Ziemia przykryta piaskiem

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ziemia przykryta piaskiem

#1

Post autor: MareQczeK »

Jak w temacie , czy w takim połączeniu nic się nie dzieje czy można coś takiego zastosować ??
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Z piaskiem nie próbowałam, ale ziemia przykryta żwirkiem jest jak najbardziej OK. Chociaż chyba nie dla każdej obsady się nada.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#3

Post autor: MareQczeK »

Obawiam się bo gdzieś czytałem że spod piasku wydobywał się jakiś gaz który śmierdział , więc potrzebuje dokładnych informacji bo zakładam akwa 240 l więc restart odrazu po starcie nie wchodzi w grę .

Linf

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#4

Post autor: Linf »

Piasek może wymieszać z ziemią i wtedy będziesz miał ziemię na piasku a nie piasek na ziemi.

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#5

Post autor: ROMEK »

:mrgreen:
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 11:27 pm przez ROMEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#6

Post autor: Bożena »

Z własnego doświadczenia powiem, ze raczej nie będzie dobrze. Ziemia jest jak najbardziej OK, ale zdecydowanie musi być przykryta zwirkiem o odpowiedniej granulacji.
najlepiej sprawdza się żwirek o granulacji od 1 do 3 mm średnicy.
Nie wiem skąd pomysl piasku, bo nie powiedziałeś jaką masz wizję :)
ale jeśli np zależy Ci na efekcie wizualnym to możesz wypełnić piaskiem przestrzeń między ziemią, a ściankami zbiornika .
Generalnie na części z ziemią są roślinki i podłoza prawie nie widać.

Co do samej ziemii to jestem bardzo zadowona i polecilabym każdemu, kto woli cieszyć oko zamiast odmierzac krpelki nawozów, soli, bąbelków Co2 i nieustannie podmieniać wodę.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#7

Post autor: ROMEK »

:mrgreen:
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 11:27 pm przez ROMEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#8

Post autor: Bożena »

ROMEK pisze:Nie zgodzę się z tobą co do ostatniego zdania:
1] Nawet jeśli będzie ziemia na dnie i tak dla prawidłowego wzrostu roślin oraz eksterminacji glona będziesz musiała CO2 dozować...
.
Nic podobnego. Rośliny rosną aż za szybko, jak dla mnie bo nie mam czasu na ciągłe przycinki. A CO2 dwalam tylko w początkowej fazie jak pojawiły się glony-prawdopodobnie zbyt mało roślin na starcie było powodem .( to oczywiście tylko moja teza)
Ostatnio zmieniony pt sie 20, 2010 10:06 am przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#9

Post autor: MareQczeK »

Dziękuje za tyle odpowiedzi ale w tym temacie :http://akwaswiat.net/-240-l-ogolne-star ... 16056.html ziemia jest przykryta piaskiem , więc nie wiem co o tym myśleć .

ppaula2

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#10

Post autor: ppaula2 »

MareQczeK, ziemia przykryta moskitierą.
W ten sposób ziemia spod piasku nie wypłynie. Ale za to problem bęziesz miał z korzeniami zaplątującymi się w moskitierę. Aby przesadzić roślinkę trzena będzie odciąć korzenie.

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#11

Post autor: MareQczeK »

ale ja właśnie nie chcę przykrywać moskitierą i dlatego pytam .
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#12

Post autor: ziabak »

Mam nano z ziemią przykryta piaskiem - od startu nie było kompletnie żadnych problemów i wszystko jest nawet dla mnie zaskakujaco stabilne. Akwa ma 12 l, ziemi jest z 1 cm, na to - UWAGA - cienka warstwa waty perlonowej rozłożona równomiernie na całej powierzchni (układać po zwilżeniu waty), dopiero na to piasek - z dna nic się nigdy nie wydobywało, żadne gazy; tyle, że - Ty piszesz o zrobieniu tego w sporym zbiorniku - ja obserwacje mam na nano - uważam, że jesli jesteś zwolennikiem przemeblowań roślin to moja metoda z watą perlonową nie jest dla Ciebie, bo na 100% rozwalisz dno wyciągając ukorzenione rośliny - jesli natomiast nie zamierzasz tego robić a np. wycinać ewentualnie rośliny przy dnie pozostawiając system korzrniowy - uważam, że się uda, ale... każdy zbiornik jest inny i to, ze u mnie akurat takie akwa funkcjonuje idealnie już z rok, to nie znaczy że każdemu tak samo zadziała.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

ppaula2

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#13

Post autor: ppaula2 »

uważam, że ziemia bez przykrycia i na to piasek to będzie kompletny nie wypał :(
a mam drobny żwir na ziemi bez przykrycia i raz jak przesadzałam nurzańca to zrobiłam kawę w akwa :(

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#14

Post autor: MareQczeK »

Dziękuje za tle odpowiedzi .
Temat do zamknięcia .

