Co to może być? Ospa?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#1

Post autor: MagdaK »

1. Litraż zbiornika – 126 l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – listopad 2016, dojrzewał
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – aquael fan 2 plus , tylko gąbka, włączony cały czas
4. Gatunki i ilość ryb – 2 platki, 4 mieczyki, 7 kirysków, kilka dorosłych molinezji i kilka mniejszych
5. Gatunki i ilości roślin – nie wiem jakie gatunki ale dużo jest roślin
6. Podłoże – czarny żwirek bazaltowy
7. Inne sprzęty – termometr
8. Ozdoby, korzenie – jeden korzeń a w zasadzie kawałek drewna
9. Pokrywa – fabryczna aquaela
10. Oświetlenie – ledy 2 x 16 W
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – bakterie nitryfikacyjne przy każdej podmianie wody, pokarm raz dziennie/raz na dwa dni - różne płatki i tabletki
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nie mierzyłam
13. Temperatura w zbiorniku – ok 25 stopni
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – tak, 100W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana ok 1/5-1/4 wody raz na 1-2 tyg.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – tydzień temu włożyłam tam na 3 dni 2 nowe glonojady, które dostałam od pani likwidującej akwarium. W tym samym czasie aranżowałam jeszcze jedno akwarium, do którego trafiło dużo rybek i sprzęt od tej samej Pani. Używałam do tego sitka, ściereczek itd. tych samych których używam w swoim "podstawowym" akwarium (ogólnie wszystkiego używam w obu akwariach). 2-3 dni przed zauważeniem objawów spadła w akwarium temperatura wody o ok 2 stopnie (bo chciałam zobaczyć co się stanie jak wyjmę grzałkę). Dołożyłam też drugi filtr, do którego wsypałam jakieś kamyczki (wyrzuciłam już opakowanie). 2 dni przed zauważeniem objawów dałam pierwszy raz CO2 w płynie. W sumie to tyle..
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Rybki mam od kilku - kilkunastu miesięcy. Większość ryb urodziła się w tym akwarium.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Część rybek było w akwarium jak leczyłam je Morenicol Lernex Pro na jakieś robaki, to było kilka miesięcy temu
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - już wcześniej pisałam o tym ale w innym dziale.. W piątek wieczorem zauważyłam białe kropki na jednej rybie (czerwony mieczyk). Jak się zaczęłam przyglądać to zauważyłam też jeszcze takie kropki na drugim mieczyku i na ok 5 molinezjach. Widać to tylko na ogonach i płetwach. Ryby zachowują się normalnie, są bardzo żywe - w sumie chyba nawet bardziej niż normalnie. Nie zauważyłam żeby się ocierały. W sobotę wieczorem podmieniłam 1/3 wody, włożyłam dodatkowo brzęczyk, dwie grzałki 50W i 25 W żeby podnieść temperaturę (co chyba się nie do końca udało bo termometr pokazuje ok 27 stopni) i dałam Costaforte zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Zgasiłam też światła. W sobotę wieczorem zauważyłam że jedna z małych (ok 2 cm) molinezji "wykrzywiła się" i wisiała w wodzie, dziwnie drgała. Wyjęłąm ją do oddzielnego akwarium i tam spędziła noc. Następnego dnia rano zauważyłam takie samo zachowanie u drugiej małej molinezji, włożyłam ją do tamtej. Obie po kilku godzinach umarły. Przed chwilą dałam drugi raz Costaforte. Nie wydaje mi się, żeby miały więcej kropek ale też na pewno nie mniej. Wydaje mi się, że jedna z największych molinezji też zaczyna się dziwnie wykrzywiać..
20. Zdjęcie –
Krzywa molinezja
Obrazek
Kropki na ogonie
Obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#2

Post autor: mariom222 »

leć jak najszybciej po TRYPAFLAVINE ,powinna być w każdym akwarystycznym sklepie, u mnie jakiś czas temu te same kropki te same objawy ,neony padały codziennie po 2-3 sztuki ,po pierwszej dawce nic już padło ,po kilku dniach ustąpiły też objawy
ps: sprawdź twardość wody bo to dość ważne przy tym lekarstwie
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#3

Post autor: Lech-u »

MagdaK pisze: pn lut 05, 2018 5:28 pmWydaje mi się, że jedna z największych molinezji też zaczyna się dziwnie wykrzywiać..
Czy na pewno dawkujesz preparat zgodnie z zaleceniami (instrukcją)?
Czy nie przesadziłaś z dawką?

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#4

Post autor: MagdaK »

Może trochę przesadzilam - dałam na 120 litrów a w sumie jest mniej bo 126 ma puste szkło..
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#5

Post autor: Lech-u »

MagdaK pisze: wt lut 06, 2018 9:41 amMoże trochę przesadzilam - dałam na 120 litrów a w sumie jest mniej bo 126 ma puste szkło..
Eeee, to chyba nie to...

