Obniżanie temperatury

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#31

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ostatni post z poprzedniej strony:

BeoB pisze:filtr zapchany :(
No to wyczyść
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#32

Post autor: Maciej »

Ja też zastosowałem 2 wiatraki + zasilacz " na sztywno". Niestety nie zauważyłem znacznej poprawy po kilku godzinach - oprócz tego przez dzień ubyło tyle wody ile normalnie w tydzień.
Zacząłem też się bawić zasilaczem i chyba przypaliłem wiatraczki. Nominalnie mają 12V, przy 15V kręciły się szybciej, przy 24 V stanęły i teraz chodzą stabilnie jedynie na 12 V :razz:

Nauczka na przyszłość. Zdeterminowany upałem sobotnim zamówiłem na alledrogo elektroregulator temperatury RT2-CO. Pewnie dojdzie dziś jak już po upałach jest:)
_________________________________
Mozolnie i pomału zakładam 375 litrów

rafkasopel

Re: Obniżanie temperatury

#33

Post autor: rafkasopel »

Wiatraczki , kostki lodu butelki (torebki) z lodem , otwarta pokrywa , mniej światła w ciągu dnia wszystko GIT.
Sam stosowałem wszystkie patenty jedne są bardziej uciążliwe i wymagają częstszych powtórzeń a inne nie (wszystko zależy od tego kto może ile czasu poświęcić na pielęgnacje zbiornika).

Pamiętajmy jednak że w ok. 30 st. leczy się ryby dla roślin to nie zbyt dobra temp. jak temp. przekroczy 28 st. najbezpieczniej i najprościej jest zarzucić maksymalne napowietrzanie wtedy ryby na bank się nie poduszą.

Pozdrawiam.
Rafał.

Azgheros
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn cze 07, 2010 2:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#34

Post autor: Azgheros »

Szkoda że chłodziarki do akwariów tyle kosztują - bo to byłoby chyba najlepsze rozwiązanie. Właśnie dziś zacząłem chłodzenie metodą butelkową, bo widzę po swoich gupikach, ze temperatura wody im nie w smak

jacek_1970
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

A ja mam inny pomysł :)

#35

Post autor: jacek_1970 »

Odwrócić dobowy zegar.
Świecę swoim potforom zamiast od 10 to od 22 kiedy jest chłodniej i wietrzenie coś daje.
Na dzień można zasłonić przód i boki płytami z 2 cm styropianu i przy wyłączonym świetle będzie ciemno i chłodno.
Pozdrawiam
Baniak 460 litrów prawie high tech, CO2, PG Macro, Micro Intermag

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#36

Post autor: kris82 »

ja ratuję się 2 zamrożonymi całkowicie butelkami 1,5l. Z 29'C zbijam w kilkanaście minut do 26'C w akwarium 72L brutto. Zależy jaki kto ma baniak. Przy 150L juz sobie czegoś takiego nie za bardzo nie wyobrażam...
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#37

Post autor: mat25 »

a ja postanowiłem jednak nie obniżać temperatury. straty? : cały najas do wywalenia mimo że rósł nadal, kabomby zaczęły sie trochę rozpadać. Mądry polak po szkodzie jednak/
Mateusz

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#38

Post autor: ROMEK »

:evil:
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2010 11:21 pm przez ROMEK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#39

Post autor: mat25 »

Morszczaki to moje marzenie ;) niestety nieosiągalne finansowano... Może kiedyś ;)
Mateusz

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#40

Post autor: Jola75 »

ROMEK pisze:A ja rok temu w czasie upałów kupiłem najmocniejszy wiatrak jaki znalazłem w supermarkecie i jak jechałem na wakacje to odpaliłem go na max i skierowałem prosto na powierzchnie wody w akwarium morskim. Woda "trochę" falowała... Po tygodniu upałów, wiania wiatraka i dolewania wody z dolewki automatycznej wróciłem z wakacji i okazało się ze woda w baniaku ma 22 C a upały były takie jak teraz grzałka oczywiście była wyłączona.... :mrgreen:

Wiatrak świetnie się sprawdza... A im jest cieplej tym woda szybciej paruje wiec tym łatwiej jest ją schłodzić metodą wiatrakową.

Chłodzenie przy pomocy butelek z lodem jest bez sensu. Głównie ze względu na bardzo duże ciepło właściwe wody...

