Pleśniawka czy ospa ?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#1

Post autor: rudykot »

1. Litraż zbiornika – 160 l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 3 lata temu / miesiąc
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – nie pamiętam nazwy- oznakowanie zniknęło, tylko gąbka, działa cały czas
4. Gatunki i ilość ryb – 6 x brzanka sumatrzańska, 6x brzanka mszysta, 6x brzanka różowa (odmiana z welonem), 2x molinezja biała żaglopłetwa (obecnie w szpitalu), 5x miedzik, 10 x neon inessa, 2x kirys panda, 2x kirys pstry, 3 x piskorek czarny
5. Ilość i rodzaj roślin - gęsto obsadzony sztuczną roślinnościa - nie mam ręki do żywych roślin mimo kilkukrotnych prób.
6. Podłoże –bazalt + piach
7. Inne sprzęty – brak
8. Ozdoby, korzenie – kamienie
9. Pokrywa –jest
10. Oświetlenie –świetlówka 18w
[i]11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – Ryby karmię 2 razy dziennie - rano jak idę do pracy i wieczorem przed pójściem spać. Karmy - spirullina, Ovo-vit i pokarm wysokobiałkowy też firmy Tropical, mrożone jedzenie naturalne
[i]12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – brak danych
[i]13. Temperatura w zbiorniku – 25 'C
[i]14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – brak
[i]15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – czyszczenie filtra raz na 2 tygodnie w wodzie z akwarium, podmiana 40% co 2 tygodnie, szyby jeszcze nie czyszczone
[i]16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – nic
[i]17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – 6 mc - aklimatyzacja w 25 litrowym akwarium przez 3 tygodnie
[i]18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - od początku działalności akwarium nie było żadnych chorób - ta jest pierwsza
[i]19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY – w wigilię zauważyłam u molinezji żaglopłetwej białej na płetwach białe matowe plamki o nieregularnym kształcie. Niestety muszę się przyznać, że wtedy to zignorowałam. Dzisiaj wróciłam z wypadu do rodziny i plamki te są już na całym ciele ryby. Odseparowałam samca (z objawami choroby) razem z samicą (w tej chwili bez objaw). Plamy te są wypukłe, od góry ryba wygląda jakby się w piasku wytarzała. łuski są matowe, oddycha normalnie, brak zaczerwienienia na skórze. Zachowanie nie uległo zmianie. Pływa chętnie, nadal je tak samo jak przed - nie chowa się. Pozostałe ryby bez oznak choroby. Nic w akwarium się nie zmieniało.
[i]20. Zdjęcie - http://zapodaj.net/ff80abbef0144.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false; http://zapodaj.net/20cc362bff292.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#2

Post autor: rudy1986 »

3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – nie pamiętam nazwy- oznakowanie zniknęło, tylko gąbka, działa cały czas

nie moglo zniknac:P
5. Ilość i rodzaj roślin - gęsto obsadzony sztuczną roślinnościa - nie mam ręki do żywych roślin mimo kilkukrotnych prób.
c
no oki ale co sie z nimi dzieje??
6 x brzanka sumatrzańska, 6x brzanka mszysta, 6x brzanka różowa (odmiana z welonem), 2x molinezja biała żaglopłetwa (obecnie w szpitalu)

przy takiej obsadzie beda Ci brzanki Sumatry obgryzac
10. Oświetlenie –świetlówka 18w

a przy takim oswietleniu nic Ci nie urosnie
czyszczenie filtra raz na 2 tygodnie w wodzie z akwarium, podmiana 40% co 2 tygodnie, szyby jeszcze nie czyszczone

ehhh raz w tygodniu 30%


zdjecia nie dokladne postaraj sie bardziej bo nie da sie postawic jakiejkolwiek diagnozy

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#3

Post autor: rudykot »

Oznakowanie było przeze mnie sukcesywnie zdrapywane z okazji czyszczenia filtra z glonów (zdrapane żyletką). Jak miałam żywe roślinki to glony były moją codziennością. Po 3 latach posiadania akwarium nie pamiętam już firmy. Dlatego pisałam, że zniknęło :D.

Co się dzieje z roślinkami ?- ano nic bo są sztuczne.

Jakieś dziwne brzanki sumatrzańskie mam .... pływają zgodnie z mszystymi i weloniastymi różowymi i żadna (!) ryba nie ma uszkodzonych płetw. Brzanki sumatrzańskie mam od ponad roku.

