Chory kirysek sterba

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Chory kirysek sterba

#31

Post autor: tiggi »

Ostatni post z poprzedniej strony:

:hah:
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Chory kirysek sterba

#32

Post autor: Hooltayos »

Lila posłuchaj się falco.
Zadajesz pytanie, otrzymujesz odpowiedź.
Zanim ją otrzymasz już działasz na swoją rękę - najczęściej w najgorszym z możliwych wykonaniu.

Akwarium powinno z dala się trzymać apteki, a ty im serwujesz medykamenty bez wiedzy,
tak jakbyś się dała reklamom TV, choćby rutinoscorbinowi - że trzeba go brać profilaktycznie.

No istny obłęd.

Kup odrazy wszystko co jest w akwarystycznym i lej co tydzień na wszelki wypadek.
A tak na poważnie - sugeruje abyś przerzuciła się na "plastikowe rybki", bo szkoda żywych istot pod Twoją kuratelą.

MOD-y: nie za ostro? :D

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#33

Post autor: GSA »

Lila - Twoje rybki to już chyba powinny doktoryzować się z farmacji...
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#34

Post autor: kfabisiak1 »

Czy nie uważacie, że już wystarczy tych docinek i drwin z koleżanki.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Chory kirysek sterba

#35

Post autor: Hooltayos »

Ok, ok.
No i zamknąłeś wątek. Może i słusznie.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#36

Post autor: lila »

Po prostu żyć nie umierać takie tu miłe towarzystwo :o
GSA i Hooltayos jak macie coś do mnie to zapraszam na priv bo publiczne drwiny są nie na miejscu :cool:

Kiperka

Chory kirysek sterba

#37

Post autor: Kiperka »

I kto to mówi... :shock:

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#38

Post autor: Zielony »

Lila dziurawica się nie robi tak poprostu z dnia na dzień i to jest proces.Najlepiej wstawić jest fotke w miarę z której będzie można coś zobaczyć.Dziurawica jest chorobą bardzo trudną do wyleczenia i nie spotkałem się aby atakowała inne osobniki i była powodowana przez wiciowce.Choroba ta jest powodowana złą dietą ryb lub złą wodą np. czyste RO przez długi czas.Jeśli dopadła Twoją rybkę to ze swoim postępowaniem i podejrzewam umiejętnościami i brakiem cierpliwości tylko ją zaleczysz i może się pojawić z powrotem.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#39

Post autor: lila »

Kiperka 1988 działasz mi już na nerwy bądź tak uprzejma i się do mnie nie odzywaj ok

-- So lut 23, 2013 9:56 pm --

Zielony już prawie po kirysku :( wzięłam go do izolatki ale już na boku leży ma czerwone ślady z obu stron skrzel i pod nimi wygląda to jakby coś na naskórku go zaatakowało i ma na głowie małe dziurki :(
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#40

Post autor: kfabisiak1 »

Kiryska pewnie już nie uratujesz, jak jest w takim stanie.
Co mu dolega i jak mu pomóc nikt nie powie. Zbyt skąpy opis wyglądu, zachowania, diety, parametrów wody, itd. itp.. Niektórych rzeczy opisać nie mogłaś, bo zbyt krótko masz rybkę, ale niektóre mogłaś a nie opisałaś, a to nie pomaga w diagnozie. W dodatku, jak ktoś już wcześniej zauważył, jesteś nieodpowiedzialna w pewnych swoich postępowaniach.
Forma w jakiej piszesz na forum też Ci nie pomaga. Ja, czytając Twoje posty, odnoszę wrażenie, (mam nadzieję, że tak nie jest), że nie prosisz a żądasz pomocy, nie słuchasz rad, tylko robisz coś po Swojemu, bo lepiej wiesz. Przy takim podejściu zrażasz do Siebie ludzi. Może przemyśl to co napisałem, bo nawet jeśli tak nie jest, zawsze warto spojrzeć na siebie krytycznym okiem, ale na spokojnie, jak emocje opadną.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#41

Post autor: lila »