Teraz mam wiele małych zbiorników morskich połączonych razem i w zasadzie parowanie jest takie ze temperatura wody nie wzrasta pod koniec dnia powyżej 28 C. 8-) Pokój jest oczywiście od północy...
Potwierdzam u mnie też zbawieniem okazał się wiatrak :D
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#41

Post autor: Bożena »

ROMEK pisze:
Chłodzenie przy pomocy butelek z lodem jest bez sensu. ...
Jest jak najbardziej z sensem :P i świetnia działa. Wymaga tylko troszkę więcej troski niż włączenie wiatraka. Ale że to nasza pasja więc troska jak najbardziej wskazana. :mrgreen:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#42

Post autor: Dugi »

ja też jestem zadowolony z efektu chłodzenia butelką z lodem. temperatura spadłaz 30 stopni do jakichś 26 w ciągu godziny (mam mały zbiornik). boję się tylko trochę o to, żeby butelka nie zepsuła wystroju akwarium, dlatego przywiązuję ją do lampki w celu unieruchomienia.

Dein

Re: Obniżanie temperatury

#43

Post autor: Dein »

A to rybom nie szkodzi, kiedy temperatura skacze o kilka stopni w ciągu godziny, potem rośnie i znów skacze?

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#44

Post autor: Dugi »

a nie wiem, ponieważ dziś planuję zarybić zbiornik... :razz: robiłem to ze względu na rośliny, ale może faktycznie to zbyt drastyczna zmiana była? :neutral:
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#45

Post autor: ziabak »

Dein pisze:A to rybom nie szkodzi, kiedy temperatura skacze o kilka stopni w ciągu godziny, potem rośnie i znów skacze?
takie skoki w krótkim czasie to jest sters dla ryb większy niż kilka dni w upalnym akwarium... tylko człowiekowi to jak widać poprawia nastrój - ryby czują dyskomfort z całą pewnością
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#46

Post autor: saintpaulia »

Ja chłodziłam butelką z lodem w akwa z kiryskami - ewidentnie źle się czuły, ale nie dopuszczałam do skoków temp., gdy jedna butelka odmarzała wkładałam następną. Z 31 C uzyskałam stałe 27.

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#47

Post autor: Dugi »

ziabak pisze:
Dein pisze:A to rybom nie szkodzi, kiedy temperatura skacze o kilka stopni w ciągu godziny, potem rośnie i znów skacze?
takie skoki w krótkim czasie to jest sters dla ryb większy niż kilka dni w upalnym akwarium... tylko człowiekowi to jak widać poprawia nastrój - ryby czują dyskomfort z całą pewnością
biorę radę do serca, pozdrawiam.

Dein

Re: Obniżanie temperatury

#48

Post autor: Dein »

No właśnie głównie o błędnikowcach pomyślałem, jako właściciel bojowników.
Odkąd miałem bojowniki, zawsze wszędzie dawano rady, żeby nie dopuszczać do skoków temperatury, bo labirynt wrażliwy jest i się podziębia, bo stają się bardziej podatne na infekcje. Z tym, że z bojownikami nie mam dylematu, bo dobrze ciepełko znoszą, więc dadzą radę w upały.
Ale się zastanawiałem, jak inne ryby. Czy też może im się coś przeziębić, kiedy im się zaserwuje takie atrakcje, czy chodzi "tylko" o dyskomfort.

Btw - krewety cr poradziły sobie lepiej w takich temperaturach dzikich, niż się spodziewałem, a kiedy tylko temperatura na powrót spadła, przystąpiły ochoczo do kopulacji :D

Czyli pomału zaczynam być przekonany, że w moim wypadku nie taki upał straszny, jak go malują, a chłodzeniem mogę wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#49

Post autor: saintpaulia »

Pewnie wszystko zależy od konkretnego przypadku. U mnie pielęgnice, bojki były szczęśliwe w upały. Wahnięcie temp. niestety dostały dziś rano - nie sądziłam, że noc będzie tak zimna i rano miały tylko 24. Gurami w czasie upałów tarł się jak oszalały.
Ale kiryski i platki ewidentnie źle wyglądały. Wolałam nie czekać na nieszczęście.
Ostatnio zmieniony pn lip 19, 2010 10:32 pm przez saintpaulia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#50

Post autor: Bożena »

Dein pisze:A to rybom nie szkodzi, kiedy temperatura skacze o kilka stopni w ciągu godziny, potem rośnie i znów skacze?
nie skacze, a jeśli to bardzo niewiele jeśli się to kontroluje. U mnie jak raz zeszlam do 25 to utrzymuwała się co najwyżej do 27. Taka róznica chyba nie bardzo szkodzila rybkom, w każdym razie nie widać było
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Czkawka
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt lip 20, 2010 5:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#51

Post autor: Czkawka »

A u mnie jest taki problem. Akwarium które ma 240L jest na poddaszu (mieszkamy na dwupiętrze i strych został urządzony jako pokój) ..temp w akwa skoczyła aż do 30 stopni. W sumie ochładzamy akwa kostkami lodu ale działa to na krótką chwile.Gasimy światło ale niestety roślinki powoli giną z jego braku. Z dachu daje jak z patelni a klima jest póki co za droga byśmy ją w obecnej sytuacji kupili.
Jakieś lepsze pomysły prócz lodu i zamrożonych pojemników z wodą? :sad:
Ostatnio zmieniony śr lip 21, 2010 10:13 pm przez Czkawka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#52