Ja bardziej pytam o błąd w jednostkach miary. Na przykład zamiast 15 ml to wlałaś 150 ml.
Czym odmierzałaś preparat?

Jest też możliwe, że ryby mają dwie choroby: jakiegoś pasożyta układu pokarmowego (wygięcia i zniekształcenie ryb) oraz nałożyła się na to ospa.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#6

Post autor: MagdaK »

Nie aż tak to nie pomyliłam, liczyłam kropelki. Nie można dwóch lekarstw łączyć, prawda? Nie wiem co mam robić.. zastanawiam się też czy powinnam zapobiegawczo leczyć drugie akwarium mimo że nie widać tam żadnych objawów
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Profilaktycznie możesz podać CFM lub nadmanganian potasu, tylko naprawdę nie dużo. Tutaj niestety nie podam Ci dawki. Nadmanganian działa odkażająco.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#8

Post autor: Lech-u »

MagdaK pisze: wt lut 06, 2018 11:08 amzapobiegawczo leczyć drugie akwarium
Bez sensu.
Jak nie ma choroby to nie lecz, bo nie masz czego leczyć.

Możesz za to zapobiegawczo podać jakieś witaminy dla ryb. To na pewno nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#9

Post autor: marcinzabki29 »

Ale z tego co zrozumiałem, to te chore rybki też tam przebywały.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#10

Post autor: Miro »

Leczyć ? Przeciw jakiej chorobie ? Według mnie to nie ospa.
Magda, podałaś lekarstwo więc czekaj. Nie wiadomo co tym rybom dolega.
Poczekaj bo możesz przedobrzyć
Ostatnio zmieniony wt lut 06, 2018 11:47 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#11

Post autor: MagdaK »

Tak, część małych było kilka dni temu w tym akwarium z choroba. Myślicie że to nie ospa? A te kropki?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Już chyba pisałem, moje Molinezje Srebrne miały takie kropki i to nie była ospa. Też były tylko na płetwie ogonowej.
Bardziej martwiłbym się tym wyginaniem ciała i zgonami.
Czy po za tymi dwoma były jakieś jeszcze?
Pozdrawiam Marcin

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#13

Post autor: MagdaK »

Pisałeś - i co się z nimi u Ciebie stało?
Nie, nic się nowego nie dzieje w akwarium. Ryby śmigają, wszystkie są żywe i oprócz kropek normalne. Wydaje mi się, że na tym mieczyku, który miał najwięcej jest mniej kropek ale nie chcę się za szybko cieszyć
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#14

Post autor: marcinzabki29 »

MagdaK pisze: wt lut 06, 2018 12:34 pmPisałeś - i co się z nimi u Ciebie stało?
Żyły długo w pełnym zdrowiu :)
Pozdrawiam Marcin

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#15

Post autor: Karolus »

Odnośnie kropek, to też miałem coś podobnego, w sumie myślałem że to ospa, u mnie obyło się bez jakichkolwiek leków, jedynie podniesienie temp do ~28C na jakieś 2tyg.
Odpukać objawy nie wracają, strat nie było.
Więc może nie panikuj, podnieś temperaturę, daj może rybciom jakieś witaminki (ja dawałem fishtamin sery) i tyle,
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#16

Post autor: DanielP »

Takie kropki mogą świadczyć o ospie ale nie muszą. Może to być np pleśniawka. Jeśli chodzi o ospę to jednym z ostatnich stadiów choroby są problemy z oddychaniem, szybkie ruchy pokryw skrzelowych, czy one wystąpiły? Ponadto uważam, że jak nie znamy choroby to nie leczymy. Stosowanie jakiegokolwiek leku zaburza równowagę biologiczną w zbiorniku. Uważam również, że zabiegi typu gaszenie światła również były zbędne. Najbezpieczniej byłoby podnieść temperaturę do około 29 stopni na kilka dni i obserwować ryby.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#17

Post autor: Lech-u »

że jak nie znamy choroby to nie leczymy
Zgadzam się w pełni.
Leczymy chorobę a nie objawy.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#18

Post autor: MagdaK »

To lepiej czekać aż pozdychaja i nie leczyć;p? Ryby oddychają normalnie ale są nerwowe, agresywne, podskubują się nawzajem. Wcześniej takie nie były.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#19

Post autor: Lech-u »

MagdaK pisze: śr lut 07, 2018 7:53 amnie leczyć
Leczyć, jeśli jest zdiagnozowana choroba.
Inaczej przypomina to antybiotykoterapię w czasie grypy. "Lepiej dać antybiotyk, bo może się coś rozwinie z grypy, która przecież jest chorobą wirusową".