Dziękuję za zauważenie mojego błędu. Wczoraj pisząc post byłam między akwarium a kąpaniem i kładzeniem spać córki. Miało być 40% co tydzień a filtr raz na 2 tygodnie w wodzie z akwarium.

Molinezję mam już dłuższy czas i nie pasuje mi jej zachorowanie do ospy- chociaż nigdy nic nie wiadomo. Temperaturę w akwarium mam 25'C - w tej temp. cykl życia kulorzęska trwa 5 dni (5,5 dnia?). Idąc tym torem wszystkie ryby w moim akwarium powinny być chore - zwłaszcza, że wydaje mi się, że pierwsze plamki zauważyłam w wigilię (a pewnie były dużo wcześniej). Swoją drogą skąd by pochodziło źródło choroby jeśli ryba miała u mnie 2 tygodniowy okres kwarantanny przed wpuszczeniem i bez objaw choroby została wpuszczona do głównego akwarium ? A jak z pleśniawką ? O niej wiem dużo mniej....
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#4

Post autor: rudy1986 »

pływają zgodnie z mszystymi i weloniastymi różowymi i żadna (!) ryba nie ma uszkodzonych płetw. Brzanki sumatrzańskie mam od ponad roku.
Bo mszysta i sumatra to te same brzanki. Jezeli dostaja urozmaicona karme, nie musi znaczyc ze inne ryby zostana pogryzione
Molinezję mam już dłuższy czas i nie pasuje mi jej zachorowanie do ospy- chociaż nigdy nic nie wiadomo. Temperaturę w akwarium mam 25'C - w tej temp. cykl życia kulorzęska trwa 5 dni (5,5 dnia?). Idąc tym torem wszystkie ryby w moim akwarium powinny być chore - zwłaszcza, że wydaje mi się, że pierwsze plamki zauważyłam w wigilię (a pewnie były dużo wcześniej). Swoją drogą skąd by pochodziło źródło choroby jeśli ryba miała u mnie 2 tygodniowy okres kwarantanny przed wpuszczeniem i bez objaw choroby została wpuszczona do głównego akwarium ? A jak z pleśniawką ? O niej wiem dużo mniej....
Mogly zachorowac wlasnie przez to ze zostaly wpuszczone. Ospe mozna zawsze zlapac (tzn ryby) a to ze inne nie choruja to swiadczy o tym ze sa silne a przenosiny molinezji spowodowalo oslabienie ryby. Co do plesniawki.....
pokaz dokladniejsze zdjecie bo nic nie widac na nim. Zwroc uwage czy to "wata" wystaje z ryby czy kropki. Spokojne leczenie moze zrobic sola jezeli sa w kwarantannie (1-2 lyzki kuchenna na 10 litrowe wody). Zadziala i na ospe i na plesniawke
Co się dzieje z roślinkami ?- ano nic bo są sztuczne.
Sprobuj moze od mniej wymagajacych gatunkow. Nurzance, Anubiasy, Microsoria, podstawowe Zwartki. Dla rybek bedzie lepiej jak beda zywe. Swiatlo masz jakie masz ale warto sprobowac. To ze glonem porastaly prawdobopodobnie jest przez to ze takie podmiany wody robisz

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#5

Post autor: rudykot »

Raz w tygodniu 40 % ? Za dużo, za mało ?

Chyba się nie zrozumieliśmy... KAZDA ryba, którą kupuję ma u mnie kwarantanne... w oddzielnym akwarium (woda w nim to 50% woda z głównego akwarium i 50% nowej).... po okresie 2 -3 tygodni gdy nic się nie dzieje, przekładam ryby do głównego akwarium... tak to funkcjonuje u mnie od lat. Jakoś cięzko mi sobie wyobrazić by jedna ryba po 2 tygodniach kwarantanny i kilku dniach w głównym nagle złapała ospę- przy czym ryby, które mam w akwarium ponad rok (najstarsza brzanka jest u mnie 3 lata i jest wielokrotną mamą) są zdrowe jak ta przysłowiowa ryba. Nie chce mi się także wierzyć w to że, przenosiny ją tak zestresowały....

Kurcze, chciałabym dać lepsze zdjęcia... niestety córka dała upust emocjom na moim aparacie i aktualnie operuje tylko kieszonkowym G*****. Ryba jest biała i uwierz mi ... nie widać tych kropek na ciele ryby do chwili aż nie przyklei się nosa do szyby.