Post autor: saintpaulia »

Chyba wszystkie pomysły zostały już tu wymienione. Samych kostek nie polecam - za szybko się topią i efekt marny. W zależności od rodzaju ryb zamiast chłodzenia może wystarczyć napowietrzanie silniejsze. A świecić można w godzinkach późniejszych - kiedy jest ciut chłodniej.
Awatar użytkownika

Czkawka
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt lip 20, 2010 5:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#53

Post autor: Czkawka »

Niestety na poddaszu i w dzień i w nocy panuje taka sama temperatura. Co więcej, w dzień jest jeszcze gorzej. W akwa są trzy listwy i póki co nic to nie daje...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#54

Post autor: ziabak »

Czkawka pisze:Akwarium które ma 240L jest na poddaszu (mieszkamy na dwupiętrze i strych został urządzony jako pokój)
Jakieś lepsze pomysły prócz lodu i zamrożonych pojemników z wodą? :sad:
W Twoim przypadku znacznie korzystniej i dla Ciebie i dla zwierząt będzie zaizolować sobie dach / stropodach (nie wiem jaki kąt spadku tam macie) - od wewnątrz połacie dachowe - wełną mineralną, obudować potem od spodu płytami GK i nie zapomnieć o paroizolacji. Zmniejszy to co prawda nieco wysokość pomieszczeń ale nieizolowane poddasze to masakra... i nawet klima Ci niewiele da - szkoda energii puki nie zaizolowane.
Ostatnio zmieniony wt lip 27, 2010 11:32 am przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#55

Post autor: dune »

Ziabak, ja mam poddasze użytkowe, dach zaizolowany zgodnie ze sztuką, czyli wszystko to co napisalas, dach nie jest blaszany, dachówka ceramiczna dluzej sie grzeje ale i wolniej stygnie. W te koszmarne upały bylo jednak wieczorem ok 27st....dla mnie tragedia, nie jestem az tak cipłolubna.
W akwariach na górze też zrobilo sie za cieplo, zmieniłam zatem dzień z nocą i swieciłam od 24-7rano, potem nie. Jakos wszytko przetrwalo, rosliny nie odczuły różnicy.
Do tego lodu jakos nie moge sie przekonac, raczej butelkę z zimna wodą, ale to tez trzeba cały czas siedziec i pilnowac....no, moze juz upały nie wrócą.
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#56

Post autor: ziabak »

dune, ja przypuszczam, że gdybyś izolacji nie miała spokojnie w te upały miałabyś na poddaszu ponad 35 stopni - tak więc izolacja naprawdę działa, ale nie chodzi o to by od razu cudów się spodziewać ;)

ps. ja w mieszkaniu na 3 piętrze w zwykłym bloku co go teraz termomodernizują właśnie w te upały miałam około 33 stopni, a może nawet momentami więcej...
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#57

Post autor: dune »

Na nieizolowanym poddaszu to chyba sie wcale nie da mieszkac :razz: ...ani latem ani zimą tym bardziej...ale masz rację - cudu sie spodziewałam po nieblaszanym dachu, moze do 30st to działa ale tak ekstremalne temteratury na dodatek trwajace tak długo, przenikna w koncu kazdą izolację. W blokach to jest często problem ekspozycji całego mieszania na jedna str swiata - jak masz wszystkie okna i sciany na pd/ zachód to jest istna tragedia - wiem bo tak miałam.
A wracając do temp w akwarium - u mnie zawsze wystarczyła radykalna zamiana pór swiecenia :)
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

Blizniak2
Zapaleniec
Posty: 324
Rejestracja: pn lis 30, 2009 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafał
Płeć:

Obniżanie temperatury

#58

Post autor: Blizniak2 »

Jest kilka sprawdzonych sposobów na szybkie schłodzenie wody w akwarium.
Opisy znajdziecie tu: http://akwarium.info.pl/index.php/artyk ... w-akwarium" onclick="window.open(this.href);return false;

Skomentuj metody na Facebooku: https://www.facebook.com/AKWARIUMiNFO" onclick="window.open(this.href);return false;

neoNowa
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: wt lut 12, 2013 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obniżanie temperatury

#59

Post autor: neoNowa »

Ja mam okna od zachodu- 11 piętro. Boję się pomyśleć co dziś zastanę na termometrze po powrocie do domu :/ wczoraj było 29*

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Obniżanie temperatury

#60

Post autor: cinek1916 »

Ja wczoraj miałem w 54l 27,4*. Zamontowałem wiatrak od komputera i teraz temp. 25,3*.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Odp: Obniżanie temperatury

#61

Post autor: jgoluch »

Akwa 27*C
Kostka 28*C
Masakra jakas...

_______
via TT
ODPOWIEDZ