ROMEK
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: śr cze 09, 2010 9:14 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#15

Post autor: ROMEK »

Powodzenia wam życzę przy przesadzaniu... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony pt sie 27, 2010 11:27 pm przez ROMEK, łącznie zmieniany 1 raz.

ppaula2

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#16

Post autor: ppaula2 »

ROMEK, nie mam problemów z przesadzaniem. Bo po prostu nie przesadzam :)
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#17

Post autor: Bożena »

Ta fotorelacja jest z 25-go czerwca. Wiec to świeżutki zbiorniczek . Ciekawe jak sie zachowuje. No i oczywiscie zostaje problem przesadzania, a wiesz, ze bez tego raczej trudno. ja nie przykrywałam ziemii moskitierą.
Ja przesadzam i nie mam z tym problemów. Na chwilę dokładam drugi filtr i szybcuitko sie oczyszcza :lol:

Jeśli jesteś zarejestrowany na tym forum, moze zapytaj? Watro wiedzieć, bo ja też np preferuję jasne podłoże :grin:
Ostatnio zmieniony pt sie 20, 2010 11:34 am przez Bożena, łącznie zmieniany 2 razy.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#18

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja przesadzam i nie mam z tym problemów. Owszem, czasem trochę się woda zabrudzi, ale ziemia ma to do siebie, że opada na dno, a to co nie zdąży opaść, zabiera filtr. Nie mam żadnej moskitiery i nic mi nie wypływa.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#19

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Tak często przesadzasz rośliny czy masz zwierzaki intensywnie przekopujące podłoże?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#20

Post autor: kris82 »

Ja mam krewetkarium na ziemi i przykryte piaskiem....dzisiaj robiłem totalne przemeblowanie z wyjęciem wszystkich roślin. Nie narzekam, nic złego się nie dzieje, a przy długich korzeniach po prostu odgrzebuję piasek, lekko wyciągam roślinę i potem ucinam korzenie. Czasem wyjdzie trochę ziemi, tj. powiedzmy 1cmx1cm, którą łatwo się ściąga odmulaczem grawitacyjnym. Nie zakładałem żadnych siatek, bo przy mocno ukorzeniających się roślinach myślałem, że będzie problem - korzenie wrosną w siatkę, a wyciągając taka roślinkę pociągnę za sobą siatkę, która zrobi więcej bałaganu

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#21

Post autor: JPK »

Posiadam 5 zbiorników z ziemią pod żwirem (lub piachem), najstarsze funkcjonuje prawie 5 lat, w tym jedno z moskitierą, rośliny przecinam, przesadzam i rozsadzam dość często, nie patyczkuję się z tym. Jeśli zrobi się to umiejętnie to ziemia nie ma prawa wydostać się spod żwirku, inna sprawa, że ziemia po jakimś czasie zbija się, co dodatkowo utrudnia wydostanie się. A jeśli jednak kilkanaście drobin wydostanie się, bo przesadzam np. sporą żabienicę z ogromnym systemem korzeniowym to nie stanowi to żadnego problemu, bo wydajna filtracja klaruje wodę w 10min.
Jak dla mnie stabilniejszego zbiornika, aniżeli na ziemi nie da się zrobić (oczywiście nie stosując szerokiej gamy przeróżnej chemii), ale to jak podkreślam moje zdanie :)
450l + 112l :)

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia przykryta piaskiem

#22

Post autor: MareQczeK »

Wczoraj zrobiłem podłoże w 240 l akwa jeszcze nie zalałem bo nie mam oświetlenia , ale po zalaniu będę o wszystkim was informował .
ODPOWIEDZ