Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#1

Post autor: adi14 »

Prosiłbym o informację - czy green ichtio zooleka można w miare bezpiecznie stosować w akwarium z krewetkami amano, filtrującymi (atyopsis moluccensis i atya gabonensis) oraz kiryskami spiżowymi? Internet jest niejednoznaczny, rozumiem, że największa wątpliwość może dotyczyć filtrujących. Z tego co wyczytałem, w skład green ichtio wchodzi zieleń malachitowa, nie ma natomiast miedzi.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#2

Post autor: rudy1986 »

Nie zdarzylo mi sie zeby po podaniu cos zlego sie dzialo.

tabletotapatalkniete
Awatar użytkownika

Autor
adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#3

Post autor: adi14 »

Dzięki
Awatar użytkownika

Wilga
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: czw mar 05, 2015 7:18 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#4

Post autor: Wilga »

A w przypadku krewetek sakura? Ktoś ma jeszcze doświadczenia? Czytałam na paru innych forach, że green ichtio może być jednak szkodliwy ze względu na śladowe zawartości miedzi...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#5

Post autor: rudy1986 »

Wilga pisze:A w przypadku krewetek sakura? Ktoś ma jeszcze doświadczenia? Czytałam na paru innych forach, że green ichtio może być jednak szkodliwy ze względu na śladowe zawartości miedzi...
jezeli juz to w blekicie mozna spotkac zwiazki miedzi badz w preparatach zlozonych
Awatar użytkownika

Autor
adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#6

Post autor: adi14 »

Krewetki dobrze się mają przy green ichtio, swoją drogą zobaczyłem teraz, zoolek jest chyba jedyną przyzwoitą firmą, która podaje online skład aktywnych substancji w swoich lekach.http://zoolek.pl/katalog_05_2010_j05.pdf

Wynika z tego, że green-ichtio zawiera chlorowodorek zieleni brylantowej i chlorowodorek zieleni malachitowej, natomiast szkodliwa dla krewetek miedź jest w blue-ichtio, w którym substancją aktywną jest chlorowodorek błękitu metylenowego i wersenian miedzi.

FMC z kolei to chlorowodorek błękitu metylenowego i chlorowodorek zieleni malachitowej no i aldehyd mrówkowy (formaldehyd). Chyba ten ostatni lek jest o prostu bardzo żrący i jako taki dla zwierząt nieobojętny, natomiast również nie zawiera miedzi, i co za tym idzie nie jest śmiertelny dla krewetek.

Tropical nie podaje online, co jest skałdnikiem czynnym w ich środku ichtio. Może jest bezpośrednio na flaszce?

Update: Tropical nie podaje na butelkach składu Ichtio - właśnie sprawdziłem. Szczerze mówiąc - kiepsko. Nb. ciekawe, że w Abiospetynie informowali o zasadniczym składniku - formalinie i jej stężeniu.
Ostatnio zmieniony wt paź 20, 2015 10:43 am przez adi14, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#7

Post autor: rudy1986 »

Katalog ktory jest przedstawiony jest sprzed zmiany nazw lekow (porabane polskie prawo) i tak na dobra sprawe nei wiadomo czy nie ulegla tez zmianie formula, a Zoolek na maile nie odpowiedzial mi. Ja stosowalem i nie bylo zadnego problemu i w/g mnie 99,9% sklad sie nie zmienil
Awatar użytkownika

Wilga
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: czw mar 05, 2015 7:18 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#8

Post autor: Wilga »

Dzięki za wyjaśnienia. Też napisałam do producentów. Zoolek nie odpowiedział, natomiast Tropical odpowiedział w sprawie ich środka "Ichtio"
"Ten preparat nie był testowany pod kątem stosowania w akwariach ze skorupiakami. Należy jednak zakładać, że na przeważającą większość skorupiaków trzymanych w akwariach będzie miał negatywne działanie."
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Green ichtio a krewetki amano i filtrujące

#9

Post autor: rudy1986 »

Wilga pisze:"Ten preparat nie był testowany pod kątem stosowania w akwariach ze skorupiakami. Należy jednak zakładać, że na przeważającą większość skorupiaków trzymanych w akwariach będzie miał negatywne działanie."
ja mysle ze jest to zachowawcze podejscie producenta na wszelki wypadek. Ichtio jest na zieleni malachitowej
ODPOWIEDZ