Chyba najlepiej w ogóle nic nie pisać tylko czytać kto co napisze. Nie wiem ile razy pisałam, że zrobiłam źle kupując teraz sterby. Teraz już prawie po nim ma czerwone ślady w okolicach skrzel i dziurę w brzuchu. I wcale nie żądam nie wiem skąd Ci to przyszło do głowy po prostu pytam się tych, którzy mają większe doświadczenie. A to, że niektórzy drwią sobie z mojego małego doświadczenia i popełnianych błędów to już ich problem nie drwie z nikogo jak już mówię prawdę prosto w oczy.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Chory kirysek sterba

#42

Post autor: falco »

Odchodząc trochę od tematu, podpisuję się pod słowami kfabisiak1, odniosłem identyczne wrażenie, czyli coś w Twych słowach/wypowiedziach musi być nie tak.
Zamiast się zaperzać lepiej przyjąć do Siebie i spróbować spojrzeć "z boku", bo wiem z autopsji, że niektóre własne wypowiedzi mogą naprawdę zniechęcać...
W profilu masz zawód: nauczyciel, więc doskonale powinnaś znać temat "rozmów" od podstaw, wykorzystaj to, zamiast się niepotrzebnie denerwować... 8)

dobranocka.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#43

Post autor: kfabisiak1 »

lila pisze:Chyba najlepiej w ogóle nic nie pisać tylko czytać kto co napisze.
Jak nic nie napiszesz, to nie będziesz miała co czytać, bo nikt nie odpowie.

Mi chodziło bardziej o to, że piszesz za mało informacji, a chcesz żeby Ci pomóc. My nie znamy Twojego zbiornika, Twojej obsady ryb, roślinności, jakie masz ozdoby, nie wiemy w jaki sposób opiekujesz się akwarium, czy używasz jakichś preparatów, nawozów, jakie robisz podmiany, jaką stosujesz dietę, jakie masz parametry wody itd. itp.. A to są bardzo przydatne informacje, które mogą naprowadzić na postawienie słusznej diagnozy. Na podstawie tych informacji, często można wyleczyć ryby, bez podawania leków.
Ty piszesz: Mam chorą rybę, powiedzcie jak ją wyleczyć. To tak w dużym uproszczeniu, ale taki jest wydźwięk Twoich postów, przynajmniej ja tak je odbieram.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Chory kirysek sterba

#44

Post autor: tiggi »

Jeśli już zrozumiałaś że zrobiłaś błąd to nie kupisz więcej ryb. Żadnych.
Do momentu kiedy nie będzie już w porządku w Twoim akwarium.
A żeby tak było, potrzebne są regularne podmianki odstaną wodą o temperaturze pokojowej. I brak jakichkolwiek leków.
I spokój w akwarium.
I to chyba tyle....
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Chory kirysek sterba

#45

Post autor: saintpaulia »

Niepokojącym objawem, chyba bardziej niepokojącym niż ta "dziura" są zaczerwienione mocno skrzela. Nie pamiętam jak to jest z kirysami (moje mają teraz po kilka lat i nie wymagały leczenia), ale zbrojniki źle reagują na leki. Podejrzewam, że tu może być podobnie. Nie usuwałaś leków z wody przy użyciu węgla więc na pewno jeszcze nie wszystko "się rozłożyło". Ten kirysek mógł być delikatniejszy i dltego go tompnęło. W akwarium ogólnym, w pewnym stopniu "skażonym", go nie uratujesz. A jak jest z natlenieniem wody? Czy pozostałe kirysy często podpływają pod powierzchnię po oddech?

Nie krtykuję, ale:
Poza kupowaniem ryb do akwarium, gdzie obsada wykazuje choroby i gdzie jeszcze są ślady po lekach, dziwi mnie kupowanie ryb tuż przed planowaną przeprowadzką. Przecież fundowanie nowym rybom dodatkowego stresu też nie wpłynie pomyślnie na ich kondycję. Teraz zaplanuj jak przeprowadzisz akwarium, by uniknąć strat w Twoich osłabionych leczeniem rybach.

Kiryska trzeba by przenieść do oddzielnego zbiornika z wodą z akwarium i stopniowo mu ją podmieniać na czystą - żeby nie doznał dodatkowego szoku. Poza tym napowietrzać. Akwarium można troszkę zaciemnić, żeby miał mniej stresu.

Autor
lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Chory kirysek sterba

#46

Post autor: lila »

Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