Nagła choroba neonków

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
radosc
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pt gru 05, 2014 2:20 pm
Lokalizacja: Kabaty

Nagła choroba neonków

#1

Post autor: radosc »

1. Litraż zbiornika – 54
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał - 4tyg temu (tydzień)
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – nie znam nazwy, kaskada dość wydajna z gąbką i purigenem oraz dodatkowo środek zmniejszający GH
4. Gatunki i ilość ryb – neonki czerwone 5 + inesa 5 + 9 krewetek i 1 rak
5. Ilość i rodzaj roślin – Utricularia graminifolia, Hemianthus callitrichoides, Flame moss, Moss Phoenix
6. Podłoże – ziemia, jbl sansibar
7. Inne sprzęty – termometr, grzałka
8. Ozdoby, korzenie – 1 korzeń, kamienie
9. Pokrywa – brak
10. Oświetlenie – 28W świetlówki
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – Tetra Guppy Color, JBL Novo Prawn
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – NO2 10, NO3 0, Gh 7, Kh 6, ph 7,2, CL2 0
13. Temperatura w zbiorniku – 25 stopni
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – tak 7W (chyba)
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – raz w tygodniu wymiana 20% delikatne czyszczenie dna
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – od ustabilizowania wody nie było zmian
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – od 8tyg, standardowa procedura adaptacji
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – Nie
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – Wczoraj wszystko w porządku, dzisiaj rano neonki częściowo pływają przy dnie, nie za bardzo trzymają się w ławicy, są powolne mało aktywne i wyblakłe, nie specjalnie zainteresowane pokarmem - wszystkie. Krewetki wydają się aktywne jak zwykle
20. Zdjęcie –

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Nagła choroba neonków

#2

Post autor: robertwawa »

No2-10 a no3-0 to zbiornik nie jest ustabilizowany i z tego co piszesz to jeszcze dojrzewa. Temperatura za niska. Moje ryby rano też są blade dopiero chwil kilka po zapaleniu światła nabierają rumieńców. Neon nie koniecznie trzyma się w ławicy.

Autor
radosc
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pt gru 05, 2014 2:20 pm
Lokalizacja: Kabaty

Nagła choroba neonków

#3

Post autor: radosc »

Strasznie kontrastowało to ze zwyczajowym zachowaniem neonków. Być może zbyt nad opiekuńczo reaguje, neonki wyraźnie nabrały kolorów.

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Nagła choroba neonków

#4

Post autor: robertwawa »

I po strachu ale sprawdzaj parametry wody bo zbiornik niedojrzały i czerwony neon lubi zdecydowanie cieplejszą wodę.

Dein

Nagła choroba neonków

#5

Post autor: Dein »

Chyba Ci się pomyliły wyniki testów. Nie byłoby co zbierać przy NO2 = 10.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Nagła choroba neonków

#6

Post autor: silver007 »

Dein pisze:Chyba Ci się pomyliły wyniki testów. Nie byłoby co zbierać przy NO2 = 10.
Albo zero się dodało...

Co do tego wybarwiania, to Neon "blaknie" w nocy, więc rano mogłeś im przeszkadzać w drzemce. Nie zmienia to jednak faktu, że masz w jednym zbiorniku Innesę i Czerwonego, a to trochę średnio udane połączenie, bo Innesa żyje w chłodniejszej wodzie, więc trzymając 25 stopni jesteś na jego górnej granicy i na dolnej Czerwonego. Poza tym po 5 sztuk to nie ławica. Radził wybrać jeden gatunek i zwiększyć ilość ;)

A tak z innej beczki - jak rośnie Utricularia graminifolia? Wystartowała bez problemu? Pytam, bo nigdy jej nie miałem, a zastanawiałem się na dosadzeniem, z tym, że są różne opinie, co do jej problematyczności...

Autor
radosc
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: pt gru 05, 2014 2:20 pm
Lokalizacja: Kabaty

Nagła choroba neonków

#7

Post autor: radosc »

Pomliłem się, oczywiście NO2 = 0 a NO3 = 10. Mam szczerą nadzieję że tylko przeszkodziłem w odpoczynku, faktycznie wstałem dzisiaj wcześniej niż zwykle ale kawy nie potrzebowałem :) Dobry pomysł z podziałem neonków, tak zrobię.

Co do Utricularii graminifolii to bardzo wolno startuje. Kiedy Hemianthus spokojnie zdobywa nowe tereny, Utricularia rośnie w kępkach, fakt że coraz większych ale dość słabo ukorzenionych. Cały czas się zdarza się że rak którąś kępkę przesadzi.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Nagła choroba neonków

#8

Post autor: Christo »

Przy właściwych parametrach wody (a takie masz) raczej trudno o chorobę, zwłaszcza o "nagłą". Tylko z tą temperaturą można by coś zrobić. Dałbym 23-24*C żeby pogodzić oba gatunki, choć lepiej oczywiście zdecydować się na jeden co już Silver zaproponował.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