Sama wpadłam na leczenie molinezji solą i podniosłam temperaturę do 33'c. Wydaje mi się, że jest lepiej - ma mniej wyrostków na łuskach, niestety widzę skutek uboczny na płetwach.... tam gdzie były białe plamki na płetwach piersiowych i ogonowej dziś są widoczne ubytki... molinezja była księżycopłetwa i niestety najwięcej kropek miała na górnej i dolnej części tego księżyca, teraz ma je mocno postrzępione. możliwe, że odpadający kulorzęsek odpada z częścią płetwy na której był? Jednocześnie łuski rybie nie odpadają.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#6

Post autor: rudy1986 »

Raz w tygodniu 40 % ? Za dużo, za mało ?
za duzo 20-30% max
Chyba się nie zrozumieliśmy... KAZDA ryba, którą kupuję ma u mnie kwarantanne... w oddzielnym akwarium (woda w nim to 50% woda z głównego akwarium i 50% nowej).... po okresie 2 -3 tygodni gdy nic się nie dzieje, przekładam ryby do głównego akwarium... tak to funkcjonuje u mnie od lat. Jakoś cięzko mi sobie wyobrazić by jedna ryba po 2 tygodniach kwarantanny i kilku dniach w głównym nagle złapała ospę- przy czym ryby, które mam w akwarium ponad rok (najstarsza brzanka jest u mnie 3 lata i jest wielokrotną mamą) są zdrowe jak ta przysłowiowa ryba.
doskonale sie zrozumielismy. Bardzo dobrze ze przechodza kwarantanne. Ospa jest taka choroba iz mimo kwarantanny mozesz nie uniknac. Tu masz przyklad jak dziala czynnik stresogenny. Brzanka nic nie jest i na 99% nie unikniesz.



Skoro juz podnioslas temperature to trzymaj ja dalej a wyleczysz rybke:)

Nie chce mi się także wierzyć w to że, przenosiny ją tak zestresowały....
Skoro ryba przeszla kwarantanne i nic jej nie bylo tzn ze zlapala kulorzeska w akwarium docelowym. Jest wiele patogenow ktore plywaja w wodzie i przy oslabionym organizmie atakuja momentalnie. Tak jak u czlowieka

Velifere mozesz spokojnie solic, nic im nie bedzie. Po trzech-czterech dniach od podwyzszenia temperatury zacznij ja obnizac. I mocno napowietrzaj

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#7

Post autor: rudykot »

Tak wlasnie robie... tylko martwi mnie wyglad pletw ryby... Dziekuje bardzo za chec pomocy. Moze jeszcze raz sprobuje z zywymi roslinami, zaczne od przekopania informacji. Bede sie odzywac pewnie na tym forum... mam jednak nadzieje, ze nie w dziale o chorobach ryb.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#8

Post autor: rudy1986 »

Spoko. o pletwe sie nie martw, odrosnie:)

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#9

Post autor: rudykot »

No i rybka popłynęła do niebiańskiego akwarium wiecznej szczęśliwości ...... :sad:
Mimo walki o nią i wdrożonego leczenia- wyleczenia jednej choroby- niestety degradacja płetwy ogonowej sięgnęła skóry, nie miałam już sumienia jej męczyć...
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#10

Post autor: Christo »

rudykot pisze:degradacja płetwy ogonowej sięgnęła skóry
Parę dni temu miałem rybę zupełnie bez ogona i cały odrósł. Degradacja nie do skóry tylko do ciała. Nie ma co (na przyszłość) podejmować pochopnych decyzji.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#11

Post autor: rudykot »

Ona już na ogonie łusek nie miała... kurcze, martwica płetw już mi się zdarzała - wiem jak to wygląda (w normalnej) swojej formie. Dlatego użyłam słowa skóra (ponieważ widziałam gołą skórę bez łusek). Uwierz mi... nie jestem z tych co szybko uśmiercają rybkę- bo coś tam. Robię to tylko wtedy gdy widzę, że rybka bardzo się męczy.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pleśniawka czy ospa ?

#12

Post autor: pkucaba »

Wątek RudejKotki proszę zakładać własne wątki.
Posty z tego tematu wydzieliłem tutaj
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
ODPOWIEDZ