrzanu miałem problem, ale już mam, tylko że korzenie są wielkości piszczeli :twisted: I się zastanawiam czy mogę np. połowę lub 1/4 wrzucić, czy przekrojenie korzenia może jakieś negatywne skutki wywołać ?
pozdr.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Chrzan w akwarium

#2

Post autor: ziabak »

tak - ja stosuję, ale w chwili obecnej też nie mam bo nie mogłam dostać jak szukałam. Jeśli laski były za duże, to ja cięłam na połowę czy na 3 części - to miejsce odcięte będzie miało tendencję do łapania pleśni, ale nie zawsze - nie wiem od czego to zależy, może od temperatury - trzeba więc kontrolować - najlepiej przywiązać sobie chrzan na nitkę, żeby nie polować na niego w zaroślach i raz na jakiś czas zerknąć - ja i tak po około 3 tygodniach chrzan wywalam nawet jak nic na nim nie widze niepokojącego, chyba, że mam cały i zaczyna nawet rosnąć w akwa - to wtedy go dłużej potrzymam.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Chrzan w akwarium

#3

Post autor: JPK »

A mogłabyś mi powiedzieć jakiej mniej więcej wielkości kawałek korzenia zastosować do 126, 60, 20l ?
450l + 112l :)

Linf

Re: Chrzan w akwarium

#4

Post autor: Linf »

ziabak pisze:ja i tak po około 3 tygodniach chrzan wywalam
I potem wkładasz nowy :?: czy jakaś przerwa :?:
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Chrzan w akwarium

#5

Post autor: ziabak »

Misquamacus pisze:A mogłabyś mi powiedzieć jakiej mniej więcej wielkości kawałek korzenia zastosować do 126, 60, 20l ?
Do nano nie wkładałam - to nie mam doświadczenia, ale do 85, 72, 65 - wkładałam mniej więcej tyle samo - około 8-10 cm - ale to jak pisałam - uzaleznione było od tego, czy i jakie korzenie miałam. Czasem dzieliłam grubszy korzeń chrzanu na takie 4 cm plastry i to wkładałam. Myślę, że do 20 l to można plasterek.
Linf pisze: I potem wkładasz nowy :?: czy jakaś przerwa :?:
Nigdy nie miałam chyba ciągłości w trzymaniu chrzanu w akwa - raczej z przerwami, czasem kilka miesięcy nie wkładam - np. teraz - bo albo mam za dużo innych rzeczy na głowie, albo nie trafiam na chrzan w sklepach, a specjalnie szukać i latać za nim to mi się nie chce ;) a czasem jak dobrze się cała laska trzymała to siedziała w akwa i ze dwa miesiące.

Chrzan ma działanie bakterio, grzybo, pasożyto i pierwotniako-bójcze, więc jesli np. jest duże zagęszczenie ryb w akwariach - a ja z racji posiadania żyworodek takowe miewam - albo jesli są jakieś nowe ryby wpuszczane, lub była widoczna jakaś infekcja - to chrzan świetnie działa. Ja ogólnie nie stosuję od długiego czasu żadnych innych metod leczenia, czy profilaktyki jak czosnek i chrzan właśnie.
Ostatnio zmieniony sob mar 20, 2010 7:14 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Chrzan w akwarium

#6

Post autor: JPK »

Mała obserwacja po 10 dniach stosowania - objawów negatywnych wśród ryb nie ma, za to zbrojniki, krewetki i ślimaki podjadają chrzan bardzo chętnie :)
Nawet niepokoiłem się, czy nic im nie będzie ale suma summarum śmigają i nadaj skrobią ;)
450l + 112l :)

Mawako
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob maja 23, 2009 11:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Chrzan w akwarium

#7

Post autor: Mawako »

a jak stosować czosnek?Też go jedzą?
Pozdrawiam!

Autor
JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Chrzan w akwarium

#8

Post autor: JPK »

Moim zdaniem czosnek to raczej w karmie własnej roboty lub do namaczania pokarmów.
450l + 112l :)
ODPOWIEDZ