Według mnie teraz warto poczekać, bo mimo wszystko zastosowałaś leczenie. Na razie nic innego bym nie robił.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#20

Post autor: MagdaK »

No i czekam ;) zaświecić im światło? Bo tak naprawdę nawet nie wiem czemu się gasi do leczenia. Maluchom nic nie dałam.
Czy mogę dawać CO2 czy poczekać aż skończę dawać lekarstwo?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#21

Post autor: Lech-u »

Ze światłem postępuj dokładnie tak jak napisali na opakowaniu leku. Jeśli nic tam nie napisali o gaszeniu światła na czas terapii to możesz mieć zapalone.
Światło najczęściej gasi się ze względu na reakcje preparatów leczniczych na światło. Szybciej się rozpadają niektóre związki chemiczne (leki) pod wpływem światła.

Z CO2 bym raczej poczekał. Zwłaszcza, ze lada chwila kończysz terapię (jeśli dobrze liczę dni).
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#22

Post autor: Miro »

MagdaK pisze: śr lut 07, 2018 9:24 amnie wiem czemu się gasi do leczenia.
Gasi się przy pleśniawce. Pleśń lubi światło i wrasta w głąb ryby.
MagdaK pisze: śr lut 07, 2018 7:53 am są nerwowe, agresywne, podskubują się nawzajem.
Podnosząc temperaturę powodujesz pobudzenie u ryb. Tak się robi jak chce się przyspieszyć rozmnażanie molinezji, a trzymając w niskiej przyhamowujesz ich temperament :) [ w zimnej wodzie to tylko kaczorowi ... itd :-D ]
Ja bym powoli zmniejszał temperaturę do 24
Podejrzewam że masz ryby zdrowe.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#23

Post autor: MagdaK »

Nie mogę być zdrowe skoro im się pojawiły nagle kropki i dwie umarły:( .. i też mi się wydaje że wczoraj jedna ryba tak dziwnie drgała :/
Co do molinezji faktycznie strasznie samce sie zaczęły "dobierać"

Jutro już 7 dzień czyli ostatnia dawka. Czy przed podaniem powinnam podmienić wodę? Tak mi powiedziała pani w sklepie - na opakowaniu nie ma nic na ten temat.
Ostatnio zmieniony czw lut 08, 2018 9:00 am przez MagdaK, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#24

Post autor: MagdaK »

Chyba faktycznie to ospa bo już nie mają kropek. Dzisiaj ostatnia dawka leku. Doradźcie proszę czy przed podaniem powinnam podmienić wodę.

Zauważyłam, że rybom teraz pojawiają się "białe, śluzowate, ciągnące się odchody"... ..
Jakieś pasożyty :(? Czy zacząć teraz "to" leczyć czy może póki co obserwować te ryby? :(
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#25

Post autor: Lech-u »

MagdaK pisze: pt lut 09, 2018 1:15 pm czy może póki co obserwować te ryby?
Obserwuj.
MagdaK pisze: pt lut 09, 2018 1:15 pmDoradźcie proszę czy przed podaniem powinnam podmienić wodę.
A jak mówi producent preparatu w instrukcji?
Najlepiej postępuj zgodnie z instrukcją tego konkretnego preparatu.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#26

Post autor: MagdaK »

Na opakowaniu nic nie napisali o podmianie wody w trakcie i po leczeniu napisali tylko żeby przed pierwszą dawką podmienić
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#27

Post autor: rudy1986 »

wywolany przez jednego z Admina:)

Czym karmisz ryby?? dokladnie?? ostanie sie spotkalem z karmieniem ryb piersia z kurczaka
Łukowatosc/wygiecie ryby moze oznaczac kilka schorzen
od jak dawna masz te Molinezje

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#28

Post autor: MagdaK »

Dziękuję ;) Wczoraj dałam ostatnią dawkę leku na ospę i zastanawiam się co dalej. Nie mają kropek, zachowują się normalnie. Niektórym czasami pojawiają się dziwne, białe, śluzowate odchody.. i w zasadzie tyle objawów.
Molinezje - tą dorosłą, co mówiłam, że się wygina mam od początku posiadania akwarium - te co umarły miałam od kilku miesięcy - to były jej dzieci. Ogólnie chyba się już nikt nie "wygina".. może mi się wydawało?? Teraz tylko te kupy..
Temperatura wody jest teraz ok 25 stopni. Czy powinnam zostawić podwyższoną temperaturę, większe napowietrzanie, zgaszone światło itd. jeszcze dłużej? nie wiem kiedy uznaje się, że zakończyłam leczenie lekiem (na opakowaniu kazali wprowadzić takie zmiany "podczas leczenia").
Co do pokarmu:
Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#29

Post autor: marcinzabki29 »

Nie wiem jak wskazania przy tym leku, ale zazwyczaj po paru dniach podmienia się wodę, oczywiście część, tak jak przy normalnej podmianie.
Temperaturę już zostaw taką jak ustawiłaś.
Czy dobrze rozumiem, że światło jest zgaszone?
Pozdrawiam Marcin

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Co to może być? Ospa?

#30

Post autor: MagdaK »

Tak, zgaszone. Na leku napisali żeby na czas leczenie wyłączyć oświetlenie . Tylko nie wiem kiedy się kończy czas leczenia
ODPOWIEDZ